Kuran'ın İddet Hükmü Artık Geçersizdir

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Mesajlar
1,866
Tepki puanı
1,133
Düşünce
Agnostik
kuranin-iddet-hukmu-artik-gecersizdir.jpg

Bilindiği üzere Kuran'ın Talak/1-5 ayetleri kadınların boşandıktan sonra belli bir süre evlenmemeleri gerektiği hükmünü anlatmaktadır. Bakara suresinin sonlarında da aynı konu anlatılmaktadır. Bu duruma iddet deniyor. Talak suresinin bu ayetlerinde iddet 3 ay olarak uygulanmalı diyor. Yani Kuran'ın bu hükmüne göre boşanan bir kadın, boşandıktan ancak 3 ay sonra tekrar evlenebilmektedir.

İddet, Kuran'ın yazıldığı dönemlerde mantıklı bir hükümdür. Çünkü boşanan bir kadının hemen evlenmesi durumunda doğacak çocuğun kimden olduğu bilinmeyebilir. Oysa boşanan kadın 3 ay evlenmeden beklerse, hamile olup olmadığı kesinleştiği için, ileride evlensede doğacak çocuğun kimden olduğu belli olur.

Ama bilimin ilerlediği günümüzde Kuran'ın iddet hükmü artık geçersizdir. Çünkü bugünkü tıp, teknoloji ve bilimin ilerlemesiyle bir kadının hamile olup olmadığını 3 aydan çok daha kısa bir süre içinde biliyor. Mesela 2 veya 4 hafta gibi bir sürede. Belki de ileride bu süre daha da kısalacak.

Yani Talak/1-5 (bakara suresindekilerde dahil) çöpe gitmiş oldu. Bu ayetlerin artık Kuran'da bulunmasının hiçbir anlamı yoktur. Çünkü günümüzde bu ayetler artık geçersizdir.

Kuran zamanla bilim ve teknolojiye karşı mağlup oldu ve olmaya da devam ediyor. Kuran gerçekten ilahi bir kitap olmuş olsaydı böyle bir durum yaşanmazdı. Kuran'ın insanlar tarafından yazıldığına bir kere daha şahit oluyoruz.
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetim Kurulu Başkanı
Mesajlar
555
Tepki puanı
390
Düşünce
Agnostik
Benim bildiğim bir kadının gebe olup olmadığı 2-3 haftada belli oluyor. Yani Kuranın bu ayetleri güme gitmiş oluyor.
 

İskender

Üye
Mesajlar
61
Tepki puanı
30
Düşünce
Agnostik
Yukarıda anlatıldığı üzere bu ayetlerde hata var. Ee Müslümanlar bu hataya ne gibi bi açıklama getiriyorlar acaba?
 
Üst