Kuran'da kadın

Düşünce
Sünni
Konu Sahibi
Merhaba dostlar,
Bugunku konumuz kuranda kadin.bir cok ateist sitede kuranda kadin kotu tasfir ediliyor kadina deger yok gibi soylemler ile islami elestirtiklerini gordum .sitelerde gordugum bazi elestirilere cevap vericem
1-)kadinlarin dovulmesi
2-)erkeklerin kadindan ustun olmasi
3-)erkeklerin mirasta kadindan 2 kat fazla pay almasi
4-)kadinin sahitligin ancak erkegin sahitliginin yarisi kadar olmasi
5-)cok eslilik meselesi
6-)cariye(kadin kole)meselesi
7-)kadinin ekinlik olma meselesi
kadinin ortunmeye zorlama meselesi
Bakalim atesitlerin idda eddigi tum bu iddalar dogrumu?
1-)kadinlarin dovulmesi
﴾34﴿

Allah’ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılmasına bağlı olarak ve mallarından harcama yapmaları sebebiyle erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudurlar. Sâliha kadınlar Allah’a itaatkârdırlar. Allah’ın korumasına uygun olarak, kimsenin görmediği durumlarda da kendilerini korurlar. (Evlilik hukukuna) baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve onları dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür.
Ateistler genelde bu ayet uzerinden muslumanlara" kuran kadini dovun diyor"gibi elestiriler getiriyor.oncelikle bu ayette kullanilan fiil "darabe 'dir"ve bu fiil su iki anlamida icermektedir.dovmek ve birakmak ateist arkadaslari bir sorum olacak simdi
"Siz neye dayanarak dovmek fiili bu ayet icin kullaniyorsunuz?"
Peki ben niye birakmak fiilini kullaniyorum hemen aciklayayim .
A-)
﴾128﴿

Eğer bir kadın kocasının kötü muamelesinden yahut yüz çevirmesinden endişe ederse aralarında bir uzlaşmaya varmalarında onlara günah yoktur ve sulh hayırlıdır. Nefisler de cimriliğe meyillidir. Eğer güzel davranır ve Allah’a itaatsizlikten sakınırsanız bilin ki Allah yaptıklarınızdan haberdardır.
Arkadaslar bu ayette ayni suc icin kadina verilen ogut erkek ile barismak icin caba gostermesi tabi karsi tarafta ilimli adim atiyorsa.simdi gelelim kritik noktaya
"Adeleti en yuksek olan Allah erkege dovun derken kadina barismaya calisin demesi ne kadar dogru olur"
Tabiki de dogru olmaz.simdi bazi ateist arkadaslar su soruyu sorabilir .
"iyide Allahin adetli oldugu nerden biliyoruz ?zaten bu kitabi Muhammed uydurdu."
Arkadaslar siz eger kurana bir elestiri getiyor iseniz basta kuranda yazanlar ile uyumlu olmasi durumunda yine kotu seyler cikacak seyler bulamlisin .yani siz kuran persefekti ile bakip oyle yorumlamalisiniz.kuranda dovun demesi dogru ama Allah adelet li demesi yanlis oylemi ?sizcede bu objectif bir yaklasim mi ?tabiki de degil siz zaten kitabi hz muhammed uydurdu diyor iseniz kitabin yanlis oldugu bastan kabul edip cikan sonuc ile yine kitabi yanlis kabul ediyorsunuz .inanin bana sizin su konusmayi yapan muslumandan farkiniz olmaz.
Soran:incilin degistirildi nerden biliyorsunuz?
Musluman:cunku kuranda yaziyor
Sizde tipki bu arkadas gibi dusunceniz uzerinden yine o dusunceyi destekleyen argunam uretip felkalade bir hataya dusmus oluyorsunuz
B-)
Ben sunni bir kimse olmadigim icin bu aciklama pekte bana hitap etmiyor.ancak yinede arguman olarak sunulabilir hz muhammedin hayati boyunca hic bir kadini dovmemis olmasi biraz mantikli dusunun bakin sizin mantiginiz ile dusunuyorum insan kendi yazdigi kitapdaki seyleri kendisi yapmiyor bu mantiklimi ?eger bu kitap Allah tarafindan gonderilmis isede bu seferde Allahin dedigini yapmiyor peki bu mantiklimi?
2-)erkeklerin kadindan ustun olmasi

