Kurana inanmama nedenleri

AnlKrl1

Çaylak
Düşünce
Sünni
Ateistler merak ediyorum sizin sorgulama süreciniz ne kadar sürdü ve neden müslümanlıktan çıktınız sadece bilimsel hata gibi şeylerden mi acaba ? ve ne olsa dine dönerdiniz tekrardan :)

Fzpğcüwqkrlub

ll ☆☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Bağımsız
Bunu konu açıp sormak yerine, siteyi dolaşarak öğrenebilirsin. :)

Ve daha fazlasını araştırarak öğrenebilirsin...

Yazan tarafından düzenlendi:

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Üniversite okumak biraz zordur, vakit bulamıyor insan. Fakat okul bitince bu Kuran'da ne yazıyor hemen araştıracağım diye karar vermiştim. Ancak gelirim olmadığı için internet erişimim yoktu, o yüzden araştırmam zaman aldı.

Bu nedenle okul bittikten sonra işe başlama filan derken biraz fazla zamanımı aldı. İki yıldan fazla, üç yıl diyebilirim. Ama sonuna kadar okudum. Sonuna kadar okumadan karar vermeyeceğim diye kendimi baştan şartlandırdım.

Minel cinneti vennas sadakallahül azim hadi bana eyvallah! Dinden çıkış o çıkış... Yanardağdan çıkan lav gibi, geri dönüşsüz. Artık hiç bir şey beni ateizmden çeviremez.

Yalnız bu arada bayağı Arapça öğrendim. Yazısıyla, okuyup yaza da bilirim ve tercüme edebilirim. Direk Kuran'dan yani. Tabii unuttuğum yerler, anlamını hatırlayamadığım sözcükler illa olur, bakmam gerekir.

AnlKrl1

Çaylak
Düşünce
Sünni
Üniversite okumak biraz zordur, vakit bulamıyor insan. Fakat okul bitince bu Kuran'da ne yazıyor hemen araştıracağım diye karar vermiştim. Ancak gelirim olmadığı için internet erişimim yoktu, o yüzden araştırmam zaman aldı.

Bu nedenle okul bittikten sonra işe başlama filan derken biraz fazla zamanımı aldı. İki yıldan fazla, üç yıl diyebilirim. Ama sonuna kadar okudum. Sonuna kadar okumadan karar vermeyeceğim diye kendimi baştan şartlandırdım.

Minel cinneti vennas sadakallahül azim hadi bana eyvallah! Dinden çıkış o çıkış... Yanardağdan çıkan lav gibi, geri dönüşsüz. Artık hiç bir şey beni ateizmden çeviremez.

Yalnız bu arada bayağı Arapça öğrendim. Yazısıyla, okuyup yaza da bilirim ve tercüme edebilirim. Direk Kuran'dan yani. Tabii unuttuğum yerler, anlamını hatırlayamadığım sözcükler illa olur, bakmam gerekir.
peki sağol

o26ur

Çaylak
Düşünce
Ateist
Ay dunya'nin etrafinda dönuyor. Dünya'da Gunes'in etrafına dönüyor deseydi. İs bitmişti benim için, şuan inançlıydım. Peki siz inandiğınız kitapla uyuşmayan gercekler olduğunda, o kitabi gönderenin, yazanin(size iletilmesini saglayanin) yalanci ve sahtekar olduğunu söyleyebilecek misiniz ?

En basitinden, 250 milyon yıl dünya 'ya kafadan alfa olarak hukmetmis, bina büyüklğünde dinazor gerceği varken.Şu anlik ilk insan kemiği Hominin (insana benziyen primat) 2.5 , 3 milyon kadarken bu kadar az yaşayan kucuk bir canliya , bu kadar cok yaşamiş büyük bir canlidan neden bahsedilmez. El insaf , bu kadar olmaz ...

endless

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Ateist
Kuranı derinlemesine araştırdım Arapçada bilen birisiyim yani Türkçe çevirisine falan bakmadan doğruya doğru okudum lise sondayken ve dinden çıktım.
eğer Tanrının varlığını kanıtlayacak bir delil görür isem 4300 dinden akla mantığa sığanını seçerim.

amca.

