Kur'an'ın Utandıran Ayetleri

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
1,284
Tepki puanı
611
Düşünce
Ateist
Şimdiden söyleyeyim ayetler üzerinde hiç bir oynama yapmadım. Tamamı diyanet çevirisinden kopyala-yapıştır yaptım. Neyse lafı fazla uzatmadan listeye geçelim:

Bölüm 1: İslam ve Hoşgörü

Tevbe Suresi/5. ayet:
Haram aylar çıkınca Allah'a ortak koşanları artık bulduğunuz yerde öldürün, onları yakalayıp hapsedin ve her gözetleme yerine oturup onları gözetleyin. Eğer tövbe ederler, namazı kılıp zekâtı da verirlerse, kendilerini serbest bırakın. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Yorum:
Senin dinin sana benim dinim bana/İslam hoşgörü dinidir gibi şeyler söyleyenlere bu ayeti çekinmeden gösterebilirsiniz. İlk dört ayeti de okuyunca görülüyor ki burada öldürülmesi istenen insanlar Muhammed ile savaşanlar değil, sadece çok tanrılı dine inanan insanlar. Zaten Allah'a ortak koşmak demek 2. Bir tanrıya inanmak demek.

Tevbe Suresi/7. ayet:
Allah'a ortak koşanların Allah katında ve Resûlü yanında bir ahdi nasıl olabilir? ancak Mescid-i Haram'ın yanında kendileriyle antlaşma yaptıklarınız başkadır. Bunlar size karşı dürüst davrandığı sürece, siz de onlara dürüst davranın. Çünkü Allah kendine karşı gelmekten sakınanları sever.

Yorum:
Hemen bir sonraki ayetten anlaşılıyor ki anlaşma yapılanlar dışındaki çok tanrıya inananları öldürmekte hiç bir sorun yok.

Tevbe Suresi/12. ayet:
Eğer antlaşmalarından sonra yeminlerini bozup dininize dil uzatırlarsa, küfrün ele başlarıyla savaşın. Çünkü onlar yeminlerine riâyet etmeyen kimselerdir. Umulur ki, vazgeçerler.

Yorum:
Ayrıca anlaşmayı bozanları da öldürmekte hiç bir sorun yok.

Bakara Suresi/13. ayet:
Onlara, "insanların inandıkları gibi siz de inanın" denildiğinde ise, "biz de akılsızlar gibi iman mı edelim", derler. İyi bilin ki, asıl akılsızlar kendileridir, fakat bilmezler.

Bakara Suresi/18. ayet:
Onlar, sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler. Artık (hakka) dönmezler.

Yorum:
Tevbe suresinde en azından tövbe edip yine Müslüman olup cennete gidebiliyorduk. Fakat bakara suresinde böyle bir şeyin mümkün olmadığının altı çizilmiş. Al sana çelişki.

Muhammed Suresi/35. ayet:
Sakın zaaf göstermeyin. Üstün olduğunuz halde barışa çağırmayın.

Yorum:
İslam barışın dini evet.

Maide Suresi/51. ayet:
Ey inananlar! Yahudi ve Hristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. Sizden kim onları dost edinirse kuşkusuz o da onlardandır. şüphesiz Allah zalimler topluluğunu doğruya iletmez.

Yorum:
Belki Musevi ve Hristiyanları Paganlar'dan ayrı tutuyordur diye düşünüyor insan. Evet onlara yaşama hakkını veriyor, fakat insan yerine koymuyor.

Bölüm 2: Kadınlar

Bakara Suresi/223. ayet:
Kadınlarınız sizin ekinliğinizdir. Ekinliğinize dilediğiniz biçimde varın.

Yorum:
Tartıştığım çoğu salak özellikle kadınlarla ilgili ayetler hakkında konuşurken o dönemin şartlarını düşün falan diyorlardı, eee? Madem o dönemde, bu dönemde hala bu kitabı kutsal kabul etmek nedir?

