Kuranın Evrenselliği ve Leheb Suresi

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
1- Tebbet yedâ ebî lehebin ve tebb
2- Mâ eğnâ anhü mâlühû ve mâ keseb
3- Seyeslâ nâren zâte leheb
4- Vemraetühû hammâletelhatab
5- Fî cî dihâ hablün min mesed

Anlamı
Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
1- Ebu Leheb'in iki eline yuh oldu, kendine de yuh
2- Ona ne malı fayda verdi, ne de kazandığı.
3- O, bir alevli ateşe yaslanacak.
4- Karısı da odun hamalı olacak!
5- Gerdanında fitillisinden bir ip olduğu halde.

Evet namazlarda dahi zammı sure olarak okunan bu ayette Muhammedin amcası olduğu söylenen Leheb ve onun karısına zemmetmenin evrensellikle alakası nedir? Onlara zemmetmekle bu yaratıcı tanrı zevk mi alıyor? Eğer öyleyse bu tanrı zat olarak yarattıklarına nazaran çok aşağıda ergen bir tanrı!

O zamanda büyümesi lazım! Yeni peygamberler göndermesi lazım! O zamanlar çocuktum şimdi büyüdüm! demesi lazım. :) Yada bu tanrı çok ama çok şakacı insanların bu aptalca şeylere inanıp popolarını havaya dikip secdelere kapanmasına kah kah gülüyor!

Sözde Ebu Lehep, Muhammede taş atmış! Karısı ise yürüdüğü yollara diken koymuş! :) Aman efendim aman! Oku bu ayeti ve arkasından yallah rüku ve secdeye kapıl!

Bu durumu düşünemeyen Teist Müslüman aklına şaşıyorum. Söylüyorum ama anlatamıyorum. Bunlar hep şairler tarafından yazılmış olan sembolik şiirlerdir! Başka bir şey yoktur. Ve bunları mırıldanıp popoyu havaya dikmenin bir manası yoktur. Tanrı olmuş olmamış ama ben gülüyorum bu ağlanacak hale! Koskoca herifler!

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Ebu Lehebin suçu çok büyük galiba. Ne yapmış? Ensar vakfındaki gibi çocuklara mı tecavüz etmiş. Ne yapmış bu adam?

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Diyelim ki Ebu Leheple kastedilen insandaki bedbinlik ve karamsarlık olsun. Lehebin karısı ise bedbinliğin nedeni olsun. Ki benim kanaatimde o merkezde ancak bunu söylemekle bunlardan kurtulabilir misin? Yada bunları okuyup rükuya ve secdeye kapanmakla ne kazanırsın? Burada en önemli mesele Arap yöneticilerinin disiplinli ve kontrollü bir toplum çıkarmak için koydukları din emirlerinin günümüzün düşünen insanına tatbikidir.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Lehebin kelime anlamlarından biri: Havaya yükselen toz.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Muhammed amcasını ikna edememiş.
Muhammedin amcası gibi keşke babası ve annesi de yaşasaydı. Bakalım Muhammed onları ikna edebilecek miydi?

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ebu Lehebin suçu çok büyük galiba. Ne yapmış? Ensar vakfındaki gibi çocuklara mı tecavüz etmiş. Ne yapmış bu adam?
Muhammed'e işkence etmiş. Özellikle ilk Müslümanlardan bir kaç tanesini öldürmüştür. Onları çöldeki o sıcak kumlara yatırıp üstüne kayalar koymuş. Onları dininden döndürmek için her şey yapmış.

Sedat Ben

Üye
Düşünce
Ateist
Benim için hiç bir anlamı yok fakat 620 yılında Mekke'de yaşayan bir grup insan için anlamlı olabilir. Ki ondan bile şüpheliyim.

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni

Anlamı

Evet namazlarda dahi zammı sure olarak okunan bu ayette Muhammedin amcası olduğu söylenen Leheb ve onun karısına zemmetmenin evrensellikle alakası nedir? Onlara zemmetmekle bu yaratıcı tanrı zevk mi alıyor? Eğer öyleyse bu tanrı zat olarak yarattıklarına nazaran çok aşağıda ergen bir tanrı!

O zamanda büyümesi lazım! Yeni peygamberler göndermesi lazım! O zamanlar çocuktum şimdi büyüdüm! demesi lazım. :) Yada bu tanrı çok ama çok şakacı insanların bu aptalca şeylere inanıp popolarını havaya dikip secdelere kapanmasına kah kah gülüyor!

Sözde Ebu Lehep, Muhammede taş atmış! Karısı ise yürüdüğü yollara diken koymuş! :) Aman efendim aman! Oku bu ayeti ve arkasından yallah rüku ve secdeye kapıl!

