LGBT Saygı Duyulmalı Mı? Eşcinsel Doğanın Suçu Ne? Tedavisi Var Mı?

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Tabi ki saygı duyulmalı. Bu doğuştan gelen bir özellik. İnsanın elinde olan bir durum değil.

Entropyy22

Üye
Düşünce
Ateist
Dünya sağlık örgütü 70'li yıllarda eşcinselliği hastalık ve rahatsızlık kapsamından çıkardı

Amerikan psikolojik derneğide eşcinselliğin bir tercih olmadığını, doğal olduğunu ve tedavisinin olmadığını açıklamıştı.

Eşcinsellere yapılan bu karalamaların geçmiş zamanda siyahilere yapılanlardan hiçbir fakı yoktur.

Evrimsel sürecin ortaya çıkardığı bir olgudur bu.

Hayvanlardada eşcinsellik vardır.

Peki çözümü nedir tabiki insan hakları evrensel beyannmesinin ilk 3 maddesi bu maddelere hangi din karşı çıkıyorsa o dinden uzak durun saygılar.

Madde 1 :Tüm insanlar özgur, değer ve hak bakımından eşit olarak doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler. Birbirlerine karşı kardeşlik düşünceleriyle davranmalıdırlar.
Madde 2 : Herkes; ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal ya da baska inançlarına bakılmaksızın eşit haklara sahiptir. İnsanlar ulusal ve toplumsal kokenleri, zenginlikleri, doğuş farklılıkları ya da herhangı başka bır ayrım gozetılmeksizin bu bildirgede belirtilen tüm haklardan ve özgürlüklerden yararlanabilirler.
Madde 3 : Yaşamak, özgürlük ve kışı güvenligi herkesın hakkıdır.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Dünya sağlık örgütü 70'li yıllarda eşcinselliği hastalık ve rahatsızlık kapsamından çıkardı

Amerikan psikolojik derneğide eşcinselliğin bir tercih olmadığını, doğal olduğunu ve tedavisinin olmadığını açıklamıştı.

Eşcinsellere yapılan bu karalamaların geçmiş zamanda siyahilere yapılanlardan hiçbir fakı yoktur.

Evrimsel sürecin ortaya çıkardığı bir olgudur bu.

Hayvanlardada eşcinsellik vardır.

Peki çözümü nedir tabiki insan hakları evrensel beyannmesinin ilk 3 maddesi bu maddelere hangi din karşı çıkıyorsa o dinden uzak durun saygılar.

Madde 1 :Tüm insanlar özgur, değer ve hak bakımından eşit olarak doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler. Birbirlerine karşı kardeşlik düşünceleriyle davranmalıdırlar.
Madde 2 : Herkes; ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal ya da baska inançlarına bakılmaksızın eşit haklara sahiptir. İnsanlar ulusal ve toplumsal kokenleri, zenginlikleri, doğuş farklılıkları ya da herhangı başka bır ayrım gozetılmeksizin bu bildirgede belirtilen tüm haklardan ve özgürlüklerden yararlanabilirler.
Madde 3 : Yaşamak, özgürlük ve kışı güvenligi herkesın hakkıdır.
Videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Entropyy22

Üye
Düşünce
Ateist
Videoyu izlemenizi tavsiye ederim.
İzlemeden cevap vermem dostum buna emin olabilirsin izledim benim yazdıklarımla tezat bir durum yok.

Ha arkadaş videonun 1,55 dakikasında tedavi yöntemlerini söylemiş bir kişiye değil, tedavi edebiliyorsa bunu tüm dünyaya açıklasın. Tıp nobel ödülünü alır net söylüyorum bizde kendisi ile gurur duyarız :)

Burcuva

☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Peki bir soru sorayım:

Diyelim ki bir adam çocukken annesinden kötü muamele gördü. Ya da annesi kötü biri değilse de hayatın zorluklarından dolayı yanlış işlere sürüklenmişti. Bu adam da kadınlara karşı korku, nefret, çekince, güvensizlik, her neyse birtakım olumsuz duygular geliştirdi. Bu da onu homoseksüel olmaya itti. Kadınlara yaklaşamadı, sevemedi kadınları.

