Kuran'da Matematik Hatası

Düşünce
Deist
Diğer sorularınıza bakmadım açık söyleyeyim ancak muhakkak ondada bir mantık hatası vardır... ama şunu merak ediyorum inananların çevresindekileri inandırma çabalarını anlayabiliyorum da bir nebze (herkes kurtulsun felsefesi ,sevap kazanayım düşüncesi vs...) ateistlerin agnostiklerin kuran tanrının kitabı değildir mücadelesini anlamış değilim inan... bunu bir eleştiri olarak yazmıyorum inanın sadece empati yapıyorum. ben ateist olsam agnostik olsam bana ne derim neye inanıyorlarsa inansınlar derim geçerim...

Ama bir şey söyleyeyim mi. yıllardır kuranı etüt ediyorum benimde aklımın alamadığı şeyler vardı ama zamanla o aklıma yatmayan şeylerin çeviri hatalarından olduğunu gördükçe acele etmemek gerektiğini anladım...

Bak hepinize bir kardeş tavsiyesi aslında hepiniz kafası çalışan samimi söylüyorum zeki insanlarsınız ve kuranın çeviri hatalarının bir çoğu ateist arkadaşların eleştirileri sayesinde ortaya çıkmıştır. Bizler zamanında eleştirisiz kabul ettiğimiz için bu çeviri hatalarını pek çıkarma şansımız olmadı tabi sorgulama işini şimdilerde fazlası ile yapıyor belki sizleri dahi geçtik... mesela en son tespitimiz şudur belki size de ilginç gelecektir... ateizim veya agnostizim kavramları kuranın konusu değildir... yani tanrıyı fark edememiş olmaktan kaynaklanan tanrı tanımazlık bir suç olamaz... kuranın mücadelesi şunlarladır:

1- müşriklerdir (yani tanrıya inanırken ancak yeryüzünde de tanrıcıklara inanır, tanrısallaştırdığı mutlak tanrı haricinde başka şeylerde vardır bu put da olabilir parada olabilir güçte olabilir)
2- münafıklar (çıkarları için topluma inandık deyip aslında içten inanmayan örnek: devletten ihale almak için hacca giden namaz kılan vs...)
3- Bilerek ret eden (aslında çok iyi biliyordur ancak malından kimseyle paylaşmamak gibi ekonomik veya sosyolojik çıkarlarına ters düştüğü için bile bile red eden...)

ateistler dürüsttür, paylaşımcıdır, cesurdur (öyle red etmek her babayiğidin harcı değildir), o kitabı okuyup ta üzerinize alındığınız ayetlerin konusu siz değilsiniz...
İnanmayabilirsiniz özgürsünüz, ama kardeş tavsiyesidir inanmıyorsan bile en azından mücadele etme, haklı bile olsan kazanacağın hiç bir şey yok nasıl olsa her şey yok olup gitmeyecek mi?
Kardeşim merhaba. Keşke herkes görüşlere senin kadar saygılı olsa. Senin gibi diğer görüşlere saygılı çok az müslüman gördüm gerçekten. İslam hoşgörü dini olmasına karşın adamlar inanmıyorum diye kesecekler beni. Oysa ki inanmama sebebim tamamen bana çok mantıksız gelmesi. Ne müşrikim, ne münafık, ne de bildiğim halde reddeden biriyim. Bana mantıksız geliyor sadece. Allah benden düşünmemi istiyor. Ben de düşünüyorum ama Tanrının bizi sınadığı fikri çok mantıksız geliyor. Bana mantıksız gelen şeye nasıl inanabilirim. Bana mantıksız gelen bir şeye inanmamak neden suç olsun değil mi?

Moderatör tarafından düzenlendi:

NaMüsülman

Üye
Düşünce
Agnostik
Yüce Allahin belki de orda sakladığı çok gizli cebirsel ifadeler vardır arkadaşlar biz anlamıyoruz.

Ali Bozlak

Üye
Düşünce
Agnostik
2/3 kızlarınsa 1/3'ü kimin anne-baba ve eşinin değil mi,kalan 1/3'ü de paylaştırdığın Zaman ,1/6 anne,1/6 baba toplam 2/6, şimdi kalan 1/3'ü paylaştıralım,bunun 2/6 anne baba ise 4/6'sı eşinin olur.denklemş kurarsan 2/3+1/3*2/6+1/3*4/6=1
12/18+2/18+4/18=18/18=1
Kaç tl miras kaldıysa payları oranında dağıtılır.tolam 18 pay,12 pay kızlar,4 pay anne baba,2 pay eş
Ayetlerde kız çocuklarından geriye kalanın 1/6'sı şuna, 1/8'i şuna demiyor. Toplam mirasın 1/6'sı şuna, 1/8'i şuna diyor. Senin bu hesaplama mantığın Kur'an'ın koşullarına uymuyor.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Ayetlerde kız çocuklarından geriye kalanın 1/6'sı şuna, 1/8'i şuna demiyor. Toplam mirasın 1/6'sı şuna, 1/8'i şuna diyor. Senin bu hesaplama mantığın Kur'an'ın koşullarına uymuyor.
Evet aynen öyle. Tüm miras üzerinden paylaşım yapılıyor kesinlikle.

