Kuran'da Matematik Hatası

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
İlahiyatçılar buradaki miras paylaşımını akılarınca avliye yöntemiyle çözmeye çalışmışlardır. Böyle bir çözüm kendilerini kandırmaktan başka bir şey değildir.
Evet doğru, avliye yöntemi kendini kandırmaktan başka bişey değil.

Vera

Üye
Düşünce
Deist
72 lirayı senin hesabına göre paylaştırırsak;
kız çocukları --- 48 lira --- 2/3
anne ve babası --- 16 lira --- 2/9
karısı --- 8 lira --- 1/9
oluyor.

Fakat Kuranda;
kız çocukları --- 2/3
anne ve babası --- 1/3
karısı --- 1/8
olarak paylaştırın diyor. Yani hisseleri Kurana uygun dağıtmıyorsun.

Senin nerede hata yaptığını söyleyeyim: Önce kız çocukların payını veriyorsun. Anne, baba ve karısının payını daha sonra kalan paradan paylaştırıyorsun. Bu şekilde Kuranın hesabına ters hesap yapmış olursun. Kurana uygun hesap yapmak için bütün payları aynı anda dağıtman lazım. Yoksa anne, baba ve karısına Kurandaki hisseyi vermemiş olursun. Şimdi anladın sanırım.
Kuran'da öyle demiyor, kızlar ikiden fazla ise 2/3 onların, 1/6 anne, 1/6,baba, 1/8 karısının diyor.

Vera

Üye
Düşünce
Deist
Bakın ben kurandaki sıraya göre paylaştırıyorum. Tek tek yapalım. 2/3 kızların ise kalan 1/3 kimin.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Kuran'da öyle demiyor, kızlar ikiden fazla ise 2/3 onların, 1/6 anne, 1/6,baba, 1/8 karısının diyor.
Evet öyle diyor.
kız çocukları --- 2/3
anne ve babası ---1/6 + 1/6 = 1/3
karısı --- 1/8
anladın mı?

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Bakın ben kurandaki sıraya göre paylaştırıyorum. Tek tek yapalım. 2/3 kızların ise kalan 1/3 kimin.
İşte yanlışın bu. Öyle bişey yapamazsın. Yaparsan anne baba ve karısına yanlış pay vermiş olursun.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Kuranda;
kız çocukları --- 2/3
anne ve babası --- 1/3
karısı --- 1/8
olarak paylaştırın diyor.

Sen ise;
olarak paylaştırıyorsun. Sen Kurana göre değil, kendi kafana göre bi pay hesabı yapmışsın.

Vera

Üye
Düşünce
Deist
Evet öyle diyor.
kız çocukları --- 2/3
anne ve babası ---1/6 + 1/6 = 1/3
karısı --- 1/8
anladın mı?
Siz anlamıyorsunuz, boşverin Kuran'ı, piyangodan 3000 tl para çıktı bunun 2/3'ü senin, kalan 1/3'ü ben ve kızımın kaç tl senin kaç tl'si ben ve kızımın?

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Siz anlamıyorsunuz, boşverin Kuran'ı, piyangodan 3000 tl para çıktı bunun 2/3'ü senin, kalan 1/3'ü ben ve kızımın kaç tl senin kaç tl'si ben ve kızımın?
Kuranı boşveremezsin. Biz zaten Kuranın yanlış hesap yaptığını anlatmaya çalışıyoruz. Kuranın hesabı üzerinden hesaplamamız lazım. Kendi kafana göre hesaplarsan yanlış çıkıyor.
sen niye karısına 1/9 veriyorsun. Kuran 1/8 verin diyor. Yanlış hesap.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Anne, baba ve karısına kalan paradan veremezsin. Mirasın tamamından anne: 1/6, baba: 1/6, karısı: 1/8 alacak. Sen bunu vermiyorsun.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Nisa/11'den: "(Çocuklar) ikiden fazla kız iseler, (ölenin geriye) bıraktığının üçte ikisi onlarındır."
Nisa/11'den: "Ölenin çocuğu varsa, geriye bıraktığı maldan, ana babasından her birinin altıda bir hissesi vardır."
Nisa/12'den: (Karı için) "Eğer çocuğunuz varsa, bıraktığınızın sekizde biri onlarındır."

anne mirasın tamamının 1/6 sını alacak
baba mirasın tamamının 1/6 sını alacak
karısı mirasın tamamının 1/8 ini alacak

sen bu hisseleri vermiyorsun.

