Kuran'daki Astronomi Hataları

Kemal

☆☆☆☆
Yönetici
Mesajlar
432
Tepki puanı
273
Düşünce
Agnostik
Hayır hata yok, aslında sen eksik bilgi sahibisin. Belliki İslam'ı islam olmayanlardan ya da yarım yamalak bilenlerden öğrenmişsin. Hemen tefsir okumaya başlamalısın. Elmalılı Hamdi ile başla.
Neden tefsir okuyup başkasının bakış açısını kabul edeyim ki. Ben kendi düşüncelerime göre konuşurum. Tefsirler çelişkileri kılıfına uydurma mekanizmalarıdır.
 

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
446
Tepki puanı
252
Düşünce
Agnostik
Peki yukarıdaki ayetleri okuyan birinde soru işaretleri olması anormal mi sence?
Gayet de kafa kurcalayıcı, güzel bulunmuş ayetler. Tebrik ederim bu konuda. Ama demek istediğim her şey ilk bakışta göründüğü gibi olmayabilir. Daha derinine inmek gerekebilir. Üzerine daha fazla düşünüp daha fazla araştırmak.

Konu ile alakasız olarak kendimden bahsetmek istiyorum. Mesela siyasette tarafsız bir bilgi sahibi olabilmek için, mesela şuan ki hükumet AKP'yi destekleyen gazete veya televizyonlardaki haberlere bakarım, bir de Sözcü gazetesi ve Halk TV'ye bakarım. Aradaki farklılıklardan daha doğru bir bilgi yorumu alabileceğime inanırım.

Velhasılı kelam Kur'an a dair bilgiler araştırırken, hem gerçekten iyi bir ateist bilgi kaynağından, hem de Kur'an hakkında geniş bir bilgiye ve mantıklı yorumlama yeteneğine sahip bir bilgi kaynağı bulmanı tavsiye ederim. En doğru sonucu bulmana çok yardımcı olacaktır.
 

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
446
Tepki puanı
252
Düşünce
Agnostik
Neden tefsir okuyup başkasının bakış açısını kabul edeyim ki. Ben kendi düşüncelerime göre konuşurum. Tefsirler çelişkileri kılıfına uydurma mekanizmalarıdır.
Mesele kabul etmek değil ki güzel kardeşim. Farklı bakış açılarını da görmek. Sen tüm bakış açılarını gör, hangisi sana uygun gelirse onu seç zaten. Akıllı bir insanın da yapması gereken budur. Bin bilsen de bir bilene sor. Çünkü tek bir insan her konuda yeterli bilgiye ve bakış açısına sahip olmayabilir. Saçımızı kestirmek için bir berberin aklına ve tecrübesine ihtiyaç duyarken bir ev almak için mühendis, mimar gibi bir çok kişinin aklına ve tecrübesine ihtiyaç duyarız. Her şeyi sadece kendim düşünebilirim demek, ben tek başıma hem Mars'a giderim, hem gökdelen dikerim, hem Bethooven gibi müzik bestelerim gibi bir şey demek olur. :)
 

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
1,617
Tepki puanı
341
Düşünce
Sünni
Sorularla İslamiyet sitesindeki yer alan yazıda Kur'an'da dünyanın yuvarlak oluşunun 1400 yıl önce geçtiğini belirtiyor.
Sorularla İslamiyete sorulan bir soruya cevap olarak şu ifadeler veriliyor:
"Dağları görürsün de, donmuş sanırsın; oysa onlar bulutların sürüklenmesi gibi sürüklenirler. Herşeyi 'sapasağlam ve yerli yerinde yapan' Allah'ın sanatı (yapısı)dır (bu). Şüphesiz O, işlediklerinizden haberdardır." (Neml, 27/88)


Neml suresindeki ayette Dünya'nın sadece döndüğü değil, dönüş yönü de vurgulanmaktadır. 3.500-4.000 metre yükseklikteki ana bulut kümelerinin hareket yönü daima batıdan doğuya doğrudur. Hava durumu tahminleri için çoğunlukla batıdaki duruma bakılmasının sebebi de budur.

