Mars'ta Bizi Neler Bekliyor?

ATLAS

Üye
Mesajlar
82
Tepki puanı
125
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
marsta-bizi-neler-bekliyor.JPG

Birçok maceracı kızıl gezegene tek yön bilet almak için sıraya girdi ama dikkatli olunmazsa bu yolculuk kısa sürebilir.

Astronotları Mars'ta yıllarca yaşatacak teknoloji hazır değil ve daha yıllarca hazır olmayabilir.

Hedefimiz Mars

NASA 2030’dan önce Mars’a astronot indirmeyi planlıyor. SpaceX gibi özel uçuş şirketleri de orada kendi kolonilerini başlatmak istediklerini duyurdular. Eleştirilere hedef olan Mars One projesiyse daha şimdiden komşu gezegene 2020’de yapılacak tek yönlü bir yolculuk için birçok sivilin desteğini aldı.

Çoğu kişi hayatının geri kalanını Mars’ta geçirme düşleri kursa da bu günler kısa olabilir. Mars’taki çevre koşulları Dünyalı yaşam için büyük güçlükler çıkarıyor ve Mars’ta habitat kurmak için hem sıra dışı bir mühendislik becerisine hem de insanların güvenliğini sağlayacak, tecrübeye dayalı bilgiye gereksinim duyuluyor.

Mars’a insan taşıyacak fırlatma araçlarına kavuşmamız çok zaman almayacak ancak astronotları gezegende yaşatacak teknoloji henüz mevcut değil ve belki de daha yıllarca olmayacak. Mars’a bir an önce kapağı atmak isteyenleri hemen uyaralım. Eğer acelecilik ederseniz sizi bir dizi trajik son bekliyor.

Çakılacaksınız

Diyelim ki uzay boşluğunda uzun aylar boyunca yol aldınız ve nihayet kızıl gezegenin yörüngesine girdiniz. Tebrikler! Şimdi yüzeye inmeniz gerekiyor ve işin burası biraz sorunlu.

Sorun Mars’ın atmosferi değil çünkü Mars’ın havası çok seyrek; Dünya’nın atmosferinin ancak yüzde biri yoğunlukta. Normalde Dünya’ya geri dönen uzay araçları atmosferin sürtünmesini ve paraşütleri bir arada kullanarak yavaşlar. Nesne ne kadar ağırsa yüzeye çakılmamak için o kadar fazla sürtünme gerekir.

Fakat Mars’ın atmosferi çok ince olduğundan, büyük bir ağırlığı gezegene yavaşça indirmek çok güç. Ağır nesneler iniş sırasında çok hız kazanıyor ve büyük bir hızla çarpıyor.

NASA keşif görevleri planlama ofisi müdür yardımcısı Bret Drake, dergimiz Popular Science’a yaptığı açıklamada şöyle diyor: “Atmosferden geçip yüzeye inmek çok kritik bir zorluk. Mevcut iniş teknolojileriyle Mars’a hepi topu bir ton indirebiliriz. Bu da bir koloniyi yaşatmaya yetmez. Çok daha fazlasına ihtiyacımız var.”

Drake’e göre, astronotları ve bir gezegen habitatı için gereken malzemeyi Mars yüzeyine bir defada ulaştırabilmek için, tek seferde 20 ton ile 30 ton ağırlığı indirmek gerekiyor. Uzay ajansı bunun için, eşi benzeri görülmemiş iniş aracı tasarımları yapıyor. Bunlardan en çarpıcı olanı LDSD yani düşük yoğunluklu süpersonik yavaşlatıcı. Hepimizin tanıdığı uçan daire görüntüsünü andıran LDSD, disk biçimi ve şişirilebilir balonlarıyla iniş aracının yüzey alanını artırıyor; böylece seyrek atmosferde de yavaşlama sağlıyor.

LDSD hâlâ Dünya üzerinde testlerden geçiyor ve en son test Haziran ayında Hawaii’de yapıldı. İniş aracının bu kadar ağır bir yükü Mars yüzeyine indirip indiremeyeceği ise hâlâ belirsiz.

Mars One ve SpaceX’e gelince; ikisinin de Mars’a nasıl iniş yapacağı henüz kesinlik kazanmış değil.

Donacaksınız

Yazı biraz uzun olduğu için buraya sığmadı, devamını şu linkte okuyabilirsiniz,

http://atlasizm.blogspot.com/2016/10/marsta-bizi-neler-bekliyor.html
 
Moderatör tarafından düzenlendi:

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Senato Başkanı
Mesajlar
1,948
Tepki puanı
1,277
Düşünce
Agnostik
Nasa marsa yerleşmeye çalışa dursun biz ise nelerin abdesti bozduğuyla falan uğraşıp duralım.
 
Üst