228﴿

Boşanan kadınların kendileri üç âdet görünceye kadar beklerler. Allah’a ve âhiret gününe iman ediyorlarsa, Allah’ın rahimlerinde yarattığını gizlemeleri onlara helâl olmaz. Eğer taraflar arayı düzeltmeyi istiyorlarsa kocaları, onları kendilerine geri çevirme hususunda başkalarından daha ziyade hak sahibidirler. Kadınların, mâkul ve meşrû ölçülerde ödevlerine denk hakları vardır; erkeklerin ise onların üzerinde bir dereceleri mevcuttur. Allah izzet ve hikmet sahibidir.
Ateistler burdaki erkelerin kadinlar uzerinde bir derece ustun hakka sahip olmasini hemen kuran erkekler kadindan ustundur diye yorumluyor.durum gercektende boylemi
Su ayet ne diyor bakalim
13﴿

Ey insanlar! Şüphesiz sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık, tanışasınız diye sizi kavim ve kabilelere ayırdık, Allah katında en değerli olanınız O’na itaatsizlikten en fazla sakınanınızdır. Allah her şeyi hakkıyla bilmektedir, her şeyden haberdardır.
Bakiniz bu ayette erkek ile kadindan bahsediyor ve hic bir ustunkuk kavrami belirtmeden ustunlugun ancak takvada oldugu belirtiyor.birde su ayette bakalim
﴾35﴿

Müslüman erkekler, müslüman kadınlar; mümin erkekler, mümin kadınlar; ibadet ve itaat eden erkekler, ibadet ve itaat eden kadınlar; özü sözü doğru erkekler, özü sözü doğru kadınlar; sabreden erkekler, sabreden kadınlar; gönlünü ibadete vermiş erkekler, gönlünü ibadete vermiş kadınlar; (Allah için) yardım yapan erkekler, yardım yapan kadınlar; oruç tutan erkekler, oruç tutan kadınlar; iffetlerini koruyan erkekler, iffetlerini koruyan kadınlar; Allah’ı çokça anan erkekler, çokça anan kadınlar; işte bunlar için Allah büyük bir ödül hazırlamıştır.
Bu ayette ise gordugunuz gibi kuran asla bir ayrimciliga gitmiyor .peki ilk ayetteki ustun hak ne anlama geliyor ?
Burda ustun hakdan bahsedilen sey erkegin evlenmeden once mehir verme ve diger sorumluklari oldugu icin bosanirken erkek bir derece daha hakka sahiptir demek istiyor sadece aslinda burdada yine esit hak veriyor .evlenmeden once erkek sorumlu bosanirkende bu sorumluluk yuzunden erkek bir derece daha fazla hak sahip .

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Gerçek, Kuran'da kadınları dövün yazdığıdır. "Vadribuhunne" yazıyor. Açık ve net.

bob marley

Üye
Düşünce
Tengrici
Allah'ın indirdiği kitaptan bir şeyi gizleyip de bununla biraz para alanlar gerçekten karınları dolusu ateşten başka birşey yemezler. Kıyamet günü Allah onlara ne söz söyler, ne de kendilerini temize çıkarır. Onlara sadece acı veren bir azab vardır. Nakara-174

Paramı alıyor acep? Gizlemek için...:akay:

Yazarı tarafından düzenlendi:

Muvahhid

Üye
Düşünce
Muvahhid
Erkekler kadınlardan üstündür diye bir ifade yok, ''Üstünlük ancak takvadadır.''
İddet süresine gelince, boşanan kadının hamile olup olmaması vaziyeti değiştirir.
İddet süresinden sonra hamile olduğu anlaşılırsa nafakayı karnında taşıdığı çocuğa göre alır. Bundan erkeklerin üstün olduğu manasını çıkarmak için akıl tutulması yaşamak gerekiyor.
Erkeğe dövün kadına da barışmaya çalışın demiyor.
Eğer anlaşamıyorlarsa önce aralarındaki karı-koca ilişkisine son verirler. Aynı evde iki yabancı gibi yaşarlar, birbirlerinin ihtiyaçlarını görürler ama kadın yahut erkek kesinlikle birbirine yaklaşmaz.
Eğer üç ayın sonunda hala anlaşamıyorlarsa o zaman kadın mehrini talep eder ve boşanır.

Muvahhid

Üye
Düşünce
Muvahhid
Allah'ın indirdiği kitaptan bir şeyi gizleyip de bununla biraz para alanlar gerçekten karınları dolusu ateşten başka birşey yemezler. Kıyamet günü Allah onlara ne söz söyler, ne de kendilerini temize çıkarır. Onlara sadece acı veren bir azab vardır. Nakara-174

Paramı alıyor acep? Gizlemek için...:akay:
Bahsedilenler ehl-i kitabın din alimleri, Kur'an kıyamete kadar korunmuştur.

