Matematik Kuram Önerisi

AteistPeygamber

Çaylak
Düşünce
Ateist
Ya evet doğru. Bunu düşünmemiştim! Yattı bizim Nobel. x/0 için hiç bir çözüm aklıma gelmedi. Ne diyebiliriz... Düşün geri zekalı... Olmuyor ya... Bir şey bulamadım.

Dur bi dakka! Buldum! Buna da şöyle bir kural koyalım: Sıfır hiç bir işlemin sonucunu değiştirmez desek? Olmaz ama... O zaman da x . 0 = x olur. Olmadı.

Aptal kafa işte! Bana mı kaldı lan Nobel? Yok alemin sivri zekalısı bendim! Elveda Nobel... 😢

😆
Bir şeyi sıfıra bölmek neden yine aynı olmuyor ki?
X/0 = X olsun mesela bence daha mantıklı.

Şimdi sıfırın tanımını tekrar yapmak gerek tabi.

Adamlar demiş ki sıfır demek belirsiz demek olsun. X i belirsiz e bölsem ?? Tabii ki yine belirsiz.

Sıfırın tanımı "hiç" mi olmalı? "Belirsiz" mi olmalı? Bence sıfır hiçi ifade ediyor, belirsizi değil. Hiç olarak kabul edersek X/hiç X olmalı kuşkusuz. :)

Nobeline ortak olam ben de. :D

Moderatör tarafından düzenlendi:

Retrospective

lll ☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Arkadaşlar, bu işleri geçin. Tartışsanız ne olur? Siz öteki hayatınızı düşünün. Bunlar boş işler. Allah sevmez.

DemoKratos

V ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
X/0 = X olsun mesela bence daha mantıklı.

Hay ağzın bal yesin de, olmuyor işte. X . 0 = X olması için matematiği yeniden düzenlemek gerekiyor. Çelişki var aslında, madem sıfır etkisiz elemansa, niye çarpıldığı sayıyı sıfır yapıyor? Hani etkisiz elemandı? Çelişki var olmaya var, ama gidermek için matematiği yeniden yapılandırmak gerekiyor.

Ben bu işe bir çözüm bulurum da, bana Nobel vermezler. Emeğim boşa gider. O değil de ben üniversitede matematikten nasıl geçtim, hatırlamıyorum yahu! Çok ağırdı, limit, türev, integral, fonksiyon... Cinnet geçirir insan. Lan tamam her ders çocuk oyuncağı da, bu matematik... Bundan geçer miyim ki lan ben dedim. Pis bir huyum vardı, derste ders ile ilgilenmiyordum. Bu pis huyu nerden edindim, ta ortaokuldan. Hoca ne anlatıyor boşver. Kitaba göz attım mı onun anlattığından daha iyi anlıyorum nasıl olsa. Bir de arkadaştan defteri aldım mı, defteri kitap ile karşılaştırdım mı, hocanın nerden soracağı kabak gibi anlaşılıyor! Defterinin fotokopisini çekmeme asla itiraz edemeyecek yakın arkadaşlarım vardı yani! 😉

Ama işte üniversitede, özellikle matematikte öyle olmuyor. Kitaba bakıyorum, hiç bir bot anlaşılmıyor. Uzaylıca gibi bir şey, bu ne lan böyle? Çok cırmaladım, ben şimdi o integralleri çözdüm mü, fonksiyonları doğru hesapladım mı yani, nasıl geçtim ben bundan? Bilmiyorum, hatırlamıyorum! Ama bir şekilde yapmışım yani, yoksa mezun olamazdım. Arka kapıdan çıkmadığıma göre yapmışım ama nasıl?

Bu işin bir çözümü vardır da. Matematikten nasıl geçtiğini hatırlamayan birinin becerebileceği iş değil.

FİLEozof

ll ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Sıfırın tanımı "hiç" mi olmalı? "Belirsiz" mi olmalı? Bence sıfır hiçi ifade ediyor, belirsizi değil. Hiç olarak kabul edersek X/hiç X olmalı kuşkusuz
Sayı bölü 0 sayı olmalı. Tamam. :)
(2+1).0=(1+1).0
Her iki tarafı sıfıra bölelim.
3=2 (!!!!!!!!)
Hay ağzın bal yesin de, olmuyor işte. X . 0 = X olması için matematiği yeniden düzenlemek gerekiyor.
Aynen. Çok uğraştırır, fark edemediğimiz kusurlu tarafların çıkması çok yüksek. Bir ömür yetmez bence.

kavak

V ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Sayı bölü 0 sayı olmalı. Tamam :)
(2+1).0=(1+1).0
Her iki tarafı sıfıra bölelim
3=2 (!!!!!!!!)

