Lucy Yalanı

virac

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Selamlar,

Hadi seninle beraber bilgilerimizi test edelim. Bahsedeceğim Lucy'e geçmeden önce; hayır, beynimizin yalnızca yüzde 10'unu kullanmıyoruz, bu bir yalandır, halk arasındaki yanlış bilgilerden birisidir.

Her neyse, biz konumuza devam edelim.

Lucy'e dönerksek;

24 Kasım 1974 tarihinde; Donald Johanson ve Tom Gray tarafından daha sonraları Lucy diye adlandırılacak birisinin, bir grup kemikleri, yine yaklaşık %40'ı var olan bir iskeleti bulunur. Bu iskelet, bulunduğu ülke de, Afrika'da, Etiyopya'nın bir müzesinde hala daha sergilenmektedir.

İşte Lucy budur.

Peki kendisi hakkında ne biliyoruz? Mesela yaşını.

Yine 1974 yılında Maurice Taieb vd James Aronson; Case Western Reserve University de, Aronson'ın laboratuvarında, Potasyum-argon yaş tayini metodu ile bir sonuç elde edilmek istendiyse de, bu metot sorunluydu, tam bir cevap olamazdı; çünkü volkanik kayaçlar bulundukları yeri kimyasal olarak değiştiriyordu.

1990'da Toronto Üniversitesinin yaş tayini metodunu güncelleyene, bu metodu geliştirip, sonuçları kesinleştirene kadar tam bir cevabı yoktu, verilere güvenilemezdi.

1992 yılıda Aronson ve Robert Walter iki uygun volkanik kül numunesini buldular - bu eski kül tabakası fosilin yaklaşık 18 metre altındaydı ve genç tabaka, numunenin biriktirme yaşını yakından işaretleyerek sadece bir metre altında duruyordu. Bu numuneler, Robert C. Walter tarafından İnsan'ın Kökenleri Enstitüsü tarafından argon-argon yöntemine göre incelendiğinde, 3.22 ve 3.18 milyon yılı bulunuyordu.

Bu yaş belirleme çalışmasını yapan Robert C. Walter'ın makalesini yani orijinal çalışmayı buradan okuyabilirsiniz:

Aslında Nurcu-İslamcı bir site de olan Sorularlaİslamiyet; bütün yaşananları bilimsel hokkabazlık olarak yorumlayacak ama tam bir cevap veremeyecekti.

İlk tweet de şöyle yazmaktadır:

''İnsanın sözde atası olarak tanıtılan Australopıthecus diye adlandırılan türlerin tümü günümüz maymunlarına benzeyen ancak soyu tükenmiş maymun türleridir.''

Aslında Lucy, hiçte ata/baba/anne denilecek bir çizelge de yer almaz ve hatta birkaç gün önce de Lucy'nin atası olarak düşünülen bir fosil bulundu:

Mesaj da bahsedilen ''günümüz maymunlarına benzeyen (ancak soyu tükenmiş(?)) maymun türleri''ne primat denir. Primat nedir? Neden denir? Ne gibi özellikleri vardır? Haklarında ne biliyoruz gibi soruları cevaplamak için kendiniz de araştırma yapabilirsiniz. Kısacası; primatlara, tanımı gereği; biz insanlarda, Lucy'de, arasındakiler de primat sınıfına girmektedir. Bu cümlesi doğrudur. Primatların her birisi farklı türdür ama teorik-teknik açıdan kökleri aynıdır.

Ayrıca İnsanın evrimi hakkında bulunan-kullanılan tüm fosilleri listesini buradan bulabilirsiniz arkadaşlar, hepsini değerlendirmeye alın:

Gerçekten de canlıların tarihsel olarak sınıflandırmasına da bakıldığında; ilkelden, gelişmişe doğru bir kademe ile ilerlediği rahatlıkla gözlemlenebiliyor. Ama bu, onların birbirlerinden mi evrildiklerini gösteriyor? Yoksa bu düşünüldüğünde mantıklı görünen ama gerçek olmayan bir yanılsama olabilir mi?

Tweet şöyle devam ediyor;

''Lucy Yalanı ile de evrimcilerin ne kadar sahtekar olduğunu görmüş olduk. Allah insanı yoktan bir anda yaratmıştır.''

