Kuranın Sözde Adaleti

Evren

Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Bağımsız
Ortada hala "Adetullah" ve adalet metni var @Lafimur senin cevabını bekliyorum alıntılayıp. Diğer kişiler harici.
Ortada anlatılmak istenilen şeylerden biri muhammede açıkça cebrail gelmesi allahtan vahiy alması ve elinde kanıt olduğu için cennete girebilmesi günümüzde elinde kanıt olmayan kişilerin zor bir sınavdan geçmek zorunda kalması adaletsizliği ortaya çıkarıyor.
Biri direk peygamberlerin yaşadığı zamanda yaşıyor mucizeleri görüyor cennete giriyor diğeri tebliğden haberi olmayıp cennete giriyor günümüz insanları ise zor bir sınavdan geçiyor.

Eğer sana indirdiğimiz şeyden şüphe içinde isen, senden önce Kitab’ı (Tevrat’ı) okuyanlara sor. Andolsun ki, sana Rabbinden hak gelmiştir. O hâlde, sakın şüphe edenlerden olma!

Bu saçma tavsiyenin verildiği ayeti es geçmeden cevap vermeye çalışsan iyi olur.

Yazan tarafından düzenlendi:

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Ortada anlatılmak istenilen şeylerden biri muhammede açıkça cebrail gelmesi allahtan vahiy alması ve elinde kanıt olduğu için cennete girebilmesi.

Eğer sana indirdiğimiz şeyden şüphe içinde isen, senden önce Kitab’ı (Tevrat’ı) okuyanlara sor. Andolsun ki, sana Rabbinden hak gelmiştir. O hâlde, sakın şüphe edenlerden olma!

Bu saçma tavsiyenin verildiği ayeti es geçmeden cevap vermeye çalışsan iyi olur.
“Yahudi bilginlerinin Resulullah (asm)'ın nübüvvetini ne derece kuvvetle bildiklerini anlatmaktır, yoksa Hz.Peygamber (asm)'in şüpheye düştüğünü bildirmek değildir.”

Kaynak

Evren

Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Bağımsız
Vahiyden şüphe içindeysen yeni bir elçinin müjdelendiğini tevratta okuyanlara sor vahiyden şüphe etme şeklinde anlıyorsun yani ayeti.
Tevratta muhammed müjdeleniyor olsun muhammed zaten vahyi almıyor mu tevratta kendi adını okuyunca kalbindeki şüpheler hemen yok mu olacak. 🤣

Münzevi Adam

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Ben küçüklükten beri psikolojik sıkıntılar yaşıyorum. Sürekli Allaha dua ederdim Allah'ım sen beni iyileştir diye tabii ki bir şey olmazdı ama ben dua etmeye devam ederdim sonra 5.sınıfa geldiğimde bu hastalık çok arttı. Bana dini sorgulattı. O dönemler çok ağlamıştım cehennemde yanacağım diye sonra kendimi zorla inandırdım. 8.sınıfta hastalık yüzünden dersleri dinleyemedim kendimi ölünce ödüllendirileceğim diye avutuyordum. Sonra istediğim sonucu alamadım ama olsun dedim. Sonra yine hastalık bana dini sorgulattı Kuran okudum ve Muhammede verilen ayrıcalıkları gördüm hani İbrahim peygamber Güneş ve ay Tanrım olamaz demiş ya bende diyorum ki benim tanrım torpil yapmaz . Benim Tanrım kadınları bir cinsel obje olarak görmez. Benim Tanrım evlatlığının kızıyla evlenmeye izin vermez. Benim Tanrım'ın peygamberi 6 yaşında bir kızla evlenmez. Benim Tanrım kendine inanmayanlara zalim deyip öldürmelerini emretmez.
Böyle bir tanrı yok zaten tanrı senin düşünebileceğin en mükemmel şey. Bunlar yorumlarının yorumlarının yorumları. Sende bu yorumlarının yorumlarının yorumlarına yorum yapmışsın. Hiç bir şeye de inanmak zorunda değilsin. Sorgulamaya devam et yinede. Fakat şunun bunun sözüyle hareket etmesen doğruyu görebileceksin.

