Kuran'ın Bir Benzerinin Yazıldığını Biliyor muydunuz?

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Öyle bir şey yok, efsane. Kuran'ın Allah sözü olduğu zorla dayatılmıştır.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Her anlatım düzgünse belagat vardır. Ekonominin kuramlarını bozuk ifadelerle anlatamazsınız.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Düzgün anlatım olmadan belagat olamaz.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Düzgün anlatım olmadan belagat olamaz.
Kuranda her yerde düzgün anlatım vardır. Belagat kurallarının uygulandığı yerde anlatım bozukluğu olduğunu iddia etmek, kişiyi komik duruma düşürür. Bunun anlatım bozukluğu değil belagat kuralı olduğunu anlatmak, Newton fiziği ölçüsünde fizik bilgisi olduğu meçhul birine kuantum fiziği kuralı anlatmak kadar abestir.

EbuZer

Üye
Düşünce
Agnostik
Kur'an nı ne Belagat nede 19 kurtarır. Belagat ve 19 gerçek olsa bile bunu Mervana borçlusunuz. Allahla zere kadar alakalı değil. İçindeki çelişkiler, yabancı kelimeler, grammer hataları. Billime ters olan ayetlerde çabası :)

Coşkun

Üye
Düşünce
Muvahhid
Kur'an da bu kitabın benzerini yazamazsınız denmiyor onun dengi bir kitap ya da ayet ortaya koyamazsınız diyor. Denklik ile benzerlik birbirinden farklı kavramlar. Ayrıyeten yukarda bu haberi paylaşan arkadaş, "Kur'anın benzeri yazıldığını biliyor musunuz?" derken, Kur'anın, benzerinin ortaya konulduğunu inanarak söylemiş. Siz de inanın diye sözünü kuvvetlendirmek amacıyla "7 yıllık bir uğraş sonucunda" söylemiyle insanları kekliyor. Bir adam sözüne başlarken ya da savunduğu konuda cümle içinde ben 40 yıllık birikimimle konuşuyorum türünden sözlerle yorumunu desteklemeye çalışıyorsa bu ancak dinleyicilerin gözünde kendini büyük göstermek ve ortaya attığı şeyin kabullenilmesini kolaylaştırmak için bunu yapıyordur. Şimdi bir bilim adamı Teorisini desteklemek için ben 10 yıllık bir çalışma ve birikimle bunu ortaya koydum derse bilim dünyasında ona gülerler, bize kaç sene üzerinde çalıştığını değil, delil getir delil derler. Senin 5, 10, 15 yıl vs... bu konu hakkında araştırma yapman veyahutta yine 5, 10,15 yıl vs...'lik birikiminle konuştuğunu söylemen bir delil değildir. Konuya dönecek olursak İslam inancında ki Allah, kendini tanıtırken, seven, koruyan, merhametli, şefkatli, gören, işiten, bilen vs... olarak kendini tanıtır ben bir insan olarak kendimi sevecen, koruyucu, merhametli, şefkatli, gören, işiten, bilen olarak tanımladığımda Allah ile benzer olmuş mu oluyorum? Halbuki İslam inancında ki Allah, kendisine hiç bir şeyin hiç bir şekilde benzer ve denk olmadığı tek Tanrıdır. Allah'ın merhametli olmasıyla benim merhametli olmam birbirine denk ve benzer olan şeyler değil yani. Kur'anın benzeri yapıldı, ya da yazıldı derken bu benzerlik yukarıda açıklamaya çalıştığım şekildeyse bu benzerlik olmadığı gibi denklik de değildir. Kur'anın dili Arapçadır, Arapçanın en üstün edebi metnidir ona benzerlik iddiasıyla ortaya çıkanların ortaya çıkardığı metnin bu özelliği, bu işe kalkışıp, çalışanlar'ın iddiasıyla ya da 7 yıllık uğraşlarımız sonucunda ortaya koyduk türünden keklemeleriyle değil; Arapça diline ve Kur'ana vukufiyeti olanların süzgecinden geçtikten sonra değerlendirilmelidir. Ortaya konan şeye not verecek olanlar onlardır, diğerleri şöyle kenarda dursunlar.

Yazarı tarafından düzenlendi:

fameraft

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Allah'ını seven şu The Furqan kitabını açsın iki cümle okusun. Ama anlamını anlayarak. Sonra bir de Kuran açsın. Arapça bir şey yazılınca hemen Kuran'ın benzeri diye atlıyorsunuz. Yılalrdır arap edebiyatı devam ediyor beyler, GÜNAYDIN.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hiç merak edip zaman ayırıp okumam. Çünkü buna gerek yok. Çünkü açıkladığım gibi Das Kapital'İn dengi de yazılamaz, Kırmızı Başlıklı Kız'ın da... Bunda bir olağanüstülük yok.

Okunması gerekebilecek Kuran naziresi Bahailik dininin kutsal kitabı Beyan'dır. Ben bunu da okumadım. Ama bu kitap, Kuran'daki yanlışlar düzeltilerek Molla Baha tarafından yazılmıştır. Beş milyon kadar Bahainin ABD de sürgünde yaşadığını duymuşluğum var. Bir tapınakları da var ve ibadetleri namaz gibi.

