Kuranda, İncilin İsaya Verildiği Sanılıyor

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Kuranda İncilin kitap olarak İsa'ya verildiğinden bahseder. Halbuki İncil İsa'ya verilen bir kitap değildir. İsa hayattayken İncil henüz yazılmamıştır. İncil, İsa'nın ölümünden sonra, İsa'nın havarileri tarafından yazılmıştır. İncil de İsa'nın yaşadığı hikayeler anlatılır. Havarilerin her biri farklı farklı İncil yazmıştır. Hatta bu İnciller çok fazla sayıya ulaşınca, fazlalık İnciller atılıp şimdiki dört İncil de karar kılınmıştır.

Peki İncili İsa'ya gönderilen bir kitap olarak anlatan Kuran nasıl böyle bir hataya düşmüştür? Kuran gerçekten ilahi bir kitap olsaydı bu hataya düşer miydi? Kuranının birçok yerinden anladığımız gibi bu konudan da anlıyoruz ki Kuran kesin olarak insan yazmasıdır. Çünkü "Kuranı gönderen Allah'ın" böyle bir hata yapması mümkün değildir. Kuran yazarları, Kuranı yazarken bilgi eksikliklerinden dolayı bu açık hataya düşmüşlerdir.

kuranda-incilin-isaya-verildigi-saniliyor.jpg

İncilin İsa'ya verildiğinden bahseden ayetler aşağıdadır.

Maide Suresi/46: Onların (peygamberleri) ardından yanlarındaki Tevrat'ı doğrulayıcı olarak Meryem oğlu İsa'yı gönderdik ve ona içinde hidayet ve nur bulunan, önündeki Tevrat'ı doğrulayan ve muttakiler için yol gösterici ve öğüt olan İncil'i verdik.

Maide Suresi/110: Allah şöyle diyecek: "Ey Meryem oğlu İsa, sana ve annene olan nimetimi hatırla. Ben seni Ruhu'l-Kudüs ile destekledim, beşikte iken de, yetişkin iken de insanlarla konuşuyordun. Sana Kitabı, hikmeti, Tevrat'ı ve İncil'i öğrettim. İznimle çamurdan kuş biçiminde (bir şeyi) oluşturuyordun da (yine) iznimle ona üfürdüğünde bir kuş oluveriyordu. Doğuştan kör olanı, alacalıyı iznimle iyileştiriyordun, (yine) Benim iznimle ölüleri (hayata) çıkarıyordun. İsrailoğullarına apaçık belgelerle geldiğinde onlardan inkara sapanlar, "Şüphesiz bu apaçık bir sihirdir" demişlerdi (de) İsrailoğullarını senden geri püskürtmüştüm."

Hadid Suresi/27: Sonra onların izleri üzerinde elçilerimizi birbiri ardınca gönderdik. Meryem oğlu İsa'yı da arkalarından gönderdik; ona İncil'i verdik ve onu izleyenlerin kalplerinde bir şefkat ve merhamet kıldık. (Bir bid'at olarak) Türettikleri ruhbanlığı ise, Biz onlara yazmadık (emretmedik). Ancak Allah'ın rızasını aramak için (türettiler) ama buna da gerektiği gibi uymadılar. Bununla birlikte onlardan iman edenlere ecirlerini verdik, onlardan birçoğu da fasık olanlardır.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Nusret

Üye
Düşünce
Sünni
Kuranı kerimin de hz osman döneminde yazıldığı söyleniyor ne olacak şimdi ? Kur an inmedi mi diyeceğiz yoksa kuran kitap değil mi diyelim ?

Varsayimlar varsayımlar..

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Kuranı kerimin de hz osman döneminde yazıldığı söyleniyor ne olacak şimdi ? Kur an inmedi mi diyeceğiz yoksa kuran kitap değil mi diyelim ?

Varsayimlar varsayımlar..
Kuran tabiki inmedi. Muhammed bana vahiy indi diye insanları kandırdı. Daha sonra kitaplaştı. Ayrıca muhammed döneminde kitaplaştığını söyleyenlerde var. Yani senin anlayavağın muhammed senin gibileri kandırdı. Bunun ispatı çok.

Nusret

Üye
Düşünce
Sünni
Maymundan geldiğine inanan zeka sahibi insanlar Allah tan geldiğine neden inanamıyor ?

