Lawrence Krause Tanrıya ihtiyaç yoktur

GökTanrıcılık18

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kendisi Kanada asıllı bir fizikçidir. Ve kendisi kısaca videoda evrenin oluşmasında Tanrıya ihtiyaç olmadığını söylüyor.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni
Yıldızlar nasıl patladı? Hiçlikteki kuantum dalgalanmaları nasıl oluştu? Bu soruları çoğalttıkça çoğaltırız. Her cevap aslında bir sorudur. Felsefedeki gibi. Ve en uçtaki soruya ulaştığınızda tanrıdan başka bir cevap bulamazsınız. Bulsanız bile ondan sonra sorulacak soru yine tanrı cevabını verecektir. Günaydın bu arada, hayırlı pazarlar knk :D.

GökTanrıcılık18

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yıldızlar nasıl patladı? Hiçlikteki kuantum dalgalanmaları nasıl oluştu? Bu soruları çoğalttıkça çoğaltırız. Her cevap aslında bir sorudur. Felsefedeki gibi. Ve en uçtaki soruya ulaştığınızda tanrıdan başka bir cevap bulamazsınız. Bulsanız bile ondan sonra sorulacak soru yine tanrı cevabını verecektir. Günaydın bu arada, hayırlı pazarlar knk :D.
Güzel bilimsel olarak söylüyorsunuz bu güzel,fakat Tanrının varlığına bilimsel dair kanıt yok. Günümüzde bilim insanların çoğu ateisttir. Sizede iyi pazarlar knk. https://evrimagaci.org/kuantum-dalgalanmasi-ve-buyuk-patlama-evren-hiclikten-ve-kendiliginden-var-olmus-olabilir-mi-2888/amp

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni
Güzel bilimsel olarak söylüyorsunuz bu güzel,fakat Tanrının varlığına bilimsel dair kanıt yok. Günümüzde bilim insanların çoğu ateisttir. Sizede iyi pazarlar knk. https://evrimagaci.org/kuantum-dalgalanmasi-ve-buyuk-patlama-evren-hiclikten-ve-kendiliginden-var-olmus-olabilir-mi-2888/amp
Bende şu mevzuyu diyorum o zaman bak. Bilime göre evren ''0 hacim sonsuz yoğunluktan'' oluşmuştur. Yani ''yoktan'' varolmuştur. Bu nasıl mümkün olabilir? Madde yokluktayken varolmayı kendi kendine ilave edemeyeceğine göre çünkü olmayan birşeyin iradeside olamaz ve buna gücü yetemeyeceği için çünkü olmayan birşeyin gücüde olamaz. Bu varoluş nasıl mümkün olabilir. Bir yaratıcı olmadan?

GökTanrıcılık18

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bende şu mevzuyu diyorum o zaman bak. Bilime göre evren ''0 hacim sonsuz yoğunluktan'' oluşmuştur. Yani ''yoktan'' varolmuştur. Bu nasıl mümkün olabilir? Madde yokluktayken varolmayı kendi kendine ilave edemeyeceğine göre çünkü olmayan birşeyin iradeside olamaz ve buna gücü yetemeyeceği için çünkü olmayan birşeyin gücüde olamaz. Bu varoluş nasıl mümkün olabilir. Bir yaratıcı olmadan?
Astronomi hakkında hocam pek bilgim yok. Ama evren kendi kendine yoktan yani hiçlikten var olmuş olabilir. Bunu şuan bilim tam olarak bilemeyebilir,ama Tanrıya bağlamak da bana artık saçma geliyor.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni
Astronomi hakkında hocam pek bilgim yok. Ama evren kendi kendine yoktan yani hiçlikten var olmuş olabilir. Bunu şuan bilim tam olarak bilemeyebilir,ama Tanrıya bağlamak da bana artık saçma geliyor.
Şu anda tanrıya bağlamaktan başka seçenek yok. Olucağınıda sanmıyorum. Yukarda dediğim mesaj bunu kanıtlar gibi duruyor.

KuranMumini2698

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Big Bang'den önce madde, enerji vb yok iken nasıl patladı ?

Atomlar tarafından tesadüfen oluşmuş. Evren düzenli bir hızda nasıl genişliyor ? Güneş'in patlamasında bile bir düzen var iken bunlar tesadüf mü?