AteistPeygamber

Deneyimli
Düşünce
Ateist
@Lafimur kardeşim. Belli ki daha yaşın küçük. Bu konuları düşünmekle hem iyi yapıyorsun hem kötü.

Ben bazen foruma girmeyeyim diyorum, ama sırf senin gibi genç arkadaşlar için giriyorum. Benim kafam saat gibi tıkır tıkır aklımda bir ufak tereddüt dahi yok.

Yaşadığım yaşayamadığım şeylere hayıflanmak da yok. Çok iyi gelirim var ama umurumda da değil. Çok da mutluyum hayat bile s.kimde değil.

Görsen gerçekten etten kemikten normal bir insanım. Ultra sağlıklıyım da diyemem ama iyi durumdayım

Hayatta tek bir sevindiğim şey var mutlu olmak.
Onun da neden olduğunu anlatayım sana.

Senin belli ki bu yaşların çok zor geçti geçiyor ve daha önünde kısmetse uzun bir hayat var. Ama hastalıklar vs yaşandıkça seni mutsuz ediyor. Benim gördüğüm ise seni rahatsız eden şey bunun ilahi ve buna müdahele edebilecek bir güçten geldiği inancından dolayı adil olmayışı.”istese göndermezdi ama neden acı çektiriyor” dedikçe daha da mutsuz olacaksın kardeşim.

Ama bir gün anlarsan ki öyle biri yok, bir gün anlarsan ki insan hatalı üretim bozuk bir plak gibi sakat yarım eksik ne dersen de... O gün mutlu olduğunu hissediyorsun.

Bu salak hikayeler anlamsız masallar.
1-Masalları daha çok sevmeni korumanı ve gerçek olarak kabul etmeni istiyor.
2-Seni çok mühim çok önemli çok seçilmiş biri gibi olduğunu düşündürüyor.
3-Bir önceki maddenin aksine sana bokmuşsun gibi davranıyor.

Kardeşim, bu çelişkiler arasında mutlu olmak imkansız.

Örnek: Şirk vs gibi büyük günahlar vs sunuyor. Allahı muhammedi sev diyor.(1.madde)
Sen cennete gideceksin orda hurilere threesome yapacaksın diyor. (2.madde)
Ertesi gün camiye gidince ayakkabını çalıyorlar. Haberlerde annesi çocuğunu denize atıyor. Eve geliyorsun babandan dayak yiyorsun, sünnet olmazsan taşak geçiyorlar. vs vs. Veya hasta oluyorsun alay eder gibi imtihan diyorlar.

Yani aslında tüm mutsuzluğunun sebebi seni sürekli manipule edip kendin istediğin gibi davranmana engel olması.

Sen hiç sen olamıyorsun bir cihad neferi bir mümin vs ne dersen onu oluyorsun, bireysel alanını daraltıyor.

Bu sadece islam için geçerli değil bütün hayat böyle. Düzen böyle

Herkes bir köşebaşını kapmış. Oltayı atıp sadece 1 balık tutmak istesen “Şu aya kadar balık tutamazsın” diyen biri var. Her yeri tutmuşlar kıpırdatmıyorlar. İslam da öyle dünya da.

Ama ne zaman ki aklınla alay edilmesine engel olursun, manipule edilmekten kurtulursun, o zaman hiçbir şey seni mutsuz edemez.Bu manipulasyonun en büyük iki aracı din ve siyasettir.

Birinde sana “Falanca dinden olanla savaş, cennete gideceksin” derler

Diğerinde “Falanca ırktan olanla savaş, şehit olacaksın”

Bu ikisine siktiri çek sonra hayat boyu mutlu yaşa. Hastalık vs vız gelir ondan sonra. Bilirsin ki insan hatalı bir evrim üretimi. İnsandan bi bok olmaz zaten dersin geçersin.

Manipule olmadan yaşadığın 1 saat, manipule edilerek yaşadığın 100 yıldan daha mutlu eder seni.

Bilerek uzun yazdım, senin okuyacağını biliyorum. Herkes salça olmasın diye kısa tutmadım. Hayatından gelip geçen bir yorum gibi olmasın diye uzun yazdım.