Vera

Üye
Düşünce
Deist
oluyor.

Fakat Kuranda;
kız çocukları --- 2/3
anne ve babası --- 1/3
karısı --- 1/8
olarak paylaştırın diyor. Yani hisseleri Kurana uygun dağıtmıyorsun.

Senin nerede hata yaptığını söyleyeyim: Önce kız çocukların payını veriyorsun. Anne, baba ve karısının payını daha sonra kalan paradan paylaştırıyorsun. Bu şekilde Kuranın hesabına ters hesap yapmış olursun. Kurana uygun hesap yapmak için bütün payları aynı anda dağıtman lazım. Yoksa anne, baba ve karısına Kurandaki hisseyi vermemiş olursun. Şimdi anladın sanırım.
bakın arkadaşım, neden anlamıyorsunuz, kız çocukları 2/3, anne baba=1/3 yazmışsınız bu olur mu hiç yanlış denklem kurulurken bir tamı böleceksiniz 2/3 kızlara verirseniz, geriye 1/3 kalır, bu da kalanların hepsinindir. Anne babanın değil, siz bunu anlamıyorsunuz ki diğerlerini anlatayım.

Vera

Üye
Düşünce
Deist
Basit piyango soruma cevap verseniz sonucu göreceksiniz.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Basit piyango soruma cevap verseniz sonucu göreceksiniz.
Piyango dan daha güzeli 72 lira. Tam bölündüğü için. Ben senin dediği anladım. Öyle hesap olmaz. Kuranda önce kız çocukların hesabını dağıtın, sonra diğerlerininkini demiyor. Sen böyle yapıyorsun.

Yanlış yaptığın nokta;
anne mirasın tamamının 1/6 sını alacak --- sen 1/9 veriyorsun
baba mirasın tamamının 1/6 sını alacak --- sen 1/9 veriyorsun
karısı mirasın tamamının 1/8 ini alacak --- sen 1/9 veriyorsun
olmaz.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Senin yaptığın hesabın Kurandaki hesapla alakası yok. Sen kendine göre bi hesap oluşturmuşsun.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Nisa/11'den: "(Çocuklar) ikiden fazla kız iseler, (ölenin geriye) bıraktığının üçte ikisi onlarındır."
Nisa/11'den: "Ölenin çocuğu varsa, geriye bıraktığı maldan, ana babasından her birinin altıda bir hissesi vardır."
Nisa/12'den: (Karı için) "Eğer çocuğunuz varsa, bıraktığınızın sekizde biri onlarındır."

herkes mirasın tamamından pay alacak.

kız çocuklar mirasın tamamının 2/3 ünü alacak
anne mirasın tamamının 1/6 sını alacak
baba mirasın tamamının 1/6 sını alacak
karısı mirasın tamamının 1/8 ini alacak

sen bu payları vermiyorsun. Dolayısıyla Kurana göre hesap yapmıyorsun.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
şeklinde hisse düşüyor. Ama aşağıdaki ayetlere göre paylaştırmamış oluyorsun. Şimdi çözdün galiba.

Vera

Üye
Düşünce
Deist
Piyango dan daha güzeli 72 lira. Tam bölündüğü için. Ben senin dediği anladım. Öyle hesap olmaz. Kuranda önce kız çocukların hesabını dağıtın, sonra diğerlerininkini demiyor. Sen böyle yapıyorsun.

