Madeni para muhammed ve hac işareti.

virac

Üye
Düşünce
Muvahhid
Madeni paranın basımında, bizans parasını referans almış olan Araplar, paranın bir tarafında değişikliğe gitmişler (kendi iktidarlarını vurgulamışlar).. peki paranın (Haçlı liderin çizilmiş olan tarafı) neden değiştirilmemiş ? Cevabı ilk halifeler hristiyan olabilir mi?

Anladım.

Yukarıda verdiğim link şöyle diyor:

Paraların üzerinde DAM/Şam yazdığı görülmektedir. Müslümanlar Suriye'yi fethedince, madeni para basımı için ellerinde var olan Bizans cetvellerini kullanmaya devam ettiler,.

Bir başka yer de ise Türkçe olarak şöyle bir bilgiyi ekliyor:

İslami Sikkeleri, İlk İslam parası, Hz. Ömer döneminde (634–644), İslamiyet’e ait bazı sembollerin Sasani paraları üstüne uygulanması ile oluşturulmuştur. Emevi Halifesi I. Muaviye, Sasani paralarına kendi kılıçlı tasvirini koydururken, Halife Abdülmelik ise bir yüzünde kendi resminin bulunduğu ilk İslam dinarını bastırdı. Bu paranın öbür yüzünde kelime-i tevhit yazılıydı. Figüratif öğelerin nadir olarak kullanıldığı İslami sikkelerde, genel olarak Arap harfleri ile yazılmış dualara ve hükümdar unvanlarına yer verilmiştir. İlk İslami altın sikke Hicri 77 yılında Emevi Halifesi Abdülmelik bin Mervan tarafından bastırılırken, Hicri 78 yılından itibaren gümüş sikkelerin de üretimi başladı. Emevileri takiben Abbasiler, Tuluniler, Fatımiler, Eyyubi, Selçuklu, İlhanlı ve Memluk devletleri başta olmak üzere tüm İslam devletleri yüzlerce farklı birim ve tipte sikkeler bastı.

Bence bu durum, sadece ellerindeki baskı teknolojisi ile alakalı.

Entropyy22

☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Emevi döneminde, basılmış olan madeni paralarda, Hristiyanlığın haç işaretini görüyoruz.

Haç işareti paralardan ne zaman kaldırıldı? İsa’nın çarmıha gerilmediği inancı kabul görmeye başlandığında mı.

kekekeke.jpg

Entropyy22

☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İslami Sikkeleri, İlk İslam parası, Hz. Ömer döneminde (634–644), İslamiyet’e ait bazı sembollerin Sasani paraları üstüne uygulanması ile oluşturulmuştur.
Teşekkürler cevabımı almış oldum. Arap devletinin kurulma tarihi olan 622'den 634 de kadar demekki haç işaretli paralar kullanılmış. Anlatmak istediğimde buydu.

Yazarı tarafından düzenlendi:

virac

Üye
Düşünce
Muvahhid
Teşekkürler cevabımı almış oldum. Arap devletinin kurulma tarihi olan 622'den 634 de kadar demekki haç işaretli paralar kullanılmış. Anlatmak istediğimde buydu.
Bence paraların bir kısmını Hristiyan Bizans stili veya Zerdüşt Sasani stili olarak tutmalarının sebebinin paranın ticarette kabul görmelerini istemeleridir. Nitekim, daha ilk yüzyılları ve karşılarında iki farklı egemen güç var.

Entropyy22

☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bence paraların bir kısmını Hristiyan Bizans stili veya Zerdüşt Sasani stili olarak tutmalarının sebebinin paranın ticarette kabul görmelerini istemeleridir. Nitekim, daha ilk yüzyılları ve karşılarında iki farklı egemen güç var.
Tabiki bu senin dusuncendir. Saygı duyuyorum herkesin dusuncesini fikrini almak icin konuyu actim zaten ama birtek seninle fikir alisverisi yapabildik. Ama kuranin kimin tarafindan yazildigi konusunda önemli bir bilgi oldu benim icin. Ben zaten kuranin tanri tarafindan gonderildigini red ettigim icin konuya bu taraftan bakiyorum.

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Tabiki bu senin dusuncendir. Saygı duyuyorum herkesin dusuncesini fikrini almak icin konuyu actim zaten ama birtek seninle fikir alisverisi yapabildik. Ama kuranin kimin tarafindan yazildigi konusunda önemli bir bilgi oldu benim icin. Ben zaten kuranin tanri tarafindan gonderildigini red ettigim icin konuya bu taraftan bakiyorum.
Bana Gelip Demekk, Aramayı Bilmiyorsun Demeseydin Eğer Bizde Fikir Alışverişi Yapabilirdik.Gerçi Size Göre Ergenin Tekiyim.

