Lucy Yalanı

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Halbuki Mısır'dan çıkan Yahudiler, Faran/Paran çölünde kaldılar; Musa Mekkeye mi gitti?

“Rab, Sina’dan geldi ve onlara Sâir’den doğdu; Paran dağlarında parladı ve mukaddeslerin onbinleri içinden geldi. Onlar için sağında ateşli ferman vardı.” (Kitab-ı Mukaddes, Tesniye, bâb: 33, cümle: 2. )

Musa'nın Mısır'dan çıkması; Sina, Sair ve Paran dağları yolculuklarını göstereyim; https://wol.jw.org/tr/wol/d/r22/lp-tk/1102003110
Bu ayette bahsedilen yerler; Musa ve kavminin sırasıyla konaklayarak İsrail'e vardıkları yerlerdir; Muhammed hakkında bir ön bildirim değildir.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yalnızca şunu diyeceğim; Musa'nın böyle bir sözü, bütün bu kitabın sadece bu bölümü dışında hiçbir yerde bulunmamaktadır. Aldığınız kaynak da hakikaten ilginç. Bence; hayır, bu peygamberiniz Muhammed hakkındaki bir bildirim değildir, ben buna dair bir işaret göremiyorum; bu cümlenin doğrulayamayacağınız gibi, yalan olabilecek bir cümle de Muhammed için kullanılamaz.
O zaman İncil ve Tevratı bir kenara bırakalım. Peygamber seçilecek insan, insanlar arasında güvenilir biri olmalı. Hz Muhammedin hayatını inceleyelim:
40 yaşına kadar tek bir yalanı görülmeyen ve kavmi tarafından Emin lakabı takılan biri birden Allah adına yalan söylemeye başlayabilir mi? Haksızlık ve zulümlere karşı “Hılfü’l-Fudûl” denilen cemiyete üyedir daha peygamberlikten önce

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Çok rahatlıkla şehvet peşinde koşmasına müsait bir ortam varken 25 yaş gibi şehvetin ileri olduğu bir yaşta 40 yaşında ve dul bir kadınla evlenmesi şehvet düşkünü olmadığını gösterir. Evlilik teklifinin Hz Muhammed tarafından değil, Hz Hatice tarafından yapılması para peşinde olmadığını da gösterir

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
O zaman İncil ve Tevratı bir kenara bırakalım. Peygamber seçilecek insan, insanlar arasında güvenilir biri olmalı. Hz Muhammedin hayatını inceleyelim:
40 yaşına kadar tek bir yalanı görülmeyen ve kavmi tarafından Emin lakabı takılan biri birden Allah adına yalan söylemeye başlayabilir mi? Haksızlık ve zulümlere karşı “Hılfü’l-Fudûl” denilen cemiyete üyedir daha peygamberlikten önce
Ben Muhammed'e hayatım da hiç yalancı demedim ki; peki ya Muhammed'e melek görünümde bildirimler yapanın düşmüş bir melek-ifrit-cin olmadığını nereden biliyorsunuz? Muhammed'in hayatında hiç yalan söylememesi, kötü varlıkların onu kandırması için uygundur. Muhammed gerçekten de doğruyu söylüyordur ama peki ya ona bildirimler yanlışsa, olamaz mı?

Diyeceksiniz ki hiç İblis şeytan hiç iyiliği emreder mi; o zaman tahrif edildiğini söyleyip hakkında tek bir delil getiremediğiniz İncil'e bakalım; eğer iyiliği emredip, kötülükten sakındırmak standardınız ise, İncil'deki cümleleri, emirleri nereye koyacağız. İblis'in yapabileceği en büyük kötülük gerçek Tanrı yerine sahte Tanrıya tapılması olabilir.

Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ben Muhammed'e hayatım da hiç yalancı demedim ki; peki ya Muhammed'e melek görünümde bildirimler yapanın düşmüş bir melek-ifrit-cin olmadığını nereden biliyorsunuz? Muhammed'in hayatında hiç yalan söylememesi, kötü varlıkların onu kandırması için uygundur. Muhammed gerçekten de doğruyu söylüyordur ama peki ya ona bildirimler yanlışsa, olamaz mı?

