Kuran'da kadın 2

Mesajlar
197
Tepki puanı
17
Düşünce
Sünni
Konu Sahibi
3-)erkeklerin mirasta iki kat fazla hakka sahip olmasi
﴾11﴿

Allah size, çocuklarınız hakkında erkeğe, iki kadın payı kadar (vermenizi) emreder. İkiden fazla kadın iseler bıraktığının üçte ikisi onlarındır. Eğer yalnız bir kadınsa yarısı onundur. Ölenin çocuğu varsa, ana-babasından her birinin mirastan altıda bir hissesi vardır. Eğer çocuğu yok da ana-babası ona vâris olmuşlarsa anasının hakkı üçte birdir. Ölenin kardeşleri varsa anasının payı, vasiyetten ve borçtan sonra altıda birdir. Babalarınız ve oğullarınızdan hangisinin fayda bakımından size daha yakın olduğunu bilemezsiniz. Bunlar Allah tarafından konmuş paylardır; şüphesiz Allah ilim ve hikmet sahibidir.
Ateisler bu ayet uzerinden ise mirasta esitsizlik oldugunu belirtirler.oncelikle sunu bilmeliyiz ki ayette soylenen sey su vasiyet yani bir kimse illede kizina yarim pay vermek zorunda degil isterse esit de davranabilir bu ayet sadece tavsiyedir .ikinci kisim ise mirasta anne baba,hala dayi ,amca teyze ,arasinda kadina esit hak verirken sadece kardes arasinda kadin yarim hakka sahiptir yani bu ayette kadinlarin tamamina degil sadece kiz evlad olanlara bu istisna mevcuttur eger su ayettide okursaniz kadin mal varliginin bile korunmasi gerektigi anlarsiniz
﴾19﴿

Ey iman edenler! Kadınlara zorla vâris olmanız size helâl değildir. Apaçık bir edepsizlik yapmadıkça, onlara verdiğinizin bir kısmını ele geçirmek için -evlenme ve boşanma konusunda- engel çıkarmayın. Onlarla iyi geçinin. Eğer onlardan hoşlanmazsanız, Allah’ın hakkınızda çok hayırlı kılacağı bir şeyden de hoşlanmamış olabilirsiniz.
Peki hersey tamam.kuran neden sadece kardesler arasi esitsizlik yapiyor?bunun nedeni kuranin ayni zamanda erkegi aileye bakmak zorunlu kilmasi .yanlis anlasilmasin kuran kadina calismayin demiyor bu durumu onlarin keyfine birakiyor.ancak erkege bu durumu zorunda birakiyor arasinda esitligi saglamak icinde ona daha fazla miras veriyor.zaten ayette zorunlu boyle yapin demiyor vasiyet daha onemli diyor yani bir adam isterse yine kizina esit verebilir hatta daha fazla bile verebilir.
4-)kadinin sahitligin ancak erkegin sahitligin yarisi kadar olmasi
282﴿

Ey iman edenler! Belirlenmiş bir zamana kadar bir borç ilişkisi kurduğunuzda bunu yazın. Aranızdan bir kâtip bunu adaletle yazsın. Kâtip Allah’ın kendisine öğrettiği gibi yazmaktan geri durmasın. Artık o yazsın, borçlu da yazdırsın; rabbi olan Allah’tan korksun ve borçtan hiçbir şeyi eksik bırakmasın. Eğer borçlu akılca zayıf veya eksik yahut kendisi yazdıramaz durumda olursa velisi adaletle yazdırsın. Erkeklerinizden iki şahidi de tanık tutun. Şahitler iki erkek olmazlarsa, rıza göstereceğiniz şahitlerden bir erkekle -biri yanılırsa diğerinin ona hatırlatması için- iki de kadın olsunlar. Çağrıldıklarında şahitler gelmezlik etmesinler. Borç küçük olsun büyük olsun vadesini belirterek onu yazmaktan üşenmeyin. Böyle yapmanız Allah katında daha adaletli, şahitlik için daha destekleyici ve şüpheye düşmemeniz için daha uygundur. Borç ilişkisinin, aranızda alıp vererek bitirdiğiniz peşin ticaret olması müstesnadır; onu yazmamanızda sizin için bir sakınca yoktur. Alış veriş yaptığınızda şahit tutun. Kâtip de şahit de zarar görmesin. Eğer bunu yapar da zarar verirseniz şüphesiz bu sizin yoldan çıkmanız demektir. Allah’tan korkun, Allah size öğretiyor, Allah her şeyi hakkıyla bilmektedir
Bu seferde ateistler bu ayeti one surerek bir esitsizlik iddasinda bulunuyor buna cevap vermeden once su iki ayete bakalim
﴾15﴿

