Kuran'ın Bir Benzerinin Yazıldığını Biliyor muydunuz?

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Mehmet Akif'le alakası yoktu, Karacaoğlan ile de hiç alakası yok. Karacaoğlan demez ki "Ben şiir okurum. O büyük bir halk şairidir." :D Çırpındıkça batıyorsun müslim! Daha fazla çırpınma yazık sana! :p

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Mehmet Akif'le alakası yoktu, Karacaoğlan ile de hiç alakası yok. Karacaoğlan demez ki "Ben şiir okurum. O büyük bir halk şairidir." :D Çırpındıkça batıyorsun müslim! Daha fazla çırpınma yazık sana! :p
Alakası şu: Sözü söyleyen kendisiyle alakalı kendi ismini kullanarak der ki, dedi ki diye başlayan bir cümle kurabilir. Burda bir belagat örneği var. Diğer cümlelerdeki belagati de yazdım zaten. Yani bu kısacık ifadelerde şimdiden üç belagat kuralı uygulaması yakaladık, deşsek bakalım neler çıkacak? Evet buyrun karşı argümanınızı sunun yoksa medeni insanlar gibi yanıldığınızı kabul edin

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kimse kendinden o diye söz etmez, onu artık geçelim de...

Kuran'dan iyisi 20. yüzyıla girilmeden İran'da yazılmıştır. Bahailik dininin kutsal kitabı kabul edilir. Kurucusu ve peygamberi Molla Baha'dır. Genel adı Beyan olan bu kitap kitabı akdes ve kitabı ikan diye iki bölümden oluşur.

Bu kitap Kuran'daki bir çok bozukluğu düzeltmek için yazılmıştır. Kuran'dan farkı bir kere konu akışı ve konu bütünlüğü olmasıdır. Kitabı ikan bölümü itikat konularına ve kitabı akdes uygulama konuların ayrılmıştır. İkan'da pek farklı bir inanç yoktur. İslam inançları aynen kabul edilir. Fakat Akdes farklıdır. Dişi erkek tam olarak eşittir der. Eğitimi farz kılar. Tek eşlilik farzdır. Cenaze dışında toplu namaz yoktur. Namaz bireyseldir ve üç vakittir. Oruç 19 gündür. Su orucu bozmaz. Hac ve kıble kurucu peygamber Baha'nın evidir. Lanetli şeytan, lanetli ırk, pisliğin ta kendisi domuz, aşağılık maymun, pislik müşrikler, geberesice, hayvanlar, hatta daha aşağılar, kütükler, ahmaklar gibi hakaretlerden arındırılmıştır.

Yani Kuran'ın düzenlenmiş bir kılığa sokulmuş şeklidir.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Entropyy22

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist

Kuran'dan iyisi 20. yüzyıla girilmeden İran'da yazılmıştır. Bahailik dininin kutsal kitabı kabul edilir. Kurucusu ve peygamberi Molla Baha'dır. Genel adı Beyan olan bu kitap kitabı akdes ve kitabı ikan diye iki bölümden oluşur.

Bu kitap Kuran'daki bir çok bozukluğu düzeltmek için yazılmıştır. Kuran'dan farkı bir kere konu akışı ve konu bütünlüğü olmasıdır. Kitabı ikan bölümü itikat konularına ve kitabı akdes uygulama konuların ayrılmıştır. İkan'da pek farklı bir inanç yoktur. İslam inançları aynen kabul edilir. Fakat Akdes farklıdır. Dişi erkek tam olarak eşittir der. Eğitimi farz kılar. Tek eşlilik farzdır. Cenaze dışında toplu namaz yoktur. Namaz bireyseldir ve üç vakittir. Oruç 19 gündür. Su orucu bozmaz. Hac ve kıble kurucu peygamber Baha'nın evidir. Lanetli şeytan, lanetli ırk, pisliğin ta kendisi domuz, aşağılık maymun, pislik müşrikler, geberesice, hayvanlar, hatta daha aşağılar, kütükler, ahmaklar gibi hakaretlerden arındırılmıştır.