Önemsediğimi ve şurada değişik insanlarla çeşitli sohbetlere girme nedenimin senin gibi arada kalmış insanlar olduğunu bil isterim

En kısa zamanda sağlığının yerine gelir umarım. Bu konuda da bana dm at istersen bi masaya yatıralım nasıl bir problem var belki destek olabilirim.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Tiglath

ll ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Tanrının adaleti falan yoktur. Olmayan şeyin adaleti olmaz. İnsanlar bunun farkında. O kadar seküler hukuk kitabı boşuna yazılmadı.
İnsanlar adaletin işlediğini gözleriyle görmek ister. Hayali bir cezalandırma mekanizması en fanatik dindarın bile midesine oturur. Karnında düğümlenir. Cübbeli Ahmet’in gidin cüzdanını çalın. Sizi anında polise şikayet eder. Allah’a havale etmez. Çünkü o da Allah’a güvenmez. Bu dünyada gelmeyen adalet adalet değildir!

Kuran ortaçağ Ortadoğu normlarına göre yazılmış bir kitap, o zamanki insanın adaleti, bilgisi ne kadar ise Kuran’ın adaleti de o kadardır. Fazla anlam yükleyip beklenti içine girmek doğru değil. Çünkü bu kitabı da sonuçta insanlar yazdı.

AteistPeygamber

Deneyimli
Düşünce
Ateist
"İnsan türünün mutsuz olma sebebi sürekli mutlu olmaya çabalamasıdır."
İyice toparlayalım.

insan türünün mutsuzluğun sebebi “her şeyin hayatın bir anlamı olduğu” düşüncesidir. Aslında hiçbir anlamı olmadığını düşünmeye başlasan, üstte yazdıklarıma bir kapı açıyorsun.

Benim kendi sürecim şahsen bu şekilde oldu. Önce ne kadar sıradan olağan ve boktan olduğumuzu kabul etmemiz lazım.

Burada sorun şu: İnsanlar malesef ki olumsuz yönlerini pek güzel dile getirmez.

En kötü huylarını sor insanlara; dene bunu dost.

Sana diyecekleri; çok titizim çok inatçıyım çok mükemmelciyim.
Kimse yalancı yavşağın tekiyim demeyecektir.
Ben hepsinin üzerinde zor bir şey söyleyebiliyorum. Ben dahil tüm insanlar anlamsız iğrenç varlıklar.

Ona gereksiz anlamlar yükleyerek önce gururunu okşayıp sonra da kendi çıkarları için kullanan her şeye de siktiri çekerim. Bunun en ön safında din geliyor. Ardından milliyetçilik (ırkçılıktır aslında).

Düşünsene bir savaş oluyor, her iki taraf da bu savaştan dolayı şehit olup cennete gideceğine inandırılmış. Boku bokuna birbirini öldürüyorlar. Sonuç? :) peygambere komşu olacak. Noluyo yani, boş zamanlarımızda muhammedle pişbirik mi atacan amk komşu olmayıversin sana. Akşam çayına mı gidecen isaya? Abi ne bu dye düşünmeden “şehit olmak” arzusuyla siperin ardına düşüyor güzel güzel insanlar. Yazık insanlara kendini kullandırıyorlar. Abi insan kendine anlam yüklemese bunların hiçbiri yaşanmaz.

Ben kimim de amk bu adamı öldüreyim? diyemeyen düşünme engelli bir toplum olduk.

Başlık sahibi için tekrar Özet:
1-Asla kendini bi s.kim sanma kendine hayatı yaşıyor oluşuna anlam yükleyip hayatı kaçırmak yerine hayatını “yaşa.”
2-Asla manipule edilme. Bunun için açık beyinli akıllı modern ve dünyadan kopmamış uygar bir insan olman düşünmen ve aklını oyuncak etmemen gerekir.

