Kuran'da Hristiyan İnancının Yanlış Bilinmesi

mad hatter

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Maide Suresi 73: "Allah, üçün üçüncüsüdür" diyenler elbette kâfir olmuşlardır. Oysa tek ilâhtan başka ilâh yoktur. Eğer söylediklerinden vazgeçmezlerse, elbette onlardan inkâr edenlere acı bir azap dokunacaktır.

Maide Suresi 116: Allah: "Ey Meryem oğlu İsa, insanlara, beni ve annemi Allah'ı bırakarak iki İlah edinin, diye sen mi söyledin?" dediğinde: "Seni tenzih ederim, hakkım olmayan bir sözü söylemek bana yakışmaz. Eğer bunu söyledimse mutlaka Sen onu bilmişsindir. Sen bende olanı bilirsin, ama ben Sende olanı bilmem. Gerçekten, görünmeyenleri (gaybleri) bilen Sensin."

Hristiyanlık hakkında zerre kadar bilgisi olan Kilisenin Kitab-ı Mukaddes yorumu olan teslis denen şeyde Meryem'in yer almadığını bilir. Hristiyanlığın tarihinde Meryem büyük saygı görmüş ve görüyor olsa da kendisine tanrı olarak tapan bir mezhep ya da heretik bir topluluk bulunmaz. Teslis, Baba, Oğul ve Kutsal Ruh'tan ibarettir. Bunun dışında Markos gospelinde de İsa zaten "Rabbiniz tek bir Rab'dir" ifadesini kullanmaktadır ve bu metni kabul etmeyen tek bir Hristiyan yoktur.

Unutmamalı ki aynı Kuran Musa'yı da İsa'nın amcası yapmış bir kitap...

Ephesus

☆☆
Yazar
Düşünce
İgnostik
Maide Suresi 73: "Allah, üçün üçüncüsüdür" diyenler elbette kâfir olmuşlardır. Oysa tek ilâhtan başka ilâh yoktur. Eğer söylediklerinden vazgeçmezlerse, elbette onlardan inkâr edenlere acı bir azap dokunacaktır.

Maide Suresi 116: Allah: "Ey Meryem oğlu İsa, insanlara, beni ve annemi Allah'ı bırakarak iki İlah edinin, diye sen mi söyledin?" dediğinde: "Seni tenzih ederim, hakkım olmayan bir sözü söylemek bana yakışmaz. Eğer bunu söyledimse mutlaka Sen onu bilmişsindir. Sen bende olanı bilirsin, ama ben Sende olanı bilmem. Gerçekten, görünmeyenleri (gaybleri) bilen Sensin."

Hristiyanlık hakkında zerre kadar bilgisi olan Kilisenin Kitab-ı Mukaddes yorumu olan teslis denen şeyde Meryem'in yer almadığını bilir. Hristiyanlığın tarihinde Meryem büyük saygı görmüş ve görüyor olsa da kendisine tanrı olarak tapan bir mezhep ya da heretik bir topluluk bulunmaz. Teslis, Baba, Oğul ve Kutsal Ruh'tan ibarettir. Bunun dışında Markos gospelinde de İsa zaten "Rabbiniz tek bir Rab'dir" ifadesini kullanmaktadır ve bu metni kabul etmeyen tek bir Hristiyan yoktur.

Unutmamalı ki aynı Kuran Musa'yı da İsa'nın amcası yapmış bir kitap...
Sanırım Muhammed İznik Konsulünden ve Üniteryen Hristiyanlıktan da bi' haber. Zaten Kur'an'a göre Tevrat değişince İncil iniyor :D Normalde Hristiyanlıka göre Tevratın tamamlayıcısı olarak yazılıyor İncil, inmiyor bile. İsa bile diyor "Geleceği bir tek Baba bilir" diye, ve "Ben bir tek Rab'e iman ederim" de diyor. 4 İncil olayı da çok yanlış biliniyor, bunları müslümanlara anlatırken can çekişiyordum resmen. Hepsi din dersleri ve Kur'an yüzünden. Bu arada Tevrat ve İncilde de o iki kitabın hiçbir zaman değişmeyeceği söyleniyor. :)

FİLEozof

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Muhammed kurgu.
Abdulmelik b. Mervan, İsa’yı övüyor ve teslisi reddediyor.
Sence de İsa’yı övmesi ve Muhammed’den bahsetmemesi garip değil mi?
Muvahhidlere yönelik:
Bk. Tarih

Tarihin Tanımı:
Tarih, geçmişte yaşamış insan topluluklarının, “her türlü faaliyetlerini” yer ve “zaman” belirterek, “sebep-sonuç” ilişkisi içinde, tarafsız olarak inceleyen bilim dalıdır.

