Lawrence krauss_hiç yoktan bir evren

Science

ll ☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Gördüğün gibi bu yazımda diyorum. İlla vurgulamak mı lazım anlamıyorum. Mantık hatası yapıyorsun, Krauss aynı zamanda çok eleştiri de almıştır diyorum hiçlikten bahsediyorsun.
Çok eleştri alması birşey değiştirmiyor nobel almış bir fizikçi adamın kitabını övüyor

indominus

Yazar Adayı
Düşünce
Muvahhid
Çok eleştri alması birşey değiştirmiyor nobel almış bir fizikçi adamın kitabını övüyor
Hala aynı safsata... Dostum okumuyor musun yoksa okumamazlıktan mı geliyorsun? Otoriteye başvurma safsatası diyorum, mantık hatası yapıyorsun diyorum ama hala aynı hezeyanları dile getiriyorsun.

Science

ll ☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Gördüğün gibi bu yazımda diyorum. İlla vurgulamak mı lazım anlamıyorum. Mantık hatası yapıyorsun, Krauss aynı zamanda çok eleştiri de almıştır diyorum hiçlikten bahsediyorsun.
Ayrıca şunlara bakarsak :
İşte sen tamda burada hata yapıyorsun bilim ve felsefe nin hiçlik tsnımı farklıdır bilimsel felsefedeli bilimle aynı oyüzden lütfen bu tarz konulara sadce felsefeyle değil bilim ve bilimsel felsefeylede bakın ayrıca lawrence krauss the origins in kurucusudur üstelik nobel almış bi adam olan frank wilczek kitaba övgü yağdırıyor ve sen bunlardan daga iyi bildiğini söyiüyorsun yazık cidden yazık ...
Atma ziya ! Önce hiçlik ne onu öğren işkembeden atmaya benzemez bu
Yani o ileti de hem bilimsel felsefe ve felsefedeki hiçlik tanımının farklı olduğundan hem krauss,un kitabına nobel almış fizikçiden gelen övgüden bahsettim ve bundan şu sonuca ulaştım bilimsel felsefedeki hiçlik ve normal felsefedeki hiçlik tanımı farklı zaten eğer senin dediğin gibi olsaydı nobel almış bir fizikçi, adamın kitabını övmezdi ama bu anlatmak istedigimi anlamamakta direniyorsun hadi benim anlatım tarzım kötü hiçlikten bahsedincedemi anlamıyorsun

Science

ll ☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Hala aynı safsata... Dostum okumuyor musun yoksa okumamazlıktan mı geliyorsun? Otoriteye başvurma safsatası diyorum, mantık hatası yapıyorsun diyorum ama hala aynı hezeyanları dile getiriyorsun.
Oha nasil hala anlamiyorsun bilale anlatır gibi açık açık anlattım !! Eğer görme organın gözse baska bir yer değilse git mesajımı en baştan oku hiçliğin tanımının bilimsel felsefe ve felsefedeki tanımından bahsediyorun sonrada zaten senin dediğin gibi olsaydı nobel alan bir fizikçi adamın kitabını övmezdu diyorun yani o bir örnek açık açık anlattım hala anlamıyorsun hadi okuduğunu anlamanda sorun var desen tartıştığım her müslüman böyle konu hiçlik tartışması ve bir kitaptan nereye geldi !

vostok

Yazar
Düşünce
Ateist
Otoriteye başvurma safsatasına başvurmak... Ben kimseden daha iyi bildiğimi iddia etmedim. Bunu söyleyerek saman adam safsatasına da başvurdun hadi bakalım. Krauss bu fikirleri yüzünden oldukça eleştirilmiştir aynı zamanda. Yokluğun 3 ayrı tip enerjiye bölünmesinin izahını yapması gerekirdi Krauss. Sadece Krauss değil, birçok fizikçi bazı felsefi terimleri çarpıtarak kendi menfaati uğruna kullanıyor.

Hangi yokluğun(?) 3 ayrı tip enerjiye ayrılması..?
Meseleyi yazdık yukarıda. Diğer yol Bağdat'a daha güzel çıkıyor bir nevi.
Hal böyleyken olayı Krauss demogojisine falan boğmaya gerek yok..

