Goktug

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Aratınca göremedim. Yazılmışsa affola.
Bir çok islamı sitede Alak 2, Kuranın bilimselliği için kullanılan bir kanıt. Burada ki "Alak" kelimesininin Embriyo anlamına geldiğini; bunun Kuranda yazmasının, Kuranın Allah kelamı olduğunun kanıtı olduğu söyleniyor. En ünlü "mucizelerden" birisi.

1- Alak kelime Anlamı
2- Kuranda Alak yazılmasının sebebi
3- İnternette bana yapılan islami "savunmaların" cevapları.

Alak 2.Ayet
خَلَقَ الْاِنْسَانَ مِنْ عَلَقٍۚ
Ḣaleka-l-insâne min ‘alak(in)

ALAK Kelime Anlamı

Kelimenin embriyo olarak kullanılmasının sebebi "asılı kalan" anlamının baz alınarak burada Allahın, embriyoyu kastettiğinin söylenmesidir. Embriyoda, Anne rahmine asılı kalırmışcasına yapışır. Yani en başında bile mucize! açık değil dolaylıdır.

Fakat "
Alak" (عَلَقٍۚ) asılı kalan demek değildir. Kelimenin gayri resmi(halk arasında),masculen ve genel çekimli olan hali yani "alaka" (عَلَق) kelimesinin 2. anlamı asılı kalan anlamındadır. İlk anlamı sevmek olarak bağlı olmaktır. Yani ikinci anlamı "asılı kalan" bile sevgi ile alakalı. Ama konu bu değil.

Kuranı açıp baktığımızda kelimenin çekimli olan "alaka" hali değil "alak" halini görüyoruz.

عَلَقٍۚ ----> Alak.

خَلَقَ الْاِنْسَانَ مِنْ عَلَقٍۚ ---> Ayet.

عَلَق ---->Alaka.

Yani Kuranda "asılı kalan" anlamına gelen kelime değil; kan pıhtısı olan kelime kullanılmış. Bu bilimsel hatadır. Embriyo kan pıhtısı değildir.
Yukarıda kelimelerin Arapça yazılışlarını ve ayeti yazdım. İsteyen kişiler teyit edebilir. Kelimeler ve Ayete tıklayarak da kaynaklara ulaşabilirsiniz.

Neden "Kan Pıhtısı" Kullanılmış?

Yanlış olduğunu söyledim fakat bu yanlışın nereden geldiğini de bilmekte fayda var. Böylece Muhammedin niçin böyle bir hata yaptığını anlayabiliriz.
Bu inanış Antik Mısır ve Mezopotamya inanışlarından gelmekte.

Hristiyan ve İslama göre ilk insan, Adem'in ismi "kızıl toprak"/ "kızıl balçık" anlamına gelir.

Antik Mısırda tanrısal metinlerde Tanrı Ra doğarken annesi Nutun rahminde kan içinde yüzüyor. Ve kadınlar hamile olduklarında adet olmamalarından ötürü adet kanının içeride çocuk olduğuna inanıyorlar.

Mezopotamya inanışlarında göre de Doğum Tanrıçası olan Ninhursag insanları balçık ve kendi "hayat" kanından dünyaya getirmiştir.
İslamla ne kadar da benzer değil mi?

Demek ki neymiş? Eski inanışlardan İslama geçen "kan pıhtısı" inancı yanlışmış.

İslami Savunma: Sonuçta Alak ve Alaka aynı kökten kelimeler. Hangi anlamın kullanıldığını bilemeyiz.
Bir kelime bağlantılı olan başka bir kelime yerine kullanılamaz.

Arkadaşı elini havaya uzatıp "çak" dedi.

Çakmak sadece ağzında ki sigarayı değil; tüm dertlerini de yakıyordu.

Çakmak kelimesi de çak kelimesinden türemiş bir kelime. Peki anlamsal bağlantıları ne kadar? Cümelerde ki anlamını değiştiremiyoruz. Ek almamış hali eylem "çak"(alak) yerine ek almış hali olan isim "çakmak" (alaka) kelimesini kullanamayız. Cümle tamamen anlam değiştirir.

Bir de Arapçadan örnek vereyim:

Kitab kelimesi arapça ve kitap demek. Kökeni ise ktb. Kitab kelimesi katb kelimesinin mastar hali. Katb kelimesi "dikiş dikmek" ve "yazı"/"yazı yazma" anlamında.
Kitap ve Yazı yazmak anlamsal olarak yakın kelimeler evet. Peki cümle içinde birbirleriyle yer değiştirebilirler mi ?

Kütüphanenin en değerli kitapları, henüz okumadıklarımdı.
Deftere yazdıklarımın hiçbiri aklımda değil şimdi.

"Yazdıklarımın" yerine "kitap" kelimesi koyabiliyor muyum? Hayır. Çünkü kelimenin anlamı değişik. Bir kelime durduk yere başka bir kelime yerine kullanılamaz.

İslami Savunma: Ayetin farklı mealleri var. İstediğin meali alıp Kuranda hata vardır diyemezsin.
Niyeyse bu gibi cevaplar çok geliyor. Fakat yukarıda ben meal veya yorumlama almadım. Direkt Arapça halinde çıkıyor hata.

Yazan tarafından düzenlendi:

Evren

☆☆
Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Deist
Biz sizi kan pıhtısından yarattık diye arat aşağılara in biraz cevabı göreceksin

Evren

☆☆
Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Deist
Senin ateist olduğunu düşünmüyorum. Müslüman olduğun halde neden ateistim diyorsun?
Düşünmeyebilirsin
Ben saçma argüman veya çarpıtma gördüğümde islamı savunurum
Bu benim müslüman olduğum anlamına mı gelir?

Freesia

Çaylak
Düşünce
Ateist
Düşünmeyebilirsin
Ama sen bunu çok yapıyorsun. Bende öyle olursa savunurum ama bildiğin burada çelişki var. Zaten neredeyse müslümanlar dışında herkes İslam hakkında doğru olan şeyleri konuşuyor.

Retrospective

lV ☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Düşünmeyebilirsin
Bu senin hıyar oğlu hıyar olduğunu göstermez. :) Ama sen öyle anla.

Bu foruma Ateist olup Sünni görünen biri gelmedi ama Sünni olup Ateist gözüken, Budist gözüken çok kişi geldi. @Mete Turan bu arkadaş neden hâlen banlı değil?

Evren

☆☆
Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Deist
Haksız sayılmazsın, çünkü Muvahhid geçinmek son zamanların modası haline geldi. Forumlarda Sünni ibaresini yazanlarda azalma var. Soyları mı tükeniyor ne?
Ancak sende Ateistin a´sı yok. Bu kesin.
Talak 4te pedofili var!!!! diye anırdığım zaman gerçek ateist olacağım dimi
Forumda çoğu kez kuran apaçık değil dedim

Evren

☆☆
Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Deist
Dinsiz deist blogundan bu alak suresindeki olaya baktım
tamamen bakış açısıyla alakalı istersen eskilerin masalları dersin istersen allahın mucizesi dersin

Son konular