Neyse yukarıdaki ayet kuranda kadınların genel halini özet geçmiş. Zaten kuran kadın erkek ilişkilerini tanımlarken hep erkeklere bir şeyler söylüyor 2-3 ayet hariç.

Bakara Suresi/228. ayet:
Kadınların, yükümlülükleri kadar meşru hakları vardır. Yalnız erkeklerin kadınlar üzerinde bir derece farkı vardır.

Yorum:
Kendi de kabullenmiş artık durumu. İnkar etmiyor.

Bakara Suresi/282. ayet:
Şahitliklerine güvendiğiniz iki erkeği; eğer iki erkek olmazsa, bir erkek ve iki kadını şahit tutun. Bu, onlardan biri unutacak olursa, diğerinin ona hatırlatması içindir.

Yorum:
Açık açık söylemiş 2 kadın = 1 erkek
İslamda kadın ve erkek eşittir diyen insanlar var hala.

Nisa Suresi/3. ayet:
Eğer, (velisi olduğunuz) yetim kızlar (ile evlenip onlar) hakkında adaletsizlik etmekten korkarsanız, (onları değil), size helâl olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikahlayın. Eğer (o kadınlar arasında da) adaletli davranmayacağınızdan korkarsanız o taktirde bir tane alın veya sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin.

Yorum:
Yani bu ayetin neresinden tutsan elinde kalıyor. Evlatlık aldığın kızla evlenip seks yapabiliyorsun. Olmazsa 3'er 4'er alıyorsun falan. Ki elinde zaten cariyelerin varmış seks yapabildiğin. Daha ne yorum yapayım bilemedim. O dönemin koşulları heee hee o dönemin koşulları...

Nisa Suresi/34. ayet:
Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar. Çünkü Allah insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamakta (ve ailenin geçimini sağlamakta)dırlar. İyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah’'ın (kendilerini) koruması sayesinde onlar da "gayb"ı korurlar, (evlilik yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün. Eğer itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah çok yücedir, çok büyüktür.

Yorum:
En klişe ayet bu galiba. Erkeklerin üstün olduğunun tekrar altı çizilmiş. Erkeğe kadını dövme hakkı verilmiş. Buradaki parantez içindeki hafifçe kelimesiyle bu ayeti savunan adamlar var.

Nisa Suresi/24. ayet:
(Savaş esiri olarak) sahip olduklarınız hariç, evli kadınlar (da size) haram kılındı.

Yorum:
Savaş esiri olarak aldıklarımız helal. Bir dakika ya bu savaş suçu değil miydi? İşgal ettiğimiz yerdeki evli kadınlara tecavüz edebiliyor muyuz? Hee hee o dönemin şartları.

Talak Suresi/4. ayet:
Kadınlarınızdan âdetten kesilmiş olanlarla, henüz âdet görmeyenler hususunda tereddüt ederseniz, onların bekleme süresi üç aydır. Hamile olanların bekleme süresi ise, doğum yapmalarıyla sona erer. Kim Allah'a karşı gelmekten sakınırsa, Allah ona işinde bir kolaylık verir.

Yorum:
Evet arkadaşlar henüz adet görmeyen kızlarla üç aylık periyotlarla seks yapabiliyoruz. Ama aslında o dönemde o bölgede adet görme yaşı erkendi falan diyen tiplere bunu gösterin. Ulan öyle olsa kaç yazar. Adet görmese de zaten seks yapabiliyoruz ki diyin.

Diyanetin sitesinde kadınlarla ilgili ayetlerin çoğunda dipnot var. İşte o dönemde şöyleydi de böyleydi de aslında şunu söylemek istedi falan gibi. Bu ayete bunu yazmaya artık utanmışlar herhalde. Dipnot yoktu bunda. Sonunda bir şeyleri anlamışlar.

Bölüm 3: Megolomani
Ahzab Suresi/50. ayet:
Ey peygamber! biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helal kıldık. Ayrıca, diğer müminlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini peygamber'e bağışlayan, peygamber'in de kendisini nikahlamak istediği herhangi bir mümin kadını da (sana helal kıldık.) Müminlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. Bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir.