Hiç yoktan bir Evren kitabını okumanızı tavsiye ederim. Big Bang'in ilk dakiklarındaki atomların düzenli olması tesadüf mü ? Paul Davies'in kitaplarını okuyun.

Ateizm çökmüş bir görüştür.

GökTanrıcılık18

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Şu anda tanrıya bağlamaktan başka seçenek yok. Olucağınıda sanmıyorum. Yukarda dediğim mesaj bunu kanıtlar gibi duruyor.
Hocam bence bunu kanıtlamıyor. Çünkü bilim tam olarak bunu bilmesede,bunu Tanrıya bağlamak bana hem kolaya kaçmak,hemde saçma geliyor. Bir gün bilim insanları big bang öncesini teorilerle kanıtlayacak. İşte o zaman Tanrıya gerek olmadığını tam olarak öğreneceğiz. Bence Tanrı diye bir şey yoktur. Ve evren kendi kendine hiçlikten var olmuştur.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni
Hocam bence bunu kanıtlamıyor. Çünkü bilim tam olarak bunu bilmesede,bunu Tanrıya bağlamak bana hem kolaya kaçmak,hemde saçma geliyor. Bir gün bilim insanları big bang öncesini teorilerle kanıtlayacak. İşte o zaman Tanrıya gerek olmadığını tam olarak öğreneceğiz. Bence Tanrı diye bir şey yoktur. Ve evren kendi kendine hiçlikten var olmuştur.
Kendi kendine oluşabiliceğini sanmıyorum. "Madde yokluktayken varolmayı kendi kendine ilave edemeyeceğine göre çünkü olmayan birşeyin iradeside olamaz ve buna gücü yetemeyeceği için çünkü olmayan birşeyin gücüde olamaz."

KuranMumini2698

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Antony Flew'in Yanılmışım Tanrı Varmış kitabını okuyun. Eski bir ateist iken deist görüşüne sahip oldu. Dünya'nın en ünlü ateist birisi iken deist oldu.

Yazarı tarafından düzenlendi:

GökTanrıcılık18

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kendi kendine oluşabiliceğini sanmıyorum. "Madde yokluktayken varolmayı kendi kendine ilave edemeyeceğine göre çünkü olmayan birşeyin iradeside olamaz ve buna gücü yetemeyeceği için çünkü olmayan birşeyin gücüde olamaz."
Neyse hocam sizinle daha fazla tartışmayacağım. Zaten astronomi bilgim pek yok. O yüzden tartışmayacağım. Ve güzel bir kısa tartışma oldu.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bilim tanrı ile ilgilenmez. Böyle bir lüksü yok. Böyle bir görevi yok çünkü. Neden, çünkü bilim hakkında ölçülebilir, sınanabilir veriler bulunan olgular üzerinde çalışır. Tanrı hakkında bir veriniz varsa bilime gösterirsiniz. Bilim bunu ölçer biçer sınar, size tanrı varmış yokmuş bir cevap verir. Böyle bir ölçülebilir sınanabilir veriniz yoksa bilimin kapısını tanrı var mı yok mu diye çalmayacaksınız boşuna.

Peki bilim cevap vermiyor diye dine mi sığınacaksınız? Hayır. Bilimin üzerinde çalışmasının görevi olmadığı soyut, ölçülemeyen, sınanamayan konuları felsefeye havale eder. Felsefenin görevi tam olarak bu çünkü. Hakkında ölçülebilir veri elde edilemeyen konular hakkında olası çözümleri irdelemek.

Örneğin evrende bizimkinden başka bir gezegende hayat var mı? Bunu yapabildiğimiz incelemelerle bilimsel olarak yanıtlayamadık henüz. O yüzden bu felsefenin alanında. Felsefe başka bir gezegende hayat olabilmesinin olasılıklarını mantıksal olarak irdeler ve bir yanıt verir. O yanıt nedir? Şudur: Evrende başka gezegenlerde hayat olması yüksek bir olasılıktır. Felsefenin yanıtı budur.

Peki hocam tanrı? Ona ne diyeceksin? (Felsefeye soruyoruz.)

