Kuranın Sözde Adaleti

Lafimur

Çaylak
Düşünce
Deist
Ben küçüklükten beri psikolojik sıkıntılar yaşıyorum. Sürekli Allaha dua ederdim Allah'ım sen beni iyileştir diye tabii ki bir şey olmazdı ama ben dua etmeye devam ederdim sonra 5.sınıfa geldiğimde bu hastalık çok arttı. Bana dini sorgulattı. O dönemler çok ağlamıştım cehennemde yanacağım diye sonra kendimi zorla inandırdım. 8. sınıfta hastalık yüzünden dersleri dinleyemedim kendimi ölünce ödüllendirileceğim diye avutuyordum. Sonra istediğim sonucu alamadım ama olsun dedim. Sonra yine hastalık bana dini sorgulattı Kuran okudum ve Muhammede verilen ayrıcalıkları gördüm hani İbrahim peygamber Güneş ve ay Tanrım olamaz demiş ya bende diyorum ki benim tanrım torpil yapmaz. Benim Tanrım kadınları bir cinsel obje olarak görmez. Benim Tanrım evlatlığının kızıyla evlenmeye izin vermez. Benim Tanrım'ın peygamberi 6 yaşında bir kızla evlenmez. Benim Tanrım kendine inanmayanlara zalim deyip öldürmelerini emretmez.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Geçmiş olsun, Rabbim hayırlısı ile şifa versin. Cümle cümle yazı yazacağım inşaAllah vesile olur. Bende bildiğimi yazacağım nasipse. Öncelikle dua çok güzel bir ibadettir. Ama unutmayalım bir sözlü bir de fiili dua vardır. Mesela bugün tüm müslümanlar toplanalım hiç bir harekete geçmeden sadece Filistin için dua edelim o atılan füzeler hedef olarak direkt askerlerin kafasına gitmeme oranı %99.9 sadece oturuyoruz. Allah el kol bacak ve milyonlarca cihazat ve imkan vermiş iken sen suyun ayağına gelmes için 5000 yıl dua et %99.9 o su sana gelmez. Çünkü Allah bir adet koymuş "Adetullah" diyoruz biz. Bugün covid için başvuralacak vesileler biyoloji kimya fizik vs. kanunlarına uyarak bir ilaç üretmek ve şifayı Allah'tan beklemek. Yani biri çıkıp bakın rüyamda gördüm x otu yiyin derse düşünmek gerek bu torpil olur Allah torpil yapmaz. "Adetullah"a göre herkes eşittir. Kafirde çalışsa Allah dilerse en iyi füzeyi ona buldurtur. Yani "Adetullah"ı araştırmanı isterim sonda nasipse video atarım.

Ne bekliyorsun mesela hiç bir vesileye başvurmadan bir hastalık direkt geçmesini mi bekliyoruz? Bugün kanser için evde otur bir tane vesileye başvurma ama geçmesini bekle? Adetullah'a ters iş olmaz.

Hastalığının hikmetleri var ama ben önce şunu söylemek istiyorum musibet Allah'a yaklaşmaya vesile olabilir yeter ki doğru kullanalım bak sen aslında daha fazla dua etmişsin ibadetleri yükseltmişsindir belki hatta dini araştırmaya başlamışsın ben bilmem ama tahminimce karşına sorularına cevap çıkmıştır diye düşünüyorum ama nefsin bir taraftan musibet bir taraftan şeytan bir taraftan sıkışmışsın belki Allah'ın kimseye taşıyamayacağı yükü yüklemeyeceğini de biliyorsundur. Ama musibet gelmiş artık günahların dökülmesine, gafletin ortadan kalkmasına, İslamiyet'i araştırmaya, Allah'ın esma ve sıfatlarını anlamaya vs. vesile Allah'ın izniyle. Ahiret kısmı var lakin ana konumuzdan çıkmayayım ben istersen ahiretin varlığına deliller atarım inşaAllah vesile olur.

Ayrıcalıktan kastın peygamber olması gibi peygamber olduğu için yine de Allah'ın lütfu olmadan cennete giremeyeceğini biliyorsundur. Kimse ameli ile cennete girmez bu kenarda not olarak dursun.

Şimdi sorun galiba adalet kavramında diye düşünüyorum buradan sonrası için onayını almam gerek adalet ile ilgili mi soruların ona göre devam edeceğim inşaAllah.