Kadınlarınızdan çirkin fiilde bulunanlara karşı aranızdan dört şahit getirin. Eğer şahitlik ederlerse, o kadınları ölüm alıp götürünceye yahut Allah onlara bir yol açıncaya kadar evlerde tut
6﴿

Evlilik çağına gelinceye kadar yetimleri deneyin; eğer onlarda akılca bir olgunlaşma görürseniz hemen mallarını kendilerine verin, büyüyecekler de mallarını alacaklar diye o malları israf ile ve tez elden yiyip tüketmeyin. Zengin olan (veli) yetim malına tenezzül etmesin, yoksul olan da kararınca yesin. Mallarını kendilerine verdiğiniz zaman yanlarında şahit bulundurun; hesap sorucu olarak da Allah yeter.
Bu ayetlerin ortak noktasi sahit istemesi ve bu sahitler arasinda kesinlikle cinsiyet ayrimi yapmamasi .yani sunu anlamaliyiz ki kuran asla sahitlik konusunda kadini ikinci plana atmiyor.ateistler genelde sunu soylerler "kuran ayni seyleri tekrarlar"peki bunu soyleyen ateistlee neden sadece tek bir ayette gecen ifadenin mantigi arastirmadan bir idda ortaya atarlar anlayabilmis degilim.ilk ayette neden kadinin sahitligin erkegin yarisi kadar?bunun nedeni ayettin neden bahsettigini anlamaktan geciyor ayet malk mulk ile ilgili bir mevzudan bahsediyor .biliyorsunuz ki tarih boyunca bu konular yuzunden insanlarin basina pek cok musubet gelmistir.kuran da bunu bildigi icin bu sahitlik konusunda kadini korumak icin oncelikle hic kadina ihtiyac yok diyor akabendi ise eger iki erkek yoksa tek erkek varsa iki kadin diyor amac tumuyle kadini korumak.biraz mantikli dusunun en basit bir seyi bile 3-4 kez tekrar eden kuran neden boylesine onemli bir hususu boyle bir konu cok kez deginmesine ragmen hic birdaha bahsetmez.
5-)cok esliklik meselesi
﴾3﴿

Yetimlerin hakkına riayet edemeyeceğinizden korkarsanız, beğendiğiniz kadınlardan ikişer, üçer, dörder nikâhlayın. Haksızlık etmekten korkarsanız tek kadın veya mülkiyetinizde bulunan câriye ile yetinin; bu, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır.
Ateistler kuranda var olan cok eslilik meselesi uzerindende elestiri yapiyorlar .
Onlara oncelik ile su soruyu sormak istiyorum "siz hangi objektif ahlak anlayisina dayanarak boyke bir yorumda bulunabiliyorsunuz?"ayettede gectigi gibi cok eslilik te temel ilke adeletli olmaktir.diger bir husus ise tek eslilik ise tavsiye ediyor.yani kuran zorlada cok esli olun demiyor .kuran bir insani bir konuda zorlamayi emreder.peki bir kadin cok eslilik konunsunda zorlanabilirmi ?hayir,kuranin genelde cok eslilik icin aldigi temel ilke zorlama yok adelet var ama iyi olan tek eslilik.yine sunuda unutmayalim ki genelde cok eslilik savas zamanlarinda uygulanmistir.bunun amacida sizin dusundugunuz gibi sapikca emeller degil kadina korumaktir.son olarak eger bir kadin bu durumu kabul ediyorsa zaten ortada sorun yoktur.eger etmiyorsa kocasi buna asla o kadina zorlayamaz.
 

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
4,683
Tepki puanı
2,050
Düşünce
Ateist
Kimse ben adalet yapmayacağım zulüm yapacağım diye fazla eş almaz. Adaletli olacağını iddia ederek alır. Kadının üzerine gelecek eşleri engelleme hakkı yoktur. Adam alır gelir, allah izin vermiş, eşinden mi izin alacak? Boşa yırtınmayın. Araplar zamanında ebenizle yakın mı oldu diye düşünüyorsunuz da Arap sevdasına kapılıyorsunuz? Arabın uydurduğu dogmatik saçmalığı savunmak size niye bu kadar dert oluyor?
 
Üst