Felsefe cevap: Tanrı yoktur. Çünkü olamaz. Olamayacak bir şeyin olması düşünülemez. Ama hocam evren? Kendiliğinden olamaz ki? E tanrı da kendiliğinden olamaz. Evren kendiliğinden olamıyorsa onu yaratacak bir tanrı kendiliğinden hiç olamaz. Ama hocam tanrı ezelden beri zaten hep var. Cevap: Öyle bir şey olamaz. Zeka kendiliğinden hep var olamaz, evrimleşerek oluşmak zorundadır.

GökTanrıcılık18

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bilim tanrı ile ilgilenmez. Böyle bir lüksü yok. Böyle bir görevi yok çünkü. Neden, çünkü bilim hakkında ölçülebilir, sınanabilir veriler bulunan olgular üzerinde çalışır. Tanrı hakkında bir veriniz varsa bilime gösterirsiniz. Bilim bunu ölçer biçer sınar, size tanrı varmış yokmuş bir cevap verir. Böyle bir ölçülebilir sınanabilir veriniz yoksa bilimin kapısını tanrı var mı yok mu diye çalmayacaksınız boşuna.

Peki bilim cevap vermiyor diye dine mi sığınacaksınız? Hayır. Bilimin üzerinde çalışmasının görevi olmadığı soyut, ölçülemeyen, sınanamayan konuları felsefeye havale eder. Felsefenin görevi tam olarak bu çünkü. Hakkında ölçülebilir veri elde edilemeyen konular hakkında olası çözümleri irdelemek.

Örneğin evrende bizimkinden başka bir gezegende hayat var mı? Bunu yapabildiğimiz incelemelerle bilimsel olarak yanıtlayamadık henüz. O yüzden bu felsefenin alanında. Felsefe başka bir gezegende hayat olabilmesinin olasılıklarını mantıksal olarak irdeler ve bir yanıt verir. O yanıt nedir? Şudur: Evrende başka gezegenlerde hayat olması yüksek bir olasılıktır. Felsefenin yanıtı budur.

Peki hocam tanrı? Ona ne diyeceksin? (Felsefeye soruyoruz.)

Felsefe cevap: Tanrı yoktur. Çünkü olamaz. Olamayacak bir şeyin olması düşünülemez. Ama hocam evren? Kendiliğinden olamaz ki? E tanrı da kendiliğinden olamaz. Evren kendiliğinden olamıyorsa onu yaratacak bir tanrı kendiliğinden hiç olamaz. Ama hocam tanrı ezelden beri zaten hep var. Cevap: Öyle bir şey olamaz. Zeka kendiliğinden hep var olamaz, evrimleşerek oluşmak zorundadır.
Hocam size sonuna kadar katılıyorum.

Ahlaksız

☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Antony Flew'in Yanılmışım Tanrı Varmış kitabını okuyun. Eski bir ateist iken deist görüşüne sahip oldu. Dünya'nın en ünlü ateist birisi iken deist oldu.
Gerizekalılar da ateist olduklarını sanabilirler..

Mesela,Müslümanlar niye birbirlerini tekfir ediyorlar?Çünkü İslam ile ilgili konularda ayrılığa düşüyorlar da ondan..X konusunu bir Müslüman doğru anladığını düşünüyor ve kendisi gibi anlamayan herkesi kafir ilan edebiliyor..

Peki,ateist birisi,bir başka ateisti böyle tekfir edebilir mi?Edemez..Niye?Ateizmde konu yokta ondan..Yani ayrılığa düşeceğimiz bir konu olmadığı için,kendimiz gibi olmayan ateistleri ateist olmamakla suçlayamayız..
Peki,ben neden bu ateiste gerizekalı diyorum?Çünkü ateist olduğunu sanmışta ondan..
Ateizm bir konuyu sahiplenmek,bir kulvarda durmak gibi bir şey değil..Ateisti,kafasına toplum tarafından hiçbir şey empoze edilmemiş bir çocuk olarak görebilirsiniz..Yani ben bir yaştan sonra,kafamdakilere s.ktir çekip,çocukluk halime döndüysem,ateist olmuşumdur demek..Ateizm budur..
Ateizm bu kadar basit bir şeyken,ateist olduğunu söyleyen birisinin,tekrar o karanlık zihnine dönüş yapabilmesi mümkün değildir..Kafasını kumdan çıkaran birisi,tekrar kafasını kuma gömemez..
Bu yüzden bazı gerizekalılar da ateist olduklarını sanabilirler diyorum..