Bulut kümelerinin batıdan doğuya doğru sürüklenmesinin asıl sebebi Dünya’nın dönüş yönüdür. Günümüzde bilindiği gibi, Dünyamız da batıdan doğuya doğru dönmektedir. Bilimin yakın tarihlerde tespit ettiği bu bilimsel gerçek, Kur'an’da yüzyıllar öncesinden -Dünya'nın bir düzlem olduğu, bir öküzün başının üstünde sabit durduğu sanılan 14.yy.da haber verilmiştir.

Dünyanın yuvarlak olduğunu haber veren diğer ayetler:

“Ey cin ve insan topluluğu! Göklerin ve yerin kuturlarından geçmeye gücünüz yetiyorsa haydi çıkın. Çıkamazsınız, ancak bir imkan ile çıkabilirsiniz.”(Rahman, 55/33)

Ayetteki ‘kuturlar’ tabiri bilindiği gibi çaplar demektir. Çap, yuvarlak bir şekil olduğuna göre, hem göklerin, hem dünyanın yuvarlak olduğu anlaşılır.

Einstein’e göre, kainatta her şey, kainata tabi olarak küreseldir. Ondan yedi yüz sene önce yaşamış olan Muhyiddin ibn Arabî ise, Fütuhat'ın birinci cildinde aynen şöyle der: “Allah, kemal sahibidir. Kainatta kendi kemal sıfatını göstermiş, gökleri mükemmel yaratmıştır.” Mükemmel şekil küredir. Onun için Allah kainatı küreler şeklinde yaratmıştır.

“Bundan sonra arzı yapıp düzenledi, ondan suyunu ve otlağını çıkardı.” (Nâziât, 79/31-31)

“Allah geceyi gündüze dolar, gündüzü de geceye dolar.” (Zümer, 39/5)

Ayetlerindeki ‘daha’ fiili yapıp düzenlemek’ anlamına geldiği gibi ‘deve kuşunun yumurtlama yeri, udhiyye, uhuvve, yuvarlak taş ve ceviz atmak’ anlamına gelen 'dahu’ mastarıyla da alakalıdır. Arapça’da bir fiilin iki değişik anlama gelebilmesi özelliğinden faydalanılarak, Dünya’nın yuvarlak olduğu anlatılmaktadır. Ayrıca ikinci ayette “dolamak” diye tercüme edilen Arapça ‘tekvir’ kelimesi, yuvarlak şekilde sarmak manasına gelir. Bu ayette de, gece ve gündüzün oluşmasına, Dünya’nın yuvarlak olması ve dönmesinin sebep olduğu kastedilmektedir.

“Gece de bir alamettir onlara. Ondan gündüzü soyar çıkarırız.”(Yâsîn, 36/37)

“Soyup çıkarmak” fiilinin Arapça’sı olan ’sehl’ kelimesinin “yuvarlak bir şeyi soymak”tır. Türkçe’de de hayvanların derilerinin soyulduğu yere ’salhane’ (selhhane) denir.

Onlar hiç bilmedikleri bir zamanda aniden kıyametin gelmesini mi gözlüyorlar?” (Zuhruf, 43/66)

Kur’an-ı Kerim, kıyametin ansızın, bir anda kopacağını, bu ayetle ifade ederken, A’raf suresinin 97. ve 98. ayetleri şöyle demektedir:

“Kasabaların halkı, geceleri uyurken onlara gelecek baskınımızdan güvende midirler? Yahut kasabaların halkı, kuşluk vakti eğlenirken, baskınımızın kendilerine gelmesinden güvende midirler?”

Kıyamet aniden gelecek ve geldiği zaman Dünya’nın bir tarafında gündüz, öbür tarafında gece olacaktır. Bu da küre şeklinden başka bir şey değildir.
 

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
1,617
Tepki puanı
341
Düşünce
Sünni
Kuranda hata sürüyle... Bu kadar hataya rağmen bu kitaba hala nasıl inanıyorlar hayret ediyorum doğrusu. Bu kitabın tanrı tarafından gönderilmediğini anlamak için daha ne olması gerekiyor!
Hataları gösterirsen sana yardımcı olucam ki bu tabikide sizlerin işine gelmeyecek. Çünkü siz yalanlamayı, çamur atmayı sevensiniz.
 
Moderatör tarafından düzenlendi:
Üst