Kaldı ki adam bence ne dediğinin de farkında. Quantum Fluctuations'dan bahsetmiş zaten yukarıdaki videoda.
Mutlak yokluğu, hiçliği kast ediyorsa eğer, kuantum salınımları da ne alaka şimdi de mi?!
Hiçlikle birlikte, kuantum salınımlarını neden telaffuz ediyor?
Çünkü adam hiçlik derken de muhtemelen "mutlak" hiçliğe gönderme yapmıyor.
Sadece dediğim gibi felsefi anlamda nüansına girmiyor. Belki farkında değil, muhtemelen derdi de değil..

Kendi kendinize gelin güvey olup da adamın adına niyet okuması yapmayın. Çarpıtma ve kendi menfaati ..vb..şeklinde.
Dünyanın gözü üzerinde, böyle ucuz numaralara tamah eder mi!?
Genelde birtakım teistlerin tarzıdır bu aslen. O yüzden tanıdık gelmiş olabilir..

Sondaki vurgu güzel yalnız:
Düz bir evren, toplam enerji sıfır ve kuantum salınımları. Krauss'un hiçliği orada.
Kainat nedense hep, bir "yaratıcısız" olarak nasıl olması gerekliliğine ilişkin ne vermesi gerekiyorsa onu veriyor bize hemen her seferinde ne tesadüf ki(!)

bilgelikyolunda

lll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni

bilgelikyolunda

lll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
adam hiçlik derken de muhtemelen "mutlak" hiçliğe gönderme yapmıyor.
Sadece dediğim gibi felsefi anlamda nüansına girmiyor. Belki farkında değil, muhtemelen derdi de değil..

Kendi kendinize gelin güvey olup da adamın adına niyet okuması yapmayın.
“Muhtemelen, belki” deyip adamın ne düşündüğü hakkında yorum yapıyorsunuz, sonra da başkasını niyet okumakla mı suçluyorsunuz? :)

Yazan tarafından düzenlendi:

kavak

Vlll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Sevgili @vostok
Forumun gülü senin mesajlarını yine makaslamış, kırpmış ve tek tek yanıtlamaya kalkmış.
Hasılı eski huyu yine hortlamış.😁

Science

ll ☆
Yazar
Düşünce
Ateist
“Muhtemelen, belki” deyip adamın ne düşündüğü hakkında yorum yapıyorsunuz, sonra da başkasını niyet okumakla mı suçluyorsunuz? :)
arkadaş normalde engelleyince yazılanlar görülmüyor ama biri sana yanıt verince gözüküyor seni engellediğim halde yanıt yazdığınıda ordan anladımm bide üstüne engellemeden önce özelden yazdım bunu demek içinden engeli kaldırdım sma geri engelleyeceğim seni engellediği yani göremeyeceğim halde neden yanıt yazıyorsunuz !! aptalmısın sahtekar mı !

Science

ll ☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Ayrıca adam mutlaka hiçliği kastetmediğini kitapta zaten söylüyor keşke önce kitabı okusaydında bilmediğin bir konu hakkında yorum yapmasaydın

Yazan tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

lll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni

Science

ll ☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Siz görmeseniz de forum okuyucuları görüyor.

Hiçlik hiçliktir. Mutlağı sınırlısı olmaz. Eğer adam mutlak hiçlikten bahsetmişse mutlak olmayan bir hiçlik olduğunu da iddia etmiş olur ki mutlak olmayan hiçlik diye bir şey yoktur.
Bak sen yazdığında görmem ama biri senin yorumuna yanıt verdiğinde sana verilen yanıtı görürüm oyüzden seni hiç göremem zannedip dedikodu yapmaya kalkma ! Ayrıca seni engelleme nedenim C/P yapman ve tartışma sırasında hem sürekli konu değiştirmek hemde zaten yalanlanmış iddiaları iddalara verilen cevapları cevap olarak değil yine aynısı C/P yapman C/P yapacaksan defol git kumda oyna bilgisiz cahil kopya kedisi !

Ayrıca sondaki şeyi diyerek fizik bilmediğini itiraf ettin... Mutlak hiçlik diye birşeyler bilime göre yoktur bu yüzden bilimdeki hiçlik tanımı farklı

Son konular