Diyeceksiniz ki hiç İblis şeytan hiç iyiliği emreder mi; o zaman tahrif edildiğini söyleyip hakkında tek bir delil getiremediğiniz İncil'e bakalım; eğer iyiliği emredip, kötülükten sakındırmak standardınız ise, İncil'deki cümleleri, emirleri nereye koyacağız. İblis'in yapabileceği en büyük kötülük gerçek Tanrı yerine sahte Tanrıya tapılması olabilir.
Bahsettiğiniz ihtimalde, bu duruma mübtela olan insanlarda çeşitli anormal davranışlar olur. Oysa ki Hz Muhammed de anormal davranışlar değil sadece güzel ahlak vardı.

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Bahsettiğiniz ihtimalde, bu duruma mübtela olan insanlarda çeşitli anormal davranışlar olur. Oysa ki Hz Muhammed de anormal davranışlar değil sadece güzel ahlak vardı.
Eee ama İncil'de de, İncil'deki Hristiyanlarda da anormal davranışlar yok, yalnızca ama yalnızca güzel ahlak var; iyiliği emredip, kötülükten sakındırmak standardınız ise bu ikilemi nasıl aşacağız?

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni

Hz Muhammed Mekkeden çıkarken elindeki emanetleri sahiplerine teslim etmesi için Hz Aliye teslim ediyor. Elinde kendisini öldürmek isteyen insanların emanetleri var; çünkü daha güvenilir biri Mekkede yok

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Eee ama İncil'de de, İncil'deki Hristiyanlarda da anormal davranışlar yok, yalnızca ama yalnızca güzel ahlak var; iyiliği emredip, kötülükten sakındırmak standardınız ise bu ikilemi aşacağız?
Standardım sadece bu değil. İncildeki güzel ahlak öğretilerinin tamamı doğrudur ve vahiy kaynaklıdır ama başta Tevhide aykırı akideler var

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Hz Muhammed Mekkeden çıkarken elindeki emanetleri sahiplerine teslim etmesi için Hz Aliye teslim ediyor. Elinde kendisini öldürmek isteyen insanların emanetleri var; çünkü daha güvenilir biri Mekkede yok
Muhammed başından sonuna kadar doğruyu söyleyen bir insan olabilir peki ya Ona birtakım sözleri söylenin doğru, güvenilir olduğunu nereden, nasıl, ne şekilde bileceğiz?

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Standardım sadece bu değil. İncildeki güzel ahlak öğretilerinin tamamı doğrudur ve vahiy kaynaklıdır ama başta Tevhide aykırı akideler var
Aranızdaki tek fark Tanrının kim olduğuna dair bildirimlerinizdir. İşte bende bunu sorguluyorum.

Belki de başından beri Hristiyanlık doğruydu, Muhammed'i de kandırdı ve tüm insanlığa büyük bir tuzak kurdu, nereden bilebiliriz? Mesela Hristiyanlığa göre Musa şeriatını yerine getirmek zorunlu değildir; ancak mesela İslam da ise bu, hadisler ile varlığını devam etmektedir. İblis şeytan; Tanrıya rest çekerek, Tanrının kaldırdığı hükmü, ona rağmen yeniden yürürlüğe koymuş olamaz mı?

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Eğer Tanrının varlığı dışında O'nun hakkında yeteri kadar delilim olmadığım halde herhangi şey de ileri gidersem (mesela yanlış dinleri, O'nun adına konuştuğunu söyleyen birtakım elçileri vb. izlersem), nefsime zulmedenlerden olabilirim. Çünkü ben O'na hesap vereceğim; delilin güvenilir olmadığın halde neden zanna uydun da, beni daha çok üzdün derse, ne diyeceğim? Yoksa siz, inancınızın O'nun katında hatalı olduğu ortaya çıksa dahi, bana O'nun katında şefaat edebileceğiniz garantisini verebiliyor musunuz?
Güncel

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Aranızdaki tek fark Tanrının kim olduğuna dair bildirimlerinizdir. İşte bende bunu sorguluyorum.