Yazan tarafından düzenlendi:

Lafimur

Çaylak
Düşünce
Deist
Geçmiş olsun, Rabbim hayırlısı ile şifa versin. Cümle cümle yazı yazacağım inşaAllah vesile olur. Bende bildiğimi yazacağım nasipse. Öncelikle dua çok güzel bir ibadettir. Ama unutmayalım bir sözlü bir de fiili dua vardır. Mesela bugün tüm müslümanlar toplanalım hiç bir harekete geçmeden sadece Filistin için dua edelim o atılan füzeler hedef olarak direkt askerlerin kafasına gitmeme oranı %99.9 sadece oturuyoruz. Allah el kol bacak ve milyonlarca cihazat ve imkan vermiş iken sen suyun ayağına gelmes için 5000 yıl dua et %99.9 o su sana gelmez. Çünkü Allah bir adet koymuş "Adetullah" diyoruz biz. Bugün covid için başvuralacak vesileler biyoloji kimya fizik vs. kanunlarına uyarak bir ilaç üretmek ve şifayı Allah'tan beklemek. Yani biri çıkıp bakın rüyamda gördüm x otu yiyin derse düşünmek gerek bu torpil olur Allah torpil yapmaz. "Adetullah"a göre herkes eşittir. Kafirde çalışsa Allah dilerse en iyi füzeyi ona buldurtur. Yani "Adetullah"ı araştırmanı isterim sonda nasipse video atarım.

Ne bekliyorsun mesela hiç bir vesileye başvurmadan bir hastalık direkt geçmesini mi bekliyoruz? Bugün kanser için evde otur bir tane vesileye başvurma ama geçmesini bekle? Adetullah'a ters iş olmaz.

Hastalığının hikmetleri var ama ben önce şunu söylemek istiyorum musibet Allah'a yaklaşmaya vesile olabilir yeter ki doğru kullanalım bak sen aslında daha fazla dua etmişsin ibadetleri yükseltmişsindir belki hatta dini araştırmaya başlamışsın ben bilmem ama tahminimce karşına sorularına cevap çıkmıştır diye düşünüyorum ama nefsin bir taraftan musibet bir taraftan şeytan bir taraftan sıkışmışsın belki Allah'ın kimseye taşıyamayacağı yükü yüklemeyeceğini de biliyorsundur. Ama musibet gelmiş artık günahların dökülmesine, gafletin ortadan kalkmasına, İslamiyet'i araştırmaya, Allah'ın esma ve sıfatlarını anlamaya vs. vesile Allah'ın izniyle. Ahiret kısmı var lakin ana konumuzdan çıkmayayım ben istersen ahiretin varlığına deliller atarım inşaAllah vesile olur.

Ayrıcalıktan kastın peygamber olması gibi peygamber olduğu için yine de Allah'ın lütfu olmadan cennete giremeyeceğini biliyorsundur. Kimse ameli ile cennete girmez bu kenarda not olarak dursun.

Şimdi sorun galiba adalet kavramında diye düşünüyorum buradan sonrası için onayını almam gerek adalet ile ilgili mi soruların ona göre devam edeceğim inşaAllah.
Ortada adalet falan yok mağarada melek görse herkes inanır.

Hannibal

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik

Muho'nun uçkuru keyfi için ayet gönderen putun, çaresiz insanlara neden yardım etmiyor onu söyle.

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Adalet yok diyorum. Ne yazacaksın merak ettim.
Tamam "Adetullah"ı araştır bu arada.

Ben ise adalete gireceğim konu olarak Allah'ın izniyle. Ama her şeyden önce manipüle edilmek istemiyorum konu dışına çıkmayalım.

Adalet dediğimiz şey kısaca şu değil midir @Lafimur ;

- Hak sahibine hakkını vermek
- ve eşitlik değildir adalet

Bugün sen yolda geçen birine senin evin benim evim 150bin tl borcun var deyip mahkemeye gitsek ne olur? Hakkın var mı idi de hak talep ettin? Hakkın yoktu ve hak talep ettin ne yanlış ne kötü bir şey değil mi?