Master3840

Üye
Düşünce
Sünni
Lütfen bu konu da işinin ehli olanlar , Ateistlerin iddialarına cevap versinler aksi halde konuyu izah etmek yerine elinize yüzünüze bulaştırıyorsunuz. Nisa 34. Ayet Elmalılı Hamdi Yazır meali:
Erkekler, kadın üzerine idareci ve hakimdirler. Çünkü Allah birini (cihad, imamet, miras gibi işlerde) diğerinden üstün yaratmıştır. Bir de erkekler mallarından (aile fertlerine) harcamaktadırlar. İyi kadınlar, itaatkar olanlar ve Allah'ın korunmasını emrettiği şeyleri kocalarının bulunmadığı zamanlarda da koruyanlardır. Fenalık ve geçimsizliklerinden korktuğunuz kadınlara gelince: Önce kendilerine öğüt verin, yataklarından ayrılın. Bunlar da fayda vermezse dövün. Eğer size itaat ederlerse kendilerini incitmeye başka bir bahane aramayın. Çünkü Allah çok yücedir, çok büyüktür.

Şimdi dövmek yerine bırakmak fiilini kullanırsak zaten bıraktıktan sonra itaat etmesinin bir manası yok kafamıza göre anlam yüklersek bu iş olmaz ayrıca atıyorum 20 meal varsa 19'unda dövün veya hafifçe dövün diye belirtilmiş bırakmak kelimesini kullanırsak anlamlı olmuyor

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
hafifçe dövün diye belirtilmiş
Hafifçe filan diye de bir şey yazmıyor. Kadınları dövün yazıyor direk.

Siz daha İslamın ne kadar tehlikeli olduğunu bilmiyorsunuz. Evlerden ırak yani, vahim derecede yanına yaklaşılması tehlikelidir. Bu bir şey değil, ötesi var.

Kadını dövmeyi emredince, peki ya haydi döverken ters yerine gelir ölürse? Olmaz olmaz denmez. Olabilir. Şimdi koskoca mümin adam kısas mı edilecek sorunu ortaya çıkmıştır. Öyle ya, cinayet. Karısını döverek öldürdü!

Bunun üzerine köle ile de birleştirilerek "kısas size yazıldı hüre hür köleye köle dişiye dişi" pasajı üretilmiştir. Böylece bir taşla iki kuş vurulmuştur. Hem kadınları döverken ölürse kısasın önüne geçilmiş hem de kaçan köleler yakalandığında dövülürken ölürse kısas önlenmiştir. Yoksa kölelerde korku olmazsa kaçan kaçana önü nasıl alınacak kölelerin kaçmasının, korku olması lazım diye düşünülmüştür.

Bu dini allayıp pullayıp süsleyip yaldızlayıp kakalayan satanlara aklı olan asla kanmaz. Bu din şu anda dünyadaki en tehlikeli inançtır.

fameraft

☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
"Drb" ye dövün dedikten sonra, gerisi yalan. Hafifçe diye hiç bir şey yok metinde. Ancak dövün felan demiyor.
Yıllarını bu meale eleştiri vererek harcamış insanlar elindei en büyük kozun gitmesinden ne kadar da korkuyor. Gerçeği aradığınız felan yok sizin.

kavak

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ne kozu...neyin kozu?
Eğer korkacak olanlar varsa, olsa olsa dindarlar olur.
Biz gayet rahatız ve İslam dünyasındaki ălimlerin, çok bilmişlerin ve aklı evvellerin zibil gibi farklı yorumları ortada.
Kendi aranızda paramparça olmuşken, dinsiz imansızlar mı korkmalı?
Evet; bizler o kadar uyuşuk ve tembeliz ki, bilhassa gerçeklerle(!) bir işimiz falan da olmaz.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Master3840

Üye
Düşünce
Sünni
Ben ayette değil meallerde hafifçe yazdığını belirttim. Burcuva @Burcuva

fameraft

☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Ne kozu...neyin kozu?
Eğer korkacak olanlar varsa, olsa olsa dindarlar olur.
Biz gayet rahatız ve İslam dünyasındaki ălimlerin, çok bilmişlerin ve aklı evvellerin zibil gibi farklı yorumları ortada.
Kendi aranızda paramparça olmuşken, dinsiz imansızlar mı korkmalı?
Evet; bizler o kadar uyuşuk ve tembeliz ki, bilhassa gerçeklerle(!) bir işimiz falan da olmaz.
Zerre kadar tartışma kültüründen haberin yok. Bak 3-5 gram demiyorum, zerre zerre.