Deneyimli
Düşünce
Tengrici
Fazla olmadı 3-4 ay önce İslam savunucusuydum (şeyhler vs. bunlara karşı Kuranın yeteceği) daha sonra sosyal medyada bir arkadaşımla tartıştım bana bazı kanalları önerdi videolar aslında dini kötülemeyen ama kafamda bir fitili ateşledi.
Daha sonra soruları İslami kaynaklardan değilde birde karşıtlardan öğrenmek istedim karşıt sayfalara düşüncelere baktım,çelişkiler(?) yanlışlar araştırmaya başladım bunun başını dünyanın düz oluşu, peygamberin eş hayatı böyle giderken diğer kutsal kitaplara bakmaya başladım Hz İdris in kitabını okudum eski ahit in başlarını okudum biraz ters kalıyor gibi geldi.
Daha sonra sağa sola sormaya başladım cevap almak için İslami bir sayfaya sorduğumda yöneticileri artık en sonunda bana "ateistsen ateistsin kardeşim bizi niye karıştırıyorsun(?)" gibi bir cevap aldım ama ben o an Müslümandım hala. Tabi bu sorular cevapsız kalınca olan oldu. Görüşümü bilmiyorum Agnostik oluyor sanırım yani bir tanrı varsa bunu şuan bilemeyiz önceden eğer tanrı varsa din göndermiş olabilir,ama şuan bilinen dinlerin doğru olduğunu düşünmüyorum.

Ahlaksız

lll ☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Ateistler merak ediyorum sizin sorgulama süreciniz ne kadar sürdü ve neden müslümanlıktan çıktınız sadece bilimsel hata gibi şeylerden mi acaba ? ve ne olsa dine dönerdiniz tekrardan :)
Çıkmak/uzaklaşmak istiyorsun ama sonra geri dönüp dönemiyeceğini de merak ediyorsun..
Bir dene bakalım..Bir de sen dene..Yalnız dikkat et,çevrende ışid kafalı olmasın,kafayı sağlama al 😀

Düşünce
Ateist
İslam hakkında sorular vardı aklımda, kabul edemediğim şeyler vardı. Allah'tan ve onun cehenneminden korktuğum için dini terk edemiyordum. Her ne kadar kabul edemediğim şeyler olsa da bu korku beni içinde tutuyordu. Daha sonra arkadaşımın tavsiyesiyle Celal Şengör'ün Youtube'daki videolarını izlemeye başladım. Dedim bu adam ne diyor ya bana bi' merak geldi. Evrim hakkında belgeseller izledim, Hawking'in evreni anlattığı belgeselleri izledim. Dedim tamam agaaaa. Biz böyle varız, bizi Allah diye bir şey çamurdan testi yapar gibi şekillendirmemiş. Tam olarak hatırlamıyorum ama 1 ay sürdü diyelim. Allah'tan korktuğum halde ibadet etmezdim. Zaten korkumun sebebi de ibadet etmediğim için cehenneme gideceğimi bilmemdi(dine göre.) Tam anlamıyla inanmayı bıraktığımda rahatlamıştım.

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Burası ne anlama geliyor? :D

Minel cinneti vennas tabii ki Kuran'ın son bölümünün son cümlesi. Sadakallahül azim de bir deyim kalıbı, bunu muslimler her Kuranı okumayı bitirdiklerinde tekrarlarlar. 😆

Yani tabii Mel Gibson'ın Bir Zamanlar Askerdik filmi gibi bir zamanlar muslimdik olunca İslamı biraz biliyoruz! 😁 Öyle iki dirhem bir çekirdek ateist değiliz! 😆

Münzevi Adam

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Ben hep şunu düşünürdüm e iyide başka coğrafyada dünyaya gelseydik oradaki dini mi kabul edecektik. Her insanında bu soruyu sorması gerektiğini düşünüyorum. Ya bu iş safsata yada bunların gerçekten bildikleri bişeyler var fakat eksiklikler var. Çünkü yaşadığım hayata bakıyorum farklı dindeki olaylar farklı. Bu arada baya felsefe dinler tarihi okudum. Buddhayı okuduğumda ondan baya etkilenmiştim. Ondan sonra dünyadaki her insan için geçerli bazı evrensellikleri hissetmeye başlamıştım. Ondan sonra tasavvufta bazı hikmetleri hissetmeye başladım. Fakat tasavvufun adı vardı kendisi yoktu. En sonunda kabala adlı bir ilimi öğrenmeye başladım. Öğrendikçe sanki bu ilim benim için yazılmış gibi hissediyordum. Hayatım boyunca geçen tüm serüvenlerime bir anlam hissetmeye başladım. Öyle bir gerçeklik ki sadece yaşayan anlayabilir. Aslında yolun neden böyle çetin olduğunu mesela yaradanla kavga etmemin bile sebeplerini öğrendim. Herşeyin niyetini anlamaya başlıyordum. Peygamberler, dinler, ritüeller, felsefe, psikoloji, bilim gibi dünyada gördüğüm herşeyi anlayabilmeye başladım. Hiçbirinin gereksiz olmadığını anladım fakat insan ürünü olduğu için tabiki eksiklikleri olduğunu gördüm. Dünyadaki her şey algılayabilene göre bir basamak aslında. Keşke her şeyi dökebilsem fakat olmuyor hisler tamamen aktarılamıyor. Ben ne kadar konuşsam önemli olan insanın yaşamasıdır. Onun için bir şeyler anlatmayada gerek yok aslına bakarsan. İnanma yok bizzat yaşayıp görme var. Yaşayıp görmediğin birşeye de inanmak zorunda değilsin. Bu arada cehennemden korkabilirsin fakat öyle bir yerde yok. Cehennem yaradanın seni sevmesinden fakat insanın onu sevememesinden duyduğu utancın yaşandığı yer. Bu bizzat dünyada yaşanan bir durum. Annen baban seni sadece ceza ve ödül için mi yapıyorlar. Yoksa senin büyümen için mi.

