Meal -tefsir çatışması

Mesajlar
13
Tepki puanı
12
Düşünce
Ateist
Sayın müslümanların çok klasik bir iddiası vardır ;

1-) Kur'anın derin anlamı vardır herkes anlayamaz
2-)Çeviriler (Meal) hatalıdır
3-) Kur'anı bilenlerden öğrenmek gerekir .Onu anlamaya insan aklı yetmez vs .vs.vs .

Bunları duyunca benimde aklıma Kur'andan bazı ayetler ve bu ayetler ekseriyetinde bazı sorular geldi.Samimi olan müslüman dostlara sormak istiyorum;

1-)Kamer suresi 17, 22, 32 ve 40. ayetleri şöyledir; “and olsun ki, biz düşünüp öğüt alınsın diye kur’anı kolaylaştırdık. fakat var mı bir düşünen?” bu ayetlere göre allah bizim anlamamız için kur’anı kolaylaştırdığını söylemektedir. yani herhangi bir alimin kur’anı bize açıklamasına yada herhangi bir tefsir kitabına gerek yoktur.
Allah’ın bize emrettiklerini anlamamız için kur’an-ı kerim yeterlidir. kur’an-ı türkçe olarak okuyup da kafasına takılan yerleri soran bir kişiye, sen onun hikmetini anlayamazsın demek yersizdir, hatta günahtır, çünkü allah kur’an-ı bizim için kolaylaştırdığını söylemektedir.

2-) Birçok soruda da “çeviri hatası” cevabı verilmektedir, arapça öğrenip kur’anı öyle okunması gerektiği gibi insanlar çok çok zor bir yola yönlendirilmektedir. ancak kamer suresi 17, 22, 32 ve 40. ayetleri bize kur’anın kolaylaştırıldığından bahseder, yani arapça öğrenip öyle okumaya gerek yoktur. Ayrıca allah gönderdiği kitabın 1400 yıl sonra başka dillere tercüme edileceğini de biliyordur, yani çeviri de hata olması da mümkün değildir.

3-)1400 yıldır hiç kimse düzgün bir şekilde kuranı türkçe ye yada başka dillere çevirememiş midir?

4-)Düzgün çevrilemediği ve herkesin anlayamayacağı iddiası yukarıdaki ayetlere tamamen terstir ve kur’an-ı yalanlamak anlamına gelmektedir. Bu durumda kur’anda yazılanlar mı uygulanmalıdır, yoksa bazı hocaların söyledikleri mi uygulanmalıdır?

5-) Eğer Allah herkes anlayamacak ise neden böyle bir kitap yollamıştır ?

6-) Neden Kur'an evrensel olduğunu iddia ederken tefsirler ortaya çıkmıştır ?Evrensel olan bir kitapta anlaşılmaz ayetler olması ne kadar mantıklıdır?

7-)Derin anlam söylemi evrensellik ile çelişiyor çünkü herkesin anlayamacağı bir kitap bütün insanlığa hitap etmemektedir .Peki o zaman tefsirciler Kur'an'a muhalefet etmiş olmuyorlar mı?
 
Üst