Kuran'daki yanlışlar düzeltilerek yazıldığı için, bu okunarak Kuran'da nelerin yanlış olduğu karşılaştırılabilir. Bence buna da gerek yok, baştan aşağı her tarafı yanlışlar manzumesi zaten, neresini doğrultacaksın da? Bunun harcı, çöpe atmak. Bunun yeri çöp. Ben öyle yaptım.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kur'an nı ne Belagat nede 19 kurtarır. Belagat ve 19 gerçek olsa bile bunu Mervana borçlusunuz. Allahla zere kadar alakalı değil. İçindeki çelişkiler, yabancı kelimeler, grammer hataları. Billime ters olan ayetlerde çabası :)
Kuranı Mervanın yazdığı iddianız temelsiz bir uydurma. Eğer Kuranda insan gücünü aşan mucizeler varsa Mervan da Mervandan önceki insanlar da Mervandan sonraki insanlar da Kuranı yazmamış demektir.

Kurandaki insan gücünü aşan mucizevi yönler Kuranın Allah kelamı olduğuna delildir.

Gelecekten NET TARİH VEREREK bildirilen haberlerin TAMAMI doğru çıkan ikinci bir örnek yok

Bu şekilde binlerce tevafuk olan ikinci bir kitap örneği yok

Kuranın belagatini aşmayı bırakın yetişebilen ikinci bir örnek yok

İçinde olduğu iddia edilen çelişkilerin de bilim ters ayetlerin de aslında İslamı inkarı dogma haline getirmiş tiplerin çarpıtmaları olduğunu, bu çarpıtmaları deşifre edenleri de klasik taktik olarak kıvırmakla suçladıklarını defalarca ispat ettik. Arzu edenler bir çok örneğini linke tıklayarak görebilirler

kavak

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kuranı Mervanın yazdığı iddianız temelsiz bir uydurma. Eğer Kuranda insan gücünü aşan mucizeler varsa Mervan da Mervandan önceki insanlar da Mervandan sonraki insanlar da Kuranı yazmamış demektir.
Kurandaki insan gücünü aşan mucizevi yönler Kuranın Allah kelamı olduğuna delildir.
Gelecekten NET TARİH VEREREK bildirilen haberlerin TAMAMI doğru çıkan ikinci bir örnek yok

Bu şekilde binlerce tevafuk olan ikinci bir kitap örneği yok
Kuranın belagatini aşmayı bırakın yetişebilen ikinci bir örnek yok
İçinde olduğu iddia edilen çelişkilerin de bilim ters ayetlerin de aslında İslamı inkarı dogma haline getirmiş tiplerin çarpıtmaları olduğunu, bu çarpıtmaları deşifre edenleri de klasik taktik olarak kıvırmakla suçladıklarını defalarca ispat ettik. Arzu edenler bir çok örneğini linke tıklayarak görebilirler
Zırva!

Yazarı tarafından düzenlendi:
Düşünce
Muvahhid
Müslümanlar alooo. Hani yazılamazdı. :D
Hele getirin önümüze bir inceleyelim. Yerin, göklerin, ağaçların, denizlerin, insanın vs.varlıkların yapısından, onların bir kanun, bir hesap ve bir plan dairesinde yaratılıp, idare edilmesinden, onların yaşatılıp öldğrülmelerinden, tekrar diriltilmelerinden mi bahsediyor? Kainatta var olup insan oğlunun henüz keşfedemediği sırlardan mı bahsediyor? Çok yaratıcı iseler, önce kendileri ölümlerine engel olsunlar. Geceyi geciktirip, gündüzü erkene alsınlar da yaratıcı olduklarına inanalım.

Düşünce
Muvahhid
The True Furqanı hangi siteye koyarsan yasaklıyorlar. Bir kere bu kadar yasağın olması, çok ciddi bir korkunun ve kimin haklı olduğunun göstergesi.

Müslümanlar eğer dinlerine güveniyorlarsa neden bu kadar yasak ve sansür meraklısılar, bunu bir düşünmeleri lazım.

Halbuki haklı olan adam hiçbir şeyi yasaklama gereği duymaz. Çünkü hiçbir şeyden korkusu olmaz.
Ne kadar tersten mantık yürütüyorsunuz. Şimdi, tıb alanında insanların sağlığını kötü yönde etkileyen, ehil olmayan, yalan-yanlış yazılmış bir eser, serbestçe piyasaya sürülebilir mi? Sana göre doğru ama işin ehli insanlar, değildir diyorlar. Ki şüphesiz ilmi gerçeklerden, her şeyi kuşatan bir ufka sahip olmaktan çok çok uzaktır. Yukarıda (öncekilere yazdığımız cevaplarda)anlattığımız nedenlerle.

Düşünce
Muvahhid
Şu an Türkçesi yok. Aslı arapça ve ingilizce çevirisi var. Belki ilerde Türkçeyede çevrilebilir. Bunu ancak internetten bulabilirsin. Kitap halinde satıldığını duymadım. Zaten öyle bişey olsa yobazlar olay çıkarır malum. :)
Ulan Haim yahudisi, asıl yobaz, gerici siz değil misiniz, kendinizi her milletten üstün görüp, dünyayı, refahınız için faiz kıskacı altında iliklerine kadar emen, her türlü melanetliği caiz görenler?