AteistPeygamber

Deneyimli
Düşünce
Ateist
Tanrının adaleti falan yoktur. Olmayan şeyin adaleti olmaz. İnsanlar bunun farkında. O kadar seküler hukuk kitabı boşuna yazılmadı.
İnsanlar adaletin işlediğini gözleriyle görmek ister. Hayali bir cezalandırma mekanizması en fanatik dindarın bile midesine oturur. Karnında düğümlenir. Cübbeli Ahmet’in gidin cüzdanını çalın. Sizi anında polise şikayet eder. Allah’a havale etmez. Çünkü o da Allah’a güvenmez. Bu dünyada gelmeyen adalet adalet değildir!

Kuran ortaçağ Ortadoğu normlarına göre yazılmış bir kitap, o zamanki insanın adaleti, bilgisi ne kadar ise Kuran’ın adaleti de o kadardır. Fazla anlam yükleyip beklenti içine girmek doğru değil. Çünkü bu kitabı da sonuçta insanlar yazdı.
Sex kaseti vardı internette. :) Paylaşsam buraya anında erişim engeli getirtir. Odaya bi kadın ayarlıyo getiriyo, kısa bir oyun oynayıp dağılıyorlar. :) Bırak cehennemde yanayım amk niye mahkemeye gidiyosun. :) Ebu Leheb e komşu olayım bırak amınoğlu. :) Yok.

PastayıSeven

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Ben küçüklükten beri psikolojik sıkıntılar yaşıyorum. Sürekli Allaha dua ederdim Allah'ım sen beni iyileştir diye tabii ki bir şey olmazdı ama ben dua etmeye devam ederdim sonra 5.sınıfa geldiğimde bu hastalık çok arttı. Bana dini sorgulattı. O dönemler çok ağlamıştım cehennemde yanacağım diye sonra kendimi zorla inandırdım. 8.sınıfta hastalık yüzünden dersleri dinleyemedim kendimi ölünce ödüllendirileceğim diye avutuyordum. Sonra istediğim sonucu alamadım ama olsun dedim. Sonra yine hastalık bana dini sorgulattı Kuran okudum ve Muhammede verilen ayrıcalıkları gördüm hani İbrahim peygamber Güneş ve ay Tanrım olamaz demiş ya bende diyorum ki benim tanrım torpil yapmaz . Benim Tanrım kadınları bir cinsel obje olarak görmez. Benim Tanrım evlatlığının kızıyla evlenmeye izin vermez. Benim Tanrım'ın peygamberi 6 yaşında bir kızla evlenmez. Benim Tanrım kendine inanmayanlara zalim deyip öldürmelerini emretmez.
Müslüman değilim ama savunmak gibi olmasın da her şeyin bir zamanı vardır. Bir doktor kendisine gelen kişinin ilaca ihtiyacı olmadığı hâlde ilaç yazarsa hasta daha kötüye gidebilir.
Tamam, sen de baya zor durumdaymışsın ama tarihte dervişlerin hayatını okursan tamamı böyle.

Münzevi Adam

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Müslüman değilim ama savunmak gibi olmasın da her şeyin bir zamanı vardır. Bir doktor kendisine gelen kişinin ilaca ihtiyacı olmadığı hâlde ilaç yazarsa hasta daha kötüye gidebilir.
Tamam, sen de baya zor durumdaymışsın ama tarihte dervişlerin hayatını okursan tamamı böyle.
Aynen öyle sorunlarla hayat güzel. Sorunlar insanı büyütür geliştirir. Sorunsuz bir hayat istemek yoldaki taş olmayı istemeye benzer.

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Ben dahil tüm insanlar anlamsız iğrenç varlıklar.
Sen kendine iğrenç diyebilirsin ama senin demen tüm insanlar iğrenç olmuyor.
Sex kaseti vardı internette
Cübbeli Ahmet dinleyicisi değilim ama kasetin sahte olduğu -Ahmet hoca- olmadığı belli.

Sen küfür ve hakaret etmişsin be üslubun iğrenç. Karaktersiz insanlar ne yapar düşün bakalım. Fikirlerin ile ortalığa zehir yayılmasına vesile olacak şeyler yazma bari. Biz burada İslami bir şeyler yazalım müslümanız diye ön yargınız var. Dogma kafalar ile doldu site. Anti-Dogma olacak Dogma.

Arkadaşlar dogma olmayanlar giremez.