Onun bu fobisini tedavi etmeyecek, normaldir, homoseksüel takılsın mı diyeceksiniz?

Burcuva

☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Bir diğer konu, LGBT grubunun tamamını eşdeğer göremezsiniz. Bunlar içinde doğanın dayatmasıyla belli bir konumda olan (diğer deyişle belli bir konumda olamayan da diyebiliriz) ve tercih hakkı bulunmayanlar olabileceği gibi, (örneğin transseksüeller ve interseksüeller böyledir. Bunların durumu tercihe bağlı değildir.) fakat bir kısmı da tercihe bağlıdır.

Biseksüel diye bir kavramın oluşu bile, bu tercihe bağlılık durumunun apaçık göstergesidir. Bu tercihler değişebilir, değişmesine çalışılabilir. Bu böyle doğmuş, yapacak bir şey yok, böyle de gidecek diye bir kader anlayışı asla kabul edilebilir değildir. Transseksüellerin bile tıp sayesinde artık bir seçimi olabiliyor.

Nasıl yani seçeneksizlik, nasılsa öyle gider anlayışı? Değişim esastır. Her şey değişebilir de değişmesine çalışılabilir. Başarılır başarılamaz ayrı. İmpossible is nothing!

Entropyy22

Üye
Düşünce
Ateist
Peki bir soru sorayım:

Diyelim ki bir adam çocukken annesinden kötü muamele gördü. Ya da annesi kötü biri değilse de hayatın zorluklarından dolayı yanlış işlere sürüklenmişti. Bu adam da kadınlara karşı korku, nefret, çekince, güvensizlik, her neyse birtakım olumsuz duygular geliştirdi. Bu da onu homoseksüel olmaya itti. Kadınlara yaklaşamadı, sevemedi kadınları.

Onun bu fobisini tedavi etmeyecek, normaldir, homoseksüel takılsın mı diyeceksiniz?
Bu konuyu araştırıken Cinsel eğitim Tedavi Ve Araştırma Derneğinin şu açıklamasını okumuştum

Eşcinselliğin tedavisi var mıdır?

Eşcinsellik bir hastalık olarak kabul edilmediği için bir tedavisi de yoktur. Bir ruhsal bozukluk olarak kabul edildiği dönemde çeşitli psikolojik yöntemler, bugün rahatlıkla işkence olarak kabul edilebilecek davranış tedavileri, ilaç ve hormon tedavileri ve hatta beyine yönelik cerrahi girişimler denenmiştir. Bu yöntemlerle eşcinsel bireylerin cinsel yönelimlerinde kalıcı değişiklik sağlandığı gösterilemediği gibi, uygulandığı kişide ruhsal ve bedensel hasara neden olabildiği saptanmıştır. Tedavi ve terapi adı altında yürütülen bu dönüştürme/onarım girişimleri etik ve bilimsel olarak sorunludur ve bilimsel otoritelerce önerilmemektedirler. Bu girişimler cinsel yönelimlerinin farkına vardığında toplumun eşcinsellikle ilgili olumsuz tutumu (homofobi) nedeniyle bu durumundan hoşnutsuzluk duyan, cinsel yönelimleriyle ilgili belirgin bir kafa karışıklığı yaşayan, yoğun bir gelecek kaygısı ve karamsarlığa kapılan kişileri hedef almaktadır. Eşcinselliği dönüştürmeye yönelik bu girişimlerin cinsel yönelimde değişikliğe neden olmadığı, geçici olarak kişinin cinsel yönelimini daha etkin bir şekilde baskılamasına yardımcı olabileceği bilinmektedir. Sonuç olarak, hiç kimsenin bir heteroseksüeli eşcinsel haline getirme gücü olmadığı gibi, hiç kimse ya da herhangi bir yöntemin bir eşcinseli heteroseksüel yapamayacağı bilinmektedir.

Eşcinsellerin ruh sağlığı uzmanlarından yardım almaları gerekli midir?