amca.

Deneyimli
Düşünce
Tengrici
Aslında bir yerden baktığında Turan Dursun gibi bir adamın( bunu söylememin sebebi uzmanlık alanlarıdır. Şunlardır:
  • Fıkıhçı, İslam Hukukçusu
  • Kelamcı, İslam Kelamcısı
  • Hadis Bilimcisi
  • Doğu Bilimcisi
  • Din Etnoloğu)
Bu dine inanmaması bile yeterli gelebilir. Bu tabii ki benim düşüncem.

amca.

Deneyimli
Düşünce
Tengrici
Ben aklıma geldikçe yazıyorum kusura bakmayın 3-4 aylık bir birikimi kafamda tekrar hatırlamaya çalıştıkça yeni yeni geliyor.
Bu kitabı tarafsız hiç bilgisi olmadan eline alan biri bu dine inanmaz. Çünkü bu kitap onu alakadar etmez
Bakınız bu ayetler bunu destekler aslında: "Şehirlerin anası (olan Mekke’de) ve onun çevresinde bulunanları uyarman ve asla şüphe olmayan toplanma günüyle onları korkutman için, sana böyle Arapça bir Kuran vahyettik." Tabi bu ayette mekke ve çevresi derken bütün dünyayı kastettiğini söylerler,bu kişilere sorum şu: Hava durumuna bakarken mekke ve çevresinde kum fırtınası bekleniyor dediğinde bütün dünyayı mı kum fırtınası saracak sanıyorlar :)

Fussilet Sûresi(41) 44. Ayet https://www.kuranvemeali.com/fussilet-suresi/44-ayeti-meali,İbrâhîm Suresi - 4​

vld_ackrmn

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Benim dinden çıkmam çok zamanımı aldı. Eskiden teist olsam bile karşı argümanları hep inceleyip sonra karşılaştırırdım. İnançsızları hor görmezdim. Şimdi ise tam tersi. İnançlı olanlara saygı duyarım. Herkesin algısında şöyle bir düşünce var "Evet benim argümanlarım iyi o yüzden karşı tarafın görüşü doğru değil" filan gibi şeyler. Bu doğru değil. Non-teizm ile teizm birer pozisyondur.

Kendi adıma söylüyorum. Koyu savunucu filan değilim. Her zaman yeni fikirlere açığım ve gelecekte görüşlerim değişe bilir. Ama şu an benim için en rasyonel pozisyon agnostisizm.

Dinden çıkmamın sebepleri çok. Ama işin özü araştırmada bitiyor. Din öyle 1 parçadan ibaret bir şey değil. Astroloji + Astroteoloji + Mitoloji + Etimoloji + Tarih + Bilim + Felsefe + Mantık ve s. Şeyleri bilmek gerek. Arşivimde 1500+ pdf ve kütüphanemde 1000-i aşkın kitap ve makale kopyaları var teoloji ile ilgili. Biraz aptalca veya ego barındıran bir cümle gibi gele bilir o yüzden aldırış etmeyin.

Dinlerin kökeni çok derin ve hala çözülmüş değil. Ben bir çok sebep sayarım. Mesela Haman meselesi, Yusuf ve Musanın tarihselliği, İbrahimin aslında tarihte hiç bir zaman Arabistana ayak basmaması. Mekkenin MS 4. Yüzyıldan önce var olmaması, Kuranın Midraş, Apokrif İnciller ve Tevratta olan şeyler ile paralelliği, Kral Ebrehenin Mekkeye hiç bir zaman saldırmadığı, Kuranda Yusuf zamanında melik ifadesinin kullanımı ve Musa zamanında Firavun isminin kullanılması, Nemrut isminin bir kent ismi olması ve s. Gibi gibi etkenleri saya bilirim. Mesela şu 19 sistemini savunanlar iş Nisa 11 ve Nisa 12'ye geldiğinde ayetlerdeki oranları veremiyorlar ve ayetteki kesirler nispi değil. Allahın hududları diyor orda. 19 sistemi zaten ayrı bir konu bir çok çarpıtma var. Aynı sayısal mucizeler gibi. Ona kalırsa İncilde 7 sistemi var ve öyle bir sistemin oluşma ihtimali septilyonları geçiyor. Şimdi bizde diye biliriz ki, İncil o zaman değiştirelemez. İkilemde kalacağız. Neyse fazla uzatmayacağım.