AteistPeygamber

Deneyimli
Düşünce
Ateist
Sen kendine iğrenç diyebilirsin ama senin demen tüm insanlar iğrenç olmuyor.

Cübbeli Ahmet dinleyicisi değilim ama kasetin sahte olduğu -Ahmet hoca- olmadığı belli.

Sen küfür ve hakaret etmişsin be üslubun iğrenç. Karaktersiz insanlar ne yapar düşün bakalım. Fikirlerin ile ortalığa zehir yayılmasına vesile olacak şeyler yazma bari. Biz burada İslami bir şeyler yazalım müslümanız diye ön yargınız var. Dogma kafalar ile doldu site. Anti-Dogma olacak Dogma.

Arkadaşlar dogma olmayanlar giremez.
Sana göre zehir tabi. Aptalın tekini alıp şehit olacaksın diye “senin öğretin” için ölüme gönderirken zehir olmuyor benim düşüncem zehir oluyor. :)

Sen de sefil işe yaramaz bir insansın benim gözümde ben de. Hepimiz eşit derecede anlamsızız. Hayatın tek bi anlamı olabilir o da mutluluk.

Gerçek mutluluk ise manipule edilmeden gelen mutluluktur. Eğer birileri seni manipule ediyor ve mutlu hissetmeni sağlıyor ise seni “kullanıyor” demektir ve bu durumda mutluluğun bile sanal bir mutluluktur. Kandırmacadır.

Katıksız saf mutluluk manipule edilmemekten geçer.

Dipnot: Yahu video bende var kendisi de inkar etmedi. Röportajında da söylüyor mahkeme başvurusunda da. İzinsiz çekilmiş diye erişim engeli koymuştu :)

Ama düşün gelip sen onun için kendini rezil edecek kadar düşebiliyorsun manipulasyonun seviyesini gör.

Seninle derdim yok. Derdim müslüman olman da değil. Annem babam müslüman, keşke onlar kadar olabilsen. Kendine bu kısır gereksiz anlamları yüklememiş olsan saygı elbette duyarım.
Son olarak; teist bir insan dogma dan bahsetmesin komik oluyor bence.

Plütoncu

☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Kes sesini aptal insan kes. Zehir saçmaya vesile olabiliyorsun. Nefsi yazılar yazmaktan başka bir şey yapmıyorsun kes sesini. Sefil sensin bilader. Bu metin silinirse bilin ki bu site dogmadır %95.
Oh ne ala dünya. Hakaretleri diz oraya. Sonra da bu yazı silinirse bu site dogmadır. Verecek cevap bulamıyorsun hemen hakarete başlıyorsun. Biz sana edince de siz müslüman düşmanısınız diyorsun ağlıyorsun ortalıkta. Ki onlar da hakaret bile değil.

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Oh ne ala dünya. Hakaretleri diz oraya. Sonra da bu yazı silinirse bu site dogmadır. Verecek cevap bulamıyorsun hemen hakarete başlıyorsun. Biz sana edince de siz müslüman düşmanısınız diyorsun ağlıyorsun ortalıkta. Ki onlar da hakaret bile değil.
Bilader dinime hakaret bir it var bu itin mesajı silinmiyorsa sıkıntı vardır.

AteistPeygamber

Deneyimli
Düşünce
Ateist
Bırak konuşsun dostum. :)

Bunun canını en çok acıtan, temellendirilmiş dört dörtlük bir şekilde önüne koyduğum sözlerim oldu.

Canını acıtma sebebi de içten içe onu rahatsız eden şeyler. Çünkü kendi şüphelerini acı bir şekilde önünde görmek böyle çileden çıkarıyor genelde.

Eğer akıl her şeyin önünde ise ve birazcık aklı var ise, o da yakın bir sonuç elde edecektir bir süre sonra. Benim anlattığım bu özet şahsen yıllarca sürmüş bir düşünsel devrimin özetidir.

Yazan tarafından düzenlendi:

AteistPeygamber

Deneyimli
Düşünce
Ateist
Kardeşim benimle tartışma ötede oyna. Bir tartışmanın bir amacı olmalı. Benim bu tartışmada bir amacım yok. Amacım başlık sahibine bazı düşüncelerimden bahsetmekti bahsettim. Sen cennetteki hayatının sınırlarını zorlamak için tartışıyorsun.