Yorum:
Hemen bir sonraki ayete bakalım.

Ahzab Suresi/51. ayet:
Onlardan dilediğini geriye bırakır, dilediğini de yanına alırsın. Boşadığın hanımlarından arzu ettiğini tekrar yanına almanda, senin üzerine bir günah yoktur. Böyle yapman onların mutlu olmalarına, üzülmemelerine ve hepsinin, senin verdiklerine razı olmalarına daha uygundur.

Yorum:
Sıkılırsa kestirip atabiliyor.

Mücadele Suresi/12. ayet:
Ey iman edenler! Peygamber ile baş başa konuşacağınız zaman, baş başa konuşmanızdan önce bir sadaka verin.

Yorum:
Ayetin devamında gücünüz yoksa vermeseniz de olur yazıyor.

Ahzab Suresi/53. ayet:
Ey iman edenler! Yemek için çağrılmaksızın ve yemeğin pişmesini beklemeksizin (vakitli vakitsiz) peygamber’in evlerine girmeyin. Çağrıldığınız zaman girin. Yemeği yeyince de hemen dağılın. Sohbet için beklemeyin. Çünkü bu davranışınız peygamber’i rahatsız etmekte, fakat o sizden de çekinmektedir. Allah ise gerçeği söylemekten çekinmez. Peygamberin hanımlarından bir şey istediğiniz zaman perde arkasından isteyin. Böyle davranmanız hem sizin kalpleriniz, hem de onların kalpleri için daha temizdir. Allah'ın Resûlü'ne rahatsızlık vermeniz ve kendisinden sonra hanımlarını nikahlamanız ebediyyen söz konusu olamaz.

Yorum:
Sadece şu ayet sözüm ona indiğinde ki manzarayı düşünerek bile ateist olunabilir:

Yemekler de güzelmiş elinize sağlık.
- Beyler ayet geldi gitmenizi rica edeceğim.
Nasıl yani ne oluyor?
- Ya ayet geldi işte yemekten sonra sizin buradan gitmeniz gerektiğini söylüyor. Hadi lütfen rica ediyorum. :D
- Abi kovuyor musun bizi?
- Valla ben de istemezdim ama ayet işte hadi güle güle. :D :D
- Canın sağ olsun abi.

Bölüm 4: Suç ve Ceza
Maide Suresi/38. ayet:
Yaptıklarına bir karşılık ve Allah’tan caydırıcı bir müeyyide olmak üzere hırsız erkek ile hırsız kadının ellerini kesin.

Yorum:
Baklava çalana 8 yıl veriyorlar diye ağlamayın beterin beteri İslam'da var.

Nur Suresi/2. ayet:
Zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüzer değnek vurun. Allah’'a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah'ın dini (nin koymuş olduğu hükmü uygulama) konusunda onlara acıyacağınız tutmasın. Mü'minlerden bir topluluk da onların cezalandırılmasına şahit olsun.

Yorum:
Bir de halk izleyecek bunları öyle mi?

Bakara Suresi/230. ayet:
Eğer erkek karısını (üçüncü defa) boşarsa, kadın, onun dışında bir başka kocayla nikahlanmadıkça ona helal olmaz. (bu koca da) onu boşadığı takdirde onlar (kadın ile ilk kocası) Allah'’ın koyduğu ölçüleri gözetebileceklerine inanıyorlarsa tekrar birbirlerine dönüp evlenmelerinde bir günah yoktur.

Yorum:
Üç kere boşayıp üstüne geri alıp karıyı maymun ettikten sonra hala akıllanmadıysa; ceza olarak kadını bir hödükle evlendiriyoruz ki aklı başına gelsin. Ben böyle bir anlam çıkardım bu ayetten. Herhalde başka da mana çıkmaz.