Kişinin cinsel yöneliminin farkına varmasıyla başlayan kendini tanıma, kabullenme, çevresindekilerle paylaşma, sosyalleşme sürecinde birçok eşcinsel ruh sağlığı uzmanlarından yardım alma gereği duyabilir. Bu süreç kişinin kendi homofobisi ve içinde yaşadığı toplumun eşcinsellikle ilgili olumsuz tutum ve yargılarıyla yoğun bir şekilde karşılaştığı, kendisini yalnız, dışlanmış ve çaresiz hissedebileceği bir dönemdir. Ruh sağlığı uzmanları kişinin kendini tanımasına imkan veren, yargılayıcı ve yönlendirici olmayan bir tutumla bu süreçte önemli katkıları olabilmektedir. Gerçekçi olmayan değişme umutları vermeyen, kişinin huzursuzluğunu kendisini baskılaması için kötüye kullanmayan bu yaklaşımla kişinin kendi cinsel yönelimini keşfi, tanıması ve kendi koşul ve talepleri doğrultusunda kimliğinin bir parçası olarak var edebilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca bu süreçte yaşanılan zorlanmalara bağlı olarak ortaya çıkabilen depresyon, bunaltı bozuklukları, davranış sorunları, intihar düşünce ve girişimleri, alkol ve madde kullanımı gibi birçok konuda ruh sağlığı uzmanlarınca etkin tedaviler uygulanabilmektedir.
Eşcinsellerin de heteroseksüeller gibi yaşamları süresince cinsel yönelimleri ile ilgisi olmayan çeşitli ruhsal sorunları olabilmekte, bunlarla ilgili olarak ruh sağlığı uzmanlarından destek almaları gerekebilmektedir.

Burcuva

☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Cinsel eğitim Tedavi Ve Araştırma Derneğinin şu açıklaması
Pek açıklayıcı bulmadım yazıyı. Sıradan suya sabuna dokunmayan laflar edilmiş. Geçmişte yapılan hatalı tedaviler artık tedavi uygulamayalım demeyi gerektirmez. Tabii ki transseksüellerin cinsiyet belirleme ameliyatları dışında invaziv bir girişim olmayacak. Tabii ki telkin terapisi olacak. Bu tür açıklamalar bırakalım yapsınlar anlayışları. Bırakalım yapsınlarla sorunlar çözülmez. Bırakalım öldürsünlere kadar gidebilir. Almanlar da 2. dünya savaşı felaketine yol açmadan önce Yahudileri bırakalım öldürsünler diyorlardı.

Neyse, yazı sorumu cevaplamıyor. Sorum şuydu: Annesi yüzünden kadınlardan hoşlanmama takıntısı geliştiren ve bu yüzden homoseksüel olan adamı bırakalım istediğini olsun mu? Tabii ki zorla kliniğe kapatıp beynine elektrik şoku verelim mi vermeyelim mi diye sormuyorum!

Eşcinselliğe sınırsız özgürlük anlayışı evet dünyada yol alıyor. Fakat dünyada bazen tuhaf gelişmeler de olabiliyor. Uyuşturucu da bazı ülkelerde serbest bırakılıyor.

Nasıl yani, bırak kendilerini zehirlesinler gebersinler öyle mi?! Kanada var bu ülkeler içinde, şaşırdım! Tayland'a şaşırmadım ama Kanada'ya şaşırdım.

Bunun tek açıklaması olabilir: Bırak salak mazarrat parazitler kendini zehirleyip gebersinler de kurtulalım yani, başka ne açıklaması olabilir bu serbestliği tanımanın?

Eşcinseller de bırakalım ne yaparlarsa yapsınlar bir kadına çocuk doğurtup neslini sürdüreceğine gitsin bir erkekle yaşasın nesli devam edemesin düşüncesi mi acaba?

Başka bir gelişme dünyada; totaliter, dediğim dedik, sözünden hemen döner ama döndüm demez, öyle demediydim diye yalan söyleyen liderlere olan yöneliş. Kekle bizi ey mesih aptal yerine salak yerine koy bizi eyyy yüce kurtarıcımız koyunluğu. Yani dünya kamuoyunda oluşan kanaatler illa doğru olacak diye bir şart yoktur. İnsanlar yanlış yönlere de gidebilirler. Tartışmalı konularda kestirip atmanın bir yolu yok.

"Eşcinsellik hastalık değildir, tedavisi yoktur!" Nerden varıyorsunuz bu kanıya? Bu kadar kesin kanı nasıl üretebiliyorsunuz? Ya hastalıksa? Tedavisi de varsa?

Entropyy22

Üye
Düşünce
Ateist
"Eşcinsellik hastalık değildir, tedavisi yoktur!" Nerden varıyorsunuz bu kanıya? Bu kadar kesin kanı nasıl üretebiliyorsunuz? Ya hastalıksa? Tedavisi de varsa?
Bu kanıya inanın ben varmıyorum benim işim bu değil benim işim ekonomi:) Şaka bir yana bu kanıya uzun yıllar çalışmalar sonucu varıldı. Verenlerde bu işin uzmanları, bizde bu bilgileri onlardan öğreniyoruz. Dünyada bu işin uzmanı milyonlarca insan var, ve ortak bir karar alıyorlar. Tedavisi var diyeninde elinden tutmuyorlar buldum diyen varsa buyursun tedavi etsin. Ben tam olarak ne demek istediğinizide anlamıyorum aslında tedavisi var saklıyorlarmı diyorsunuz yoksa yeterince araştırma yapılmıyor mu diyorsunuz?

Çocuk yaştaki travma konusuna gelince bu travmalarda eşcinselliğe sebep olmuyor. Eğer olsaydı psikolojik bir hastalık olarak değerlendirilir tedavisi yapılırdı. Bu konudada birçok bilimsel makale okumuştum. Tedavi topluma kazandırmak amaçlı yapılabilir

Hatta bu konu onur haftasında Lambdaistanbul Ruh Sağlığı Komisyonunda gündeme gelmiş internette okumuştum

Verilen cevap:
“Çocuklukta yaşanan travma eşcinselliğe neden olur mu?”
Hayırı bu önyargının temelinde “Eşcinsellik hastalıktır” düşüncesi yatmaktadır. Bu düşünceye bağlı olarak da eşcinselliğin nedeni araştırılmaktadır.

Pek çok insanın çocukluğunda travmalar vardır, eğer bu doğru olsaydı herkes eşcinsel olurdu. Neden bir erkeğin bir kadını sevmesinin nedeni araştırılmazken bir kadının bir kadını sevmesinin sebebi araştırılmaktadır?

Burcuva

☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Neden bir erkeğin bir kadını sevmesinin nedeni araştırılmazken bir kadının bir kadını sevmesinin sebebi araştırılmaktadır?
Bu soruyu anlamsız buldum. Bu soru şunun gibi: "Neden altı parmaklı bir çocuk doğduğunda bunun nedeni araştırılıyor da, beş parmaklı doğanların neden beş parmaklı olduğu merak edilmiyor?" Neden beş parmak konusu gerçekten bir merak konusu olabilir ama bu ayrı konu.

Nasıl yani şimdi annesini sevmeyen çocuğun büyüyünce kadınları sevmemesi ve hemcinslerini tercih etmesi nasıl yani olamaz? Bunun olmaması için ne gibi gerekçe olabilir?

Bana elli tane de homofilik tebliğ göstersen farketmez. Ben zaten dünyada homofilik bir moda trendin geliştiğini söylüyorum. Bunu uyuşturucuyu serbest bırakma eğilimleri ile bu nedenle kıyasladım zaten.

Tedavisi var saklıyorlar filan elbette demiyorum. Tedavisi yok demenin altında hastalık değil söylemi yatıyor. Ben ise çocukken annesini sevmeyen bir adamın büyüyünce homoseksüel olabileceğini, yani iddianın aksine çocukluk travmasının homoseksüelliğe yol açabileceğini söylüyorum.

Homoseksüellik normal bir durum değildir. Bir anomalidir ve nedenlerinin araştırılıp bu durumun değişmesine çalışılması gerekir. Benim görüşüm böyle.