Kuran'ın İddet Hükmü Artık Geçersizdir

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Senato Başkanı
Mesajlar
1,986
Tepki puanı
1,395
Düşünce
Agnostik
Konu Sahibi
kuranin-iddet-hukmu-artik-gecersizdir.jpg

Bilindiği üzere Kuran'ın Talak/1-5 ayetleri kadınların boşandıktan sonra belli bir süre evlenmemeleri gerektiği hükmünü anlatmaktadır. Bakara suresinin sonlarında da aynı konu anlatılmaktadır. Bu duruma iddet deniyor. Talak suresinin bu ayetlerinde iddet 3 ay olarak uygulanmalı diyor. Yani Kuran'ın bu hükmüne göre boşanan bir kadın, boşandıktan ancak 3 ay sonra tekrar evlenebilmektedir.

İddet, Kuran'ın yazıldığı dönemlerde mantıklı bir hükümdür. Çünkü boşanan bir kadının hemen evlenmesi durumunda doğacak çocuğun kimden olduğu bilinmeyebilir. Oysa boşanan kadın 3 ay evlenmeden beklerse, hamile olup olmadığı kesinleştiği için, ileride evlensede doğacak çocuğun kimden olduğu belli olur.

Ama bilimin ilerlediği günümüzde Kuran'ın iddet hükmü artık geçersizdir. Çünkü bugünkü tıp, teknoloji ve bilimin ilerlemesiyle bir kadının hamile olup olmadığını 3 aydan çok daha kısa bir süre içinde biliyor. Mesela 2 veya 4 hafta gibi bir sürede. Belki de ileride bu süre daha da kısalacak.

Yani Talak/1-5 (bakara suresindekilerde dahil) çöpe gitmiş oldu. Bu ayetlerin artık Kuran'da bulunmasının hiçbir anlamı yoktur. Çünkü günümüzde bu ayetler artık geçersizdir.

Kuran zamanla bilim ve teknolojiye karşı mağlup oldu ve olmaya da devam ediyor. Kuran gerçekten ilahi bir kitap olmuş olsaydı böyle bir durum yaşanmazdı. Kuran'ın insanlar tarafından yazıldığına bir kere daha şahit oluyoruz.
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

Orhan Yolcu

☆☆
Üye
Mesajlar
538
Tepki puanı
407
Düşünce
Agnostik
Benim bildiğim bir kadının gebe olup olmadığı 2-3 haftada belli oluyor. Yani Kuranın bu ayetleri güme gitmiş oluyor.
 

İskender

Üye
Mesajlar
59
Tepki puanı
36
Düşünce
Agnostik
Yukarıda anlatıldığı üzere bu ayetlerde hata var. Ee Müslümanlar bu hataya ne gibi bi açıklama getiriyorlar acaba?
 
Üst