Aynen. Çok uğraştırır, fark edemediğimiz kusurlu tarafların çıkması çok yüksek. Bir ömür yetmez bence.
Muhterem
Sırf merakımdan soruyorum. Çarpı işareti için neden *-işaretini kullanmıyorsunuz?🤪

AteistPeygamber

Çaylak
Düşünce
Ateist
Sayı bölü 0 sayı olmalı. Tamam :)
(2+1).0=(1+1).0
Her iki tarafı sıfıra bölelim
3=2 (!!!!!!!!)
Bak burada sıfır ile çarpımın sıfır olduğu üzerine bir kabulden hareket ediyorsun yine. :)

Şimdi zaten yaptığımız şey matematiksel ispat değil.

Öncelikle matematik felsefesi gibi düşün. İlk kavramları ve ilk kuralları koymak gerek.

Sıfır nedir?
Belirsiz midir hiç midir yok mudur n-n midir?
:D Ya şu matematik çok eğlenceli cidden.

unacceptable

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Hay ağzın bal yesin de, olmuyor işte. X . 0 = X olması için matematiği yeniden düzenlemek gerekiyor. Çelişki var aslında, madem sıfır etkisiz elemansa, niye çarpıldığı sayıyı sıfır yapıyor? Hani etkisiz elemandı? Çelişki var olmaya var, ama gidermek için matematiği yeniden yapılandırmak gerekiyor.
0 yutan elemandır yalnız. Ayrıca orada x/0 demiş çarpım koymamış. :) 1 etkisiz eleman.
Ben bu işe bir çözüm bulurum da, bana Nobel vermezler. Emeğim boşa gider. O değil de ben üniversitede matematikten nasıl geçtim, hatırlamıyorum yahu! Çok ağırdı, limit, türev, integral, fonksiyon... Cinnet geçirir insan. Lan tamam her ders çocuk oyuncağı da, bu matematik... Bundan geçer miyim ki lan ben dedim. Pis bir huyum vardı, derste ders ile ilgilenmiyordum. Bu pis huyu nerden edindim, ta ortaokuldan. Hoca ne anlatıyor boşver. Kitaba göz attım mı onun anlattığından daha iyi anlıyorum nasıl olsa. Bir de arkadaştan defteri aldım mı, defteri kitap ile karşılaştırdım mı, hocanın nerden soracağı kabak gibi anlaşılıyor! Defterinin fotokopisini çekmeme asla itiraz edemeyecek yakın arkadaşlarım vardı yani! 😉
O kadar ağır mı görüyordunuz ya? Biz de ağır gördük gerçi ama verilmemesi gerekiyordu kesinlikle lisede bunun. Bizim dönemde lisede son sene verilmeye başlandı. Benim matematiğim iyiydi neyseki de yırttım ama zevkli dediğin konular yav. Keşke daha ağırını görebilseydik biz de. Çok zor olduğu söyleniyor ama o kadar da değil aslında. Matematik okumak hedeflerim arasında ama bakalım.
Ama işte üniversitede, özellikle matematikte öyle olmuyor. Kitaba bakıyorum, hiç bir bot anlaşılmıyor. Uzaylıca gibi bir şey, bu ne lan böyle? Çok cırmaladım, ben şimdi o integralleri çözdüm mü, fonksiyonları doğru hesapladım mı yani, nasıl geçtim ben bundan? Bilmiyorum, hatırlamıyorum! Ama bir şekilde yapmışım yani, yoksa mezun olamazdım. Arka kapıdan çıkmadığıma göre yapmışım ama nasıl?

Bu işin bir çözümü vardır da. Matematikten nasıl geçtiğini hatırlamayan birinin becerebileceği iş değil.
Çok basit bir şey söyleyeyim. Benim bunu geçmem lazım diye düşünüyordun ve çalışıyordun ama o sırada kesinlikle kafana yer etmedi ve sınavdan ne alacağını da bilmiyordun. Sonra bir şekilde sınavda yapınca güven geldi ve diğerine daha fazla çalıştın. Bu sebeple de yapabildin. Benim de başıma kimya dersinde gelmişti bu olay. Lise 1'de ilk sınavdan nasıl geçtiğimi bilmiyorum bile. 🤣

unacceptable

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Benden duymuş olma...
Bizim Azize Python öğrenmeye karar vermiş.
Yetiştir sende hemen tüm foruma. 🤣 Ders varken alayım dedim. Biraz Python'a bakayım da sonra matlab ve R yazılımları var sırada. En azından kendi alanımda yetecek kadar bilsem bile yeter.

kavak

V ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Yetiştir sende hemen tüm foruma. 🤣 Ders varken alayım dedim. Biraz Python'a bakayım da sonra matlab ve R yazılımları var sırada. En azından kendi alanımda yetecek kadar bilsem bile yeter.
Ne var bunda?🤣
Dostum, sen yeter ki öğrenmek iste. Ben seni elimden geldiğince desteklerim. Ancak Python ile pek işim olmadığı için, sana bu noktada bir şey söyleyemeyeceğim. Ancak yukarıda belirttiğim diğer diller hakkında bir hayli çok bilmişliğim vardır.🙂

Yazan tarafından düzenlendi:

unacceptable

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Ne var bunda?🤣
Dostum, sen yeter ki öğrenmek iste. Ben seni elimden geldiğince desteklerim. Ancak Python ile pek işim olmadığı için, sana bu naktada bir şey söyleyemeyeceğim. Ancak yukarıda belirttiğim diğer diller hakkında bir hayli çok bilmişliğim vardır.🙂
Biliyorum biliyorum sağ ol. ❤️

vld_ackrmn

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
X/0=Sonsuz olmasının sebebi aslında basit. Ahkam kesmek gibi olmasın kısa anlatmı şu. X/0.1 yazarsak 10X yapar. X/0.01 yazarsak 100X olur ve böyle devam edersek sayı gittikçe büyür. 0'a doğru asimptotik olarak yakınlaşırsak ise sonsuzluğa doğru gideriz.

Ha şimdi X/0=X neden değildir diye sormak mümkün. Tamam X/0=X yapalım. O zaman X/X=0 önceki eşitliğin equivalenti olur. Yani X/X=1=0 olur. Yani çelişir. Bunu indüksiyon metoduyla genellemek mümkün.

DemoKratos

V ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Tamam X/0=X yapalım. O zaman

X/0=X/1 oluyor ve olmuyor.

Sıfırı sadece etkisiz eleman değil de yutan eleman yapmak bir zorunluluk anlaşılan. 0.X=0 olmak zorunda. Fakat sıfıra sayıları yuttursak da sonsuzu yutturmuyoruz, 0xsonsuz=belirsiz diyoruz. Karışık işler...

AteistPeygamber

Çaylak
Düşünce
Ateist

Sıfırı sadece etkisiz eleman değil de yutan eleman yapmak bir zorunluluk anlaşılan. 0.X=0 olmak zorunda. Fakat sıfıra sayıları yuttursak da sonsuzu yutturmuyoruz, 0xsonsuz=belirsiz diyoruz. Karışık işler...
İşte her hört işleme bir fonksiyon gözüyle bakınca bazı fonksiyonlarda yutan eleman olması ama bazı fonksiyonlarda etkisiz olması çok da anormal değil sanırım. Matematikçileri de anlıyorum. :D

FİLEozof

ll ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Tanım gereği tarzındaki şeyler matematiğin insan ürünü olduğunun şaşmaz kanıtı!

vld_ackrmn

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik

Sıkıntı şu:

Sonsuz×0=0+0+0....=0
0×Sonsuz=(1-1)Sonsuz=Sonsuz-Sonsuz=(2-2)Sonsuz=...=Sonsuz-Sonsuz

Cevap sonsuz mu? Sıfır mı? O yüzden belirsiz.

DemoKratos

V ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Tanım gereği tarzındaki şeyler matematiğin insan ürünü olduğunun şaşmaz kanıtı!

Elbette insan ürünü olacak, uzaylı ürünü olacak hali yok. Hepimizin şunu kafamıza kesin, net, apaçık koymamız gerekli: Biz yedi milyon yıl kadar önce evrimsel kuzenimiz şempanzelerden farklılaşmaya başladık. Son milyon yılın içine girdiğimizde şempanzeden çok da farklı değildik. Çok benziyorduk. Hâla onlar gibi elimize bir taş, bir sopa almaktan başka bir şey bilmiyorduk. Yedi milyon yıl bu şekilde geçti.

Son bir milyon yılda da son bin yıllara kadar çok değişen bir şey oldu sayılmaz. On bin yıl ölçeğinde ancak bir şeyler olmaya başladı. Doğru dürüst dişe dokunur işe yarar bir şeyler ancak iki üç yüzyıl içinde gelişti. Elimizde ne varsa tırnaklarımızla kazıyarak elde ettik. Kimse bize hazır bir zırnık bir şey vermedi. Sahip olduğumuz her ne varsa özbeöz bizim malımız. Bizim üstümüzde hükümran hiç bir şey yok. Tanrı varsa da tanrı biziz. Bizden artık tanrı yok. Bunun apaçık bilincine varacağız. Bizden artık tanrının esamesi bile yok. Bir şeye tanrı diyeceksek o bizden başka hiç kimse.

Bunu kafamıza sokmakla kalmayalım, kafamızın içine iyice yerleştirelim.

Son konular