Düşünce
Deist
anne ve babaya her birine 1/6 verilmesi gerekiyor yaşayabilir de olmayabilir de.Paylar aldıkları para eşit oranda küçültülebilir. belki orada biri yaşıyor biri yaşamıyorsa demeyip dallandırmamış.

Esila

Üye
Düşünce
Sünni
Ey cahil toplulugu !
Miras âyetlerinde belirtilen paylar hesapsız belirtilmiştir, bu yüzden uygulamada miras paylardan az olabiliyor ve bir kısım (sona kalan) mirasçılar pay alamıyor; bunu da Allah yapmayacağına göre...
Bu Amerika'yı yeniden keşfettiğini zanneden bilgisiz inkârcıya hemen bildireyim ki, ortaya koyduğu mesele İslâm'ın ilk devrinden beri bilinmektedir; maksat anlaşılmış, çözüm oluşturulmuş, buna göre uygulama yapılmış ve hiçbir mirasçı mahrûm bırakılmamıştır. "Payların mirastan fazla geldiği" ifade ve düşüncesi bilgisiz inkârcıya aittir, doğrusu ise payların, mirastan değil, hesap gereği olarak paydalar eşitlenince paydadan fazla olabildiğidir. Böyle bir "mirasçılar tablosu"karşımıza çıktığında çözüm, paylar toplamının payda olarak alınmasından ibarettir, çok eski zamanlardan beri bilinen bu hesaplama usûlüne "avl" denmektedir.
Verilen birinci örneğe göre uygulama şöyle olacaktır: Paylar toplamı 27 olduğuna göre payda da 27'ye çıkarılacak, miras 24'e değil, 27'ye bölünecek ve her bir mirasçı, Kur'ân'da belirtilen payını, 27'de 16, 4, 4, 3 olarak (bu oranlarda) alacaktır.
Bazen de payda, paylar toplamından fazla olabilir, bu duruma "reddiyye" denir, çözümü de artan payın, karı ve koca dışındaki mirasçılara yine âyetlerde bildirilen oranlarda paylaştırılması şeklindedir. Bu çözümler kısmen hadîslere, kısmen de ictihada dayanmaktadır. İslâm'ın kaynağı da yalnızca Kur'ân değil, aynı zamanda -ona aykırı olmayan, onun maksadını ve delâletini esas alan- sünnet ve ictihaddır.
Miras hukukundaki avl ve reddiye meselelerinin, Kur’an’daki hesaplama metoduna hiçbir aykırı tarafı yoktur. Kur’an’da -deyim yerindeyse- mirasın paylaşımı konusunda gereken formüller verilmiş, hesabın nasıl ve hangi ölçüler kullanılarak yapılacağı hususu gösterilmiştir. Yoksa, verilen bu sayıların dışında bir artma veya eksiltmeye gidilemeyeceğine dair bir ifadeye yer verilmemiştir. Söz konusu ayette zikredilen “Allah’ın hududu / sınırları” ifadesi, orada verilen sayıların sabitliğini değil, onların (üçte bir, dörtte bir gibi) metodolojik olarak hesaplamalarda baz alınmalarının gerekliliğini ve paylaşım tablosu ne olursa olsun, bu ölçülerin değişmezliğini vurgulamaya yöneliktir.
Allah’ın hesabı iyi bilmediğini söyleyenlerin Allah’ı, peygamberi ve Kur’an’ı tanımadıkları, inanmadıkları ve bilmediklerinin göstergesidir. “Cennet adam istediği gibi cehennem de adam ister.”

Muhammet08

Üye
Düşünce
Muvahhid
Kuranda değil insanın beyin fonksiyonlarında hata var error veriyor Kuran kainatın aklı mesafesindedir o mesafenin büyüklüğünü akıllı iman sahibi insanlar anlar.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kuran akıl mesafesinde olsa basit bir hisse paylaşımında hata olmazdı. Bu ilkokul aritmetiği artık, bunu bari becerselermiş!

