Kurban Vahşeti

bealmondo

Üye
Düşünce
Panteist
Konu Sahibi
Yıllar önceydi.Sanırım 10 11 yaşlarımdayım. Kurbanın, Kurban etmenin gerekçesini dahi bilmiyordum. Ben sadece bayram olmasının bende yarattığı sevinç ile mutlu olan sıradan bir çocuktum. Ailemin komşularla ortak satın aldıkları beyaz zemin üzerine siyah ve açık kahverengi lekeleri olan güzel bir inek vardı. Çokta güzel gözleri olduğunu anımsıyorum bu satırları yazarken. Kana susamış, bencil insanın kendisini öldürmesi yetmezmiş gibi cennete giden yolda dahi üzerine binmeyi kendinde hak gören sözüm ona yaratılanların en şereflisi insanın,hunharca hayvanın ayaklarını bağlayıp vahşi güçleri ile onu yere yıkıp, boğazına dayadıkları bıçağın parlamasını hala unutamam. Tabi can çekişirken ki sesini de. Aslında canımı bu kadar yakan şey ölmesi veya güzel bakan gözleri değildi. İçinden çıkarılan yavruydu...

Bir kaç sene sonrası yine bir kurban bayramı. Kurbanlar kesilmiş,karınlar cesetle doyurulmuş ve ibadet etmenin,cennetten pay alabilmenin yarattığı rehavetle akşam haberlerini izliyoruz. Kaçan kurbanlar ve onları boğazlamaya çalışan şerefli! kullar gündemimiz.

Ekranda bir adam var. Sözüm ona kasap. Etrafta bir yığın. Kurban,derisinin üzerine sayısız bıçak darbesi alan bir masum. Adam kana susamış. İyi bir mümin olabilmesi için onu öldürmesi lazım çünkü. Hayvanın uyluk ve baldırı arasındaki damarlara attığı bıçak darbeleri. En sonunda boynuna saplanan bir bıçak. Kan kaybından acı çekerek öldüğüne eminim. O kana susamış Tanrı'ya armağan edilen hediyeydi. Benim için travma...

Efe

Üye
Düşünce
Deist
Yıllar önceydi.Sanırım 10 11 yaşlarımdayım. Kurbanın, Kurban etmenin gerekçesini dahi bilmiyordum. Ben sadece bayram olmasının bende yarattığı sevinç ile mutlu olan sıradan bir çocuktum. Ailemin komşularla ortak satın aldıkları beyaz zemin üzerine siyah ve açık kahverengi lekeleri olan güzel bir inek vardı. Çokta güzel gözleri olduğunu anımsıyorum bu satırları yazarken. Kana susamış, bencil insanın kendisini öldürmesi yetmezmiş gibi cennete giden yolda dahi üzerine binmeyi kendinde hak gören sözüm ona yaratılanların en şereflisi insanın,hunharca hayvanın ayaklarını bağlayıp vahşi güçleri ile onu yere yıkıp, boğazına dayadıkları bıçağın parlamasını hala unutamam. Tabi can çekişirken ki sesini de. Aslında canımı bu kadar yakan şey ölmesi veya güzel bakan gözleri değildi. İçinden çıkarılan yavruydu...

Bir kaç sene sonrası yine bir kurban bayramı. Kurbanlar kesilmiş,karınlar cesetle doyurulmuş ve ibadet etmenin,cennetten pay alabilmenin yarattığı rehavetle akşam haberlerini izliyoruz. Kaçan kurbanlar ve onları boğazlamaya çalışan şerefli! kullar gündemimiz.

Ekranda bir adam var. Sözüm ona kasap. Etrafta bir yığın. Kurban,derisinin üzerine sayısız bıçak darbesi alan bir masum. Adam kana susamış. İyi bir mümin olabilmesi için onu öldürmesi lazım çünkü. Hayvanın uyluk ve baldırı arasındaki damarlara attığı bıçak darbeleri. En sonunda boynuna saplanan bir bıçak. Kan kaybından acı çekerek öldüğüne eminim. O kana susamış Tanrı'ya armağan edilen hediyeydi. Benim için travma...
ben de bu masum hayvanların kesilmemesi taraftarıyım ama tatları çok güzel. :/
* kabul ediyorum kararsızım.