Yanlış yaptığın nokta;
anne mirasın tamamının 1/6 sını alacak --- sen 1/9 veriyorsun
baba mirasın tamamının 1/6 sını alacak --- sen 1/9 veriyorsun
karısı mirasın tamamının 1/8 ini alacak --- sen 1/9 veriyorsun
olmaz.
Şimdi siz de takıntı dinciler gibi davranmaya başladınız, dincilere bir şey anlatmak için bin dereden su getiriyorum, şimdi de size bunu anlatmak için bin dereden su getiriyorum, zaten matematiğiniz çok iyi değilse anlatamam. Neden takıldınız 1/8'e, matematikte bir bütünü paylaştırmak için önce denklem kurmanız gerekir. Ve bu denklemin sonucu 1'e eşit olması gerekir. İleri zekalılar kurandaki verilen oranları Oraya koyarak denklem kurmaya çalışıyorlar, İlkokul 4 sınıftaki gibi paydalarını eşitleyip bir sonuç çıkarmaya çalışıyorlar, sonuç 1 'e eşit çıkmayınca dağıtım yanlış diyorlar. zaten o işlemin sonunda tabi ki bir sayı çıkar. siz 2/3 kızların ise, kalan 1/3'ün anne baba ve karısına ait olduğunu kavrayamadıktan sonra size bir şey anlatamam.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Şimdi siz de takıntı dinciler gibi davranmaya başladınız, dincilere bir şey anlatmak için bin dereden su getiriyorum, şimdi de size bunu anlatmak için bin dereden su getiriyorum, zaten matematiğiniz çok iyi değilse anlatamam. Neden takıldınız 1/8'e, matematikte bir bütünü paylaştırmak için önce denklem kurmanız gerekir. Ve bu denklemin sonucu 1'e eşit olması gerekir. İleri zekalılar kurandaki verilen oranları Oraya koyarak denklem kurmaya çalışıyorlar, İlkokul 4 sınıftaki gibi paydalarını eşitleyip bir sonuç çıkarmaya çalışıyorlar, sonuç 1 'e eşit çıkmayınca dağıtım yanlış diyorlar. zaten o işlemin sonunda tabi ki bir sayı çıkar. siz 2/3 kızların ise, kalan 1/3'ün anne baba ve karısına ait olduğunu kavrayamadıktan sonra size bir şey anlatamam.
Benim matematiğim çok iyi de seninkinde bi sıkıntı var galiba. Önce bana şunu bi açıklar mısın:
Kız çocukların 2/3 olan hissesini önce dağıtıp, daha sonra kalan hisseleri diğer hissedarlara paylaştırmak hangi ayette yazıyor?

Yazarı tarafından düzenlendi:

Vera

Üye
Düşünce
Deist
Dün tartışma formunda bir dinci Kuran'ın neresinde çelişki var diye sordu. üç tane ayet yazdım üçünede kendince cevap verdi, oradaki çelişkileri aklına bile getirmiyor. Neyse son olarak nisa 11-12 tuzak soruyu sordum. şimdi onun cevabını bekliyorum,büyük ihtimalle avliye metodu ile cevap verip olayı kapatacak, ben avliye ye gerek yok çözümü var diyeceğim, hemen haklısın diyip konuyu kapatacak. Yani hepsinde karşı çıkan kişi benim çözümün doğru veya yanlış olduğunu bilmeden bana hak verecek. Şimdi sizin de yaptığınız bunlardan farklı değil, biri çıktı çözülmüyor dedi diye bilmeden düşüncelerin doğrultusunda olduğu için o kişileri destekliyorsunuz. Ben Kuran'ın bütün ayetlerini çok iyi analiz ederek araştırdım. Bu ayetin üzerinde de çok durdum, ayet çok açık olmasa da çözümü var. Bunu çok iyi matematikçiler bilebilir.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Benim soruma cevap vermedin. Tekrar soruyorum:
Kız çocukların 2/3 olan hissesini önce dağıtıp, daha sonra kalan hisseleri diğer hissedarlara paylaştırmak hangi ayette yazıyor?