Lucy Yalanı

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Kuran daha peygamber hayatteyken ayetlerin yerlerini bizzat Peygamberin göstermesi ile yazıya geçiriliyor. Sadece farklı parçalar bir araya getirilerek kitaplaştırılması Hz Ebubekir döneminde oluyor. Hz Ebubekir dahil bir sürü hafız halen hayatta iken bu önlem alınıyor. Çünkü gerçekten de hafızların ölmesi Kuranı tehlikeye atabilirdi. Yani Hz Ebubekir ve o dönemki yaşayan hafızların onayı var hazırlanan nüshada
O döneme ait çok farklı rivayetler ama bir an için bizlere anlatılmış o standart rivayetleri kabul edersek, söylediğiniz doğrudur.

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Kendimce bütün bu verileri topladığım da Hanif olarak kalmak, Muvahhid olmak daha mantıklı geliyor. Ben hakikati, hakiki dini bilmek istiyorum; zan ile hareket etmek istemiyorum. Reddedilemez bir delil ile hareket etmek istiyorum. Ben o dine böyle adım atmak istiyorum. Bakış açımda yanlış bir yer mi var? Varsa düzeltir misiniz?
Beni bir gerçek kesinlikle rahatsız ediyor; tecrübe ettiğim doğaüstü olaylar neticesinde şunu diyebilirim ki; bu dinlerden biri doğru olmalıdır; ama hangisi? İşte bundan emin değilim. :s

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kendimce bütün bu verileri topladığım da Hanif olarak kalmak, Muvahhid olmak daha mantıklı geliyor. Ben hakikati, hakiki dini bilmek istiyorum; zan ile hareket etmek istemiyorum. Reddedilemez bir delil ile hareket etmek istiyorum. Ben o dine böyle adım atmak istiyorum. Bakış açımda yanlış bir yer mi var? Varsa düzeltir misiniz?
Bakış açınız bence doğru. Kurandaki eşsiz belagat şeytanın işi ise Yaratıcı neden insanları şeytanın meydan okumasına karşı çaresiz bıraksın ki? Demek ki bu belagatin kaynağı şeytan değil, Yaratıcıdır

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Bakış açınız bence doğru. Kurandaki eşsiz belagat şeytanın işi ise Yaratıcı neden insanları şeytanın meydan okumasına karşı çaresiz bıraksın ki? Demek ki bu belagatin kaynağı şeytan değil, Yaratıcıdır
Ben Arap dili ve edebiyatı uzmanı değilim; siz de değilsiniz; bana böyle bir söylem ile gelmeyiniz; çünkü Kur'anın belagatını test edebilecek bir konumda veya yerde değilim.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ben Arap dili ve edebiyatı uzmanı değilim; siz de değilsiniz; bana böyle bir söylem ile gelmeyiniz; çünkü Kur'anın belagatını test edebilecek bir konumda veya yerde değilim.
Hadislerdeki geleceğe dair haberleri hadisleri kabul etmediğiniz için delil olarak yazmıyorum. Uzmanı olmayanların bile kabul edebileceği belagat örnekleri çok sayıda verebilirim ama onu isterseniz yazarım istemezseniz yazmam

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Hadislerdeki geleceğe dair haberleri hadisleri kabul etmediğiniz için delil olarak yazmıyorum. Uzmanı olmayanların bile kabul edebileceği belagat örnekleri çok sayıda verebilirim ama onu isterseniz yazarım istemezseniz yazmam
Bence yeni bir başlık açıp, o açtığınız başlığın linkini de buraya koyarak, bu sohbetimizi bu başlıkta sonlandıralım, ilgili konu da herkes tarafından incelenmiş olur.

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Bence yeni bir başlık açıp, o açtığınız başlığın linkini de buraya koyarak, bu sohbetimizi bu başlıkta sonlandıralım, ilgili konu da herkes tarafından incelenmiş olur.
Son olarak; mesajı doğru olmadıktan sonra; belagatının önemi nedir? Güzel söz söyleme sanatı söyleyen, şuara yani şairlerin saptırmaları örneğinden delil getirseydim bana ne derdiniz? Söyleyiş tarzına mı, söylediği söze mi bakardınız?

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Son olarak; mesajı doğru olmadıktan sonra; belagatının önemi nedir? Güzel söz söyleme sanatı söyleyen, şuara yani şairlerin saptırmaları örneğinden delil getirseydim bana ne derdiniz? Söyleyiş tarzına mı, söylediği söze mi bakardınız?
Belagat için inşaallah müsait olunca bir başlık açmaya çalışırım. İfk hadisesinde Peygamber eşi iftiraya uğrayınca tam 1 ay sonra vahiy geliyor. Şeytan veya Peygamber sözü olsa 1 ay neden beklensin?