Entropyy22

☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bana Gelip Demekk, Aramayı Bilmiyorsun Demeseydin Eğer Bizde Fikir Alışverişi Yapabilirdik.Gerçi Size Göre Ergenin Tekiyim.
Haklisin kaynak paylassam iyi olurdu. Ama bizans parasi oludugunu hac isaretinden anlasilacagini dusundum.

Burcuva

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
@Burcuva @Entropyy22 anlatamadı, sen anlatır mısın?
Daha nasıl anlatsın, anlatmış işte.

Konu son derece açık. Emeviler başlangıçta hristiyandı. Muhammed de isim değil, İsa'ya verdikleri bir sıfattı. Muaviye Hristiyan bir Emevi hükümdarıdır. Sonra Emeviler tüm Arapları bir sancak altında birleştirip yayılmak için yeni bir din icat etmeye karar verdiler. Bu konuda Arap Hristiyan rahiplerin yazdıkları protokuran niteliğindeki risalelerden yararlandılar. Bunları topladıkları mushafı oluşturup protokuranları gördükleri buldukları yerde imha ettiler.

Tasarıları sonuç verdi, İslamı yaratıp tüm Arapları bu sancak altında birleştirince gerçekten yayıldılar, imparatorluk oldular.

Olay bu ve son derece açık, net.

Burcuva

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Müslümanlar Bizans kalıplarını kullandı demek saçma bir savunu. Para basacak olan bu kalıpları da değiştirir. Elimizde bu kalıplar var bunları basalım olmaz. Bu çok saçma bir savunu. Böyle bir şey olmaz. Bilgisayar yeniden programlanacak değil yani, altı üstü yeni kalıp hazırlanacak!

Burcuva

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
O zaman para basmazlar. Para basmak ne demek, burada ben de varım, benim de gücüm ve egemenliğim var diye vurgulamak. Sen dünyada geçerli olsun diye parana Atatürk yerine George Washington resmi basar mısın?

Burcuva

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kuran denilen mushafı incelediğin anda derleme toplama düzmece bir şey olduğunu anında anlarsın. İncelemeci, dogmatik at gözlüğü takmamış bir insan için bunu görmek anında ve çok kolaydır.

Ama aptesler alır eüzüler besmeleler çekip bu allahın kelamı diye önyargı, inanç şablonu ile eline alırsan okuduğunu asla anlamazsın. Çünkü at gözlüğü ile bakıyor, sadece ne görmek istiyorsan onu görüyorsun.

Görmeye çalıştıktan sonra Kuran'da uçağı da füzeyi de bilgisayarı da kuantumu da görürsün. Öyle şeyler yok ama sen görmeye çalışınca görürsün.

Bu insanların düzdüğü derleme toplama uyduruk bir şeydir. Bunda dikkate alınacak en küçük bir enteresanlık yok. Tersine son derece bozuk anlatımlıdır.

Burcuva

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
:D Biz yaşlanırken senin olgunlaşacak olman hoşuna gitti değil mi köftehor seni! Ama gerçek bu yani, avantaj sende!

Fakat işin daha derin gerçeği, uzun vadede farketmeyecek. Hepimiz sonuçta öleceğiz. Ben örneğin 22. yüzyılı kesinlikle göremeyeceğim ama bugün bile doğmuş olanların çok azı görebilir.

Bazen küçük çocuklara bakarken düşünürüm nasıl bir dünyada yetişkin olacak neler yapacaklar acaba diye. Şanslı mı şanssız mı onlar acaba, bilemeyiz ki? Belki de biz zor bir geçmiş ile zor bir gelecek arasındaki dar bir refah döneminin şanslılarıyız. Bilemeyiz ki? Yakın geçmiş, bizim hiç etkisini hissetmediğimiz 2. dünya savaşı dünyanın çok zor bir dönemiydi. Babam anlatırdı annesi yani babaannem hiç bir şey bulamayıp taze ağaç yapraklarını kaynatıp yemek yapmış. Ona da kocaman bir böcek düşmüş, sinirleri bozulmuş yiyememişler aç yatmışlar. Açlıktan sabaha kadar uyuyamamışlar gidip ağaç yapraklarını çiğ olarak yemişler.

Kim bilir, gelecekte belki petrol azalacak su azalacak ısınma artacak ve zor günler başlayacak. Belki distopyalar gerçek olacak, bilmiyoruz.