Hiç bir işi doğru dürüst beceremedikleri gibi, mirası da yüzlerine gözlerine bulaştırmış, sayıklamış saçmalamış çıkmışlar.

Sonra bakmışlar olmuyor, aritmetik bilen birileri avl yöntemi ile konuyu geçiştirmiş.

Fakat Anadolu'da akılları sıra şeriata göre miras üleştireceğiz diye ortaya çıkan bazı cahil softalar ilkokul bile okumadıkları için avli de beceremiyorlar. Ne yapıyorlar, burada @Vera'nın yaptığı gibi oğlan hissedarlara yarısını bir veriyorlar, tamam sen çekil. Kız hissedarlara üçte birini veriyorlar, tamam sen de çekil, oranları her seferinde kalan miktar üzerinden hesaplıyorlar! :ggsy:

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
malı bu şekilde bölüştüremiyoruz.
matematik çalışması lazım.
matematik bilmiyor!!!
Allah'ın ayetleri uygulanamaz olduğu için
Hata olduğu için
Yüce Allahin belki de orda sakladığı çok gizli cebirsel ifadeler vardır arkadaşlar biz anlamıyoruz.
belki orada biri yaşıyor biri yaşamıyorsa demeyip dallandırmamış.
Kuran akıl mesafesinde olsa basit bir hisse paylaşımında hata olmazdı.
@Bilal Aksoy ayetlerle uyumlu bir çözüm yazmıştı:
MİRAS HESAPLAMASINDAKİ MATEMATİKSEL HATANIN KAYNAĞI AYETTE BİLDİRİLEN HÜKÜMLERİN ÇEVİRİSİNDEN MI? YOKSA AYETLERDEN Mİ?

Nisa 11. ve 12 ayetlerinde çok ciddi bir çeviri problemi olduğunu, toplam 15 zamir dikkate alınmadan çeviri yapıldığını, bir de Nisa 11. ayetinde "o erkeğin anne ve babasının her birisi için 1/6 miras payının olduğu "o erkeğin bir çocuğu varsa" şartına bağlandığı ancak Nisa 11. ayetindeki "o erkeğin bir çocuğu varsa" şeklindeki hüküm Kuran'ın Türkçe tercümelerine "çocuğu varsa" şeklinde geçtiği, , Diğer taraftan eşlerin miras paylarını bildiren Nisa 12. ayetinde geçen "bir çocuğu varsa" şeklinde şarta bağlanmış olan hüküm Kuran'ın türkçe tercümelerine ise tamamen yanlış olarak "çocukları varsa" şeklinde geçmiştir.

Üç kız çocuğu olup miras bırakan erkeğin hem ayetlere hem de matematiksel hesaplamalara tam uyan miras hesaplaması işlemleri;

Miras bırakan erkeğin Üç kızı ayette bildirildiği üzere mirasın 2/3'ünü alır.
Bu durumda; ERKEĞİN mirası (1/1) = Üç kızı 2/3 + Diğer mirasçılar 1/3

Nisa suresi 11. Ve 12. Ayetlerde miras bırakan erkeğin anne için 1/6, baba için 1/6 ve karısı için 1/8 şeklinde mirasçı payları belirlenmiş ise de belirlenen bu payların Nisa Suresi 11 inci ve 12 nci ayetlerde “veledün” kelimesi ile miras bırakan erkeğin “bir evladı olması şartına” bağlandığı, "bir evlat olma şartına" bağlanmış mirasçı paylarının “3 çocuk olma şartına veya çocuklar olma şartına bağlı mirasçı payları” gibi kabul edilmesinin ayet hükmüne aykırıdır. Eğer ayette “bir evlat” ifadesi olan “veledün” kelimesinin çoğul anlamında kullanıldığı şeklinde bir tereddütte düşülmesi halinde dahi aynı ayette “veledün” kelimesinin çoğulu olan “evladü” kelimesinin ayrıca bulunması nedeniyle veledün kelimesinin “bir çocuk” anlamının dışında tevil ederek veya anlamını genişletmek suretiyle “veledün” kelimesine çoğul anlam yüklemek ayet tarafından imkansız hale getirilmiştir.

Miras bırakan erkeğin ÜÇ ÇOCUĞU OLMA ŞARTINA BAĞLI OLARAK diğer mirasçılarının payları ayette verilmediği için bu mirasçı ve paylarının tespit edilmesi gerekmektedir.

Bu tespiti yapabilmek için ilk önce miras bırakan erkeğin BİR ÇOCUĞU OLMA ŞARTINA BAĞLI olarak tüm mirasçılarının miras paylarının hesaplanmak zorundadır.