Bonus
Adiyat Suresi/1-6. ayet:
Soluk soluğa süratle koşan, (koşarken ayaklarını) vurarak ateş çıkaran, sabah erkenden baskın yapan, orada tozu dumana katan ve düşman topluluğunun ortasına dalan atlara and olsun ki, insan gerçekten Rabbine karşı pek nankördür.

Yorum:
Bu ayetin bir olayı yok. Baya bir güldüm paylaşayım dedim.

Şimdilik elimdekiler bunlar. Yani uzun uzun irdelenirse daha onlarca çelişki, üstü kapalı/her yöne çekilebilecek söylem var. Buraya koyduklarım lafı uzatmaya gerek bırakmayan ayetler.
 

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
1,284
Tepki puanı
611
Düşünce
Ateist
@kurtarıcı bunun hakkında ne düşünüyorsun. Bunun uzun süren araştırmalar yapmıştım. Araştırmalarıma devam ediyorum.
 

Heretik

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Mesajlar
861
Tepki puanı
383
Düşünce
Ateist
Ahzab'da adamlara gidin diyemediği için ayet inmiş. :D:D

Bunu ben yazdım, vahiy mahiy yok diye bağırıyor kitapta, ama anlayana. O.O
 

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Mesajlar
1,756
Tepki puanı
1,021
Düşünce
Agnostik
Okudum tabi, ayet ayet açıklıyor. Güzel olmuş. Nereden aldın bu yazıyı.
 

NaMüsülman

Üye
Mesajlar
43
Tepki puanı
66
Düşünce
Agnostik
Benim kurana karşı ilk şüphelerimin başında zaten yazıldığı dönemde yaşanmış olaylarla ilgili ayetlere geniş yer vermesidir. Yani mantıklı bir insan oturup düşününce elinizde bir kitap var ve bu kitap hem evrensel hem de tüm zamanlara hükmettiğini iddia etmesine rağmen içerisinde yazıldığı döneme ait olaylara yer vermesini tuhafsamamak mümkün değil.

Madem bu kitap her dönemi kapsıyor, dünyanın yuvarlak olduğundan bahsetmek yerine neden 7. yy da yaşanmış saçma sapan ganimet paylaşımı meselelerine yer verir anlamış değilim? Veyahut peygamberin gönül meselelerinden bize ne? Paparazi miyiz biz? Kuran 7. yy da Arap yarımadasına tezahür eden olayları anlatan bir tarihi destan tarzı metinden ilerisi olamaz.
 

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Mesajlar
927
Tepki puanı
617
Düşünce
Ateist
Her biri üzerinde tek tek düşünmek gerekir. Bunlar aynı Tevrat ve Talmutlar gibi birer psikolojik edebi bilmecelerdir. Toplumsal nizamda bunlara asla itibar edilemez.
 

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
1,284
Tepki puanı
611
Düşünce
Ateist
Benim kurana karşı ilk şüphelerimin başında zaten yazıldığı dönemde yaşanmış olaylarla ilgili ayetlere geniş yer vermesidir. Yani mantıklı bir insan oturup düşününce elinizde bir kitap var ve bu kitap hem evrensel hem de tüm zamanlara hükmettiğini iddia etmesine rağmen içerisinde yazıldığı döneme ait olaylara yer vermesini tuhafsamamak mümkün değil.

Madem bu kitap her dönemi kapsıyor, dünyanın yuvarlak olduğundan bahsetmek yerine neden 7. yy da yaşanmış saçma sapan ganimet paylaşımı meselelerine yer verir anlamış değilim? Veyahut peygamberin gönül meselelerinden bize ne? Paparazi miyiz biz? Kuran 7. yy da Arap yarımadasına tezahür eden olayları anlatan bir tarihi destan tarzı metinden ilerisi olamaz.
Kesinlikle. Ben zaten Kuran'ın destan olabilme ihtimaline yer vermiştim. Böyle bir konu paylaştım.
 

