Kuran'ı Okumadan "İslam Hak Dindir" Demek

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Geçen gün tanıdıklarla konuşurken "bütün buluşlar Kuran'da varmış." diye bir iddiada bulundu birisi. Kuran'ı okudun mu, Kuranda bütün buluşların olduğunu nereden biliyorsun diye sordum. Okumadım ama hocalar öyle diyor dedi. Hocalar nereden biliyor dedim. Onlar Kuran'ı okumuş dedi. Peki Kuranda bütün buluşlar varsa neden bu buluşları hep "kafirler" yapıyor dedim. Şey.. kem.. küm.. dedi.

Böyle bir hatıram oldu yakın zamanda. Yazıya bundan sonra devam etmeme gerek bile yok. Her şey ortada. Kuran'ı okumadan; İslam'ın hak din, Kuran'ın Allah kelamı olduğuna inanan bir insan topluluğuyla karşı karşıyayız. İnanılır gibi değil ama gerçek. Eski nesiller Kuranı hiç okumamış. Büyük oranda bu sebeple inanıyorlar. Eee "en sağlam iman cahil insanın imanıdır" diye boşuna demiyorlar. Haklılık payları çok fazla. Ama yeni nesilden umutluyum. Yeni nesil Kuranı daha çok okuyor. Tabi istediğimiz oranda okuma yok. Çoğunlukla okumadan inanma var yine. Olsun. Yinede ilerleme var yeni nesilde. Çünkü bilim ve teknoloji ilerliyor. Televizyon, gazete ve tüm medyaya sansür olsa da, sansürlenmesi çok zor olan internet faktörü var. Kuran ve hadisler ne kadar çok okunursa o kadar iyidir. Bu dinin defoları ancak böyle anlaşılacak.