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
İşte senin ve senin gibilerin anlayamadığı nokta. Maymundan geldiğine kimse inanmıyor. İnanmak diye bişey bizde yok. Bilmek var. Bilim araştırır ve somut veriler üzerine buluşlar inşa eder. Bu veriler çürütülene kadar bu geçerli olur. Çürütülürse daha sağlam olan görüş kabul edilir. Böylece her zaman en doğruya gidilmiş olur. Sürekli bir gelişme vardır.

Ama din öyle değil. Kuranda ne yazıyorsa doğru yanlış fark etmez, kabul edilir. İşte farkımız bu. Biz sorgulayıp doğruya ulaşmaya çalışırız siz ise size öğretilen dogmalara inanırsınız.

Ayrıca evreni bir tanrı yaratmış olabilir ama bu tanrının allah olduğunu nerden biliyorsun. Dinlerde onlarca yüzlerce tanrı var. Neden allah???

Haim

☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
İşte senin ve senin gibilerin anlayamadığı nokta. Maymundan geldiğine kimse inanmıyor. İnanmak diye bişey bizde yok. Bilmek var. Bilim araştırır ve somut veriler üzerine buluşlar inşa eder. Bu veriler çürütülene kadar bu geçerli olur. Çürütülürse daha sağlam olan görüş kabul edilir. Böylece her zaman en doğruya gidilmiş olur. Sürekli bir gelişme vardır.

Ama din öyle değil. Kuranda ne yazıyorsa doğru yanlış fark etmez, kabul edilir. İşte farkımız bu. Biz sorgulayıp doğruya ulaşmaya çalışırız siz ise size öğretilen dogmalara inanırsınız.

Ayrıca evreni bir tanrı yaratmış olabilir ama bu tanrının allah olduğunu nerden biliyorsun. Dinlerde onlarca yüzlerce tanrı var. Neden allah???
Neden mamo değil mesela:D

Nusret

Üye
Düşünce
Sünni
Madem bilim herşeyi gösteriyor aklının olduğuna inanmam için bana aklını gösterebilir misin ?

Allah tan başka bir ilah olsaydı senin onu bulman imkansız olacağı için o seni bulacak ,sana mesajlarını ulastiracak bir aracı koymasi gerekecekti ve bir peygamber gönderip kendini tanitacakti veya vb yolları seçerek ki sende inanıp inanmama yolunu secebilesin. Aksi taktirde bu kainati biri yarattı ama kim yarattı diye sormanız normaldi , o zaman kimse sana cennet mujdelemez cehhenemle korkutamaz, şeriat hükmü koyamazdi, ancak taaki bir peygamber ve kitap gelene kadar....

Şu ana kadar hiç dünya üzerinde bu şekilde Allah dışında peygamber gönderen kitap gönderen ve kainati ben yarattım bana dondurleceksiniz cennet ve cehennem var diyen ve kur anda bulunan ayetlerdeki kıssa lar ve sosyo ekonomik açıdan yazılmış insanları uyaran bir başka din var mi ?

Bunlar apaçık tek yaraticinin Allah olduğuna dedildir. Çünkü başka iddia eden bir yaratıcı yok. !

Allah a buguz ve kin besleyenlerin kalpleri karardigi için onlar a ıslam dininin komik saçma gelmesi normaldir çünkü şeytan işini çok iyi yapıyor... Sadece Allaha inanıp ona bağlanan kimseleri şeytan saptiramaz.. Şeytana da inaniyorsaniz tabi.

Allah in bizim iman etmemize,ibadetimize, namazimiza,orucumuza ihtiyacı yoktur. Aksine bütün bunlara bizim ihtiyacımız olduğu için yapıyoruz.

Ornek verecek olursak;
Diyelim ki bir doktora gittin doktor ilaç yazdı ve akşam aradı ilacını aldın mi dedi. Sende ona sana ne kardeşim der misin ? Eğer dersen dr da diyecek ki kardeşim ben seni düşündüğüm için uyardım benim ilaç yutmana ihtiyacım yok senin ilaca ihtiyacın var der bana ne bir daha da aramam der kapatır.!