Yazarı tarafından düzenlendi:

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Acı ama gerçek, bizler etobur türündeniz. Bu inkar edilemez ancak birincil gayesi hayali bir tanrının rızasını(!) almak olan bir ritüelden bahsediyoruz ve bunun uğruna hayatını kaybetmek zorunda olan hayvanlar var. Yani her sene terkarlanan bir dinsel vahşet var ortada.
Yani ikisi aynı değil.

Efe

Üye
Düşünce
Deist
Acı ama gerçek, bizler etobur türündeniz. Bu inkar edilemez ancak birincil gayesi hayali bir tanrının rızasını(!) almak olan bir ritüelden bahsediyoruz ve bunun uğruna hayatını kaybetmek zorunda olan hayvanlar var. Yani her sene terkarlanan bir dinsel vahşet var ortada.
Yani ikisi aynı değil.
haklısın. çok merhametli tanrı(!) kendisine kurban kesilmesini istiyor.

6lack de Furor

☆☆
Senato Üyesi
Düşünce
Ateist
* kabul ediyorum kararsızım.
Tadının normalden daha iyi olması yağların da kullanılması ve etin dinlendirilmemesi.

Gerçekten çok üzücü. Çocuklara sırf din adı altında daha uygulanan çok travma var. Mesela, sünnet! Benim için travma değil ama beni bana sormadan sünnet ettikleri için bir miktar kızgınlık barındırırım aileme. Yahu, parmağını kesmiyorsun, bunu neden kesiyorsun!?

Binlerce reseptör, çöpe gitti...

Daha da kötüsü, neyi kaybettiğimi bile bilmiyorum!

Bir insanın neleri kaybettiğini bilmemesi...

-

Benim baba tarafım et işleriyle haşır neşir olduğu için genellikle kurban eti evden eksik olmaz ama ne kesildiğini görmüşümdür ne de o kanlı ortamı görmüşümdür. Sadece fotoğraflarda gördüm. Kurbanın sadece o kötü kokusunu aldım o kadar. O bile yetti...

Keşke et yemeyeceğimiz bir düzen olsaydı.

Mithmain

Üye
Düşünce
Ateist
Allah her şeyi yapabiliyorsa kurban keserken hayvanın acı çekmemesini garantilemek için bir şey veremez miydi? Bir bitki yaratırdı mesela bu bitki kurbanlık hayvana verince tamamen uyuşurdu hayvan acı çekmezdi. Ama Allah hayvanın acı çekip çekmediğini bilememiz ve bundan vicdan azabı duymamız için böyle bir sistem yapmış.

6lack de Furor

☆☆
Senato Üyesi
Düşünce
Ateist
Allah her şeyi yapabiliyorsa kurban keserken hayvanın acı çekmemesini garantilemek için bir şey veremez miydi? Bir bitki yaratırdı mesela bu bitki kurbanlık hayvana verince tamamen uyuşurdu hayvan acı çekmezdi. Ama Allah hayvanın acı çekip çekmediğini bilememiz ve bundan vicdan azabı duymamız için böyle bir sistem yapmış.
Bu Allah çok garip. Her şeyi yapabiliyor ama nedense hiçbir şey yapamıyor gibi.

FİLEozof

Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Deist
Bu Allah çok garip. Her şeyi yapabiliyor ama nedense hiçbir şey yapamıyor gibi.
Şu ana kadar Allah'ım keşke... tarzında başlayan ve sonu sıfır artı sıfır elde var sıfır ile biten tüm yorumların altına "khğğgghyyyyt puh!" diyerek yanıtlanması gereken bir yorum! :gggy:

mehsan

Denetimde
Düşünce
Muvahhid

kurban kesmenin Cennet yoluyla ne alakası var? Fakire, akrabaya ve ailene, ALLAH rızası dışında bir beklenti olmadan pay edilmiş bir nimettir kurban. Kurbana karşılık ne Cenneti be? ne uyduruyorsunuz siz? hamile bir hayvan kurban edilemez. niyeti "et" olan (yani kendisine ne kadar et kalacak diye hesabını yapan) kişi kurban kesemez, kesse de, hayrını göremez, ALLAH'ın böyle bir niyette rızası olmaz. eziyet ederek kesmek suretiyle kurban kesimi yapılamaz yine ALLAH rızası olmaz. kaç tane kesim yanlışı saydım sana. kesimin usulünü bildiren Ayet de var zaten.