Kitapta belagat var mı hocam belagat sen ondan haber ver :D

Kitabı pdf olarak indirip bir kısmını okumuştum forumdada paylaştım.

Baha irandaki bu hareketinden sonra hapsedilmiş ve daha sonrada osmanlıya sürgüne gönderilmiş. 40 yıldan fazla ev hapsinde kaldığı biliniyor.

Şuan dünyada 200'den fazla ülkede 5 milyon civarı bahai olduğu tahmin ediliyor.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni

Belagat kuralı gereği İran değişince lafzın iadesi gerekir. Burda ilk cümlede Allah lafzının irabı ikinci cümlede değiştiği için iadesi gerekir. İade aynen olursa tekrara girer diye zamir olarak iade edilmiş ki bu da başka bir belagat kuralıdır. Arapça belagatlı bir ifadeyi Türkçe kurallarına göre yargılayıp komik duruma düşüyorsunuz

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Belagat kuralı gereği
Dilbilim diye bir şey var. Tüm dillerde ortak olan kurallar var. Hangi dilde olursa olsun bir kimse kendinden o diye söz etmez. Bu olmayacak bir şey.

Toparlamıştım ama bir daha toparlayayım: Bir gizli özne (Cebrail, Muhammed) varsayarak sorunu ancak çözme girişimi mümkün, çözmez ama denenir. Belagat ise tümden çöpte. Biz cümleyi gizli özne ile kurtarmaya çalışıyoruz, o da tam kurtulmuyor, ne belagati?

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Gizli özne Cebrail veya Muhammed: "Kâlallâhu lâ tettehızû ilâheyni isneyni fe iyyâye ferhabûn. İnnemâ hüve ilâhun vâhıd."

Bu şekilde olsa olurdu. Orijinal haliyle gizli özne de kurtaramıyor.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bir de ilaheyn zaten iki ilah demek. Bir de isneyn demeye gerek de yok anlatım akıcılığını da bozuyor. İsneyn ikinci birinciden sonra gelen filan anlamı taşır. Gerek yok. Yani cümle yine düzelmemiş diyeceğim, son düzgün şekli şöyle olmalıydı:

(De ki: ) "Kâlallâhu lâ tettehızû ilâheyni fe iyyâye ferhabûn. İnnemâ hüve ilâhun vâhid."

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Bir de ilaheyn zaten iki ilah demek. Bir de isneyn demeye gerek de yok anlatım akıcılığını da bozuyor. İsneyn ikinci birinciden sonra gelen filan anlamı taşır. Gerek yok. Yani cümle yine düzelmemiş diyeceğim, son düzgün şekli şöyle olmalıydı:

(De ki: ) "Kâlallâhu lâ tettehızû ilâheyni fe iyyâye ferhabûn. İnnemâ hüve ilâhun vâhid."
Arapçadaki özel bir belagat kuralından bahsediyoruz. Bilmiyorsanız kurcalamayın daha fazla; çünkü komik oluyor ama tercih sizin. Bana Newton fiziğindeki temel kurallara aykırı şeylerden bahsediyorsunuz; oysaki ele alınan konu kuantum fiziğindeki bir detay. Dediğim gibi komik duruma düşmeyin daha fazla ama tercih sizin

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Dogmatik olmamak şartıyla herhangi bir Arap, örneğin Lübnanlı Hristiyan bir Arap söylediğimi aynen onaylar. İfadenin düzgün olması için (ve kul ya eyyühen nebi: "Kâlallâhu lâ tettehızû ilâheyni fe iyyâye ferhabûn. İnnemâ hüve ilâhun vâhid.") şeklinde filan olması gerekirdi.

Şimdi onu geçelim. Bu apaçık bir konu. Gelelim Kuran'ın benzeri yazılır mı? Yazılamaz. Neden? Açıklayayım:

Das Kapital'in benzerini yazmak için sanayi devrimi aynı koşullarda başlamış, derebeylik sona ermiş ve burjuva dönemi başlamış, işçi sınıfı yeni ortaya çıkmış olmalıdır. Bu şartlar sağlanmadan Das Kapital'in benzeri yazılamaz. Bu şartlar da yeniden yaratılamayacağına göre Das Kapital' i yeniden yazmak olanaksızdır.