Allah cc da bizi uyarıyor ki ahiret hayatında sürprizle karsilasmayalim. Allah başımıza gelecekleri haber veriyor.
Peki Allah hiç kitap ve peygamber gondermeseydi ölünce bir bakicaz ki Allah cc bize hesap soruyor neden bana iman etmediniz , neden oruç tutmadiniz, namaz kilmadiniz derse ne diyeceğiz , ? Tabiki de Ey Allah im bizim haberimiz yoktu biz bilmiyorduk. Eğer bize katından bir bilgi bir ışık bir kanıt gonderseydin biz elbette iman edenlerden olurduk deriz. Ve Allah bizi cezalandirmazdi mantiken. En basit insan hukukunda bile bu geçerli.. kanun ,tebliğ olmadan kimseye ceza veremezsiniz..

Ancak Allah cc bunun önünü maalesef kesti kitap ve peygamber gönderip uyarısını yaptı yani bu bahaneyi kullamicaz..

O yüzden ister maymundan geldim deyin ister Bilim ışığında kanıt arayın tek hakikat var o da , toprak bile bir meyve verir ken portakalı dilim dilim veriyor ? Doğanın mıdesi mi var yoksa aklımı var seni düşünüp bu değilde nimetleri senin ağız tadina uygun midene göre hazırlıyor ? Bunu bilim nasl açıklıyor ?

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Madem bilim herşeyi gösteriyor aklının olduğuna inanmam için bana aklını gösterebilir misin ?

Allah tan başka bir ilah olsaydı senin onu bulman imkansız olacağı için o seni bulacak ,sana mesajlarını ulastiracak bir aracı koymasi gerekecekti ve bir peygamber gönderip kendini tanitacakti veya vb yolları seçerek ki sende inanıp inanmama yolunu secebilesin. Aksi taktirde bu kainati biri yarattı ama kim yarattı diye sormanız normaldi , o zaman kimse sana cennet mujdelemez cehhenemle korkutamaz, şeriat hükmü koyamazdi, ancak taaki bir peygamber ve kitap gelene kadar....

Şu ana kadar hiç dünya üzerinde bu şekilde Allah dışında peygamber gönderen kitap gönderen ve kainati ben yarattım bana dondurleceksiniz cennet ve cehennem var diyen ve kur anda bulunan ayetlerdeki kıssa lar ve sosyo ekonomik açıdan yazılmış insanları uyaran bir başka din var mi ?

Bunlar apaçık tek yaraticinin Allah olduğuna dedildir. Çünkü başka iddia eden bir yaratıcı yok. !

Allah a buguz ve kin besleyenlerin kalpleri karardigi için onlar a ıslam dininin komik saçma gelmesi normaldir çünkü şeytan işini çok iyi yapıyor... Sadece Allaha inanıp ona bağlanan kimseleri şeytan saptiramaz.. Şeytana da inaniyorsaniz tabi.

Allah in bizim iman etmemize,ibadetimize, namazimiza,orucumuza ihtiyacı yoktur. Aksine bütün bunlara bizim ihtiyacımız olduğu için yapıyoruz.

Ornek verecek olursak;
Diyelim ki bir doktora gittin doktor ilaç yazdı ve akşam aradı ilacını aldın mi dedi. Sende ona sana ne kardeşim der misin ? Eğer dersen dr da diyecek ki kardeşim ben seni düşündüğüm için uyardım benim ilaç yutmana ihtiyacım yok senin ilaca ihtiyacın var der bana ne bir daha da aramam der kapatır.!

Allah cc da bizi uyarıyor ki ahiret hayatında sürprizle karsilasmayalim. Allah başımıza gelecekleri haber veriyor.
Peki Allah hiç kitap ve peygamber gondermeseydi ölünce bir bakicaz ki Allah cc bize hesap soruyor neden bana iman etmediniz , neden oruç tutmadiniz, namaz kilmadiniz derse ne diyeceğiz , ? Tabiki de Ey Allah im bizim haberimiz yoktu biz bilmiyorduk. Eğer bize katından bir bilgi bir ışık bir kanıt gonderseydin biz elbette iman edenlerden olurduk deriz. Ve Allah bizi cezalandirmazdi mantiken. En basit insan hukukunda bile bu geçerli.. kanun ,tebliğ olmadan kimseye ceza veremezsiniz..