Ahlaksız

lll ☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist

FİLEozof

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist

Ahlaksız

lll ☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Peki bu kişiler “babaya” inanıyorlar mı?
Meryem'i ya Baba yerine koyuyorlar ya da kutsal ruh yerine koyuyorlar..

Meryem'den önce İştar'a taptıkları söyleniyor..Yani bu bir ana tanrıça tapımı..
Buradan gnostisizmdeki üçlemedeki baba,oğul ve ananın olduğunu hesap ederek;Meryem'i ''kutsal ruh'' yerine koyduklarını düşünebiliriz..

FİLEozof

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Meryem'i ya Baba yerine koyuyorlar ya da kutsal ruh yerine koyuyorlar..

Meryem'den önce İştar'a taptıkları söyleniyor..Yani bu bir ana tanrıça tapımı..
Buradan gnostisizmdeki üçlemedeki baba,oğul ve ananın olduğunu hesap ederek;Meryem'i ''kutsal ruh'' yerine koyduklarını düşünebiliriz..
İkileme yok yani.

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid

Konu hakkında bilgilendirici bir video.

Ayrıca Müslümanlar Hristiyanlardan uzak yaşayan bir toplum değildi. İlk müslümanalrdan önemli bir topluluk hristiyanalrın yanına sığınmıştı. Böyle bir şeyi sizden önce onların fark etmesi gerekirdi, ancak böyle bir itiraz yok. Mesela "uzeyr Allah'ın oğludur" diye yahudilerin iddiasına karşı bazı yahudiler böyle bir idiamız yok diye itiraz etmiş ve bu itiraz bugüne kadar gelmiş ancak bu sizin iddianızda olmamış. Garip.

Dürüst bir Dipnot: Malum ayetleri internette bu konular hakkında araştırma yapmadan önce defalarca okumuştum. Kuran'ın Türkçe mealini de. Musa'nın kardeşi olan Harunu da iyi bilmeme rağmen o ayette hiç bir zaman Harun'un Musa'nın kardeşi olan Harun olarak anlamadım. Taa ki tefsir okuyup daha sonra internette kontrol edene kadar bu düşünce aklımdan bile geçmedi. İlginç. Birinin zorlama bir şekilde bağlama ek yapmaya çalışma çabası var gibi hissediyorum. Birileri derken, tefsircileri kast ettim.

Tefsircilerin bundan ne çıkarı olabilir? Kimsenin anlamadığı bir şeyi anlamış gibi davranıp popülerite kazanmak olabilir belki. Başka da aklıma pek bir şey gelmiyor.

Yazarı tarafından düzenlendi:

mad hatter

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Araplar arasında Meryem'e tapan ''Kolliridiyen'' denilen bir grup hristiyan var;

Bunları youtubedaki bir belgeselde izlemiştim, feminist bir grup. Teslis gibi bir inançları da yoktu hatırladığım sadece Meryem'e tapıyorlar, yani pagan kökenli anlayışları Meryem'e bağlamışlar.

Kuran'da bunlar muhatap alınarak o ayetlerin yazılmış olma ihtimali bana düşük görünüyor.

Yazarı tarafından düzenlendi:

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Meryem konusu da Harun konusu da yanlış bilgiden filan kaynaklanmıyor. Üstünkörülükten, özensizlikten, ne sallasam yerler rahatlığından, düşüncesizlikten, daha açıkçası aptallıktan ve cahillikten kaynaklanıyor.

