1. 1 dakikada üye olup sitede yazmaya başlayabilirsiniz
    anında üyelik için TIKLA

Kuran'ın LaFontaine masalları

'Kuran' forumunda CERNO tarafından 2 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

1. CERNO

CERNO Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Düşünce:
    Deist

Özel Mesaj
    Kuranda tıpkı LaFontaine masalları gibi konuşan ve düşünen hayvanlara rastlıyoruz.Bu onun tipik eski çağ mitolojik hikayelerinden olduğunu gösteriyor.Hayvanların dünyasınıda insanların dünyası gibi zannediyor.Hayvanların felsefi bakış açısına sahip olduğunu zannediyor.
    Örneğin Süleymana bilgi veren Hüdhüd kuşu vardır Kuranda.Bir sosyoloji profesörü gibi sosyolojik analiz yapıyor Hüdhüd kuşu.Hatta ilahiyat profesörü gibi Sebe toplumunun sapkın olduğunu,ne için sapıttığını anlatıyor bu kuş.
    ”(Süleyman) kuşları gözden geçirdi ve şöyle dedi: Hüdhüd’ü niçin göremiyorum? Yoksa kayıplara mı karıştı?-NEML 20 KURAN”
    ”Çok geçmeden (Hüdhüd) gelip: Ben, dedi, senin bilmediğin bir şeyi öğrendim. Sebe’den sana çok doğru (ve önemli) bir haber getirdim-NEML 22 KURAN”
    ”Gerçekten, onlara (Sebe’lilere) hükümdarlık eden, kendisine her şey verilmiş ve büyük bir tahtı olan bir kadınla karşılaştım-NEML 23 KURAN”
    ”Onun ve kavminin, Allah’ı bırakıp güneşe secde ettiklerini gördüm. Şeytan, kendilerine yaptıklarını süslü göstermiş de onları doğru yoldan alıkoymuş. Bunun için doğru yolu bulamıyorlar-NEML 24 KURAN”
    ”Şeytan böyle yapmış ki/göklerde ve yerde gizleneni açığa çıkaran, gizlediğinizi ve açıkladığınızı bilen Allah’a secde etmesinler-NEML 25 KURAN”
    ”Halbuki büyük Arş’ın sahibi olan Allah’tan başka tanrı yoktur. NEML 26 KURAN”

Galiba Kuran kuşların dünyasınıda insanların dünyası gibi zannediyor.Buna gönderme yapan ayetlerde vardır Kuranda.
    ”Yeryüzünde yürüyen hayvanlar ve (gökyüzünde) iki kanadıyla uçan kuşlardan ne varsa hepsi ancak sizin gibi topluluklardır. Biz o kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmadık. Nihayet hepsi toplanıp Rablerinin huzuruna getirilecekler.ENAM 38-KURAN”
    Ve dahası Süleymanın ordusunu tanıyan,stratejik analiz yaparak diğer karıncaları uyaran bir karıncaya rastlıyoruz ayetlerde.Hatta esprili bir tarzda konuşarak Süleymanı güldürebilen bir karıncadır bu.
    ”Nihayet Karınca vadisine geldikleri zaman, bir karınca dediki: Ey karıncalar! Yuvalarınıza girin; Süleyman ve ordusu farkına varmadan sizi ezmesin!-NEML 18 KURAN”
    ”(Süleyman) onun sözünden dolayı gülümsedi ve dedi ki: Ey Rabbim! Beni, gerek bana gerekse ana-babama verdiğin nimete şükretmeye ve hoşnut olacağın iyi işler yapmaya muvaffak kıl. Rahmetinle, beni iyi kulların arasına kat-NEML 19 KURAN”

İlginç.Karınca hem Süleymanı tanıyor,hem ordusunu tanıyor hem de bu ordunun gücünü biliyor.Ortadoğudaki güç dengeleri iyi takip eden bir karınca olmalı.
    Benzeri gerçek dışı mitsel öyküler diğer din kitaplarında da vardır.örneğin Tevratta yaban hayvanı yılanın gayet zekice hareketlerini ve konuşmalarını görüyoruz.
    ”RAB Tanrı’nın yarattığı yabanıl hayvanların en kurnazı yılandı. Yılan kadına, “Tanrı gerçekten, ‘Bahçedeki ağaçların hiçbirinin meyvesini yemeyin’ dedi mi?” diye sordu.-TEVRAT YARATILIŞ 3:1”
    Kadın, “Bahçedeki ağaçların meyvelerinden yiyebiliriz” diye yanıtladı,TEVRAT YARATILIŞ 3:2
    “Ama Tanrı, ‘Bahçenin ortasındaki ağacın meyvesini yemeyin, ona dokunmayın; yoksa ölürsünüz’ dedi.”TEVRAT YARATILIŞ 3:3”
    ”Yılan, Kesinlikle ölmezsiniz dedi,TEVRAT YARATILIŞ 3:4”
    “Çünkü Tanrı biliyor ki, o ağacın meyvesini yediğinizde gözleriniz açılacak, iyiyle kötüyü bilerek Tanrı gibi olacaksınız.”TEVRAT YARATILIŞ 3:5”
    ”Kadın ağacın güzel, meyvesinin yemek için uygun ve bilgelik kazanmak için çekici olduğunu gördü. Meyveyi koparıp yedi. Yanındaki kocasına verdi. Kocası da yedi.TEVRAT YARATILIŞ 3:6”
    ”İkisinin de gözleri açıldı. Çıplak olduklarını anladılar. Bu yüzden incir yaprakları dikip kendilerine önlük yaptılar.TEVRAT YARATILIŞ 3:7”