Ancak Allah cc bunun önünü maalesef kesti kitap ve peygamber gönderip uyarısını yaptı yani bu bahaneyi kullamicaz..

O yüzden ister maymundan geldim deyin ister Bilim ışığında kanıt arayın tek hakikat var o da , toprak bile bir meyve verir ken portakalı dilim dilim veriyor ? Doğanın mıdesi mi var yoksa aklımı var seni düşünüp bu değilde nimetleri senin ağız tadina uygun midene göre hazırlıyor ? Bunu bilim nasl açıklıyor ?
Öncelikle bilim her şeyi değil ulaşabildiğimiz şeyleri bilir. Bunu iyi öğren, daha bilimin ne olduğunu bilmiyorsun. Ahiret inancı olan dinlerin hepsinde hesap var. Sizin sandığınız gibi sadece islamda ahiret olayı yok. Ahiret inancı olan din çok.

İslamın hiçbir şeyi ispatladığı felan yok. Müslümanlar daha islama neden inandığını bilmiyor. Sen bu dine neden inanıyorsun. Çünkü müslüman bir çevrede doğdun. Bu kadar basit. İslamın hak din olduğunu ispatlayan bir tane bile delil kesinlikle yoktur.

Nusret

Üye
Düşünce
Sünni
Öncelikle bilim her şeyi değil ulaşabildiğimiz şeyleri bilir. Bunu iyi öğren, daha bilimin ne olduğunu bilmiyorsun. Ahiret inancı olan dinlerin hepsinde hesap var. Sizin sandığınız gibi sadece islamda ahiret olayı yok. Ahiret inancı olan din çok.

İslamın hiçbir şeyi ispatladığı felan yok. Müslümanlar daha islama neden inandığını bilmiyor. Sen bu dine neden inanıyorsun. Çünkü müslüman bir çevrede doğdun. Bu kadar basit. İslamın hak din olduğunu ispatlayan bir tane bile delil kesinlikle yoktur.
Beyni örümcek ağı kapladiysa tozunu almak bana göre değil.

escape

Üye
Düşünce
Ateist
Bir gün sende doğru yolu bulacaksın Nusret Efendi. İçinde en ufak şüphe olmasaydı buralara yolun düşmezdi.

Timur

Üye
Düşünce
Ateist
Nusret bu dine neden inandığını biliyor musun? Daha niye inandığını bilen bir kişi görmedim ben.

sapiens

Üye
Düşünce
Agnostik
İncil de öyle, tevrat ta öyle. Ne isaya verilen bir incil var ortalıkta, ne de musaya verilen bir tevrat. Üstelik tevratın bir bölümü olan ve rahip takımının yazdığı mezmurlar bölümü kuran mantığı ve söyleminde zebur diye bir başka kitap sanılmakta ve dört büyük kutsal kitaba iman diye imanın da bir şartı yapılmakta. Aslında zebur bir kitap yok. Tevratın bir bölümü olan mezmurlar o.
Dahası da var. İsa diye biri yasamış mı?
MÖ den 2-3 bin yıl öncesi bilgi, belge, yazı var elimizde. Roma tarihini MÖ 5.YY a kadar çok net biliyor ve üstelik roma hukuku hukuk fakültelrinde temel ders.
Peki kutsal kitaplar dışında isa diye birinin yaşadığına dair tek bir bilgi, belge, kanıt var mı başka? Yazmış mı herhangi bir tarihçi adam hakkında hiç bir şey?
Kitaplara iman, peygamberlere iman deniliyor ama ne kigapların, ne de peygamberlerin sayısı dahi tutmuyor ki daha...
Dindar ol, bu senin meselen, senin tasarrufun. Ama sor, soruştur. Girme bodoslama.
Üç beş argüman var, bunları sıralamış arkadaş. Her sitede var zaten bunlar. Gına geldi artık duymaktan. Bir atımlık barut yani. Yetmeyince önce ayet, hadis; Sonra da yanacaksın, pişleceksin edebiyatı.
Hayatımı kul köle olarak geçireceğime, saza-söze robot gibi itaat edip beynimi, benliğimi, onurumu, değerlerimi başkalarının iradesine peşkeş çekip insanlıktan çıkacağıma yanayım/pişeyim daha iyi.