onun dışında usulüne uygun yapıldığı halde, kurbana hala vahşet diyorsan git kasapları gör git et fabrikalarını gör, onları suçla, insanlara et yetiştirebilmek için ne usullerde kestikleri ortada. birde bunlar işin ticaretini yapanlar.

Ahlaksız

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
kurban kesmenin Cennet yoluyla ne alakası var? Fakire, akrabaya ve ailene, ALLAH rızası dışında bir beklenti olmadan pay edilmiş bir nimettir kurban. Kurbana karşılık ne Cenneti be? ne uyduruyorsunuz siz? hamile bir hayvan kurban edilemez. niyeti "et" olan (yani kendisine ne kadar et kalacak diye hesabını yapan) kişi kurban kesemez, kesse de, hayrını göremez, ALLAH'ın böyle bir niyette rızası olmaz. eziyet ederek kesmek suretiyle kurban kesimi yapılamaz yine ALLAH rızası olmaz. kaç tane kesim yanlışı saydım sana. kesimin usulünü bildiren Ayet de var zaten.

onun dışında usulüne uygun yapıldığı halde, kurbana hala vahşet diyorsan git kasapları gör git et fabrikalarını gör, onları suçla, insanlara et yetiştirebilmek için ne usullerde kestikleri ortada. birde bunlar işin ticaretini yapanlar.
Kesimin usulünü bildiren ayet mi?
Kuran'da kurban ritüeli olmadığını söyleyen ilahiyatçıları nereye koyacaksın?
Onlarda mı müslüman değil:şgdçy:

mad hatter

Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik

Eziyet edilmek suretiyle kurban kesimi yapılamaz mı?:şgdçy:

Sinir sistemi olan bir varlığın boğazını kesiyorsun. Bunun eziyet olmayan versiyonu mu var sayın beyin özürlü.

bealmondo

Üye
Düşünce
Panteist
Konu Sahibi

Sen bu dediklerine kendin inanıyorsan bravo katıksız bir müslümansın. Cennetine +1 puan benden. Tanrı'ya yapılan bütün ibadetler kökeninde bencil insanın cenneti kapılama düşüncesidir. Bunun yalanı dolanı yok. Fakire,fukaraya pay etmek öyle mi ? Gözlerim bu dünyada geçirdiğim müddetçe kaç tane ağzına kadar doldurulmuş dondurucu gördü tahmin dahi edemezsin. Hamile bir hayvan kurban edilemez demişsin. Ettiler işte yazdığım gibi. O hayvanı satanın ağzında da Allah vardı Muhammed vardı ama hamile bir ineği sattı ve kestiler. Kasapları da biliyorum hayvanlara yapılan her şeyi de. Ama sen yazdıklarımı okurken benim tek taraflı olduğumu düşünecek kadar sığsın. Buradan sana ekmek çıkmaz. Kinini ötede kus. Bye

mehsan

Denetimde
Düşünce
Muvahhid
Eziyet edilmek suretiyle kurban kesimi yapılamaz mı?:şgdçy:

Sinir sistemi olan bir varlığın boğazını kesiyorsun. Bunun eziyet olmayan versiyonu mu var sayın beyin özürlü.
boğaz, hayvanların da avlanmada temas ettiği yerdir. avlarını en çabuk öyle öldürürler, böylece sandığınız gibi yoğun acı çekmez. siz ne hanımevladısınız be? tırnağınızı biraz derinden kesince "etinizden etmi" kopuyor sizin, öyle olunca basıyormusunuz yaygarayı? nerde o zaman Yaratan'a teslimiyet? canını, ALLAH için "acı çekerim" deyip veremiyorsan nerde kaldı teslimiyet?