yavuz, Kaybeden Şair ve Kemal bunu beğendi.
  2. Furkan

Furkan Üye

Alınan Beğeniler:
    105
    Düşünce:
    Sünni

Özel Mesaj
    Dostum bilirsin ki Kuran'da her Peygamberin bir mucizesi vardır.Hz Süleyman'ın mucizesi ise hayvanlarla iletişim kurabilmesidir.Bunu yargılarken o zaman Hz. Musa'nın denizi ikiye yarmasını,Hz.İsa'nın hastaları iyileştirebilmesinide göze almalıyız.Bunlar Peygamberlerin mucizeleridir.La Fontaine masalları değil...!

3. yavuz

yavuz ★★★★★ Disiplin Kurulu Üyesi

Alınan Beğeniler:
    431
    Düşünce:
    Ateist

Özel Mesaj
    Benzetme çok güzel.Evet Kuran ve diğer kitaplar hayvanlar yerine İnsan bilincinin unsurlarını sembolleştirip onları konuştururlar.Bu Kitaplardaki hayvanlarda semboldürler.

4. K B
    K B
    CERNO

CERNO Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Düşünce:
    Deist

Özel Mesaj
    Olayda Süleyman'ın değil Hüdhüd kuşunun mucizesi var.Hüdhüd kuşu ilahiyat profesörü gibi teolojik ve sosyolojik çıkarımlar yapıyor.Aşağıdaki sözler profesör doktor Hüdhüd kuşuna aittir.
    ”Onun ve kavminin, Allah’ı bırakıp güneşe secde ettiklerini gördüm. Şeytan, kendilerine yaptıklarını süslü göstermiş de onları doğru yoldan alıkoymuş. Bunun için doğru yolu bulamıyorlar-NEML 24 KURAN”
    ”Şeytan böyle yapmış ki/göklerde ve yerde gizleneni açığa çıkaran, gizlediğinizi ve açıkladığınızı bilen Allah’a secde etmesinler-NEML 25 KURAN”

Ve karınca olayı daha bir komiktir.Karınca diğer karıncalarla sesli konuşuyor.Karıncaların ses kullanarak kendi aralarında konuştuklarını zannediyor Kuran.Diğer karıncaları Süleyman'ın ordusu konusunda uyarıyor.Süleyman'ın ordusunun Ortadoğudaki en güçlü ordu olduğunu biliyor galiba,orduyu sancağından tanımış olmalı.Uluslararası ilişkiler uzmanı bir karınca var olayda.Hatta yorumlarıyla Süleyman'ı güldürüyor.
    ”Nihayet Karınca vadisine geldikleri zaman, bir karınca dediki: Ey karıncalar! Yuvalarınıza girin; Süleyman ve ordusu farkına varmadan sizi ezmesin!-NEML 18 KURAN”
    ”(Süleyman) onun sözünden dolayı gülümsedi...-NEML 19 KURAN”

5. Furkan

Furkan Üye

Alınan Beğeniler:
    105
    Düşünce:
    Sünni

Özel Mesaj
    Süleyman yazıyor görmüyor musun?Hüdhüd kuşuyla iletişime geçiyor hüdhüd kuşu onun için dilleniyor yani?

6. K B
    K B
    CERNO

CERNO Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Düşünce:
    Deist

Özel Mesaj
    Süleyman yazdığını görüyorum.Ama şaşırtıcı olan Süleyman değil,Hüdhüd kuşunun profesörlük yapabilmesidir.İlahiyat profesörü ve sosyoloji uzmanı bir kuş var karşımızda.Yani oldukça gerçekçi bir sahne :D

7. Furkan

Furkan Üye

Alınan Beğeniler:
    105
    Düşünce:
    Sünni

Özel Mesaj
    Adı üstünde mucize zaten.Hüdhüd kuşu gördüklerini söylüyor.Allahın yaratttığı bir canlı o da.

Müslim bunu beğendi.
  8. K B
    K B
    CERNO

CERNO Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Düşünce:
    Deist

Özel Mesaj
    Heee,çok haklısın kardeş,onuda Allah yaratmış :)

9. Furkan

Furkan Üye

Alınan Beğeniler:
    105
    Düşünce:
    Sünni

Özel Mesaj
    Birşey demeyi bulamayınca bu cevabı veriyorsun.Demekki amacıma ulaşmışım.

Müslim bunu beğendi.
  10. K B
    K B
    CERNO

CERNO Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Düşünce:
    Deist

Özel Mesaj
    Evet zekana ve dehana bayıldım doğrusu.Gerçekten çok zeki ve çok bilgilisin.Seni takdir ediyorum.
    Hüdhüd kuşunun profesör olduğunu kabul ediyorsan gayet gerçekçi birisindir zaten ;)

11. Furkan

Furkan Üye

Alınan Beğeniler:
    105
    Düşünce:
    Sünni

Özel Mesaj
    Kur'an da mucize diye birşey duymamışsın heralde böyle bahsettiğine göre olaydan haberin yok ben hiçbir ateist veya agnostikten böyle bir iddia duymadım ilk kez senden geldi tebrik ederim bu sonuca nasıl ulaştın biraz bahsetsene sana burda dil dökecek değilim artık,

Müslim bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş