Kuran'a Uygun Hadis Seçmenin Tutarsızlığı

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetim Kur. Üyesi
ÖDG Üyesi
Mesajlar
490
Beğeniler
347
Düşünce
Agnostik
#1
Bu videoda, Kuran'a uygun hadisleri seçmenin neden tutarsız bir yaklaşım olduğu anlatılıyor. Gayet güzel bir şekilde açıklanmış. Bu konu, Müslüman arkadaşlarla konuşurken en çok tartıştığımız konulardan biridir. Müslümanların mutlaka izlemesi gereken bir video.

 

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
908
Beğeniler
239
Düşünce
Sünni
#3
Kuran'a uygun hadis seçmek tutarsızlık değil. Sadece Kuran'da geçen kesin birşeyi hadisle karşılaştırmak tutarsızlık. Biz hadisleri verirken Kuran'a ''destek'' çıkacak hadisleri veriyoruz. Kuran'da Ahmet yazarken, sen bana Mehmet yazılı hadis getirirsen ben tabikide kabul etmem. O yüzden her sonun -Hanbel -Müslim -Tirmizi v.s yazan hadis herzaman sahih değildir. Örnek verelim: ''Kadına danışılmalı ve ne derse, tam tersi yapılmalıdır.'' (Suyuti) (bu siteden aldım). Bu hadis sahih midir? Bak video'da diyor ki: ''şeytanın sözlerini, Muhammed söyledi'' diye gösterilir. Veya ''hadislere bakarak ayetleri yanlış anlıyoruz'' Bu ikisi çok mantıklı sözler. Ve hep yapılan şeyler. Şöyle birşey var 3 hadis 1 ayeti götürür gibi. Hadis fazla ise ayet onu dememiştir. Bu yüzden her zaman cevap anahtarı ayetler olup, değiştirilmemelidir.
 

Kemal

☆☆☆
Disiplin Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Mesajlar
349
Beğeniler
229
Düşünce
Agnostik
#4
Videoyu izlememişsin galiba. Videoyu izlersen bu konuda önemli fikir veriyor.
 

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Mesajlar
927
Beğeniler
571
Düşünce
Ateist
#6
İyi güzel hoşta boş! Kuran lafzı ne kadar realiteye uygun? Taştan çıkan Salihin devesini, ejderhaya dönüşen Musanın asasını bana nasıl yutturacaksınız? :) Sonra bir hukuk adamına zina yapana yüz değneği !hırsızın elinin kesilmesini! Bozgunculara el ve kol kesilmesini nasıl izah edeceksiniz? Sahi bozgunculuk nedir tarifi var mı? Hukukta önce suçun tarifi yapılır sonra cezalara geçilir.
 
Üst Alt