Düşünce
Muvahhid
Verdiğin cevaplara baktım sadece birkaç soruya cevap vermişsin. Bazılarına ayet değil. Sadece kendi yorumunu yazmışsın.Bu durumda sizin iddanızın çöktüğnü gösterir.

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Bu arada sen niye kurancıyım diyorsun hala?

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Kuran'daki bütün hükümler yanlış. Bir tane doğru düzgün yerli yerinde hüküm gösterin. Öyle adaletle hükmedin filan yuvarlak ifadeler geçerli değil. Yağma ganimetini paylaşmak da adalettir. Bu sayılmaz. Doğru düzgün, geçerliliği tartışılmaz dosdoğru bir hüküm gösterin. Yok!

Bu kadarla kalsa iyi, doğru bilgi de yoktur. Verdiği bütün bilgiler yanlış! Ben doğru bir bilgi göremedim.

Bütün düşünürlerin güzel deyişleri vardır. Ben bunda ne kadar güzel söylemiş, ne kadar anlamlı denilecek bir cümle de görmedim! Tek tük varsa da önünde arkasında mutlaka batırmış berbat etmiştir.
“Ona hayır ve şer yollarını göstermedik mi? Fakat o sarp yokuşu aşmaya çalışmadı. Böyle yaparak verilen nimetlerin şükrünü eda etmedi. Sarp yokuş, bilir misin nedir? Sarp yokuş: bir köleyi, bir esiri hürriyetine kavuşturmaktır. Kıtlık zamanında yemek yedirmektir. Yakınlığı olan bir yetimi, ya da yeri yatak, (göğü yorgan yapan, barınacak hiçbir yeri olmayan) fakiri doyurmaktır. Hem sarp yokuş: Gönülden iman edip, birbirlerine sabır ve şefkat dersi vermek, sabır ve şefkat örneği olmaktır. İşte hesap defterleri sağ ellerine verilecek olanlar bunlardır.” (Beled 90/10-18).

De ki: "Gelin, Rabbinizin size neleri haram ettiğini söyleyeyim: O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana babaya iyi davranın. Yoksulluk korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin; sizi de onları da biz besliyoruz. Büyük günahların açığına da gizlisine de yaklaşmayın ve ALLAH'ın kutsal saydığı cana haksız yere kıymayın. Bunlar, düşünesiniz diye O'nun size verdiği öğütlerdir. Erginlik çağına erişinceye kadar yetim malına yaklaşmayın. Ölçüyü ve tartıyı doğru dürüst yapın. Kişiye gücünün yetmediğini yüklemeyiz. Konuştuğunuz zaman akrabanız aleyhinde bile olsa doğru olun. ALLAH'a verdiğiniz sözü tutunuz. Bunlar, ders alasınız diye O'nun size verdiği öğütlerdir.İşte bu benim dosdoğru yolumdur. Ona uyun, başka yollara uymayın; çünkü onlar, sizi O'nun yolundan ayırırlar. Bunlar, dinlersiniz diye O'nun size verdiği öğütlerdir. (6:151-153)

Yazan tarafından düzenlendi:

Ahlaksız

lll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Kuranda o kadar çok yerde akletmez misiniz? vb ifadelerin geçtiğini bilmeyecek kadar cahil misiniz ve cahil olduğunuz konularda yorum mu yapıyorsunuz, yoksa bile bile yalan mı söylüyorsunuz?
Hac 46..Akledebilecekleri kalpleri..Aşağıdaki arapça ifadenin Türkçe meali böyle..
قُلُوبٌ يَعْقِلُونَ
Yani Kuran,kalple akledilebileceğini söylüyor..Anlıyor musun?

Düşünce
Muvahhid
Hac 46..Akledebilecekleri kalpleri..Aşağıdaki arapça ifadenin Türkçe meali böyle..
قُلُوبٌ يَعْقِلُونَ
Hacc Suresi 46.Ayet : Yeryüzünde gezip dolaşmadılar mı ki, düşünecek kalpleri, işitecek kulakları olsun? (Dolaştılar, ama ibret almadılar). Çünkü gerçekte gözler değil, göğüslerdeki kalpler (kalp gözleri) kör olur.

kavak

Vlll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hacc Suresi 46.Ayet : Yeryüzünde gezip dolaşmadılar mı ki, düşünecek kalpleri, işitecek kulakları olsun? (Dolaştılar, ama ibret almadılar). Çünkü gerçekte gözler değil, göğüslerdeki kalpler (kalp gözleri) kör olur.
Ben de böyle sıkıntılar yok, çivi gibiyim ve gezmediğim kıta, Kuzey ve Güney Kutbunu saymazsak, kalmadı.
Yani bu kitapta yazılanlar zırva.