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bir tren düşünün. En arkadaki vagona bakıyoruz, onu bir öndeki çekiyor. Onu kim çekiyor diye bakınca onun da önündeki. Tren sonsuz olmadığına göre en başta hareketi kendinden bir lokomotif olmalı. Lokomotifi kim çekiyor diye sorulmaz; çünkü lokomotifi çeken olsa zaten ona lokomotif değil vagon denirdi.
Varlıklara bakınca bir tren gibi sebeplerle birbirine bağlı olduğunu görüyoruz. Bu sebepler sonsuza kadar gidemeyeceği için en başta hiçbir sebebe bağlı olmayan varlığı kendinden olan bir Yaratıcı olmalı. Yaratıcıyı kim yarattı diye sorulamaz veya Yaratıcı evrimleşti denilemez. Çünkü öyle olsa ona Yaratıcı denilmez zaten o da yaratılan (vagon) olurdu.
Her bilim adamı kainatta mükemmel bir matematik olduğunu kabul eder. Matematik kendiliğinden olamaz. Bilim big bang in öncesini bulsa bile, aynı sorular öncesi için yine sorulacak. Ya madde ezelidir denilecek ki termodinamiğin ikinci yasasına göre imkansız. Ya da bir başlangıç kabul edilecek. Başlangıcın olduğu yerde bir lokomotif yani Yaratıcı kabul etmek zorundayız. Yazdıklarımda yanlış bir şey varsa alıntılayarak belirtebilirsiniz

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Sonsuzdan beri var olan tanrı değilse nedir? Bunu da yanıtlamamız gerek. Felsefenin buna da yanıtı tabii ki vardır. Felsefenin yanıtsız bıraktığı hiç bir soru yoktur. Bilim gibi değildir. Bilim, ölçülebilir sınanabilir veri yoksa ilgilenmez ama felsefenin ilgi alanı dışında diye bir konu yoktur. Bilimin incelediği konular hakkında bile acaba eksik veri olabilir mi diye değerlendirme yapar.

Evet hocam (felsefe) sonsuzdan beri bir şey var olmak zorunda. Madem durup dururken zart diye bir şey ortaya çıkamaz diyorsun. O halde sonsuzdan beri var olan tanrı değilse nedir?

Felsefe cevap: Muhtemelen sicimlerdir. Sicim teorisi ve buna bağlı olarak multiverse teorisi henüz bilim alanına taşınamadı. Bunlar şimdilik felsefi teoriler. Fakat bilim boşluğun bir doku ile örülü olduğunun bir çok kanıtını buldu. Rölativite bunun kanıtıdır. Büyük cisimlerin uzayı bükmesi bunun kanıtıdır. Kütle çekiminin dokusal çökmelerden kaynaklandığı, tıpkı bir topun gergin bir kumaş üzerine konulduğunda onu çukurlaştırması gibi, çok mantıksal bir önermedir. Nihayet ölçülebilen kütle çekim dalgalanmaları çok önemli bir kanıttır. Bunu ölçmek için inanılmaz çaba harcandı. Einstein'in tüm öngörüleri tek tek kanıtlanmış ama bir bu kalmıştı. Çok büyük emek harcandı ve sonunda bir karadelikler çarpışması fırsat bilinip ölçmeyi başardılar. Yüzyılın ilk en büyük bilimsel olayıdır. Belki de en büyük olay Higgs bozonunun keşfidir, bilemiyorum.

Bütün bu mantıksal çıkarımlara dayanarak söyleyebiliriz ki, uzay/zaman/madde/enerji sicimlerde saklı bir şekilde sonsuzdur. Bu dokunun sonu, başlangıcı yoktur. Zaman ne zaman başladı diye sorulamaz. Uzay nerede biter diye sorulamaz. Çünkü bunlara sınır tayin edersek ötesi gündeme gelir. Sınır dediğimiz her yerin ötesi olmak zorunda. Bu yüzden sınır tayin etmek olanaksızdır.