Adem(yokluk), vücud(varlık) şimdi biz yokluk sahasından varlık sahasına atıldık. Toplandık evet sperm vs. perde tesiri olmayan sebeplerdir. Şimdi yok iken varlık sahasına çıkarken en şerefli varlık olan insan olarak yaratmış Allah bizi ve sanatını en iyi bizde konuşturmuş. Ruh, şuur, sonsuz duygular, el, kol bacak her gün doğup batan güneş gezegenler sistem galaksiler koca bir kainat çalıştırılıyor şuanda bunların hiç biri zorunluluk değil. İnsan işte böyle bir yere geliyor ve teklif alıyor halife-i arz olma teklifi alıyor. Yoktan var etmiş bizi Allah bir böcek bir bitki bir hayvan bir maden bir atom bir proton olabilirdik hatta hiç olmaya bilirdik lakin yoktan varlığa geçmişiz. Verilen nimetlere bir baksak saysak sayamayız. Bu örnekleri 1000 yıl anlatsak konuşsak yine de bitmez koca evren çalıştırılıyor anbean. Nizama surete ve nimetlere ve daha fazla şeye şahidiniz.

"Allah'ım senin istemenle tercih etmenle olduğuna dolayısıyla senin Rahmetinin, Merhametinin, Azametinin, Şefkatinin, Güzelliğine şahidiz el-Hak" - Kırmızı Asa duası.

Şimdi biz neyi haşa Allah'a dava açacağız? Hamam böceği bile ben niye insanım diyemez. Hakkımız yok ki hak talep edelim. Meleklerden üstün olabiliriz. Hayvandan da aşağıya da düşebiliriz. inşaAllah meleklerden üstün olacak şekilde yaşar ve ölürüz.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Farklı bir bakış ile örnek vermeye devam edelim inşaAllah vesile olur. Bir gün bir alime biri gelmiş sohbette iken sanırım ve demiş "Hocam sen yakışıklısın zekisin sağlıklısın vs." hocada demiş "Sus yanda ki eşşek duyacak" yani bu adam sakat çirkin sağlıksız vs. imiş eşeğe bir an örnek amaçlı şuur verilse direkt insan olmak ister değil mi? Saman yemez sürekli yemek yer şifa için vesilelere başvurur takdir Allah'tan. Daha fazla yere gezer Allah'ın izniyle. Ve insan olan en şerefli varlık olur. "Zübde-i Alem" tasavvufta kainatın özü diye geçer insan. Araştırabilirsin.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ben kısaca anlattım yani insan olmuşuz daha ne istiyoruz. inşaAllah şükrünü eda etmeye çalışırız çünkü %100 asla ödeyemeyiz.

Sanat okuyucusu olma teklifini almışız ve hala bu teklif devam ediyor bu arada son nefese kadar. Sanat okuyucusu olma, halife-i arz olma teklifi hala devam ediyor.

"Allah'ım sanat okuyucusu olmaktan otlayan bir organizma derekesine düşmek istemiyoruz" -Kırmızı Asa duası.

İslamiyet'te bir meyvede binbir mucize binbir Rahmet mesajı ve mektupları var iken.
İnkar tarafı ise meyvelere üreme organından ileriye götüremiyor.

Bebekleri yine bir damladan alıp 9 ayda en güzel olabilecek en güzel ürüne "eviriyorsun(!)" ah hiç tartışılmayan her gün milyonlarca kez olan o asıl evrim(!)" - Kırmızı Asa duası.

Ben sana kaynaklar atayım yazı yanında dilersen izlersin. inşaAllah vesile olur.

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Kırmızı Asa duası ne abi... :D
Duadan aldığım yerler var konu ile ilgili. Kırmızı Asa serisi zorunluk x irade / sanat x zorunluluk / hayret etme, şaşırma x zorunluk genel olarak bunu ele alıyor ve dua bu konulara yönelik bir dua.

Konu dışına çıkmayalım. Alay alacak olan varsa veya dalga geçecek olsa karaktersizliğinizi delillendirmeyin.

Lafimur

Çaylak
Düşünce
Deist
Tamam "Adetullah"ı araştır bu arada.

Ben ise adalete gireceğim konu olarak Allah'ın izniyle. Ama her şeyden önce manipüle edilmek istemiyorum konu dışına çıkmayalım.

