Kur'an'ı Kerim'in Güzel ayetleri

Master3840

Yazar
Düşünce
Bağımsız
Bu zamana kadar hep sorun olduğu düşünülen ayetler paylaşıldı forumda şimdi farklı olarak inançlı , inançsız herkesten ricam en hoşunuza giden ayeti veya ayetleri paylaşmanız ben başlıyorum.
İsra suresi 23-24. Ayetler :
﴾23﴿
Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi ve anne babaniza iyi davranmanizi emretti. Onlardan biri veya ikisi senin yaninda yaslanirsa onlara öf bile deme! Onlari azarlama! Ikisine de gönül alici güzel sözler söyle.

﴾24﴿
Onlara merhametle ve alçak gönüllülükle kol kanat ger. "Rabbim! Onlar nasıl küçüklükte beni şefkatle eğitip yetiştirdilerse şimdi sen de onlara merhamet göster" diyerek dua et.

kavak

Vll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu zamana kadar hep sorun olduğu düşünülen ayetler paylaşıldı forumda şimdi farklı olarak inançlı , inançsız herkesten ricam en hoşunuza giden ayeti veya ayetleri paylaşmanız ben başlıyorum.
﴾23﴿
Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi ve anne babaniza iyi davranmanizi emretti. Onlardan biri veya ikisi senin yaninda yaslanirsa onlara öf bile deme! Onlari azarlama! Ikisine de gönül alici güzel sözler söyle.

﴾24﴿
Onlara merhametle ve alçak gönüllülükle kol kanat ger. "Rabbim! Onlar nasıl küçüklükte beni şefkatle eğitip yetiştirdilerse şimdi sen de onlara merhamet göster" diyerek dua et.
İkisi de saçma!
Ben, "bana köle olmalısın" diyene hoş gözle bakmam.
Artı; anası babası gaddar olan nice çocuklar var. Sana denk gelmedi ise şanslısın.
Ana babaya iyi davranmayı emrediyor...muş...muş!
Sanki emretmezse, bizler iyi davranmayağız.

Yazan tarafından düzenlendi:

Master3840

Yazar
Düşünce
Bağımsız
İkisi de saçma!
Artı; anası babası gaddar olan nice çocuklar var. Sana denk gelmedi ise şanslısın.
Ya kavak amca bu başlıkta amaç ayeti tartışmak değil ki ricam ne ise onu belirttim varsa paylaş yoksa devam farklı başlıklarda tartışabilirsin İsra suresinin bu ayetlerini

kavak

Vll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ya kavak amca bu başlıkta amaç ayeti tartışmak değil ki ricam ne ise onu belirttim varsa paylaş yoksa devam farklı başlıklarda tartışabilirsin İsra suresinin bu ayetlerini
Tartışmıyorum ki.
Sadece durum tespiti yapıyorum.
Sen bula bula bu ikisini mi buldun?

Benim dinim bana, sizin dininiz size, deseydin daha makbule geçerdi.

Ahlaksız

lll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Kuran'ın derdi anlaşılmak değil..Bunu görmek/anlamak için,Kuran'ı anlamaya çalışarak dikkatlice okumanız lazım..
Kuran'ı bir dua kitabı gibi görmeniz lazım..
Sonuçta ibadet edilirken okunan bir kitap var karşımızda..İbadette maksat,ibadeti yerine getirdiğiniz dualar değildir,ibadet ettiğiniz mabutla bir iletişim kurmaya çalışmaktır..Yani Allah'ın sözlerini tekrarlayarak,Allah ile yakınlaşmaya çalışırsınız..Sözlerin ne anlama geldiğini anlamaya çalışmazsınız..Zaten anlayamazsınız da..1400 yıldır kimse anlamamışta..!
Kuran'ı komple çözmek/anlamak için arapça dışında ibranice,süryanice,aramice gibi dilleri bilmeniz lazım..Bunun dışında tarih ve mitoloji ve siyasette bilmeniz lazım..
C.Luxenberg çok dil bilmenin zaruri olduğunu söyler mesela..Bence haklı da..
Ayrıca etimoloji bilmenin de asgari işe yaradığını T.Izutsu söyler..Bu uzman da haklı bence..
Niye bu kadar zor?
Çünkü bu bir kutsal kitap,bir tarih kitabı değil,bir biyoloji kitabı değil..Kutsal kitaplar böyle olur işte..!

