Kuran'da Matematik Hatası

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Öne çıkan konu #81
72 TL nin;
2/3 üne karpuz --- 48 TL
2/6 sına kavun --- 24 TL
1/8 ine maydonoz --- 9 TL
48 + 24 + 9 = 81 TL !!!

anladın sanırım şimdi.

Düşünce
Deist
72 TL nin;
2/3 üne karpuz --- 48 TL
2/6 sına kavun --- 24 TL
1/8 ine maydonoz --- 9 TL
48 + 24 + 9 = 81 TL !!!

anladın sanırım şimdi.
Sen hiç bir şey anlamamışsın, kafan hala Kuran ayetlerinde geç onları, bu Kuran ayeti değil matematik problemi, sana matematik problemi sordum, çöz dedim sen bana neler çıkardın, ya lisede falan hiç karşına böyle soru çıkmadı mı, seni üniversite muzunu olarak görüyorum yoksa değil misin? Bir matematik sorusunda çıkan sonuçların toplamı tamına eşit olmadı gerekir. Benim sonucum 48+16+8=72 hangisi doğru, bu problemi denklem çözerek bulman gerekir hani denklem. Benim denklemim 2/3+1/3*2/6+1/3*4/6=1

12/18+2/18+4/18=1
Toplam param 72 tl 72/18=4
72.12/18=48 tl karpuz
72.2/18=8 maydonoz
72.4/18=16 kavun
48+8+16=72 ben sonucu çıkardım, senin sonucun 81 yanlış.

Moderatör tarafından düzenlendi:
Düşünce
Deist
Şimdi akşam çocuğunuz eve gelse baba öğretmen bir problem verdi yapamadım yardım eder misin dese ne diyeceksin, böyle problem olmaz sonuç çıkmıyor mı diyeceksin. Bana verdiğin cevapları mı söyleyeceksin, olmaz kavunun keleklerinden aldın bu problem çözülmez demezsin herhalde?

Düşünce
Deist
Matematikte tulum çıkaran öğrenciler oluyor, tanıdığınız varsa karpuz problemini onlara çözdürün, hemen çözerler.

Düşünce
Deist
Zaten sen soruyu sorarken denklemi kurarlar, sen onlara paramın 2/3'ü dersen sorunun devamını beklemeden kalan 1/3 derler, 2/6 sı ağzınızdan çıktığı an sizi beklemeden 1/3.2/6+1/3.4/6 yazarlar, siz 1/8 karısının diyene kadar problemi çözmüş olurlar.

Düşünce
Deist
Çünkü kalan 4/6 nın sizin söyleyeceğiniz 1/8 'in 4/6 olduğunu çoktan oraya yazmıştır bile.

Düşünce
Deist
Ben ateist değilim, ateist olmak için bin fırın ekmek yemek gerekir, çok iyi fizik, biyoloji, felsefe, vb bilgilere sahip olman gerekir. Ateist ile Tanrı konusunda tartışamam çünkü bilgim yetersiz. Kuran'ı okuyup da ateist olanlara kızıyorum, Kuran'ı okuyup da ateist olunmaz Deist olunur, belirttiğim gibi çok bilgi sahibi olmak gerekir. Siz şimdi matematik konusunda yetersiz olduğunuzu gördüğünüz halde benimle aşık atmaya çalışıyorsunuz, Sizinle belki Tanrı konusunda tartışamam benden bilgili olabilirsiniz, kabul edin bu konuda sağdan soldan bilgilerle bana cevap veriyorsunuz, sizi de daha fazla kırmak istemiyorum.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Problem:
Alinin 72 TL si var. Ali parasının;
2/3 üne karpuz
2/6 sına kavun
1/8 ine maydanoz
alıyor. Ali karpuz, kavun ve maydanoza ne kadar para vermiş olur?

Senin Cevabın:
72
TL nin;
2/3 üne karpuz --- 48 TL
2/6 sına kavun --- 16 TL
1/8 ine maydanoz --- 8 TL
48 + 16 + 8 = 72 TL
şeklinde cevaplamışsın.

Benim Cevabım:
72
TL nin;
2/3 üne karpuz --- 48 TL
2/6 sına kavun --- 24 TL
1/8 ine maydanoz --- 9 TL
48 + 24 + 9 = 81 TL !!!
Dolayısıyla bu soru hatalıdır, çözülemez.

Bence sen ya matematiğin m sini bilmeyen birisisin, ya da benimle dalga geçiyorsun. Üçüncü bir ihtimal yok. Çünkü bu kadar basit bir soruyu çözemeyen bir insan ya matematik bilmiyordur ya da dalga geçiyordur. Yukarıda verdiğim Ali problemi hatalı bir sorudur. Dolayısıyla cevabı çıkmaz bu sorunun.
Ayrıca bu sorunun cevabını istediğin kişiye sorabilirsin. Matematik profesörleri de dahil. İlkokul sorusudur bu.