Herif bir şeyi sallarken ben bunu sallıyorum ama aslı astarı var mı diye düşünmeye gerek bile duymamış! Sallamış gitsin. Aslının astarının olması olmamasına önem vermemiş! Salla salllayabildiğin kadar, ne versen yerler, yemek zorundalar anlayışı egemen!

Bunu yani yanlış bilgi vermek olarak ele alırsak olmaz tabii ki, kökeni hristiyan apokratifleri olan bir kitapta hristiyanlıkta olmayan bir inanç nasıl olacak? Olmaması lazım elbette. Bu, apokratifler derlenirken katıp karıştırma yapıldığının da bir kanıtı. Aman ha apokratiflere birebir bağlı kalalım hiç bir ekleme çıkarma yapmayalım diye bir titizlik zaten kesinlikle söz konusu değil. Bu apaçık.

Çünkü bunu bazı hikayeleri anlatırken özetlemeye gitme anlayışından da görüyoruz. En tipik özetleme Eyyub hikayesinde. Özetleyeceğiz diye kuşa çevirmişler yani! Hiç bir şey anlaşılmıyor. Lan şimdi burda ne anlatmaya çalışıyor dedirtecek türden yani, o derece!

Hiç saçmalıyoruz ama ne saçmalıyoruz kaygısı olmamış! Lan Harun diyorsun, bir düşün be! Ben bu ismi başka yerde de geçirdim. Aynı isim iki yerde geçiyor, bu iki ayrı Harun mu aynı Harun mu bir belirteç bir şey koy be! Yok! Özensizlik, daya yerler sıkıntı yok daya gitsin anlayışı ancak bu kadar olur yani, daha da olmaz!

Ahlaksız

lll ☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
İkileme/üçleme diye bir şey yok..Hristiyanlar tek tanrıya inanırlar..Dışladıkları sapık/heretik dedikleri hristiyanlar da tek tanrıya inanırlar..Yalnız bu inanma kısmı farklılık gösteriyor işte..Kimi İsa'yı ön plana koyup öyle tapınıyor,kimi Meryem'i,kimi Baba'yı..
Bunları youtubedaki bir belgeselde izlemiştim, feminist bir grup. Teslis gibi bir inançları da yoktu hatırladığım sadece Meryem'e tapıyorlar, yani pagan kökenli anlayışları Meryem'e bağlamışlar.

Kuran'da bunlar muhatap alınarak o ayetlerin yazılmış olma ihtimali bana düşük görünüyor.
Bu Maide suresinde bahsedilen şey POLEMİK..Var olmayan İsa,var olmayan annesinden filan bahsetmiyor..Hristiyanlığın hangi kolunun/yönünün doğru olduğunun tartışılması,bu surelere yansımış..

Zekeriya Butros,bu surede bahsedilen kesimin Kolliridiyenler olduğunu söyler..Öyle gibi gözükür ama buna dair bir kanıtımız yok..Bir kere bu sözleri kim,hangi tarihte,nerede yazdı;bunu bilmemiz lazım..Bunu bilmediğimiz için,bu surede bahsedilen kişilerin kim olduğuna dair anca tahmin yürütebiliriz..

Yalnız şu söylemler kesinlikle yanlış;
1-''Muhammed hristiyanlığı bilmiyordu..''
Böyle bir şey yok,çünkü Muhammed yok..
2-''Müslümanlar hristiyanlığı bilmiyordu..''
Böyle bir şey de olamaz,çünkü Kuran'ı yazanlar araplar olamaz..

Kuran'nın EY MÜMİNLER dediği kişilerin kim olduğunu öğrenirsek/anlarsak,bu polemiklere/yazılanlara daha rasyonel bakabiliriz;

Ephesus

☆☆
Yazar
Düşünce
İgnostik
Yalnız şu söylemler kesinlikle yanlış;
1-''Muhammed hristiyanlığı bilmiyordu..''
Böyle bir şey yok,çünkü Muhammed yok..
2-''Müslümanlar hristiyanlığı bilmiyordu..''
Böyle bir şey de olamaz,çünkü Kuran'ı yazanlar araplar olamaz..
2 tane aynı şeyi koymuşsun abi.

Son konular

Son mesajlar