Şimdi ben yeni tanrı Şuballa'ya tapmak üzere yeni bir kitap olan Moran'ı yazamam. Tarihsel koşullar Allah'a tapmak üzere Kuran yazmaktan çok çok çok farklı.

Ama çok geç olmadan, yani 19. yüzyılda Molla Baha, Beyan'ı yazmıştır ve bu kitap Kuran'dan açık ara üstündür. Ama aynı etkiyi yaratması olanaksızdır. Tarihsel koşullar farklı çünkü.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Dogmatik olmamak şartıyla herhangi bir Arap, örneğin Lübnanlı Hristiyan bir Arap söylediğimi aynen onaylar. İfadenin düzgün olması için (ve kul ya eyyühen nebi: "Kâlallâhu lâ tettehızû ilâheyni fe iyyâye ferhabûn. İnnemâ hüve ilâhun vâhid.") şeklinde filan olması gerekirdi.

Şimdi onu geçelim. Bu apaçık bir konu.
Newton fiziği bilginizin seviyesi meçhul, kalkmış o bilgilerle .Kuantum fiziği kurallarını yanlışlamaya çalışıyorsunuz

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Gelelim Kuran'ın benzeri yazılır mı? Yazılamaz. Neden? Açıklayayım:

Das Kapital'in benzerini yazmak için sanayi devrimi aynı koşullarda başlamış, derebeylik sona ermiş ve burjuva dönemi başlamış, işçi sınıfı yeni ortaya çıkmış olmalıdır. Bu şartlar sağlanmadan Das Kapital'in benzeri yazılamaz. Bu şartlar da yeniden yaratılamayacağına göre Das Kapital' i yeniden yazmak olanaksızdır.

Şimdi ben yeni tanrı Şuballa'ya tapmak üzere yeni bir kitap olan Moran'ı yazamam. Tarihsel koşullar Allah'a tapmak üzere Kuran yazmaktan çok çok çok farklı.

Ama çok geç olmadan, yani 19. yüzyılda Molla Baha, Beyan'ı yazmıştır ve bu kitap Kuran'dan açık ara üstündür. Ama aynı etkiyi yaratması olanaksızdır. Tarihsel koşullar farklı çünkü.
Kuran’ın ne zaman kimler tarafından yazıldığına dair bile elinizde kanıt yokken kalkıp tarihsel koşullardan bahsediyorsunuz. Hangi tarihte yazıldığını kanıtlayamıyorsunuz, hangi tarihin koşulunu alacağız?

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hangi tarihte kimlerin yazdığını belirlemek zor ama tarihçiler araştırır. Bu benim işim değil. 600 yılları ile 800 yılları arasında koşullarda dramatik bir değişiklik olmamıştır. Fark etmez.

Benim bilmem gereken ne Allah yazdı ne de Muhammed. Bunu bilmek yeter.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Hangi tarihte kimlerin yazdığını belirlemek zor ama tarihçiler araştırır. Bu benim işim değil. 600 yılları ile 800 yılları arasında koşullarda dramatik bir değişiklik olmamıştır. Fark etmez.

Benim bilmem gereken ne Allah yazdı ne de Muhammed. Bunu bilmek yeter.
Bunu elinizde kanıt olmadan bilemezsiniz. Sadece basit varsayımlar üzerine yorum yapıyorsunuz.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Belagat filan yok. Sıradan ifadeler.

Herhalde adam tüm malını bağışlamayacak ve herhalde havadan beleşten gelen nafakayı dağıtmayacak. Herhalde nafaka diye içki ısmarlamayacak. Bunun neresinde belagat?

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Belagat filan yok. Sıradan ifadeler.
O kadar sıradan ki 1400 yıldır dostlar sözlerini benzetmek için, düşmanlar Kuranın meydan okumasına karşılık verebilmek için uğraşıyor ama benzer belagat örnekleri getiremiyorlar. Dostların hayranlığı artıyor, düşmanlar hasetlerinden çatlayacak hale geliyor ama ne fayda...