Matematik İçin En Uygun Dil

KuranMumini2698

Yazar
Düşünce
Muvahhid
Yapılan araştırmalara göre matematiğe en uygun 4 tane dil varmış. Bunlar Çince, Japonca, Korece ve Türkçe. Ne yazık ki Türkçe diline sahip çıkılmıyor. TDK denilen kurum başka dilden geçmiş olan kelimelere yeni kelime bulmak yerine yabancı dildeki kelimeleri kopyala-yapıştır yapıyorlar. İnsanlar Türkçe konuşurken içine İngilizce kelime koymayı marifet gibi sunuyorlar. Aslında bunun övülecek hiçbir tarafı yok. Bu yaptığınız sizi aydın/bilge biri değil maymun birisi yapar. İngilizce konuşurken içine Türkçe kelime koyan bir İngiliz gördünüz mü ? Zaten yabancı dilde eğitim tamamen zırvalık. Öğrenci İngilizce bilmez iken sen ona dersi İngilizce anlatıyorsun. Bu Dünya'nın geri kalmış ülkelerinde bile göremezsin. İngilizce denilen dil toplama bir dil. Fransızca, Almanca, Latince ve benzeri dillerin karışımı ile oluşmuş bir dil. Şunu söylemek istiyorum. Ben İngilizce diline karşı falan değilim. Tam tersi bütün dillerin Allah'ın ayeti olduğunu biliyorum ve hepsine değer veriyorum.

30:22-Göklerin ve yerin yaratılışı, dillerinizin ve renklerinizin farklılığı da O'nun ayetlerindendir. Bilenler için bunda işaretler vardır.

Kaynak: https://www.wsj.com/articles/the-best-language-for-math-1410304008

Mete Turan

lV ☆☆☆
Kurucu
Düşünce
Agnostik
Kültürümüz tarih boyunca yabancı kültürlerin etkisinde çok kalmış. Bundan dolayı Türkçede; İngilizce, Arapça, Fransızca, Farsça kelimeler çok fazla. Bu durum dile de yansıyor işte. Yeni bir olay da değil. Eskiden beri böyle. Tarihten biliyoruz ki Türklerin siyasi ve askeri yönleri çoğunlukla çok güçlü olmuştur. Ama kültür, sanat, dil gibi alanlarda aynı şeyi söylemek zor maalesef. Yabancı etkiye çok çabuk giren bir milletiz. Ne yapmak lazım bilmiyorum.

Son konular

Son mesajlar