Bugün aklıma geldi, öldüğümde bana ne yapmalarını isterdim diye. Buna hiç karışmamaya ve ne isterlerse yapmalarına karar verdim. Bu beni hiç ilgilendirmez. Hiç şöyle yapın böyle yapın dememeye karar verdim. Ne istiyorlarsa yapabilirler. Bu beni hiç ama hiç ilgilendirmez.

virac

Üye
Düşünce
Muvahhid
Madeni paralar DAM'a (Şam'a), Suriye baskısına ait. Satıcı ben paranızı almak istemiyorum diyebilir ve ben Hristiyan birisi olsaydım da bunu derdim; çünkü o parayı başka kim almak isteyecek? Bunun için de bir geçiş süreci içerisinde hem kendi karşı egemen gücün alışveriş ettiği parasını ve hem de kendi egemenlik simgesini kullanması ekonomik bir zekanın göstergesidir.

Bu söylediğiniz gibi Hristiyanlığı onaylamak için bile olsa bu ancak; Emevi hükümdarları Hristiyan olup, alkol içiyorlardı diyen Şiilerin kaynaklarını doğrular, dönemin Müslümanların Hristiyan olduklarını değil.

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
:D Biz yaşlanırken senin olgunlaşacak olman hoşuna gitti değil mi köftehor seni! Ama gerçek bu yani, avantaj sende!

Fakat işin daha derin gerçeği, uzun vadede farketmeyecek. Hepimiz sonuçta öleceğiz. Ben örneğin 22. yüzyılı kesinlikle göremeyeceğim ama bugün bile doğmuş olanların çok azı görebilir.

Bazen küçük çocuklara bakarken düşünürüm nasıl bir dünyada yetişkin olacak neler yapacaklar acaba diye. Şanslı mı şanssız mı onlar acaba, bilemeyiz ki? Belki de biz zor bir geçmiş ile zor bir gelecek arasındaki dar bir refah döneminin şanslılarıyız. Bilemeyiz ki? Yakın geçmiş, bizim hiç etkisini hissetmediğimiz 2. dünya savaşı dünyanın çok zor bir dönemiydi. Babam anlatırdı annesi yani babaannem hiç bir şey bulamayıp taze ağaç yapraklarını kaynatıp yemek yapmış. Ona da kocaman bir böcek düşmüş, sinirleri bozulmuş yiyememişler aç yatmışlar. Açlıktan sabaha kadar uyuyamamışlar gidip ağaç yapraklarını çiğ olarak yemişler.

Kim bilir, gelecekte belki petrol azalacak su azalacak ısınma artacak ve zor günler başlayacak. Belki distopyalar gerçek olacak, bilmiyoruz.

Bugün aklıma geldi, öldüğümde bana ne yapmalarını isterdim diye. Buna hiç karışmamaya ve ne isterlerse yapmalarına karar verdim. Bu beni hiç ilgilendirmez. Hiç şöyle yapın böyle yapın dememeye karar verdim. Ne istiyorlarsa yapabilirler. Bu beni hiç ama hiç ilgilendirmez.
Yazdıkların cidden çok anlamlıydı.

Burcuva

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
bir geçiş süreci içerisinde hem kendi karşı egemen gücün alışveriş ettiği parasını ve hem de kendi egemenlik simgesini kullanması ekonomik bir zekanın göstergesidir.
Öyle bir şey olmaz. Para bir egemenlik aracıdır. Kendi toprakların üzerindeki egemenliğini simgeler. Karşı taraf ticareti dolarla yapıyorsa dolar rezervin olur, dolarla ödeme yaparsın. Parana George Washington resmi basmaz ya da "We God trust" yazmazsın. O zaman parayı boşuna bastın, hiç bir egemenliği simgelemiyor o para.

Entropyy22

☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Paralardan sonra bir örnek daha...

Muaviye dönemine ait, Yunanca yazılmış olan bu taş yazıt hakkında edinilen bilgiler.“İnanların lideri, Allah’ın hizmetkarı Muaviye’nin adıyla” diye başlıyor ... ve önüne bir Haç işareti eklenmiş. Muaviye’nin adına yazılan bir yazı ve haç işareti , enteresan...

Yazının devamında, kaplıcanın , Vali Abdullah tarafından restore edilip halkın hizmetine sunulduğu yazıyor (açılış gününün tarihi belirtilmiş detaylı bir şekilde yazılmış ) ... en sonunda da yazıyı hazırlayan (işletme yetkilisi) Ionna kendi ismini de belirtmiş..

aaa.jpg
bbbb.jpg
cccc.jpg
ddd.jpg
eee.jpg

Entropyy22

☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu kanıtlar @Burcuva nın anlattıklarını doğruluyor. Muaviye Hristiyan bir Emevi hükümdarıdır... Diye anlatıyor.

Ahlaksız

Üye
Düşünce
Ateist
Bu kanıtlar @Burcuva nın anlattıklarını doğruluyor. Muaviye Hristiyan bir Emevi hükümdarıdır... Diye anlatıyor.
Bu konuyu yazmıştım;