Miras bırakan erkeğin BİR ÇOCUĞU OLMA ŞARTINA BAĞLI olarak tüm mirasçı paylarının hesaplanması işlemi;

Miras Bırakan Erkeğin = Kızı 1/2 + karısı 1/4 + Babası 1/6 + Annesi 1/6 + Bilinmeyen Mirasçı 1/24 şeklindedir.

Bilinmeyen miras ve mirasçıların kimler olduğunu gelişi güzel tespit edemeyeceğimiz için bu mirasçıları Nisa Suresi 11. 12. 176. ayetteki mirasçılar arasında bildirilmiş olan mirasçılar arasında aramalıyız, Nisa Suresi 11. 12. ve 176. ayette bildirilen mirasçıları incelediğimizde;

Miras Bırakan Kadın ve Miras Bırakan Erkeğin; 1. Çocuklar, 2. Annesi, 3. Babası, 4. Eşi ve Eşleri, 5. Kardeşi

Şeklinde toplam beşe ayırabileceğimiz bir mirasçı kümesi vardır.

Bu bilgiler ışığında;

Bir çocuğu olma şartına bağlı olarak

Miras Bırakan
Erkeğin Mirası (1/) = Bir Kızı 1/2 + karısı 1/8 + Babası 1/6 + Annesi 1/6 + kardeş 1/24

şeklindedir.

Burada bulunan miras payları BİR ÇOCUĞU OLMA ŞARTINA BAĞLI OLARAK miras bırakan erkeğin diğer mirasçıları;

= Karısı 1/8 + Babası 1/6 + Annesi 1/6 + kardeşi 1/24

şeklindedir.

BİR ÇOCUĞU OLMA ŞARTINA BAĞLI OLARAK miras bırakan erkeğin mirasçı payları üzerinden “3 çocuk olma şartına veya çocuklar olma şartına bağlı mirasçı paylarının” tespit işlemi;

Yukarıda ÜÇ KIZI OLAN ERKEĞİN mirasının (1/1) = Üç kızı 2/3 + Bilinmeyen mirasçılar 1/3

Şeklinde olduğu, bu durumda bilinmeyen mirasçının kim olduğu ve paylarının ne olduğu tespit etmek için yukarıda açıklanan bilgiler ışığında;

Miras Bırakan ERKEĞİN = Üç Kızı 2/3 + Babasının payı (x)+ Annesinin payı (y) + Karısının payı (z) + Kardeş Payı (q)

şeklinde olduğu anlaşılmaktadır.

Miras Bırakan ERKEĞİN üç kızı 2/3'lük miras payını aldığında diğer mirasçılar 1/3'lük miras payını almaktadır.

Bu tespiti yaptıktan sonra ayette miras bırakan erkeğin ÜÇ KIZI OLMASI ŞARTINA BAĞLI olarak ; babasının, annesinin, karısının ve kardeşinin miras payları bildirilmemiş ise de bu mirasçıların mirastan alacağı toplam mirası 1/3 olduğu hesaplama yöntemi ile tespit edilmiştir.

Şimdi yapılması gereken, Üç çocuğu olup miras bırakan erkeğin annesinin, babasının, karısının ve kardeşlerinin toplam 1/3'lük miras içerisinde her bir mirasçının kendine ait miras payının tespit etmek için;

1- ÜÇ ÇOCUĞU OLMA ŞARTINA BAĞLI OLARAK Miras Bırakan erkeğin babasının miras payının hesaplama işlemi ;

BİR ÇOCUĞU OLAN Miras bırakan ERKEĞİN 1/2'lik mirasından Babası 1/6'lık miras payı alır ise;

ÜÇ ÇOCUĞU OLAN Miras bırakan ERKEĞİN 1/3'lük mirasından Babası (X) miras payı alır ;

Bu denklemde

X*(1/2) = (1/6)*(1/3), şeklinde olur. X= 1/9 bu miras bırakanın babası x=1/9 miras payı alır

ÜÇ ÇOCUĞU OLAN Miras bırakan erkeğin Annesi de y= 1/9'luk miras payı alır.

2- ÜÇ ÇOCUĞU OLAN Miras Bırakan erkeğin karısının miras payının hesaplanması işlemi ;

BİR ÇOCUĞU OLAN Miras bırakan erkeğin 1/2'lik mirasından Karısı 1/8'lik miras payı alır ise;
ÜÇ ÇOCUĞU OLAN Miras bırakan erkeğin 1/3'lük mirasından Karısı (z) miras payı alır ;

Z*(1/2) = (1/8)*(1/3), şeklinde olur. Z= 1/12

ÜÇ ÇOCUĞU OLAN Miras bırakan erkeğin KARISI 1/12'lik miras payını alır.