Yani bir anda, o haliyle, hiçbir gelişme göstermeden, hiç bir şeyden evrilmeden insan mı oluşmuş? Sanırsak öncekiler, Tanrının deneme yanılma sürümleri olmalı. Nitekim biz insan türünü yaratabilmek birkaç milyon yılını almış. Vay canına!

Son tweet de ise şöyle söylenmiş;

''Lucy Yalanı gibi teke tek programında bitkilerin evrimi konusu konuşuldu. Halbuki tüm bitki fosilleri yaratılışı kanıtlamaktadır. Tek bir ara fosil yoktur.''

Kısacası; milyonlarca yıl geçmesine rağmen hiç evrime uğramamış, değişmeden duran bazı bitkiler, böcekler; evrimin yokluğu hakkında bir argüman olarak sunulmaktadır. Aslında bu içeriği Adnan Oktar/Harun Yahya'nın ''Yaratılış Atlası''nda bulabiilrsiniz.

Ne büyük bir keşif ama! Evrimciler kesinlikle yanılıyorsalar, bu argümanları incelemeleri gerekir. Ünlü evrim biyolojisi profesörü Richard Dawkins'in bu kitaptaki içerikleri incelediği videoları burada bulabilirsiniz:

Tek bir ara fosilin olmadığı iddiası da dikkat alınmaya değerdir, hadi evrimciler nasıl bir cevap vermiş görelim;

Son olarak yaratılıçılığı savunan şu üç siteyi de incelemenizi tavsiye ediyorum;

http://www.sorularlaevrim.com/ (Nurcu-İslamcı)

https://fosiller.com/?cat=28&paged=2 (Harun Yahya/Adnan Oktar)

https://www.jw.org/tr/kutsal-kitabin-ogrettikleri/bilim (Yehova'nın Şahitlerinin yaratılışçılığı savunduğu ve Kutsal Kitap'ın (Tevrat, Zebur, İncil) bilim ile uyumlu olup olmadığı hakkında yer alan çalışmaları)

Yazarı tarafından düzenlendi:

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Lucy sonuna kadar gerçektir ve insanın atası bir türe ait bir bireydir. Zaten maymun bir anda bitip pat diye insan başlamaz. Tabii ki tam olarak insana benzemeyecek. Ama şempanzeye de tam olarak benzemez. Bu bir tür. Bugünkü insanlardan da şempanzelerden de farklı bir ayrı tür.

virac

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Ben tek bir Tanrıya/Allah'a inanıyorum.

Bir gün öldükten sonra dirileceğimize, O'na hesap vereceğimize ve buna göre bir karşılık bulacağımıza inanıyorum. Bu inancımı dillendirmek için kendimce yeterli delilim var. Bu sözümden sorumlu olan kişi benim, başkası bu söylediğime ilgi göstermek zorunda dahi değildir.

Açıkçası, Tanrı hakikati karşısında; evrimmiş, yaratılışmış ilgilenmiyorum; aslında bilim nasıl olgusunu açıklarken; dinler ise neden sorusunun cevabını vermekle ilgilenir.

Tanrının varlığı, yaşadıklarımız, bazı şeyleri yaşamaya zorunlu olarak tabii tutulmamız hakkında felsefi/düşüncesel cevaplarım, yorumlarım var. Bütün bunlar yaşanırken ve hayatımı yaşarken de; iyi, erdemli ve dürüst olmaya çok dikkat ediyorum. Benimle, bizimle ilgilenen bir Tanrıya inanan, monoteist, Tanrı ile kendince ilişkisi olan birisi olarak anılmaktan da memnunum.

Peki Tanrı benim bu halimden memnun mu? Benden razı mı? Bunu hiç zannetmiyorum.

Keşke aramız daha iyi olabilseydi. Umarım öyledir ve öyle değilse bile, öyle olmasını çok isterim :)

Şimdilik bildiklerimiz; evrimcilerin bizlere sunduğu verilere göre, mikroevrimin yanı sıra makroevrimin de olduğudur. Bunu sahip olduğumuz verilerle, mantıksal çıkarımlarla doğrulayabiliyoruz. Belki de bir makroevrimi bu zamanımızda görmek için süremiz çok kısa ve büyük ihtimalle bizler bunu yaşarken göremeyeceğiz. Keşke o zamanlarda, makroevimi görebilirken doğmuş olsaydım diyorum.

