Kuzey irlandada eşcinsel evlilik yasallaştı.

Entropyy

lV ☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
2,360
Tepki puanı
1,647
Düşünce
Ateist
Kuzey İrlanda: Eşcinsel çiftler bugünden itibaren evlilik başvurusu yapabilecek.

1578939863678.png


Kuzey İrlanda’da eşcinsel evliliğin yasallaşması için mücadele eden aktivistler bugünü “tarihi bir gün” olarak değerlendiriyor, çünkü eşcinsel çiftler bugünden itibaren Kuzey İrlanda Genel Nüfus Dairesi’ne resmi resmi evlilik taleplerini bildirebilecek.

Resmi evlilik işlemleri için en az 28 gün önceden bildirimde bulunulması gerekiyor, bu nedenle ilk eşcinsel evliliklerin 10 Şubat itibariyle başlaması bekleniyor. Söz konusu yasal değişiklik, Birleşik Krallık hükümetinin 24 Temmuz 2019’da çıkardığı 2019 Kuzey İrlanda Yasası sonrasında yapılmıştı.

Kampanyanın başarıya ulaşmasında önemli rol oynayan Uluslararası Af Örgütü Kuzey İrlanda Direktörü Patrick Corrigan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bugün, Kuzey İrlanda’daki eşitlik ve insan hakları adına tarihi bir gündür.”

“Kuzey İrlanda’da LGBTİ+’lar uzun yıllar boyunca ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördü. O yüzden bugün harika bir an yaşıyoruz, çünkü eşcinsel çiftler nihayet evlenebilecek ve eşcinsel ilişkilerin eşitliği kabul edilecek.”

“Bugün ve gelecek ay gerçekleştirilecek olan evlilikler, yıllarca süren mücadelemizin sonuç verdiğine işaret ediyor. Love Equality (Aşka Eşitlik) Koalisyonu’ndaki arkadaşlarımıza ve bu sonucu almamız için katkıda bulunan tüm destekçilere teşekkür ederiz. Buna kampanyamızı destekleyen Kuzey İrlanda Parlamentosu milletvekilleri, İngiliz-İrlanda İşçi Partisi Milletvekili Conor McGinn ile İngiliz Muhafazakar Partisi Milletvekili Lord Robert Hayward da dahil olmak üzere Westminster Sarayı’nın Lordlar Kamarası’ndaki destekçilerimiz ve her iki mecliste yasanın değişmesi yönünde oy kullanan büyük çoğunluk da dahildir.”

“Ayrıca, başta Dışişleri Bakanı Julian Smith, Lord Ian Duncan ve Bakanlık yetkilileri olmak üzere, Kuzey İrlanda hükümetinde görev yapan bakanlara, yasa değişikliğinin en kısa sürede yürürlüğe girmesi amacıyla bizimle birlikte çaba gösterdikleri için teşekkür ederiz” diyen Corrigan, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Hükümete yetki devri yapılmadığı için kampanyamızı Westminster’a taşıdık ve eşit haklarımızı orada kazandık. Yetki süreci tamamlandığına göre Stormont’taki yeni yasama organı, tüm Kuzey İrlandalıların haklarına saygı gösterecek bir hükümet kurmaya hazır ve istekli olduğunu göstermelidir.”

https://amnesty.org.tr/icerik/kuzey...gunden-itibaren-evlilik-basvurusu-yapabilecek
 

Hypatia

Yazar
Mesajlar
141
Tepki puanı
168
Düşünce
Ateist
İslami endeksi yüksek olan hangi ülkelerde eşcinsel evlilikler yasaldır? (:D(:D(:D

Cevap:

Norveç, İsveç, Yeni Zelanda, Hollanda, İzlanda, Kanada....(:D
Yerim onların islamilik endeksini.. :D işin garip yanı ise bu islamilik endeksi yüksek ülkelerde deist, agnostik ve ateist sayısı yüksek demekki islamla olmuyormuş!(:D:ggsy:
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Mesajlar
12,602
Tepki puanı
938
Düşünce
Sünni
Yerim onların islamilik endeksini.. :D işin garip yanı ise bu islamilik endeksi yüksek ülkelerde deist, agnostik ve ateist sayısı yüksek demekki islamla olmuyormuş!(:D:ggsy:
Bilimi ağzınızdan düşürmezsiniz ve sözde saygı duyarsınız ama işinize gelmeyince bilimsel çalışmaları küçümseyip dalga geçmeye çalışırsınız.

Endeksi hazırlayan vakfın başında Hossein Askari bulunuyor. Askari, Müslüman ülkelerin ekonomileri hakkında çalışmalarda bulunmuş bir akademisyen. Eğitimini Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) tamamlamış. MIT, Teksas Üniversitesi, George Washington Üniversitesi gibi kurumlarda eğitimler vermiş.

Endeksin oluşumuna çeşitli ülkelerden akademisyenler katkıda bulunuyor. Türkiye’de İbn Haldun Üniversitesi’nden Dr. Nihat Gümüş, vakıfla birlikte çalışmış. Gümüş, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nda da danışmanlık yapıyor.

Islamicity’nin hazırladığı endeksin Dünya Bankası’nın (World Bank) İslam ülkeleri ekonomileri hakkında yayımladığı 2013 tarihli bir raporun – kaynaklarından biri olduğu görülebiliyor. Ayrıca vakfın başkanı Askari’nin Huffington Post’ta yazıları bulunuyor.

Yani her yıl yayınlanan İslamilik endeksi bilimsel ve Dünya Bankasının bile kaynak olarak baz aldığı bir çalışma.

Endeksin hazırlanmasında 13 farklı ülkeden akademisyen emek veriyor.

işin garip yanı ise bu islamilik endeksi yüksek ülkelerde deist, agnostik ve ateist sayısı yüksek
Demek ki deist, agnostik, ateist bile olsa İslami kuralları uygulayınca faydasını görüyorlar, Müslüman bile olsa İslamı uygulamayınca sadece Müslüman olmaları geri kalmalarına engel olmuyor.

İslamilik endeksinin yüksek olması, o ülkede her şeyin İslama uygun olduğu anlamına gelmez. :)
 

kavak

Vl ☆☆
Yazar
Mesajlar
5,225
Tepki puanı
2,731
Düşünce
Ateist
Hah hah ha...
Kedi, uzanamadığı çiğere "Miyaav" dermiş!
 

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
5,828
Tepki puanı
3,115
Düşünce
Ateist
Ben eşcinsellere empati yapamadığım için yorum yapmıyorum. Bu işten ne anladıkları hakkında hiç bir fikrim yok. Bu işten bir şey anlanacağına hiç ama hiç aklım ermiyor. Anlamadığım işler hakkında yorum yapamam.
 

Son konular

Üst