3- ÜÇ ÇOCUĞU OLAN Miras Bırakan erkeğin kardeşinin miras payının hesaplanması işlemi ;

BİR ÇOCUĞU OLAN Miras bırakan erkeğin 1/2'lik mirasından Kardeşi 1/24'lük miras payı alır ise;
ÜÇ ÇOCUĞU OLAN Miras bırakan erkeğin 1/3'lük mirasından Kardeşi (q) miras payı alır ;

q*(1/2) = (1/24)*(1/3), şeklinde olur. q= 1/36

ÜÇ ÇOCUĞU OLAN Miras bırakan erkeğin KARDEŞİ 1/36'lIk miras payı alır.

Bu durumda
üç çocuğu olan
erkeğin mirası = Üç kızın Payı + Annesinin Payı + Babasının Payı + Karısının payı + Kardeş
1/1 = 2/3 + 1/9 + 1/9 + 1/12 + 1/36
1/1 = 36/36
1/1 = 1/1

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Neden diğer dinler değilde İslam?
Kuran'ın Allah sözü olduğunu, hatasız ve değiştirilmemiş olduğunu nasıl iddia edebiliyorlar. Bahaneleri ne?
Bana mantıksız geliyor sadece.
Çünkü Kuranda kimsenin yazılanların şurası yanlış diyemediği ve 1400 küsur yıldır tekrar edemediği mucizeler var

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Problem:
Alinin 72 TL si var. Ali parasının;
2/3 üne karpuz
2/6 sına kavun
1/8 ine maydanoz
alıyor. Ali karpuz, kavun ve maydanoza ne kadar para vermiş olur?

Senin Cevabın:
72
TL nin;
2/3 üne karpuz --- 48 TL
2/6 sına kavun --- 16 TL
1/8 ine maydanoz --- 8 TL
48 + 16 + 8 = 72 TL
şeklinde cevaplamışsın.

Benim Cevabım:
72
TL nin;
2/3 üne karpuz --- 48 TL
2/6 sına kavun --- 24 TL
1/8 ine maydanoz --- 9 TL
48 + 24 + 9 = 81 TL !!!
Dolayısıyla bu soru hatalıdır, çözülemez.

Bence sen ya matematiğin m sini bilmeyen birisisin, ya da benimle dalga geçiyorsun. Üçüncü bir ihtimal yok. Çünkü bu kadar basit bir soruyu çözemeyen bir insan ya matematik bilmiyordur ya da dalga geçiyordur. Yukarıda verdiğim Ali problemi hatalı bir sorudur. Dolayısıyla cevabı çıkmaz bu sorunun.
Ayrıca bu sorunun cevabını istediğin kişiye sorabilirsin. Matematik profesörleri de dahil. İlkokul sorusudur bu.
72 TL nin;
2/3 üne karpuz --- 48 TL
kalan paranın
2/6 sına kavun --- 8 TL
kalan paranın
1/8 ine maydanoz --- 2 TL
48 + 8 + 2 = 58 TL !!! böyle hesaplarsak 14 tl fazla yani soruyu kalan paraya göre hesaplarsak 14 tl artar.

72 TL nin;
72 tl'nin 2/3 üne karpuz --- 48 TL
72 tl'nin 2/6 sına kavun --- 24 TL
72 tl'nin 1/8 ine maydanoz --- 9 TL
48 + 24 + 9 = 81 TL !!!
Eğer her defasında 72'tl den hesaplarsak cevap 81'çıkar yani soru yanlış veya mantık hatası olur.

@Vera kardeşimizin cevabı
72 TL nin;
2/3 üne karpuz --- 48 TL
2/6 sına kavun --- 16 TL
48 + 16 + 8 = 72 TL

Kardeşim senin soru komple yanlış neye göre çözdün de bu rakamları buldun 72 tl'nin 2/6 sı 16 etmez kalan paraya göre çözsen 24 tl nin 2/6 sı 16 etmez sen neye göre çözdünde 2/6 yı 16 buldun merak ettim :) :)

72'tl nin 2/3 =24+24+24 =72 bunun sadece ikisini alıcaz yani cevap 48
72 tl'nin 2/6 =12+12+12+12+12+12=72 bunu sadece ikisini alıcaz cevap 24
72 tl'nin 1/8 =9+9+9+9+9+9+9+9+=72 bunun sadece birini alıcaz cevap 9

Eğer soru bu mantıkla sorulduysa bunları toplarsak cevap 81'dir ve mantık hatası vardır.
Şimdi birde kalan paraya göre hesaplıyalım.