kavak

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Zerre kadar tartışma kültüründen haberin yok. Bak 3-5 gram demiyorum, zerre zerre.
Resmen saçmalamışsın.
Ayrıca zerre, bak 3-5 gram demiyorum, zerrenin zerresi kadar kitabınızın içeriklerine öz eleştiri getirme cesaretiniz yok.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ben ayette değil meallerde hafifçe yazdığını belirttim. Burcuva @Burcuva
Ben de sana bir şey demedim zaten. Hafifçe diye ekleme yapan mealcilerin yalancı olduğunu söyledim.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Şimdi burada da görüyoruz ki mealciler öyle Kuran savunucularının dediği gibi Kuran'ı kötü gösteren değil, süsleyen, cici göstermeye çalışan eklemeler yapıyorlar. Kuran savunacağız diye yırtmadık yerlerini koymayanların sunmaya çalıştığı gibi bir dünya yok! Yok öyle Kuran çok ciciymiş çok güzelmiş de mealciler yanlış tercümelerle bozuyorlarmış filan diye!

Tam tersine. Mealciler Kuran'ı ne yalan söylesek de kurtarsak cici göstersek derdindeler.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
"Drb" ye dövün dedikten sonra, gerisi yalan. Hafifçe diye hiç bir şey yok metinde. Ancak dövün felan demiyor.
Yıllarını bu meale eleştiri vererek harcamış insanlar elindei en büyük kozun gitmesinden ne kadar da korkuyor. Gerçeği aradığınız felan yok sizin.
Biz hiç bir zaman meallere güvenmeyiz. Mealcilerin tamamı, bir kısmı demiyorum, mevcut ne kadar meal varsa, istisnasız hepsi, Kuran'ı süslemek amacıyla, şirin göstermek amacıyla yazılmış sahteci kitaplardır. Kuran'da ne yazdığını gizleyip güzel şeyler yazıyor gibi göstermeye çabalarlar. Bir ateist mealden alıntı yaptığında Arapça bilmediği için yapmış olabilir, tabii ki Arapça bilmek zorunda da değildir, ya da mızrağın sahteci meallerde bile çuvala sığmadığını göstermiştir.

Tekrar vurguluyorum, bunun istisnası tek bir meal yoktur. Elmalılı meali de buna dahildir. Ama Elmalılı nispeten biraz dürüsttür. Çok zorlayan kısımları tam tercüme etmeden es geçerek hiç olmazsa yalan söylememiştir. Bunun en tipik örneği Kuran'daki "bacak açılır" deyimini nahoş göründüğü için bu şekilde aynen çevirmeyip "bir sak keşfolunur" gibi saçma bir geçiştirme ile tam tercümeden kaçınmasıdır.

Apaçık gerçeğe gözlerini sıkıca yuman ve görmeyeceğim diye direten sensin. Biz bunun cahil çöl yağmacıları tarafından Hristiyan apokratiflerinden derlendiğini çoktan anladık ve kavradık.

Bir darbın kesinlikle ve apaçık net vurmak olduğunu inkara sapacak kadar dogmatik saplantılısın. Senden artık daha gerçeği görmen beklenemez.

Mithmain

Üye
Düşünce
Ateist
Kardeşim darabe yatakları ayırmak olsa neden orda yatakları ayırın diye bir şey yazıyor? Orda dediği şey şu, öğüt verin, yatakları ayırın, dövün. Darabe yatakları ayırmak olsa, öğüt ver ve yatakları ayır ve yatakları ayır. Allah niye tekrar ediyor aynı şeyi? Diyanetin sitesi bile kabul ediyor dövün dediğini.

fameraft

☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Resmen saçmalamışsın.
Ayrıca zerre, bak 3-5 gram demiyorum, zerrenin zerresi kadar kitabınızın içeriklerine öz eleştiri getirme cesaretiniz yok.
Ben senin aklına gelmeyecek şeyleri dile getiriyorum benim yazılarımın bir kısmını okusaydın anlardın. Farkımız ben günün sonunda Allah'ı değil, geleneğin yorumlarını hatalı buluyorum. Siz ise çok zorlama izahları bugüne getiren geleneğe yüklenerek Kuran'ı eleştirdiğinizi sanıyorsunuz. Tartışma usulü 101: Karşı görüşün en güçlü yorumunu eleştiri yapılır. Gidip Işid zihniyetini eleştirerek Kuran'ı eleştirdiğini düşünüyorsun, yazık.