Not - 1000 kitap derken sallamasyon gibi gele bilir. Ben en iyi kısımlarını derinden okuyup, diğer yerlere sadece göz gezdiriyorum.

Retrospective

lll ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Benim dinden çıkmam çok zamanımı aldı. Eskiden teist olsam bile karşı argümanları hep inceleyip sonra karşılaştırırdım. İnançsızları hor görmezdim. Şimdi ise tam tersi. İnançlı olanlara saygı duyarım. Herkesin algısında şöyle bir düşünce var "Evet benim argümanlarım iyi o yüzden karşı tarafın görüşü doğru değil" filan gibi şeyler. Bu doğru değil. Non-teizm ile teizm birer pozisyondur.

Kendi adıma söylüyorum. Koyu savunucu filan değilim. Her zaman yeni fikirlere açığım ve gelecekte görüşlerim değişe bilir. Ama şu an benim için en rasyonel pozisyon agnostisizm.

Dinden çıkmamın sebepleri çok. Ama işin özü araştırmada bitiyor. Din öyle 1 parçadan ibaret bir şey değil. Astroloji + Astroteoloji + Mitoloji + Etimoloji + Tarih + Bilim + Felsefe + Mantık ve s. Şeyleri bilmek gerek. Arşivimde 1500+ pdf ve kütüphanemde 1000-i aşkın kitap ve makale kopyaları var teoloji ile ilgili. Biraz aptalca veya ego barındıran bir cümle gibi gele bilir o yüzden aldırış etmeyin.

Dinlerin kökeni çok derin ve hala çözülmüş değil. Ben bir çok sebep sayarım. Mesela Haman meselesi, Yusuf ve Musanın tarihselliği, İbrahimin aslında tarihte hiç bir zaman Arabistana ayak basmaması. Mekkenin MS 4. Yüzyıldan önce var olmaması, Kuranın Midraş, Apokrif İnciller ve Tevratta olan şeyler ile paralelliği, Kral Ebrehenin Mekkeye hiç bir zaman saldırmadığı, Kuranda Yusuf zamanında melik ifadesinin kullanımı ve Musa zamanında Firavun isminin kullanılması, Nemrut isminin bir kent ismi olması ve s. Gibi gibi etkenleri saya bilirim. Mesela şu 19 sistemini savunanlar iş Nisa 11 ve Nisa 12'ye geldiğinde ayetlerdeki oranları veremiyorlar ve ayetteki kesirler nispi değil. Allahın hududları diyor orda. 19 sistemi zaten ayrı bir konu bir çok çarpıtma var. Aynı sayısal mucizeler gibi. Ona kalırsa İncilde 7 sistemi var ve öyle bir sistemin oluşma ihtimali septilyonları geçiyor. Şimdi bizde diye biliriz ki, İncil o zaman değiştirelemez. İkilemde kalacağız. Neyse fazla uzatmayacağım.

Not - 1000 kitap derken sallamasyon gibi gele bilir. Ben en iyi kısımlarını derinden okuyup, diğer yerlere sadece göz gezdiriyorum.
İyi demişsin ama bu kitaptaki saçmalıkları okusan bile yeter. Senin dediğin iş, artık işin daha derinine inmek. Ama sadece 2 - 3 ayet okuyarak da dinden çıkmak mümkün.

amca.

Deneyimli
Düşünce
Tengrici
İyi demişsin ama bu kitaptaki saçmalıkları okusan bile yeter. Senin dediğin iş, artık işin daha derinine inmek. Ama sadece 2 - 3 ayet okuyarak da dinden çıkmak mümkün.
Daha derine inenlerde var mhmd diye birinin yaşamadığını söylüyorlar.
Araştırmak lazım, dert olur ne demiş Hayyam "Dünya dertleri zehir,şarap panzehir."

vld_ackrmn

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Bana göre işin derinine inmek daha makul. Kültür denilen şeyin kökleri çok derin. Bir çok etken var. Sosyolojik olsun, psikolojik olsun, mitolojik olsun bir çok şey var.

Son konular