Kuran'da Matematik Hatası

Düşünce
Deist
Öne çıkan konu #121
Diğer sorularınıza bakmadım açık söyleyeyim ancak muhakkak ondada bir mantık hatası vardır... ama şunu merak ediyorum inananların çevresindekileri inandırma çabalarını anlayabiliyorum da bir nebze (herkes kurtulsun felsefesi ,sevap kazanayım düşüncesi vs...) ateistlerin agnostiklerin kuran tanrının kitabı değildir mücadelesini anlamış değilim inan... bunu bir eleştiri olarak yazmıyorum inanın sadece empati yapıyorum. ben ateist olsam agnostik olsam bana ne derim neye inanıyorlarsa inansınlar derim geçerim...

Ama bir şey söyleyeyim mi. yıllardır kuranı etüt ediyorum benimde aklımın alamadığı şeyler vardı ama zamanla o aklıma yatmayan şeylerin çeviri hatalarından olduğunu gördükçe acele etmemek gerektiğini anladım...

Bak hepinize bir kardeş tavsiyesi aslında hepiniz kafası çalışan samimi söylüyorum zeki insanlarsınız ve kuranın çeviri hatalarının bir çoğu ateist arkadaşların eleştirileri sayesinde ortaya çıkmıştır. Bizler zamanında eleştirisiz kabul ettiğimiz için bu çeviri hatalarını pek çıkarma şansımız olmadı tabi sorgulama işini şimdilerde fazlası ile yapıyor belki sizleri dahi geçtik... mesela en son tespitimiz şudur belki size de ilginç gelecektir... ateizim veya agnostizim kavramları kuranın konusu değildir... yani tanrıyı fark edememiş olmaktan kaynaklanan tanrı tanımazlık bir suç olamaz... kuranın mücadelesi şunlarladır:

1- müşriklerdir (yani tanrıya inanırken ancak yeryüzünde de tanrıcıklara inanır, tanrısallaştırdığı mutlak tanrı haricinde başka şeylerde vardır bu put da olabilir parada olabilir güçte olabilir)
2- münafıklar (çıkarları için topluma inandık deyip aslında içten inanmayan örnek: devletten ihale almak için hacca giden namaz kılan vs...)
3- Bilerek ret eden (aslında çok iyi biliyordur ancak malından kimseyle paylaşmamak gibi ekonomik veya sosyolojik çıkarlarına ters düştüğü için bile bile red eden...)

ateistler dürüsttür, paylaşımcıdır, cesurdur (öyle red etmek her babayiğidin harcı değildir), o kitabı okuyup ta üzerinize alındığınız ayetlerin konusu siz değilsiniz...
İnanmayabilirsiniz özgürsünüz, ama kardeş tavsiyesidir inanmıyorsan bile en azından mücadele etme, haklı bile olsan kazanacağın hiç bir şey yok nasıl olsa her şey yok olup gitmeyecek mi?
Kardeşim merhaba. Keşke herkes görüşlere senin kadar saygılı olsa. Senin gibi diğer görüşlere saygılı çok az müslüman gördüm gerçekten. İslam hoşgörü dini olmasına karşın adamlar inanmıyorum diye kesecekler beni. Oysa ki inanmama sebebim tamamen bana çok mantıksız gelmesi. Ne müşrikim, ne münafık, ne de bildiğim halde reddeden biriyim. Bana mantıksız geliyor sadece. Allah benden düşünmemi istiyor. Ben de düşünüyorum ama Tanrının bizi sınadığı fikri çok mantıksız geliyor. Bana mantıksız gelen şeye nasıl inanabilirim. Bana mantıksız gelen bir şeye inanmamak neden suç olsun değil mi?

Moderatör tarafından düzenlendi:
Düşünce
Agnostik
2/3 kızlarınsa 1/3'ü kimin anne-baba ve eşinin değil mi,kalan 1/3'ü de paylaştırdığın Zaman ,1/6 anne,1/6 baba toplam 2/6, şimdi kalan 1/3'ü paylaştıralım,bunun 2/6 anne baba ise 4/6'sı eşinin olur.denklemş kurarsan 2/3+1/3*2/6+1/3*4/6=1
12/18+2/18+4/18=18/18=1
Kaç tl miras kaldıysa payları oranında dağıtılır.tolam 18 pay,12 pay kızlar,4 pay anne baba,2 pay eş
Ayetlerde kız çocuklarından geriye kalanın 1/6'sı şuna, 1/8'i şuna demiyor. Toplam mirasın 1/6'sı şuna, 1/8'i şuna diyor. Senin bu hesaplama mantığın Kur'an'ın koşullarına uymuyor.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Ayetlerde kız çocuklarından geriye kalanın 1/6'sı şuna, 1/8'i şuna demiyor. Toplam mirasın 1/6'sı şuna, 1/8'i şuna diyor. Senin bu hesaplama mantığın Kur'an'ın koşullarına uymuyor.
Evet aynen öyle. Tüm miras üzerinden paylaşım yapılıyor kesinlikle.

Düşünce
Deist
anne ve babaya her birine 1/6 verilmesi gerekiyor yaşayabilir de olmayabilir de.Paylar aldıkları para eşit oranda küçültülebilir. belki orada biri yaşıyor biri yaşamıyorsa demeyip dallandırmamış.

Üst Alt