Adalet dediğimiz şey kısaca şu değil midir @Lafimur ;

- Hak sahibine hakkını vermek
- ve eşitlik değildir adalet

Bugün sen yolda geçen birine senin evin benim evim 150bin tl borcun var deyip mahkemeye gitsek ne olur? Hakkın var mı idi de hak talep ettin? Hakkın yoktu ve hak talep ettin ne yanlış ne kötü bir şey değil mi?

Adem(yokluk), vücud(varlık) şimdi biz yokluk sahasından varlık sahasına atıldık. Toplandık evet sperm vs. perde tesiri olmayan sebeplerdir. Şimdi yok iken varlık sahasına çıkarken en şerefli varlık olan insan olarak yaratmış Allah bizi ve sanatını en iyi bizde konuşturmuş. Ruh, şuur, sonsuz duygular, el, kol bacak her gün doğup batan güneş gezegenler sistem galaksiler koca bir kainat çalıştırılıyor şuanda bunların hiç biri zorunluluk değil. İnsan işte böyle bir yere geliyor ve teklif alıyor halife-i arz olma teklifi alıyor. Yoktan var etmiş bizi Allah bir böcek bir bitki bir hayvan bir maden bir atom bir proton olabilirdik hatta hiç olmaya bilirdik lakin yoktan varlığa geçmişiz. Verilen nimetlere bir baksak saysak sayamayız. Bu örnekleri 1000 yıl anlatsak konuşsak yine de bitmez koca evren çalıştırılıyor anbean. Nizama surete ve nimetlere ve daha fazla şeye şahidiniz.

"Allah'ım senin istemenle tercih etmenle olduğuna dolayısıyla senin Rahmetinin, Merhametinin, Azametinin, Şefkatinin, Güzelliğine şahidiz el-Hak" - Kırmızı Asa duası.

Şimdi biz neyi haşa Allah'a dava açacağız? Hamam böceği bile ben niye insanım diyemez. Hakkımız yok ki hak talep edelim. Meleklerden üstün olabiliriz. Hayvandan da aşağıya da düşebiliriz. inşaAllah meleklerden üstün olacak şekilde yaşar ve ölürüz.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Farklı bir bakış ile örnek vermeye devam edelim inşaAllah vesile olur. Bir gün bir alime biri gelmiş sohbette iken sanırım ve demiş "Hocam sen yakışıklısın zekisin sağlıklısın vs." hocada demiş "Sus yanda ki eşşek duyacak" yani bu adam sakat çirkin sağlıksız vs. imiş eşeğe bir an örnek amaçlı şuur verilse direkt insan olmak ister değil mi? Saman yemez sürekli yemek yer şifa için vesilelere başvurur takdir Allah'tan. Daha fazla yere gezer Allah'ın izniyle. Ve insan olan en şerefli varlık olur. "Zübde-i Alem" tasavvufta kainatın özü diye geçer insan. Araştırabilirsin.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ben kısaca anlattım yani insan olmuşuz daha ne istiyoruz. inşaAllah şükrünü eda etmeye çalışırız çünkü %100 asla ödeyemeyiz.

Sanat okuyucusu olma teklifini almışız ve hala bu teklif devam ediyor bu arada son nefese kadar. Sanat okuyucusu olma, halife-i arz olma teklifi hala devam ediyor.

"Allah'ım sanat okuyucusu olmaktan otlayan bir organizma derekesine düşmek istemiyoruz" -Kırmızı Asa duası.

İslamiyet'te bir meyvede binbir mucize binbir Rahmet mesajı ve mektupları var iken.
İnkar tarafı ise meyvelere üreme organından ileriye götüremiyor.

Bebekleri yine bir damladan alıp 9 ayda en güzel olabilecek en güzel ürüne "eviriyorsun(!)" ah hiç tartışılmayan her gün milyonlarca kez olan o asıl evrim(!)" - Kırmızı Asa duası.

Ben sana kaynaklar atayım yazı yanında dilersen izlersin. inşaAllah vesile olur.

Çok saçma yazmışsın.