Tabi ki Kuran'da ve hadislerde hoşunuza gidecek bir sürü şey var..Mesela;
Rahman 9-Tartıyı adaletle yapın, teraziyi eksik tutmayın.
Annenize iyi davranın,iyilik yapın,fakirlere yardım edin gibi bir sürü şey var ama bunların bir önemi yok..Tartı konusu mesela..Bugün mesela selefi Araplar,''sünni Türklerden alışveriş yapmayın'' diyorlar..İki tarafta müslüman ama 21.yüzyılda birbirlerine düşman gözüyle bakıyorlar..Ya da şiiler..Şiiler,mesela sünnileri hristiyanlardan daha aşağılık görürler..Şiiler,kafirlere sünnilerden daha merhametlidir..Haliyle Kuran'da ''tartıyı düzgün yapın'' denmesinin bir önemi kalmıyor ki..!
Diğer yandan ismaililer gibi fırkalar,Kuran'da yazılanları önemsiz kabul ediyorlar..Zahiri/batıni mevzusu..!

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hayır da ne yazsaydı? "Anne babanıza bir ölüp gitmediniz öfff deyin" mi yazsaydı? Herhalde eski deyimle "sureti haktan" görünmek için öf bile demeyin yazacak.

Bunlar güzel söz sınıfına girmez. Bunlar standart zaten herkesin söylediği öğütler sınıfına girer. Bir özellikleri ve güzellikleri yoktur.

Güzel söz örneğin "önyargılardan kurtulmak atomu parçalamaktan zordur" gibi sözlerdir.

Yoh Asakura18

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Tüm kutsal kitaplarda elbette bazı ayetlerinde iyi şeylerde vardır. Ve Kuranda maide 32 ayeti bence çok iyidir ve biraz etkileyici buluyorum.

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kuran'ın kaynağı Hristiyan apokratifleri (mezhep risaleleri) dir.

İslam İsa'ya Muhammed lakabı takan bir Arap Hristiyan mezhebi olarak türetilip sonra ayrı bir din haline getirilmiştir. Yani Muhammed isim değil sıfattır. Tıpkı Allah özel isim ama Rahman sıfat olduğu gibi.

Hrist dini şeriatı zorunlu olmaktan çıkardığı için Emevilerin amaçlarına yetersiz kalıyordu. İslamı bu nedenle yaratıp tam olarak değilse de Yehud şeriatına yaklaşan bir şeriata dönüş yaptılar. Neden, şeriat milleti susta durdurmak, hizaya sokup köleleştirmek için şarttır. Şeriatsız milleti boyun eğdiremezsin.

Tiglath

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
﴾23﴿

﴾24﴿
İyi güzel diyorda, diğer ayetlerede de insanların anasını, babasını kesip çocukları köle, cariye yapmak son derece meşru gösteriliyor ki müslümanlar yüzyıllarca bu ayetlere bakıp köle ve cariye ticareti yaptılar. Hatta peygamberleri bir kızın ana, babasını bizzat kestirip kızı cinayet günü eş olarak aldı. Demekki bu ayet samimi değil, kitabın diğer bölümlerinde kendisini yalanlıyor.

İslam kendinden olmayan herkese nefretle bakar. İyi olsun, kötü olsun farketmez. Karşıt herkes, her düşünce ezilecektir. Bundan dolayı kuranda nadir olarak yazılan iyi şeyler kitabın yanlışlığını değiştirmez.

kemalist

Yazar Adayı
Düşünce
Deist
İkisi de saçma!
semavi dinler sümerlerden çalınan ve az bir degişmeyle sanaryolaştırılan çıkar rant tezgahıdır.

Son konular