Bu durumu düşünemeyen Teist Müslüman aklına şaşıyorum. Söylüyorum ama anlatamıyorum. Bunlar hep şairler tarafından yazılmış olan sembolik şiirlerdir! Başka bir şey yoktur. Ve bunları mırıldanıp popoyu havaya dikmenin bir manası yoktur. Tanrı olmuş olmamış ama ben gülüyorum bu ağlanacak hale! Koskoca herifler!
Kuran evrenseldir abi şüphen olmasın

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Evrenseldirde Nasıl? Yoksa Bindörtyüzyıl önce yasamıs bir insanın vede karısının yaptıkları gözönüne alınarak Everensellik iddiasında bulunulamaz.

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Hz. Muhammed'in karılarıyla yaptıkları anlatılarak nasıl evrensellik sağlanabiliyor acaba?

Heretik

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Şahsen, evrensellikle alaka bulamıyorum.

Nusret

Üye
Düşünce
Sünni

Anlamı

Bir de şu açıdan bakalım olaya,

"O zamanki dönemde yaşadığımızı düşünelim bir tarafta dine karşı bir Ebu Leheb var dine karşı varını yoğunu koymuş. O kadar ki hakkında ayet inmiş! Ayette yukarıda meal deki gibi deniliyor ki (yorumluyorum): Sen asla iman etmeyeceksin ve cehennem e gideceksin ve azaba tabii olacaksın. Yani bu sure geldiğinde Ebu Leheb bunu işitti. İsteseydi Ebu Leheb ayeti yalanlamak için yalandan da olsa iman edebilirdi ve halka derdi ki: bakın eğer bu kur'an, ayet, sure doğru olsaydı ben iman etmeyecektim ama iman ettim gördünüz mü? Ey kavmim gördünüz mü Muhammed in uydurma dinini?

Demesi yeterli olacaktı ve kanıtı ve ispatı olarak kimse bu dine girmeyecekti!

Ama iman etmedi bu ayeti bile bile iman etmedi ya da ilahi emir tarafından edemedi yalandan da iman etse surenin hükmü olmayacaktı ama yalandan da olsa yapamadı.

Şimdi size açılan bu pencereden bunu düşünmenizi kendinizi onun yerine koymanızı ve ne demek istediğimi anlamak için düşünmenizi istiyorum.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu gerekçe ayetlerin mesel olduğu tezinin harici, Kuranın evrensel olmadığı iddiasını çürütmez. Havaya yükselen tozu yani Lehebi dışınızda tarihte aramayın. Kendinizde arayın. O da sizin bedbinliğinizdir. Lehebin karısı ise bedbinliğinizin sebebidir. Bu iki şey ise sizin yaşamınızdaki cehenneminizdir. Cehennemin ateşi düşünseldir. Yani manevidir. O ateşin odunu yani enerji kaynağı nedenlerdir. İşte bu gerçek her devirde ve her insan için geçerli olduğundan ayette evrensel olur. O zaman bir gerçeği daha ortaya çıkarırız. Leheb ve karısı tarihi gerçek şahıslar değildirler.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Nusret

Üye
Düşünce
Sünni
Bu gerekçe ayetlerin mesel olduğu tezinin harici, Kuranın evrensel olmadığı iddiasını çürütmez. Havaya yükselen tozu yani Lehebi dışınızda tarihte aramayın. Kendinizde arayın. O da sizin bedbinliğinizdir. Lehebin karısı ise bedbinliğinizin sebebidir. Bu iki şey ise sizin yaşamınızdaki cehenneminizdir. Cehennemin ateşi düşünseldir. Yani manevidir. O ateşin odunu yani enerji kaynağı nedenlerdir. İşte bu gerçek her devirde ve her insan için geçerli olduğundan ayette evrensel olur. O zaman bir gerçeği daha ortaya çıkarırız. Leheb ve karısı tarihi gerçek şahıslar değildirler.

Bir evrensellik lafı almış gidiyorsun benim değindiğim nokta ile uzaktan yakından alakası yok. Biz savunduğun konuyu düşünmediğin açıdan gözler önüne seriyoruz. Ama gerçekler net bile olsa Ebu Leheb gibi göremez duyamaz anlayamazsın bu senin iraden değildir sen iman edemezsin. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Din düşmanları iman etmekte zorlanır. İşte bu evrenseldir.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Bir evrensellik lafı almış gidiyorsun benim değindiğim nokta ile uzaktan yakından alakası yok. Biz savunduğun konuyu düşünmediğin açıdan gözler önüne seriyoruz. Ama gerçekler net bile olsa Ebu Leheb gibi göremez duyamaz anlayamazsın bu senin iraden değildir sen iman edemezsin. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Din düşmanları iman etmekte zorlanır. İşte bu evrenseldir.
Zorlamak mı evrensel? Git dünyanın herhangi bir yerinde insanları zorlayarak kabul ettirmeye çalış bakalım, kim kabul edecek...

Heretik

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Zorlama yok ama inanmazsan kellen uçar.