Yine de bir bilince sahip olduğum için yüce ve tek olan Efendi'mize minnettarım. Kendisine sonsuz teşekkürler ediyorum. Görebilmek, duyabilmek, dokunabilmek, hissedebilmek harikulade. Bu saydıklarımın her birisinin gerçekleşebilmesi bile inanılmaz ve hepsine birden sahip olmak ise tarif edilemez bir mutluluk.

Varoluşunuzun kıymetini bilin. Tanrıya/Allah'a hamdolsun.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Dezmin ne olduğunu bilmeden diye deistim diyorsun @virac ? Ne olduğunu bilsen de öyle deistim desen daha iyi olurdu. Sana tavsiyem olduğunu söylediğin şeyi iyi araştır. Sen deist değil teistsin. Klavyye hatası olmasın? :)

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Belki de bir makroevrimi bu zamanımızda görmek için süremiz çok kısa ve büyük ihtimalle bizler bunu yaşarken göremeyeceğiz. Keşke o zamanlarda, makroevimi görebilirken doğmuş olsaydım diyorum.
Şaka yapıyor olmalısın. Bir türden iki türün meydana gelmesi için milyonlarca yıl gerekiyor. İnsan ile şempanze sekiz milyon yılda ayrıştı. Şu aşamada virüsleri ayrı tutarsak gelişmiş bir türde ayrışma en az bir on milyon yıl ister!

virac

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Dezmin ne olduğunu bilmeden diye deistim diyorsun @virac ? Ne olduğunu bilsen de öyle deistim desen daha iyi olurdu. Sana tavsiyem olduğunu söylediğin şeyi iyi araştır. Sen deist değil teistsin. Klavyye hatası olmasın? :)
Ben ve @KuranMumini2698 kullanıcısı ile Kur'andaki bazı ayetler hakkında anlaşamadığımız için yollarımızı ayırdık; doğru, Kur'anda bence de bir 19 sistemi var olabilirdi ve bu Kur'anın doğruluğuna belki delil olabilirdi ama bu, o ilgili ayetlerin problemli olmadıkları, bu sayısal sistemin doğruladığı sözlerinin doğru olduğu anlamına gelmiyordu. Beni o ayetler hakkında ikna edemeyince, bölündük; doğal olarak ben de Kur'anı reddeden bir pozisyona düşmüş oldum. Ancak bu yine de dinlere saldırganvari bir tavır aldığım anlamına gelmiyor. Tarafsızlığımı koruyorum, koruyacağım.

Deizm'e gelince; klasik deizm için bu eleştiriniz doğrudur. Ama ben klasik bir deist değilim. Yukarıdaki mesajımda da söylediğim gibi bir başkası veya herhangi bir deist bile bir Tanrının varolduğunu söyledikten sonra ki söylediğime ilgi göstermek, onaylamak zorunda dahi değildir. Bizlerin ortak noktası dinlerin ve dinlerden kaynaklanan dogmaların reddidir ama yine ortak bir yön olarak bir yaratıcının varlığını kabul ediyoruz; bu adımın ardından gelen devamındaki görüşler ise bizlerin kişisel alanıdır.

Şaka yapıyor olmalısın. Bir türden iki türün meydana gelmesi için milyonlarca yıl gerekiyor. İnsan ile şempanze sekiz milyon yılda ayrıştı. Şu aşamada virüsleri ayrı tutarsak gelişmiş bir türde ayrışma en az bir on milyon yıl ister!
Katılıyorum; bizlerin görebilmesi için süremiz çok kısa, keşke bizzat gözlemlenmiş, bizzat her bir sürecin kayıt altında olduğu bir zamanda doğmuş olsaydım isteğimi bu vesile ile yeniliyorum ama bunu söyledikten sonra değişecek pek bir şeyinde olmayacağını biliyorum :)

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Tek bir ara fosilin olmadığı iddiası da dikkat alınmaya değerdir, hadi evrimciler nasıl bir cevap vermiş görelim;
Bu
Bu fotoğrafı kuşların Evrim’ini anlatan bir videodan aldım. Kuşların evrimleşmesi milyonlarca yıl sürdüğüne göre bu şekilde tek bir fosil olmaması insanlarda haliyle büyük bir soru işareti oluşturuyor. İnsanlar geçiş formu derken her iki türün özelliğini gösteren değil birini gösterirken diğerine tam dönüşmemiş organlara sahip canlılar bekliyor.
E85868D2-536D-4055-9A39-A4DF94DDE419.png

virac

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
İnsanın yaşayabilmesi için ortamın bu şekilde olması milyonlarca yıl sürdüğü için olabilir mi?
Allah'ın önce insan yerine maymunsuları yaratması için mi bunu söylüyorsunuz?
Milyonlarca yıl içerisinde insan varedilmeden önce insana uygun dünyanın oluşumu için melekler ne işe yarıyormuş? Hep geçmişten günümüze geldikçe daha gelişmiş olarak bulunan Maymunsular da nedir, Allah'ın onlara ihtiyacı nedir?