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Ben de böyle sıkıntılar yok, çivi gibiyim ve gezmediğim kıta, Kuzey ve Güney Kutbunu saymazsak, kalmadı.
Yani bu kitapta yazılanlar zırva.
ben sana söylüyorum bak bu iki kişi ya aynı kişi ya da birbirlerini tanıyorlar. bunun başka açıklaması olamaz. neden bilmiyoruz mesela biri hep girerken diğeri pek girmiyor.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
قُلُوبٌ يَعْقِلُونَ
Evet buradaki kalp ruha ait bir fonksiyon, kan pompalayan organ değil.

Sonuç olarak Kuranda o kadar çok yerde “akletmek” geçiyor mu? Evet.

Olay bitmiştir :)

Ahlaksız

lll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Evet buradaki kalp ruha ait bir fonksiyon, kan pompalayan organ değil.

Sonuç olarak Kuranda o kadar çok yerde “akletmek” geçiyor mu? Evet.

Olay bitmiştir :)
Çocuk gibi değil,yetişkin biri gibi düşünmeye ne zaman başlıyacaksın?

Kuran,aklı kalple ilişkilendiriyor;yüzlerce sayfalık bu kitapta 1 kere bile beyin/dimağ kelimesi kullanılmamış..Buna rağmen Kuran'da geçen ''akletmez misiniz?'' söylemini beyne/kafaya bağlayamazsınız..

Niye böyle olduğunu da söyleyeyim..Çünkü Kuran,özellikle antik Yunan üzerinden oluşturulan yahudilik diniyle direk alakalıdır ve antik Yunan'da,İslam felsefesinin temelindeki isim olan Aristo,beyni bilmez..Antik Mısır'da da beyin bilinmez mesela..Beyin o kadar önemsizdir ki,mumyalama yapılan kişilerin beyinleri çıkarılır..Bu beynin bilinmemezliği,İslam'a da sirayet etmiştir ve bu gayet normaldir..
Kuran beyinden bahsetseydi,bu şaşırtıcı olurdu gerçekten ama bahsetmemiş/bahsedemez işte..

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
İftira atmıyorum. Önce iftiranın anlamını öğren. Sadece bir ihtimalden söz ediyorum.
Hukukta ispat edilemeyen iddiaya iftira denir.

Bir daha elinizde kanıt olmadan insanları itham etme hadsizliğine umarım tevessül etmezsiniz.
Kuran,özellikle antik Yunan üzerinden oluşturulan yahudilik diniyle direk alakalıdır
Bu sizin temelsiz uydurmanız.

Devamı da bu temelsiz uydurmanız üzerine bina edildiği için doğal olarak hepsi çöp oluyor :)

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İnsan "düşünecek kalp" yazarken bir utanır, bir sıkılır, "ya ben nasıl bu kadar cahil, nasıl bu kadar geri, nasıl bu kadar yobaz bir geriyim böyle ya" diye bir yüzü kızarır! Yok! Bunlarda akıl fikir bir şey olmadığı gibi utanma arlanma da yok!

"Bu bilgi çağında biz nasıl oluyoruz da bu kadar cahil kalabiliyoruz" diye bir tane utanıp sıkıldıkları yok!

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
İnsan "düşünecek kalp" yazarken bir utanır, bir sıkılır, "ya ben nasıl bu kadar cahil, nasıl bu kadar geri, nasıl bu kadar yobaz bir geriyim böyle ya" diye bir yüzü kızarır! Yok! Bunlarda akıl fikir bir şey olmadığı gibi utanma arlanma da yok!

"Bu bilgi çağında biz nasıl oluyoruz da bu kadar cahil kalabiliyoruz" diye bir tane utanıp sıkıldıkları yok!
Hatta öyle ki kalbin düşündüğünü söyleyenler de var hala :kay:

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Bence şu ayet konu edinilmeliydi:
Hayvan/6:145
De ki: “Bana vahyolunan Kur’an’da bir kimsenin yiyecekleri arasında leş, akıtılmış kan, domuz eti -ki o şüphesiz necistir- ya da Allah’tan başkası adına kesilmiş bir (murdar) hayvandan başka, haram kılınmış bir şey bulamıyorum. Fakat istismar etmeksizin ve zaruret ölçüsünü aşmaksızın kim bunlardan yeme zorunda kalırsa yiyebilir.” Şüphesiz Rabbin çok bağışlayandır, çok merhametlidir.

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hatta öyle ki kalbin düşündüğünü söyleyenler de var hala :kay:

Zırvalarına bir göz atayım dedim. Bunlar nasıl bu kadar zırvalıyorlar ilginç! Düşünceyi bağırsak bakteri florası bile elbette etkiliyor, eee noolmuş yani? Mide ekşisin o da etkiler! Eeee noolacak? Bunlar var ya, bildiğin süzme! Bunların salak oldukları için mi dogmatik, yoksa dogmatik oldukları için mi salak oldukları araştırılmalı!

O kadar aşırı salaklar ki, "tamam Kuran kalpleriyle düşünmezler diyor derken o kadar eğip büküyoruz da, hiç beyin demeyişini nasıl açıklayacağız" diye düşünebilecek kadar zekaları yok!

Son konular

Son mesajlar