Kuran'da Matematik Hatası

Vera

Üye
Düşünce
Deist
Benim matematiğim çok iyi de seninkinde bi sıkıntı var galiba. Önce bana şunu bi açıklar mısın:
Kız çocukların 2/3 olan hissesini önce dağıtıp, daha sonra kalan hisseleri diğer hissedarlara paylaştırmak hangi ayette yazıyor?
Mantıken bir bütünün 2/3'ünü birine verirsen, kalan 1/3 diğer kişilerindir. artık diğer kişilere kalan 1/3'ü hisseleri oranında paylaştırılır, matematiğiniz iyi olsa bunu bilirdiniz.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Benim matematiğim çok iyi de senin Türkçen zayıf galiba. Anlattığım şeyleri ya anlamıyorsun ya da okumuyorsun.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Mantıken bir bütünün 2/3'ünü birine verirsen, kalan 1/3 diğer kişilerindir. artık diğer kişilere kalan 1/3'ü hisseleri oranında paylaştırılır, matematiğiniz iyi olsa bunu bilirdiniz.
Sıkıntı burada işte. Senin hesap yaptığın şekilse bir ayet yok. Ölen adamın karısı mirasın tamamından 1/8 alacak diyor ayette. Ama sen mirasın tamamının 1/9 unu veriyorsun karısına. Bunu açıklaman gerekiyor. Aksi halde yaptığın bütün işlemler geçersizdir.

Vera

Üye
Düşünce
Deist
hisse problemleri üniversiteye giriş sınavlarında çıkar sanırım, bu şekilde çözüm yapılır.

Vera

Üye
Düşünce
Deist
Sıkıntı burada işte. Senin hesap yaptığın şekilse bir ayet yok. Ölen adamın karısı mirasın tamamından 1/8 alacak diyor ayette. Ama sen mirasın tamamının 1/9 unu veriyorsun karısına. Bunu açıklaman gerekiyor. Aksi halde yaptığın bütün işlemler geçersizdir.
Denklem kurmayı bilmediğiniz için sanırım bunu size anlatamam.

Vera

Üye
Düşünce
Deist
Denklemi mirasdaki paylarına göre kuruyoruz ,ama siz bunları göremiyorsunuz,yada görmek istemiyorsunuz.görende beni Kuran'ı savunuyor sanacak.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Bir denklemi bile kuramıyorsun. Ayette yazana göre hareket etmiyorsun.
Senin hesabına göre karısına mirasın tamamından 1/9 hisse düşüyor. Ama;
Nisa/12'den: (Karı için) "Eğer çocuğunuz varsa, bıraktığınızın sekizde biri onlarındır."
ayetine göre mirasın tamamından 1/8 vermen gerekiyor. Bu çelişkiyi nasıl çözeceksin.

Vera

Üye
Düşünce
Deist
Dinciler gibi kafayı 1/8'e takmayıp beni iyice bir dinleseniz. Denklemde bu oranlarla verildiğini göreceksiniz. Ama artık onlar görmezler, kulakları işitmezler, duymazlar, bu ayet sözlerini dincilere söylüyordum şimdi size söylemeye başladım.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Ya sen benimle dalga falan mı geçiyorsun? Yoksa gırgır olsun diye mi yazıyorsun bunları?

Yazarı tarafından düzenlendi:

Vera

Üye
Düşünce
Deist
Ya sen benimle dalga falan mı geçiyorsun? Gırgır olsun diye mi yazıyorsun bunları?
Bakın 2/3 birininse kalan 1/3'ün diğer kişilere ait olduğunu anlayamazsan bir adım ileri gidemeyiz. Bunu kabul etmiyorsunuz ki bir adım ileriye gideyim.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Bakın 2/3 birininse kalan 1/3'ün diğer kişilere ait olduğunu anlayamazsan bir adım ileri gidemeyiz. Bunu kabul etmiyorsunuz ki bir adım ileriye gideyim.
Benim bunu kabul etmem için, Kuranda; "önce kız çocukların hissesini (2/3) verin, geriye kalan hisseleri de diğer hissedarlar arasında paylaştırın" şeklinde bir ifade göstermen lazım. Kuranda var mı böyle bir ifade?

Vera

Üye
Düşünce
Deist
Kuran'ı boşver sana bir problem, matematiğinin iyi olduğunu söylüyorsun kolay çözersin. Ali'nin 3000 tl parası vardı, bunun 2/3'ile karpuz, 2/6'sı ile kavun, 1/8'i ile de maydonoz aldı, hepsine verdiği parayı ayrı, ayrı hesaplayınız. Üniversiteye giriş 2017 sınav sorusu. Böyle bir problem gelebilir değil mi çöz bakalım?

Vera

Üye
Düşünce
Deist
2/3'ü kızlara verdikten sonra, kalanın diğerleri olduğu belli, bunu Nasıl ifade edersen et kalanların payı sonuçda 1/3 olur. bunu kavrasan çözeceğiz ama 1/8 de takıldın, ileriye gidemiyorsun.

Vera

Üye
Düşünce
Deist
bak ben 1989 matematik olimpiyatları seçmelerine katıldım.

Vera

Üye
Düşünce
Deist
Güven, istersen istediğin matematikçiye sor bu çözümü, ama normal matematik mezunlarına değil, ihtisas yapmış olanlara, mesela, internette bir hoca var ekol hoca sanırım başarılı veya başkası. problemi değiştirip normal problem gibi sor bakalım. Nasıl çözecekler. Benim ali problemi gibi.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Bizden olimpiyatlara katılanlar hep senin gibiyse ayvayı yemişiz.
Neden önce kız çocukların payını, daha sonra diğerlerinin payını verdiğini açıklayamadın. Neden böyle hesaplıyorsun, Kuranda böyle bir hesap yok.

Vera

Üye
Düşünce
Deist
Bizden olimpiyatlara katılanlar hep senin gibiyse ayvayı yemişiz.
Neden önce kız çocukların payını, daha sonra diğerlerinin payını verdiğini açıklayamadın. Neden böyle yapıyorsuni Kuranda böyle bir hesap yok.
Tamam sen hepsini boşver ali problemini çöz bitirelim bu işi.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Ali problemini 72 TL yapıp çözsene ne çıkacak? Tam çıksın diye 72 diyorum.

Alinin 72 TL si var. Ali parasının;
2/3 üne karpuz
2/6 sına kavun
1/8 ine maydonoz
alıyor. Ali karpuz, kavun ve maydanoza ne kadar para vermiş olur?

Yazarı tarafından düzenlendi:

Vera

Üye
Düşünce
Deist
Bu problemi çözersen ben yenildim, yanılmışım, haklısın diyeceğim.

Vera

Üye
Düşünce
Deist
Ali problemini 72 TL yapıp çözsene ne çıkacak? Tam çıksın diye 72 diyorum.

Alinin 72 TL si var. Ali parasının;
2/3 üne karpuz
2/6 sına kavun
1/8 ine maydonoz
alıyor. Ali karpuz, kavun ve maydanoza ne kadar para vermiş olur?
Tamam