virac

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Hayır insandan önceki bütün varlıklar için
İlk cümlemden alıntı, eksik aldığınız cümlemin tamamı:

''Yani bir anda, o haliyle, hiçbir gelişme göstermeden, hiç bir şeyden evrilmeden insan mı oluşmuş? Sanırsak öncekiler, Tanrının deneme yanılma sürümleri olmalı. Nitekim biz insan türünü yaratabilmek birkaç milyon yılını almış. Vay canına! ''

virac

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Bu

Bu fotoğrafı kuşların Evrim’ini anlatan bir videodan aldım. Kuşların evrimleşmesi milyonlarca yıl sürdüğüne göre bu şekilde tek bir fosil olmaması insanlarda haliyle büyük bir soru işareti oluşturuyor. İnsanlar geçiş formu derken her iki türün özelliğini gösteren değil birini gösterirken diğerine tam dönüşmemiş organlara sahip canlılar bekliyor.Ekli dosyayı görüntüle 1364
Önce şunu sorayım; siz fosiller hakkında verilen cevapları izlediniz ve/veya okudunuz mu?

Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Milyonlarca yıl içerisinde insan varedilmeden önce insana uygun dünyanın oluşumu için melekler ne işe yarıyormuş? Hep geçmişten günümüze geldikçe daha gelişmiş olarak bulunan Maymunsular da nedir, Allah'ın onlara ihtiyacı nedir?
Bu dünyada Allahın Hakim sıfatı hükmeder. Bu yüzden hemen her şey sebebe bağlı cereyan eder. Sebepler planında ortamın oluşması bu kadar sürmüş, olayların meleklerin yaptığı işle ilgisi sadece şuursuz varlıkların kendilerine çizilen rolü oynarken yapmış oldukları ibadeti şuurlu bir şekilde Allah'a arzdan ibaret. Sizin beklediğiniz ani ve sebepsiz şeyler Allah'ın kudret sıfatının tecellisidir. Bunlar yaratılışın ilk anında, ahirette ve hayat gibi sebeplerle izah edilemeyecek olaylarda görülür.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Hep geçmişten günümüze geldikçe daha gelişmiş olarak bulunan Maymunsular da nedir, Allah'ın onlara ihtiyacı nedir?
Allah'ın hiçbir canlıya ihtiyacı yoktur. Bir zamanlar farklı canlı türlerinde farklı isim ve sıfatlarının tecellisini müşahade etmeyi murad etmiş olabilir. İnsanın görüntüsü de zamanla değişmiş olabilir. Sonuçta insan yine insandır

virac

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Bu dünyada Allahın Hakim sıfatı hükmeder. Bu yüzden hemen her şey sebebe bağlı cereyan eder. Sebepler planında ortamın oluşması bu kadar sürmüş, olayların meleklerin yaptığı işle ilgisi sadece şuursuz varlıkların kendilerine çizilen rolü oynarken yapmış oldukları ibadeti şuurlu bir şekilde Allah'a arzdan ibaret. Sizin beklediğiniz ani ve sebepsiz şeyler Allah'ın kudret sıfatının tecellisidir. Bunlar yaratılışın ilk anında, ahirette ve hayat gibi sebeplerle izah edilemeyecek olaylarda görülür.
El cevap; ben de bilmiyorum, demek istiyor arkadaşlar.

virac

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Allah'ın hiçbir canlıya ihtiyacı yoktur. Bir zamanlar farklı canlı türlerinde farklı isim ve sıfatlarının tecellisini müşahade etmeyi murad etmiş olabilir. İnsanın görüntüsü de zamanla değişmiş olabilir. Sonuçta insan yine insandır
Evrilmişlerdir ama birbirlerinden değil; Allah o türü öncesine göre bizzat kendisi evirerek/değiştirerek ve bunu da her defasında sıfırdan yaratarak var etmiştir mi demek istiyorsunuz?