Yazarı tarafından düzenlendi:
Düşünce
Deist
Problem:
Alinin 72 TL si var. Ali parasının;
2/3 üne karpuz
2/6 sına kavun
1/8 ine maydanoz
alıyor. Ali karpuz, kavun ve maydanoza ne kadar para vermiş olur?

Senin Cevabın:
72
TL nin;
2/3 üne karpuz --- 48 TL
2/6 sına kavun --- 16 TL
1/8 ine maydanoz --- 8 TL
48 + 16 + 8 = 72 TL
şeklinde cevaplamışsın.

Benim Cevabım:
72
TL nin;
2/3 üne karpuz --- 48 TL
2/6 sına kavun --- 24 TL
1/8 ine maydanoz --- 9 TL
48 + 24 + 9 = 81 TL !!!
Dolayısıyla bu soru hatalıdır, çözülemez.

Bence sen ya matematiğin m sini bilmeyen birisisin, ya da benimle dalga geçiyorsun. Üçüncü bir ihtimal yok. Çünkü bu kadar basit bir soruyu çözemeyen bir insan ya matematik bilmiyordur ya da dalga geçiyordur. Yukarıda verdiğim Ali problemi hatalı bir sorudur. Dolayısıyla cevabı çıkmaz bu sorunun.
Ayrıca bu sorunun cevabını istediğin kişiye sorabilirsin. Matematik profesörleri de dahil. İlkokul sorusudur bu.
Problemin hatalısı olmaz, problem sorulur bilenler çözer, bilemeyenler sümük çeker. Size birisi problem sorduğu Zaman çözemediğin bu soru hatalı mı dersiniz yoksa çözemedim mi?

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Sen Deist falan değilsin. Sünni sin sen. Deist olan bir insan bu soruyu böyle cevaplamaz. Olimpiyata katıldım diyerek bana yalan söyledin muhtemelen. Ayrıca ben seni tanıyorum ve adını açıklıyorum. Senin adın Asude Çöloğlu.

Düşünce
Deist
Sen ayrıca Deist falan değilsin. Sünni sin sen. Deist olan bir insan bu soruyu böyle cevaplamaz. Olimpiyata katıldım diyerek bana yalan söyledin muhtemelen. Ayrıca ben seni tanıyorum ve adını açıklıyorum. Senin adın Asude Çöloğlu.
Sizin bu şekilde insanları deşifre etmeniz doğru değil, sizi inandırmak zorunda değilim, tartışma guruplarında düşüncelerimi görebilirsiniz. Asude çöloğu da kim bilmiyorum. Burada bile sallıyorsunuz. Bu yaptıklarınıza psikolojide savunma mekanizmalarını kullanma deniyor.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Sizin bu şekilde insanları deşifre etmeniz doğru değil, sizi inandırmak zorunda değilim, tartışma guruplarında düşüncelerimi görebilirsiniz. Asude çöloğu da kim bilmiyorum. Burada bile sallıyorsunuz. Bu yaptıklarınıza psikolojide savunma mekanizmalarını kullanma deniyor.
Psikolojik savunmayla falan bi ilgisi yok. :D Ben bu konuyu aylardır çok fazla kişiyle tartıştım. Bu ilkokul sorusunu senin gibi çözen bir tek Asude Çöloğlu çıktı. Deist değilsin, çok koyu bir Sünni sin. Amacın Kuranın hatsız olduğunu göstermek. Asude Çöloğlu olduğundan zerre kadar şüphem yok.

Asude, ayrıca bu problemi matematik bilen istediğin kişiye götür benim gibi çözecektir. Denemesi bedava.

Düşünce
Deist
Psikolojik savunmayla falan bi ilgisi yok. :D Ben bu konuyu aylardır çok fazla kişiyle tartıştım. Bu ilkokul sorusunu senin gibi çözen bir tek Asude Çöloğlu çıktı. Deist değilsin, çok koyu bir Sünni sin. Amacın Kuranın hatsız olduğunu göstermek. Asude Çöloğlu olduğundan zerre kadar şüphem yok.
Tanışmak isterim o kişiyle matematikten anlayan o, benim tartışmalarımı okumadığın belli. Tartışmalarımda her gün 3-4 tane kurandaki çelişkili ayetler diye yazıp tartışıyorum, Ama matematik benim konum, doğru olan bir şeyi yanlış diyemem. Asude Çöloğlu ile nasıl tanışabilirim?

Düşünce
Deist
Bir sürü çelişkili ayetler var gidin onlara ile ilgili tartışın. Asude Çöloğlu da benim başka yerlerdeki yazılarımdan yazmış olabilir.

Üst Alt