Neyse yine de cevap vereyim. Mantık olarak kim senin inandığın şeylere ne derse desin aldırış etmemen gerekir. Örneğin: Yıldızların şeytana atılan taşlar olduğu ile alay edersem; senin aksine sevinmen gerekir. “Bu mal cehenneme gidecek ben ne güzel o huri senin bu şarap benim cennette takılacam. Günde 70 rekat namaz da kılıyorum oh değmeyin keyfime” demen gerekirken, neden gelip insanlarla düşünce mücadelesine giriyorsun?

Bak, yani sen hakikati bulduğunu düşünen birisin. Abi gider hakikatinle takılırsın istesen. Benim alay etmem seni neden hiddetlendirsin ki? Beni de dine döndürüp daha çok mu sevap kasmak istiyorsun???

Tabiiki hayır. Bu açıkça inanılması “ussal” olmayan şeylere inandığın ve kabul ettiğin için içten içe duyduğun rahatsızlığın dışavurumu burada bir öfke krizine dönüşüyor.

Sana namazını kılma diyen yok, ama namaz kılarken ahzab suresi 50-53 ü ikinci rekatta okuyor olmanla dalga geçmişsem bundan sanane? Sana kılma diyen yok ama komik. Gelip seni namazdan alıkoymuyorum zincire bağlamıyorum. Ama öfkelisin.

İnandığın değerin saçma olduğunu iddia ettiğim tarafları konuşulunca öfkeleniyorsan, iman eksikliğin var demektir. Yani şüphe.

Şüphe seviyen “sıfır” olsa s.kinde olmaz. O yanacak ben isayla musayla cennette kız tavlası oynuycam der güler geçersin. Ama yapamıyorsun. Bir sor kendine neden?

Evren

Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Bağımsız
Kurandaki sakın şüpheye düşmeyin öğütlerine sapa sağlam uyuyor arkadaş 2-3 uzun anlamsız Saidi Nursi sözü okuyup hakikati bulduğunu sanan kişilerden.
Şerri yaratmak şer değildir şerri işlemek şerdir mutlak varlık mutlak yokluktan iyidir ebedi işkence yok olmaktan iyidir vs.
Düzgün bir akılla bu telkinleri basitleştirmeye çalışsan mantıksız olduğunu göreceksin.
1) Tanrı hakkında şüpheye düşme.
2) Evrendeki her şey allahın kanıtıdır.
3) Cehennemde işkence görmek yok olmaktan daha iyidir.

İman edenler ancak, Allah’a ve Peygamberine inanan, sonra şüpheye düşmeyen, Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla cihad edenlerdir. İşte onlar doğru kimselerin ta kendileridir.

De ki: Siz dininizi Allah'a mı öğretiyorsunuz? Oysa Allah göklerde olanları da bilir, yerde olanları da. Allah herşeyi hakkıyla bilendir.

Hucurat 15-16

20.
Sizi topraktan yaratması, O'nun (varlığının) delillerindendir. Sonra siz, (her tarafa) yayılan insanlar oluverdiniz.
21. Kaynaşmanız için size kendi (cinsi)nizden eşler yaratıp aranızda sevgi ve merhamet peydâ etmesi de O'nun (varlığının) delillerindendir. Doğrusu bunda, iyi düşünen bir kavim için ibretler vardır.
22. O'nun delillerinden biri de, gökleri ve yeri yaratması, lisanlarınızın ve renklerinizin değişik olmasıdır. Şüphesiz bunda bilenler için (alınacak) dersler vardır.
23. Gece olsun gündüz olsun, uyumanız ve Allah'ın lütfundan (nasibinizi) aramanız da O'nun (varlığının) delillerindendir. Gerçekten bunda, işiten bir kavim için ibretler vardır.
24. Yine O'nun delillerindendir ki, size korku ve ümit vermek üzere şimşeği gösteriyor, gökten su indirip ölümünün ardından arzı onunla diriltiyor. Doğrusu bunda, aklını kullanan bir kavim için (alınacak) dersler vardır.

Rum suresi.

Son konular