Plütoncu

☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Şu paragrafın çocuğun yazdığı konuyla ilgi ve alakasını çözebilmiş değilim. Sen burada partizanlık yapıyorsun sadece.
Ben küçüklükten beri psikolojik sıkıntılar yaşıyorum. Sürekli Allaha dua ederdim Allah'ım sen beni iyileştir diye tabii ki bir şey olmazdı ama ben dua etmeye devam ederdim sonra 5.sınıfa geldiğimde bu hastalık çok arttı. Bana dini sorgulattı. O dönemler çok ağlamıştım cehennemde yanacağım diye sonra kendimi zorla inandırdım. 8.sınıfta hastalık yüzünden dersleri dinleyemedim kendimi ölünce ödüllendirileceğim diye avutuyordum. Sonra istediğim sonucu alamadım ama olsun dedim. Sonra yine hastalık bana dini sorgulattı Kuran okudum ve Muhammede verilen ayrıcalıkları gördüm hani İbrahim peygamber Güneş ve ay Tanrım olamaz demiş ya bende diyorum ki benim tanrım torpil yapmaz . Benim Tanrım kadınları bir cinsel obje olarak görmez. Benim Tanrım evlatlığının kızıyla evlenmeye izin vermez. Benim Tanrım'ın peygamberi 6 yaşında bir kızla evlenmez. Benim Tanrım kendine inanmayanlara zalim deyip öldürmelerini emretmez.
Aynen öyle dostum. Adalet falan yok. Örneğin fiziksel engelli doğan insanların hayatı ne yazık ki sağlıklı insanlar gibi değil. Öbür dünya falan da olmadığı için asla bizim yaşadıklarımızı yaşayamayacaklar. Genç yaşta canı alınan insanlar, aileleri tarafından baskıya uğrayan nice insan... Tanrı'nın adaleti olmadığı gibi kendisi de yok. Olsa adalet sağlardı.

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Genç yaşta canı alınan insanlar, aileleri tarafından baskıya uğrayan nice insan...
4 yıl üni. sınavına çalışan biri basit bir sınavı kazanınca 4 yılı unutuyor kazandığını bakıyor iken ahiret için sen düşün. Önce Allah'ın varlığına ve birliğine inanıp sonra adalet hakkında yorum yapılması gerekiyor. Konu dışına çıkıyorsun.

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Şu paragrafın çocuğun yazdığı konuyla ilgi ve alakasını çözebilmiş değilim. Sen burada partizanlık yapıyorsun sadece.
Yokluktan varlığa atılmaktan bahsediyorum paragrafa bu var. Adalet kavramı için anlamaya vesile olur diye yazdım. Bugün biri sana gelse 10 tl yanındakine 100 tl verse ona neden 100tl diyemezsin çünkü vermeyebilirdi. Konu ise yokluktan varlığa geçirilmek ve bir sürü nimet. Konuyu değiştirmeye vesile olacak yazılar yazmayalım.

Plütoncu

☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Konu dışına çıkıyorsun.
Üstte yazdığın alakasız yazılarla karşıma geçip bunu söylemeye hakkın yok. Konu dışı da değil gayet alakalı. Adalet diye bir şey yok, yok, yok! Ve son defa: Yok!
Dünyada adalet diye bir şey olmadığının artık farkına varın. İnsanların sağlayamadığı adaletin yanında, sözde tanrınızın sağlayamadığı adalet de var. Yazdığım yazı gayet açık ve konuyla alakalı. Anlamak istediği şekle çeviren sensin dostum.

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Neden ben peygamber olup karıları götürmedim ?
Bir üslup
İki yukarıda ki metinde "hak talep" edemezsin. Adalet kavramı kullanılarak açıklandı okur musunuz? inşaAllah vesile olur. Videoyuda izle inşaAllah vesile olur. Orada daha detaylı.

Lafimur

Çaylak
Düşünce
Deist
Bir üslup
İki yukarıda ki metinde "hak talep" edemezsin. Adalet kavramı kullanılarak açıklandı okur musunuz? inşaAllah vesile olur.
Üslup ha kanka pardon ya ben 6 yaşındaki kızla evlenmedim görüyor musun beni Allah affetsin!

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Üslup ha kanka pardon ya ben 6 yaşındaki kızla evlenmedim görüyor musun beni Allah affetsin !
1-) İki metin hakkında bir şey söylemedin sadece kendince yorum yaptın.
2-) Forumda bu konu açıklandı.

Konuşmak istemiyor musun anlamadım? Alıntı yap sor ne diyeyim.

Son konular