Yuşa

Üye
Mesajlar
8
Tepki puanı
4
Düşünce
Ateist
Peki bi düşünün herşeye rağmen allah var bu ayetlere rağmen doğru inanç islam di ve öldüğünü düşün kabirde allaha ilk ne derdin yani eğer usenmiceksen nasıl bir sohbet geçerdi aranızda (meraktan sordum yanlış anlamayın)
 

Burcuva

Üye
Mesajlar
43
Tepki puanı
42
Düşünce
Ateist
Adiyat Suresi/1-6. ayet:
Soluk soluğa süratle koşan, (koşarken ayaklarını) vurarak ateş çıkaran, sabah erkenden baskın yapan, orada tozu dumana katan ve düşman topluluğunun ortasına dalan atlara and olsun ki, insan gerçekten Rabbine karşı pek nankördür.

Yorum:
Bu ayetin bir olayı yok. Baya bir güldüm paylaşayım dedim.
Bir katkı olarak ben yorumlayayım. Bu Kuran pasajı yağmacı övgüsüdür. Bu çöl yağmacıları Allahlarına Kuranlarına inanmayı reddeden kabilelere sabah erkenden ani baskınlar düzenlerler, eli kılıç tutanları katleder, mallarını ganimet, kızlarını cariye oğlanlarını köle yaparlar esir pazarlarında satarlardı.

Bu yağma baskınlarını övmek için bu pasajları Kuran'a yazmışlardır. Yani bu pasaj katliama, yağmaya, talana, soykırıma bir methiye niteliğindedir. Bu da gayet normal, zaten İslam dinini yaratma amaçları yağmaya talana bahane bulmak. Putlarına tanrılarına küfredeceksin, bizim allahımız sizin tanrılarınızı döver diyecek, savaşa tahrik edeceksin ve bir kabilenin birleşmiş kabilelere karşı duramayacağını hesap edemeyenleri yok edip yağmalayacaksın.

Herhalde biz de birleşir karşı koyarız hesabı yapmışlardır ama yağmaya katılanlar daha çok arttı ve güçlendi. Kimse bu yağmacılara dur diyemedi.
 

Burcuva

Üye
Mesajlar
43
Tepki puanı
42
Düşünce
Ateist
Bana göre en vahim Kuran pasajlarından birisi de 2/178 numaralı olanı. Bu pasaj son derece vahim bir insan hakları ihlali oluşturmaktadır. Bu pasajı anlamak için fazla Arapça bilmeye de gerek yoktur. Anlamı o kadar açıktır ki herkes kolaylıkla anlayabilir. Bunun Arapçası: Kutibe aleykumul kısasi hurri bil hurri vel abdi bil abdi vel unsa bil unsa şeklindedir.

Kutibe yazıldı demek. Yani islami ıstılaha göre farz kılındı demek oluyor.

Aleykum üzerinize demek, bunu da bilmek çok kolay. Muslimler her karşılaştıklarında ettikleri laf! Kısası da bilmeyen yoktur, kana kan cana can kısaca.

Buraya kadar hadi dersin o ilkel çağlar için kısas caydırıcılığı belki... Ama devamı son derece ama son derece vahim. Çünkü devamında kısasa kayıt konuluyor: Hüre hür, köleye köle, dişiye dişi!!! Korkunç yani, kabul edilir bir konu değil! Kısası ancak hüre karşı hürü, köleye karşı köleyi, dişiye karşı dişiyi kısas ederek uygulayabilirsiniz diyor! Kadını, köleyi öldürene kısas uygulayamıyorsun bu durumda! Eğer tabii o benim karımı öldürdü, ben de onun karısını öldürürüm, o benim kölemi öldürdü, ben de onun kölesini öldürürüm demezsen! Pasaja göre bunu yapabilirsin, ama karını öldürdü diye adama kısas yapılmasını isteyemezsin! Çünkü hüre hür köleye köle dişiye dişi kısas yapılır yazıyor!

Bunun ne kadar korkunç bir ayrımcılık olduğunu açıklamak israf olur! Apaçık ortada! Bu rezalet Allahtan geldi denen bir metinde nasıl yer alır muslimlerin biraz düşünmeleri lazım!
 
Üst