72'tl nin 2/3 =24+24+24 =72 bunun sadece ikisini alıcaz yani cevap 48 yani kalan para 72-48=24
24 tl'nin 2/6 =4+4+4+4+4+4=24 bunun sadece ikisini alıcaz cevap 8 yani kalan para 24-8=16
16 tl'nin 1/8 =2+2+2+2+2+2+2+2=16 bunun sadece birini alıcaz cevap 2 16-2=14 yani kalan para 14 tl dir bu durumda miras paylaştırılmamış olur yani bu şekilde de yanlış.

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
72 TL nin;
2/3 üne karpuz --- 48 TL
kalan paranın
2/6 sına kavun --- 8 TL
kalan paranın
1/8 ine maydanoz --- 2 TL
48 + 8 + 2 = 58 TL !!! böyle hesaplarsak 14 tl fazla yani soruyu kalan paraya göre hesaplarsak 14 tl artar.

72 TL nin;
72 tl'nin 2/3 üne karpuz --- 48 TL
72 tl'nin 2/6 sına kavun --- 24 TL
72 tl'nin 1/8 ine maydanoz --- 9 TL
48 + 24 + 9 = 81 TL !!!
Eğer her defasında 72'tl den hesaplarsak cevap 81'çıkar yani soru yanlış veya mantık hatası olur.

@Vera kardeşimizin cevabı
72 TL nin;
2/3 üne karpuz --- 48 TL
2/6 sına kavun --- 16 TL
48 + 16 + 8 = 72 TL

Kardeşim senin soru komple yanlış neye göre çözdün de bu rakamları buldun 72 tl'nin 2/6 sı 16 etmez kalan paraya göre çözsen 24 tl nin 2/6 sı 16 etmez sen neye göre çözdünde 2/6 yı 16 buldun merak ettim :) :)

72'tl nin 2/3 =24+24+24 =72 bunun sadece ikisini alıcaz yani cevap 48
72 tl'nin 2/6 =12+12+12+12+12+12=72 bunu sadece ikisini alıcaz cevap 24
72 tl'nin 1/8 =9+9+9+9+9+9+9+9+=72 bunun sadece birini alıcaz cevap 9

Eğer soru bu mantıkla sorulduysa bunları toplarsak cevap 81'dir ve mantık hatası vardır.
Şimdi birde kalan paraya göre hesaplıyalım.

72'tl nin 2/3 =24+24+24 =72 bunun sadece ikisini alıcaz yani cevap 48 yani kalan para 72-48=24
24 tl'nin 2/6 =4+4+4+4+4+4=24 bunun sadece ikisini alıcaz cevap 8 yani kalan para 24-8=16
16 tl'nin 1/8 =2+2+2+2+2+2+2+2=16 bunun sadece birini alıcaz cevap 2 16-2=14 yani kalan para 14 tl dir bu durumda miras paylaştırılmamış olur yani bu şekilde de yanlış.
Bu arada Kuran'da ki miraslara bakmadım yani @bilgelikyolunda ve @NoTThingLosE abiler beni eleştirmeyin ben arkadaşların sorusuna yardımcı oldum ama eğer Kuran'da böyle geçiyorsa bu işde bir yanlışlık var.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bu arada Kuran'da ki miraslara bakmadım yani @bilgelikyolunda ve @NoTThingLosE abiler beni eleştirmeyin ben arkadaşların sorusuna yardımcı oldum ama eğer Kuran'da böyle geçiyorsa bu işde bir yanlışlık var.
@Bilal Aksoy ayetlerle uyumlu bir çözüm yazmıştı:
MİRAS HESAPLAMASINDAKİ MATEMATİKSEL HATANIN KAYNAĞI AYETTE BİLDİRİLEN HÜKÜMLERİN ÇEVİRİSİNDEN MI? YOKSA AYETLERDEN Mİ?

Nisa 11. ve 12 ayetlerinde çok ciddi bir çeviri problemi olduğunu, toplam 15 zamir dikkate alınmadan çeviri yapıldığını, bir de Nisa 11. ayetinde "o erkeğin anne ve babasının her birisi için 1/6 miras payının olduğu "o erkeğin bir çocuğu varsa" şartına bağlandığı ancak Nisa 11. ayetindeki "o erkeğin bir çocuğu varsa" şeklindeki hüküm Kuran'ın Türkçe tercümelerine "çocuğu varsa" şeklinde geçtiği, , Diğer taraftan eşlerin miras paylarını bildiren Nisa 12. ayetinde geçen "bir çocuğu varsa" şeklinde şarta bağlanmış olan hüküm Kuran'ın türkçe tercümelerine ise tamamen yanlış olarak "çocukları varsa" şeklinde geçmiştir.