siz kurbana (usulüne bile) acı diyorsunuz. napalım "wild dog" denen köpekler gibi, hayvanın her yerini didik didik edipmi öldürelim? Yaratan, kullarına bu şekilde bir misal de veriyor. sen ne anlarsın "ahmak hatter".

mad hatter

Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
boğaz, hayvanların da avlanmada temas ettiği yerdir. avlarını en çabuk öyle öldürürler, böylece sandığınız gibi yoğun acı çekmez. siz ne hanımevladısınız be? tırnağınızı biraz derinden kesince "etinizden etmi" kopuyor sizin, öyle olunca basıyormusunuz yaygarayı? nerde o zaman Yaratan'a teslimiyet? canını, ALLAH için "acı çekerim" deyip veremiyorsan nerde kaldı teslimiyet?

siz kurbana (usulüne bile) acı diyorsunuz. napalım "wild dog" denen köpekler gibi, hayvanın her yerini didik didik edipmi öldürelim? Yaratan, kullarına bu şekilde bir misal de veriyor. sen ne anlarsın "ahmak hatter".
Ulan dangalak git kendin yaradanına kendin teslim ol, hayvanın canına ne kastediyorsun? Avlanan vahşi hayvan açlıktan, kendi çektiği acıdan avlanıyor, mecburiyetten yani. Aman akrabalarıma dağıtayım diye bir derdi yok onun, bayram da yapmıyor o.

Didik didik etme, hayvanı kendi haline bırak, otlasın o. Madem eşref-i mahlukatsın gereğini yap, git armut ye, brokoli ye allahın moronu, belki az bişey akıllanırsın.

bealmondo

Üye
Düşünce
Panteist
Konu Sahibi
Ulan dangalak git kendin yaradanına kendin teslim ol, hayvanın canına ne kastediyorsun? Avlanan vahşi hayvan açlıktan, kendi çektiği acıdan avlanıyor, mecburiyetten yani. Aman akrabalarıma dağıtayım diye bir derdi yok onun, bayram da yapmıyor o.

Didik didik etme, hayvanı kendi haline bırak, otlasın o. Madem eşref-i mahlukatsın gereğini yap, git armut ye, brokoli ye allahın moronu, belki az bişey akıllanırsın.
Dil dökmeye bile değmezler

mehsan

Denetimde
Düşünce
Muvahhid
Sen bu dediklerine kendin inanıyorsan bravo katıksız bir müslümansın. Cennetine +1 puan benden. Tanrı'ya yapılan bütün ibadetler kökeninde bencil insanın cenneti kapılama düşüncesidir. Bunun yalanı dolanı yok. Fakire,fukaraya pay etmek öyle mi ? Gözlerim bu dünyada geçirdiğim müddetçe kaç tane ağzına kadar doldurulmuş dondurucu gördü tahmin dahi edemezsin. Hamile bir hayvan kurban edilemez demişsin. Ettiler işte yazdığım gibi. O hayvanı satanın ağzında da Allah vardı Muhammed vardı ama hamile bir ineği sattı ve kestiler. Kasapları da biliyorum hayvanlara yapılan her şeyi de. Ama sen yazdıklarımı okurken benim tek taraflı olduğumu düşünecek kadar sığsın. Buradan sana ekmek çıkmaz. Kinini ötede kus. Bye
ben bu dediklerime inanıyorum çünkü hocayım. birçoğunun böyle yapmadığınıda biliyorum o yüzden üstüne basa basa kurbanda niyetin önemini anlattım. çünkü o niyete göre napman gerektiğini bilirsin. et derdinde olan biri hayvanın gözünün yaşına bakmaz usül tanımadan hayvanı keser.

sen merak etme. ALLAH sınavın sonucunu niyete göre belirler. o yüzden kimler var Cennet hayali kurup da yediği haltları nefsiyle unutan. öylelerine öyle bir hatırlatılacakki O gün. ALLAH rızası, gerçekten O'ndan korkanların ve O'na Tazimde bulunup Emirlerini yerine getirenlere nasip olur. Ayet'de;