Belki de başından beri Hristiyanlık doğruydu, Muhammed'i de kandırdı ve tüm insanlığa büyük bir tuzak kurdu, nereden bilebiliriz? Mesela Hristiyanlığa göre Musa şeriatını yerine getirmek zorunlu değildir; ancak mesela İslam da ise bu, hadisler ile varlığını devam etmektedir. İblis şeytan; Tanrıya rest çekerek, Tanrının kaldırdığı hükmü, ona rağmen yeniden yürürlüğe koymuş olamaz mı?
Hristiyanlık Tevhid inancına aykırıdır. Dolayısıyla son ve hakiki şeriat olamaz

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Üçlü Birlik; Tanrı özüne sahip üç ayrı kişi olmasına rağmen; üç ayrı Tanrı değil ama tek bir Tanrının olduğunu savunan görüştür.
Ayrıca Yehova'nın Şahitleri, Mesihte Kardeşler, Üniteryenler gibi İsa'nın Tanrılığını reddeden ve sadece Baba Tanrının gerçek Tanrı olduğunu savunurlar. Babalık-Oğulluk ilişkisi, temsilidir, gerçek bir birleşim sonucuymuş gibi bir Babalığı ifade etmez.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni

Demek ki Hz Muhammedin Allah Kelamı olduğunu iddia ettiği Kuran ile ilgili delillere bakmak lazım. İblis bile olsa kimse geleceği bilemez. Hudeybiye anlaşması görünüşte tamamen Müslümanların aleyhineydi ama gelen ayetler Mekkenin fethini müjdeliyordu ve öyle de oldu

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Hristiyanlık Tevhid inancına aykırıdır. Dolayısıyla son ve hakiki şeriat olamaz
Genel olarak Hristiyanlığa göre; Musa şeriatı insanların kurtulup, kurtulmayacaklarına dair bir sınav, bir test idi. Bunun yerine bu kurallar kaldırıldı ve İsa'ya iman şartı getirildi. Buna göre zaten doğru iman, iyi işleri de beraberinde getiriyor.

Ancak şarap içmenin, domuz eti başta olmak üzere kirli/necis yiyecekleri yemenin hala yasak ve Sebt/Şabat gününün Cumartesi olarak kaldığını savunan Hristiyan topluluklarda var. Mesela Adventistler Üçlü Birlikçi olarak bu gruba girerken; United Church of God ve türevleri ise Üçlü Birliği reddeden pozisyonda bulunmaktadırlar.

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Demek ki Hz Muhammedin Allah Kelamı olduğunu iddia ettiği Kuran ile ilgili delillere bakmak lazım. İblis bile olsa kimse geleceği bilemez. Hudeybiye anlaşması görünüşte tamamen Müslümanların aleyhineydi ama gelen ayetler Mekkenin fethini müjdeliyordu ve öyle de oldu
Kur'anın Muhammed'in ölümünden sonra derlendiği ve çoğu hafızın öldüğü bilgisini de sayarsak, bu olay gerçekleştikten sonra o bildirim değiştirilmediyse; bir zamanlar geleceği ön gördüğünü söyleyebiliriz.

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
İn
Kur'anın Muhammed'in ölümünden sonra derlendiği ve çoğu hafızın öldüğü bilgisini de sayarsak, bu olay gerçekleştikten sonra o bildirim değiştirilmediyse; bir zamanlar geleceği ön gördüğünü söyleyebiliriz.
Elbette İblis şeytan taraftarları ve ifrit cinleri ile, yani Tanrının katından kovulmuş taraftarları ile beraber de savaş öncesi istihbarat bilgisi toplamış olabilir ve buna göre geleceğe dair olası bir karar vermiş de olabilir.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kuran daha peygamber hayatteyken ayetlerin yerlerini bizzat Peygamberin göstermesi ile yazıya geçiriliyor. Sadece farklı parçalar bir araya getirilerek kitaplaştırılması Hz Ebubekir döneminde oluyor. Hz Ebubekir dahil bir sürü hafız halen hayatta iken bu önlem alınıyor. Çünkü gerçekten de hafızların ölmesi Kuranı tehlikeye atabilirdi. Yani Hz Ebubekir ve o dönemki yaşayan hafızların onayı var hazırlanan nüshada

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Kendimce bütün bu verileri topladığım da Hanif olarak kalmak, Muvahhid olmak daha mantıklı geliyor. Ben hakikati, hakiki dini bilmek istiyorum; zan ile hareket etmek istemiyorum. Reddedilemez bir delil ile hareket etmek istiyorum. Ben o dine böyle adım atmak istiyorum. Bakış açımda yanlış bir yer mi var? Varsa düzeltir misiniz?