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Şeytan veya cinlerin musallat olduğu insanlarda görülen bazı anormal davranışların Hz Muhammed'de görülmediğini baz alarak Şeytan veya Cin sözü olmadığını düşünürsek Kuranda Hz Muhammedin hiç görmediği çeşitli manzaraların tasvir edilmesi ve yukarı çıkıldıkça nefesin daralacağı gibi o dönem bilinmesi mümkün olmayan konuların varlığını da belirtmiş olayım

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Şeytan veya cinlerin musallat olduğu insanlarda görülen bazı anormal davranışların Hz Muhammed'de görülmediğini baz alarak Şeytan veya Cin sözü olmadığını düşünürsek Kuranda Hz Muhammedin hiç görmediği çeşitli manzaraların tasvir edilmesi ve yukarı çıkıldıkça nefesin daralacağı gibi o dönem bilinmesi mümkün olmayan konuların varlığını da belirtmiş olayım
Musevilik ve Hristiyanlıktaki düşmüş-kovulmuş melekler ile İslamdan bildiğimiz cinler farklı kişilerdir. İncil de okurken rast gelinen cin kelimesi de İslam da bilinen, bahsedilen varlıkları nitelemez, musallat olan kötü ruhi varlıklar, halkın anlayabileceği biçim de bu adla isimlendirmektedir.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Musevilik ve Hristiyanlıktaki düşmüş-kovulmuş melekler ile İslamdan bildiğimiz cinler farklı kişilerdir. İncil de okurken rast gelinen cin kelimesi de İslam da bilinen, bahsedilen varlıkları nitelemez, musallat olan kötü ruhi varlıklar, halkın anlayabileceği biçim de bu adla isimlendirmektedir.
Sonuçta Tanrıya meydan okuyan kötü ruhi varlıkların etkisi Hz Muhammed'de görülmediği için Kuran'a onların sözü diyemeyiz; bu durumda Kuran ancak Allah kelamı olabilir

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Sonuçta Tanrıya meydan okuyan kötü ruhi varlıkların etkisi Hz Muhammed'de görülmediği için Kuran'a onların sözü diyemeyiz; bu durumda Kuran ancak Allah kelamı olabilir
Bu tür melekler kovulmuş olsalar da, bazı yetenekleri henüz geri alınmış değildir, iyi bir melekmiş gibi, yani Cebrail gibi görünebilir, O'nun gibi hareket edebilirler. Ancak bu konu o kadar mühim değil.

Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bu tür melekler kovulmuş olsalar da, bazı yetenekleri henüz geri alınmış değildir, iyi bir melekmiş gibi, yani Cebrail gibi görünebilir, O'nun gibi hareket edebilirler. Ancak bu konu o kadar mühim değil.
Ne melek ne İblis 23 yılda farklı zamanlar ve mekanlarda, farklı olaylar için inen ayetlerde bu tevafuğu denk getiremez. Lütfen linki inceleyiniz:

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kopyala yapıştır zaten normalde de itici gelen bir iştir. Çünkü kopyalayıp yapıştıran kendisi bile okumamış olabilir. Kendisi bile okumamış olabilir, ben niye aptal gibi okuyayım denir. Hele kopyala yapıştır yaptığını söylememişse sonradan anlaşılırsa iticilik had safhaya ulaşır. Hele bir terör örgütü yayınından kopyalanmışsa varın hesap edin artık gerisini, belirtmeme gerek yok.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kopyala yapıştır zaten normalde de itici gelen bir iştir. Çünkü kopyalayıp yapıştıran kendisi bile okumamış olabilir. Kendisi bile okumamış olabilir, ben niye aptal gibi okuyayım denir.
Sizin bu iddianız çok temelsiz. Çünkü konuya uygun yeri bulup alıntılamanız için okumanız şart. Hakikatlerden kaçmak için okumuyorsanız ona bir şey diyemem

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Hele bir terör örgütü yayınından kopyalanmışsa varın hesap edin artık gerisini, belirtmeme gerek yok.
Hakikati dillendirenin kimliğine bakılmaz. Çünkü Küçük insanlar kişileri, Normal insanlar olayları, Büyük insanlar fikirleri tartışırlar

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Fikirler copy paste ile değil üzerinde düşünerek geliştirerek büyür.

Cem Yılmaz'ın bir esprisi vardı: "Biraz küçük yap şunları küçük! İnsan yiyecek bunları!" Artık anlayana sivrisinek sazı.

Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Fikirler copy paste ile değil üzerinde düşünerek geliştirerek büyür.
Hep beraber üzerine düşünüp tartışmak için bir fikir attım ortaya; üstelik küçük insanlar kişileri tartışmasın diye kaynağı bile gizledim ama ne fayda, küçükler küçüklüklerini her platformda gösteriyor maalesef