kuranmeali.org sitesi engellenmiş

Kemal

☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Arkadaşlar haberiniz var mı bilmiyorum kuranmeali.org sitesi mahkeme kararıyla engellenmiş. Bu site kurandaki ayetleri karşılaştırmada herkesin kullandığı en popüler siteydi. Bu siteyi neyle suçlayarak engellediler merak ediyorum.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Site halen kapalı. Bu site bütün mealleri karşılaştırmalı olarak veriyordu. Ayetlerdeki çelişkileri görmek İslamcıların işine gelmedi anlaşılan. Umarım site tekrar açılır.

Yusuf İslam

Üye
Düşünce
Sünni
Bu site sahte peygamber iskender evrenestoğlununmuş. Bu nedenle kapatılmış. Haberiniz yok galiba. Not düşüyüm istedim.

sapiens

Üye
Düşünce
Agnostik
Proxilerle girmek mümkündü, ama şu an site yenileniyor mesajı alınmakta.
Siteyi şu hazırladı, bu hazırladı diyerek siteye çamur atmak tipik dindoş/tontoş mantığı. 40a hakın müfessirin meali vardı orada, üstelik harfi harfine.
1400 sene edebiyatı yapılmakta ama kitap tercüme edileli daha 100 sene bile olmadı, bütün naslar allak bullak hale geldi. Son 15, 20 senedir ise en başta ne kadar allame geçinen akademik islamcı zevat varsa bodoslama birbirlerine girmiş durumda.
Bilimsel gelişmeler karşısında kelam ifa edeceğim diye en ilgisiz habersiz ayetlere takla üstüne takla attırmaktalar; Adeta Kurana işkence ederek olmadık şeyleri söylettirmekteler.
Özellikle diyanetin 1993 öncesi kuran meallerini piyasada bulabilene aşkolsun. Kitap değişmedi deniliyor ama mealler neredeyse hergün "güncelleniyor". Özellikle Alak suresi bu işte şampiyon. Nüfte kelimesi de keza... Şekilden şekile sokuluyor her sene.
Bakın incil, tevrat, avesta, vedalar ... vs hep aynı tercüme. Ellemiyor adamlar. Bizimkiler her allahın günü ayetleri yakalamışlar yok öyle demiyor, yok böyle diyor diye evirip çeviriyorlar.
Hani hepsi bir araya gelse de tek bir mealde, tek bir tefsirde anlaşsalar ya...
Bu kadar allame tek bir islamda anlaşamayıp hergün bir birlerine kafa göz dalıyorlar; Sonra da millete gelin iman edin diyoırlar. İyi, edelim de hangi dine, hangi kitaba... Yerinde durmuyor ki ne meliniz, ne tefsiratınız. Her kafadan başka ses çıkıyor. Millet hanginize inansın, hanginizi dinlesin!
Sonra siz ne fizik, ne kimya, ne biyoloji, ne matematik, ne astronomi, jeoloji, arkeoloji, paleontolojinin kelimesini bilmiyoır eğitimini almamışsınız ilahiyat fakültelkerinde. Biliyorum çünkü biz de okuduk oralarda.
O zaman niçin kainat diye, yaradılış diye ahkam kesiyorlar. Tanrı öncesiz ve sonrasız diyorlar ama örneğin; zaman dahi mutlak değil ki... Üstelik tek bir zaman yok. Zamanın oku sonsuz yönedir. Öncesiz ve sonrasız demek zamanı tek boyutlu olarak ele alan 2000 yıl öncesinden kalan güdük bir bilgidir mesela.
Ayet biz yaş kuru kitapta hiç bir şeyi eksik bırakmadık derse allame takımı da ellerinde cımbız, gözlerinde büyüteç kitapta mucize ararlar tabiiki tıslamanlar gibi. Bulsalar da farkedecekler, anlayacaklar sanki.
Hadise boylarını poslarını aşınca da yasaklamışlar gidip siteyi tabii ki.
Dediğim dedik, çaldığım düdükçüler hiç olmazsa bu olan biteni merak ederler, sorgularlar diye umuyoruyz artık.
1400 senedir gerçekleşmeyen, üstelik her geçen gün çetrefilleşen, içinden çıkılmaz bir hal alan bu rüyaya daha ne kadar amin diyecekler, merak ediyorum.