Muslimlerin tanrı uzay/zaman/madde/enerji mi, siz bu dörtlü tanrı grubuna mı tapıyorsunuz teslisi de geçtiniz dörde çıkardınız fourlis yaptınız dediğini duyar gibiyim. İtirazlarının bit kadar önemi yok. Çünkü bu, sonsuzdan beri kendiliğinden her nasılsa artık zeki bir tasarımcı iddiası ile aynı şey değil. Zeka öyle kendiliğinden olmaz. Bunu müslimler ağızlarıyla söyler, sana zekayı allah verdi, kendiliğinden zeki olmadın derler. Bunun kendiliğinden olamayacağını bilirler. Ama allaha zekasını kimse vermedi!!! Yok ya? Anası mı güzelmiş bu allahın? Anasının hatırına he he tamam tamam mı diyeceğiz? Öyle yağma hasanın böreği yok! Olamayacak bir şey olamayacak bir şeydir ve olamayacağı için yoktur.

Evrenlerin de evrimi vardır. Her şey evrimle oluşur. Hayat yeşertemeyen evrenler elli milyar yıl da var olsalar yok olduklarında hiç olmamış gibi olurlar. Hayat yeşerten evrenlerde oturur tanrı var mı yok mu tartışırız. Biyolojik evrimde de zararlı mutasyonlar hiç olmamışlar gibi yok olurlar. Yararlı mutasyonlar nesilden nesile aktarılır ve birikimli seçilim, canlılara tasarlanmışlık görünümü kazandırır.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Higgs bozonunun keşfi deyip geçmeyelim. Bir kere CERN dünyanın en büyük makinesi. En pahalı makinesi değil, en pahalısı UAUİ. Fakat bunun en pahalı olmasının nedeni, uzaya bir kg bile yük çıkarmanın aşırı pahalı olması.

Neyse Peter Higgs olması gereken parçacığın fiziksel özelliklerini tanımlamıştı. CERN çalışmaya başladıktan sonra yıllarca Higgs bozonu kovalandı, bir türlü yakalanamadı. Sonunda CERN yetkilileri bombayı patlattı. Bir basın toplantısı düzenleyip Peter Higgs'i de davet ettiler.

Deney sonuçları ekrana yansıdığında bilim insanları topluluğunda büyük heyecan oldu. Bulunan parçacık Peter Higgs'in öngörülerine o kadar yakındı ki tam onikiden olmasa da onbir onda sekizden filan isabet yani! Veriler açıklandıkça heyecan arttı, sonunda bütün salon ayağa kalktı. Alkış tufanı koptu. Kimse yerine oturmadı. O heyecanlı atmosferde Peter Higgs kürsüye davet edildi. Yaşlanmıştı, ağır adımlarla kürsüye çıktı. Çok mütevazi bir sesle "ben ölmeden bu parçacık bulunduğu için çok şanslıyım" dedi. Bilimciler onu uzun süre ayakta alkışladılar. Kürsüden indi yerine oturdu alkışlar uzun bir süre kesilmedi. Doğru söylüyordu, Einstein öngörülerinin kanıtlandığını göremedi.

Böyle büyük bir coşku yaşandı. Büyük bir olay tabii. Benzer bir coşku Mars uzay aracı Curiosity Mars'a çok başarılı bir iniş yaptığında NASA'da yaşanmıştı. Bunların ardındaki emeği biz bilmiyoruz ama çok çalışıyorlar. Arı gibiler, bu kadar çok çalışmaları hayret verici. Şu an henüz fırlatılmayan James Webb teleskopu için harcanan emeklere insanın içi acır. Eğer bir aksilik olur bu teleskop yörüngeye oturtulamazsa çok acı olur yani. Ama yılmaz, daha çok çalışır, bir daha yaparlar. Bu çok muazzam bir şey. Bunu yörüngeye oturturlarsa çok önemli bir olay olacak. Daha derin uzayı göreceğiz. Bu katlanmış şekilde fırlatılacak ve uzayda çiçek açar gibi açıp büyük bir teleskop olacak. En küçük bir aksamda bir aksilik olursa açılmaz ve tüm emekler boşa gider. Ben şahsen James Webb haberlerini sürekli izliyorum. En küçük aksaklıkta fırlatma erteleniyor. İşi şansa bırakamazlar, çok büyük emek boşa gider.