"O gün herkesin amel defteri ortaya konulmuştur. Günahkârların, amel defterlerinden korkarak: "Eyvah bize! Bu nasıl deftermiş ki, büyük küçük hiçbir şey bırakmadan hepsini saymış dökmüş" dediklerini görürsün. Onlar, (dünyadaki) bütün yaptıklarını hazır (kayıtlı olarak) bulmuşlardır. Senin Rabbin hiç kimseye zulmetmez." (Kehf Suresi 49. Ayet)

ama işte Cenneti edinme çabası içindeyken, yediği haltları görmezden gelip yapmaya devam edenler, O gün tabiri caizse dimyada pirince giderken, evdeki bulgurdan olacaklar. yani onların İslam'a aykırı herşeyi yapıp yinede Cennet'e gireceğini sanma sakın. o kurbanda ilk pay fakiredir. (öyle ince bir çizgidirki bu) bunu yapmayıp payı ilk kendine ayırsın o zaman o kurbandan daha hayr beklemesin, o durumda kestiği kurban kendi aleyhine olur, niyetindeki bozukluk amelini boşa çıkarır, Hayrı boşa gider.

sana kızmamın hayvan kesimine tek taraflı bakman. kurban meselesi yalan yanlış ithamlarla çok berbat şekilde tartışılıyor burda. insanların yaptıkları riayetsizlik yüzünden, İslam'a saldırıyorlar.

mehsan

Denetimde
Düşünce
Muvahhid

ahmak, hayvan kendi açlığından avlanıyor da, peki sen neyden avlanıyorsun? sen günümüz toplumuna bakma, çok evvelki devlet sistemi olmayan toplumlarda insanlar kendi azığını kendi bulmak zorundaydı. ne için avlanacaktı? onlarda mecburiyetten avlanmıyormuydu ahmak. gıda için avlanmıyormuydu? ne ahmaksın sen ya? şimdi ise sistem var, birileri tarafından avlanmış hayvanı satış yerinde parayı bastırıp, hayvanı alıyorsun tek fark bu. eskiden olsa aileni çoluğunu çocuğunu doyurmak için herkesin kendi avlanması gerekiyordu. ya büyüttükleri hayvanlardan besleniyorlar yada gidip ceylan geyik avlıyorlardı. halen denizden avlanılmıyormu? onların canı yokmu be kafasız. sen ne kadar bencil düşünen birisin.

kurbanda fakire dağıtılan et, zorunamı gitti mendebur?

bebekliğinden beri sebze yiyen çocuğun gelişimi olamaz kafasız. et yemek zorunda. illaki kesilmiş bir hayvanı hayatında yemiş bulunacaksın. neyin ayağını yapıyorsun sen?

sen ve senin gibiler katıksız beyinsiz. oku haberi.

6lack de Furor

☆☆
Senato Üyesi
Düşünce
Ateist
Aha hocaymış. Acaba pis kokan sakal üstadı hocalardan mı, yoksa çocuklara falan yan gözle bakıyor mu? Bilemedim. Umarım bakmıyordur.

Belki çocukların boks yaptığı bir yerde falan, iyi bir hocadır. Allah bilir.
insanların yaptıkları riayetsizlik yüzünden, İslam'a saldırıyorlar.
Madem insanlar yanlış yapıyor, niye bunu düzeltmek için uğraşmıyorsunuz? Anla artık, Allah yardım etmiyor. Bir sorun varsa - bunu senin düzeltmen gerek. Buna susarsanız dilsiz şeytanlar olursunuz. bilgelikyolunda @bilgelikyolunda böyle demişti. Allah'a havale, EFT, direkt çekim falan yapacağınıza, biraz sesiniz çıksın! Kafa kesen Müslümanlar, sizden daha fazla Müslüman. Sizden daha fazla ayeti gerçekleştiriyor, cihada çıkıyorlar.

Dini yayıyorlar.

Dininizle ilgili yanlış anlaşılmalar varsa, bunu toparlanıp çözmeniz gerek. Doğru dini öğretmeniz gerek.
Yooook, bu konuda kayda değer bir şey yapmıyorsan, ağlamayacaksın: "Gerçek İslam bu değil hüğğğğğğ." diye.