Üç kız çocuğu olup miras bırakan erkeğin hem ayetlere hem de matematiksel hesaplamalara tam uyan miras hesaplaması işlemleri;

Miras bırakan erkeğin Üç kızı ayette bildirildiği üzere mirasın 2/3'ünü alır.
Bu durumda; ERKEĞİN mirası (1/1) = Üç kızı 2/3 + Diğer mirasçılar 1/3

Nisa suresi 11. Ve 12. Ayetlerde miras bırakan erkeğin anne için 1/6, baba için 1/6 ve karısı için 1/8 şeklinde mirasçı payları belirlenmiş ise de belirlenen bu payların Nisa Suresi 11 inci ve 12 nci ayetlerde “veledün” kelimesi ile miras bırakan erkeğin “bir evladı olması şartına” bağlandığı, "bir evlat olma şartına" bağlanmış mirasçı paylarının “3 çocuk olma şartına veya çocuklar olma şartına bağlı mirasçı payları” gibi kabul edilmesinin ayet hükmüne aykırıdır. Eğer ayette “bir evlat” ifadesi olan “veledün” kelimesinin çoğul anlamında kullanıldığı şeklinde bir tereddütte düşülmesi halinde dahi aynı ayette “veledün” kelimesinin çoğulu olan “evladü” kelimesinin ayrıca bulunması nedeniyle veledün kelimesinin “bir çocuk” anlamının dışında tevil ederek veya anlamını genişletmek suretiyle “veledün” kelimesine çoğul anlam yüklemek ayet tarafından imkansız hale getirilmiştir.

Miras bırakan erkeğin ÜÇ ÇOCUĞU OLMA ŞARTINA BAĞLI OLARAK diğer mirasçılarının payları ayette verilmediği için bu mirasçı ve paylarının tespit edilmesi gerekmektedir.

Bu tespiti yapabilmek için ilk önce miras bırakan erkeğin BİR ÇOCUĞU OLMA ŞARTINA BAĞLI olarak tüm mirasçılarının miras paylarının hesaplanmak zorundadır.

Miras bırakan erkeğin BİR ÇOCUĞU OLMA ŞARTINA BAĞLI olarak tüm mirasçı paylarının hesaplanması işlemi;

Miras Bırakan Erkeğin = Kızı 1/2 + karısı 1/4 + Babası 1/6 + Annesi 1/6 + Bilinmeyen Mirasçı 1/24 şeklindedir.

Bilinmeyen miras ve mirasçıların kimler olduğunu gelişi güzel tespit edemeyeceğimiz için bu mirasçıları Nisa Suresi 11. 12. 176. ayetteki mirasçılar arasında bildirilmiş olan mirasçılar arasında aramalıyız, Nisa Suresi 11. 12. ve 176. ayette bildirilen mirasçıları incelediğimizde;

Miras Bırakan Kadın ve Miras Bırakan Erkeğin; 1. Çocuklar, 2. Annesi, 3. Babası, 4. Eşi ve Eşleri, 5. Kardeşi

Şeklinde toplam beşe ayırabileceğimiz bir mirasçı kümesi vardır.

Bu bilgiler ışığında;

Bir çocuğu olma şartına bağlı olarak

Miras Bırakan
Erkeğin Mirası (1/) = Bir Kızı 1/2 + karısı 1/8 + Babası 1/6 + Annesi 1/6 + kardeş 1/24

şeklindedir.

Burada bulunan miras payları BİR ÇOCUĞU OLMA ŞARTINA BAĞLI OLARAK miras bırakan erkeğin diğer mirasçıları;

= Karısı 1/8 + Babası 1/6 + Annesi 1/6 + kardeşi 1/24

şeklindedir.

BİR ÇOCUĞU OLMA ŞARTINA BAĞLI OLARAK miras bırakan erkeğin mirasçı payları üzerinden “3 çocuk olma şartına veya çocuklar olma şartına bağlı mirasçı paylarının” tespit işlemi;

Yukarıda ÜÇ KIZI OLAN ERKEĞİN mirasının (1/1) = Üç kızı 2/3 + Bilinmeyen mirasçılar 1/3

Şeklinde olduğu, bu durumda bilinmeyen mirasçının kim olduğu ve paylarının ne olduğu tespit etmek için yukarıda açıklanan bilgiler ışığında;

Miras Bırakan ERKEĞİN = Üç Kızı 2/3 + Babasının payı (x)+ Annesinin payı (y) + Karısının payı (z) + Kardeş Payı (q)

şeklinde olduğu anlaşılmaktadır.