Şekerli çay Süslümanı!

ahmak, hayvan kendi açlığından avlanıyor da, peki sen neyden avlanıyorsun? sen günümüz toplumuna bakma, çok evvelki devlet sistemi olmayan toplumlarda insanlar kendi azığını kendi bulmak zorundaydı. ne için avlanacaktı? onlarda mecburiyetten avlanmıyormuydu ahmak. gıda için avlanmıyormuydu? ne ahmaksın sen ya? şimdi ise sistem var, birileri tarafından avlanmış hayvanı satış yerinde parayı bastırıp, hayvanı alıyorsun tek fark bu. eskiden olsa aileni çoluğunu çocuğunu doyurmak için herkesin kendi avlanması gerekiyordu. ya büyüttükleri hayvanlardan besleniyorlar yada gidip ceylan geyik avlıyorlardı. halen denizden avlanılmıyormu? onların canı yokmu be kafasız. sen ne kadar bencil düşünen birisin.

kurbanda fakire dağıtılan et, zorunamı gitti mendebur?

bebekliğinden beri sebze yiyen çocuğun gelişimi olamaz kafasız. et yemek zorunda. illaki kesilmiş bir hayvanı hayatında yemiş bulunacaksın. neyin ayağını yapıyorsun sen?

sen ve senin gibiler katıksız beyinsiz. oku haberi.
Neden et yemek zorunlu? Sıfır et ile hayat geçiremezsin. Olmuyor o. Allah'ın en azından 0 et ile sürdürebileceğimiz bir sistem yaratsaydı, dileyenler et yemeseydi ahmak? Çok mu zor Allah için? Bu da onun "mükemmel planı"nın bir parçası mı yoksa?

6lack de Furor

☆☆
Senato Üyesi
Düşünce
Ateist
ben burda (Tek doğru olan) Dinimi ispatlıyorum. bana anlatma bunları. ALLAH , yol göstericidir. her seferinde elinden tutucu değil. her seferinde elinden tutsa, ayaklarının üstüne basıp kendi iradeni gösterebilirmiydin kafasız?
Asla din değiştirmeyecek insanlar ile tartışıyorsun. Sonuçsuz boş bir çaba. Allah zamanını boşa harcayanları sevmez ey Süslüman!

sanamı sorucam dengesiz? İslam zaten tek gerçektir, örgütlerle alakası yok. ben size gerçekleri açıkladım ister al ister alma. zaten inkar edemiyorsunuz İslam'ı, örgütler üzerinden vurmakta bir halta yaramaz.
O örgütler Batı'da gerçek Müslümanlar gibi gözüküyor ve milyonlarca insan Müslümanlardan korkuyor. Siz ise hiçbir şey yapmıyorsunuz.

Allah dinini korumayanları sevmez ey Süslüman!

seni kasaplar parçalasın. o ağzını büz yoksa hem ağzını hem arkanı büzücem. ALLAH (haşa) sanamı soracaktı nasıl yaratacağını. git dengesiz önce kasapları ve et kurumlarını suçla, git kasaplara siz vahşisiniz de, sonra seni kaç parçaya ayırıyorlar gör. anormale bak ticaretle bu işi yapanlara laf söylemiyor ama İslam, alım gücü olmayan fakire kurban vesilesiyle et nasip ediyor diye (haşa) suçlu oluyor. kafasız.
Ses çıkarmadığımı nereden biliyorsun? Burada ses çıkarmıyorum, çünkü bir işe yaramayacak. Ama sosyal medyada bilgilendirme çalışmaları yaptığım oldu, birkaç bin etkileşim aldım ve bazı güzel olaylara da vesile oldu. Kendimi ifşa etmemek için şimdi bunları açık açık göstermeyeceğim elbette.

Allah yarattığını bana sormak zorunda, çünkü ben içinde yaşayacağım. Gerçi benim nasıl bir yer isteyeceğimi de biliyor. Tüm ihtimalleri biliyor ama bana bazı şeyleri zorla dikte ettiriyor ki bu sistem çok saçma. Çoooooook saçma. 3 yaşındaki çocuk bile daha güzel ve daha barışçıl bir sistem kurabilir. Bu sistem kendiliğinden oluştuğu için üzülmekten başka çaremiz yok (et ile beslenme). Ama yapay et çıkınca...

Let the sunshine!