Miras Bırakan ERKEĞİN üç kızı 2/3'lük miras payını aldığında diğer mirasçılar 1/3'lük miras payını almaktadır.

Bu tespiti yaptıktan sonra ayette miras bırakan erkeğin ÜÇ KIZI OLMASI ŞARTINA BAĞLI olarak ; babasının, annesinin, karısının ve kardeşinin miras payları bildirilmemiş ise de bu mirasçıların mirastan alacağı toplam mirası 1/3 olduğu hesaplama yöntemi ile tespit edilmiştir.

Şimdi yapılması gereken, Üç çocuğu olup miras bırakan erkeğin annesinin, babasının, karısının ve kardeşlerinin toplam 1/3'lük miras içerisinde her bir mirasçının kendine ait miras payının tespit etmek için;

1- ÜÇ ÇOCUĞU OLMA ŞARTINA BAĞLI OLARAK Miras Bırakan erkeğin babasının miras payının hesaplama işlemi ;

BİR ÇOCUĞU OLAN Miras bırakan ERKEĞİN 1/2'lik mirasından Babası 1/6'lık miras payı alır ise;

ÜÇ ÇOCUĞU OLAN Miras bırakan ERKEĞİN 1/3'lük mirasından Babası (X) miras payı alır ;

Bu denklemde

X*(1/2) = (1/6)*(1/3), şeklinde olur. X= 1/9 bu miras bırakanın babası x=1/9 miras payı alır

ÜÇ ÇOCUĞU OLAN Miras bırakan erkeğin Annesi de y= 1/9'luk miras payı alır.

2- ÜÇ ÇOCUĞU OLAN Miras Bırakan erkeğin karısının miras payının hesaplanması işlemi ;

BİR ÇOCUĞU OLAN Miras bırakan erkeğin 1/2'lik mirasından Karısı 1/8'lik miras payı alır ise;
ÜÇ ÇOCUĞU OLAN Miras bırakan erkeğin 1/3'lük mirasından Karısı (z) miras payı alır ;

Z*(1/2) = (1/8)*(1/3), şeklinde olur. Z= 1/12

ÜÇ ÇOCUĞU OLAN Miras bırakan erkeğin KARISI 1/12'lik miras payını alır.

3- ÜÇ ÇOCUĞU OLAN Miras Bırakan erkeğin kardeşinin miras payının hesaplanması işlemi ;

BİR ÇOCUĞU OLAN Miras bırakan erkeğin 1/2'lik mirasından Kardeşi 1/24'lük miras payı alır ise;
ÜÇ ÇOCUĞU OLAN Miras bırakan erkeğin 1/3'lük mirasından Kardeşi (q) miras payı alır ;

q*(1/2) = (1/24)*(1/3), şeklinde olur. q= 1/36

ÜÇ ÇOCUĞU OLAN Miras bırakan erkeğin KARDEŞİ 1/36'lIk miras payı alır.

Bu durumda
üç çocuğu olan
erkeğin mirası = Üç kızın Payı + Annesinin Payı + Babasının Payı + Karısının payı + Kardeş
1/1 = 2/3 + 1/9 + 1/9 + 1/12 + 1/36
1/1 = 36/36
1/1 = 1/1

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Çeviri hatası var deyip istediği gibi çevirmek sahtekarlık. Çeviri hatası filan yok. Bir metni de çeviremeyeceksek filoloji bilimini çöpe atmak gerekirdi.

Kuran'daki hata, değişen hissedarlara göre değişen oranlar belirlemeye kalkışması. Hissedarlar A, B, C, D ve F mi. A=5/10, B=3/10, C=2/10, D=1/10 E=3/20 ve F=1/20 dersin. Paylaşıma hangileri kaçar kişi katılırsa katılsın, önemli değil. Tüm hisseleri bayağı kesir toplamı şeklinde yazıp, paydaları eşit değilse eşitlersin. Çıkan sonuçtan kaç hisseye bölüneceğini ve bir hissenin değerini bulursun. Bir hissenin değerini her pay sahibinin pay değeri ile çarpınca alacağı miktar çıkar.

C yoksa hisseler şöyle olur diye değiştirmezsin Kuran'da yazdığı gibi. Paylaşım böyle yapılır. Kuran yazarlarının buna akıl erdiremedikleri anlaşılıyor.