Merhaba ben Letta, buralarda yeniyim, size biraz kendimden bahsedeyim :)

letta

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Herkese selam ben Letta, Merak edenler olursa, 'letta' laz dilinde toprak anlamına gelir.

Sorgulayan, düşünen ve araştıran birisi olarak ben de artık aranızdayım. Bu yazımda, sizinle yaşadıklarım hakkında sohbet etmek ve biraz kendimden bahsetmek istiyorum.

Ben, doğu karadenizli, laz bir ailenin üç çocuğundan en ufağıyım. Tabii ufak dediğimde aklınızda 3-5 gibi normal yaşlar canlanabilir, ama ben gerçekten ufağım. Annem ve babamla aramda 38, bir kardeşimle 9, diğeri ile 13 yaş var. Kardeşleri olup da tek çocuk gibi büyüyen insanlardan biriyim, çünkü kardeşlerimle beraber büyüyemedim, ben büyürken onlar zaten çoktan büyümüştü ama tek sebebi bu da değil tabiiki, ona da değineceğim. şimdi asıl konumuz olan ben kimim, neden sorgulamaya başladım ve neden buradayım ona dönelim.

Dini olarak, çoğu insan gibi aileden gelen klasik öğretilerle büyümüş birisiyim. Ailemde dinine bağlı insanlar vardı, ama genel olarak ailem hiç bir zaman tutucu ve muhafazakar bir aile olmadı. çevremde de tek tük istisnalar haricinde tutucu insanlar pek olmadı, genelde öyle insanları hep sonradan dışarıda tanıdım.

Küçüklüğümden beri her zaman merak eden ve her zaman soru soran bir çocuktum. Yaşadığım her şeyle ilgili, etrafımda gözlemlediğim her şeyin detayını merak eder ve sorular sorardım, neden diye. Bunun en büyük sebebi insanlardan uzak (en azından yaşı yaşıma yakın olan) ve izole büyümem oldu. Ben çok küçük yaştayken (ilk okul 3) babamın işi gereği şehir hayatından uzak çokta fazla insanın ve imkanın olmadığı bir yere gitmek zorunda kaldık kardeşlerimle ve diğer insanlarla olan ilk kopuşum orada başladı, o zaman bunu farketmesem de bu yer değişikliği, bende sonraki hayatıma da etki edecek çok büyük bir etki yarattı.

Etrafımdaki büyük bir çoğunluğun yaş olarak benden büyük olması, beni sürekli gözlemlemeye ve yorumlamaya itti. Bilen bilir, küçük olduğunuz için bulunduğunuz ortamlarda, genelde dedikleriniz dikkate alınmaz ve çok konuşamazsınız kimse sizi ciddiye almaz susturulursunuz sadece izlemek ve bazı şeylere kendiniz cevap vermek zorunda kalırsınız.
bu durum beni iyi yönde evriltmeye başlamıştı, çok fazla düşünmeye itti gerek yalnızlık gerek konuşamamak kendinizle başbaşa kalmanızı ve düşünmenizi sağlıyor sürekli gözlemlemek empatimi de geliştirdi çünkü diyaloglarda taraf tutamıyorsunuz, kimse sizin düşüncenizi merak etmiyor sadece dışardan bakan bir gözsünüz A yı da dinliyorsunuz B yi de ve ben bu durumu bazen hala daha yaşıyorum özellikle yakın çevremde. Ee ne derler, küçük hep küçüktür. belki de hayatımın sonuna kadar bu durum ara ara tekerrür eder, bilemiyorum.

Tabii sizi iyi yönde evrilttiği gibi kötü yönde de evriltiyor, üzerinizde bir takım izler bırakıyor. Kendinizi hiç bir zaman tam olarak ifade edemediğinizden, anlatamadığınızdan dolayı hep doğru anlaşılmak ve kendinizi tam anlamıyla ifade etmek istiyorsunuz ve karşınızdaki insan sizi anlamadığında ya da anlamak istemediğinde güçlük çekiyorsunuz.

6 senem bu şekilde geçti 6 senenin sonunda liseye gittim, lise şehir dışındaydı ama oturduğum yerle arası 45 dakikalık bir mesafeydi. Anne ve babanın yanından ilk ayrılışımı orda gerçekleştirdim. Yurda verildim ve burası devlet yurduydu, sürekli izole ve kendi kendine düşünerek büyüyen bir çocuk, pat diye binbir çeşit insanın bulunduğu bir ortama düştü ve bu sırada hala daha çocuk. diğer arkadaşlarım gibi tutunmayı beceremedim psikolojik olarak çok yıprandım çok zor günler ve geceler yaşadım, çok sonradan farkettim ki (büyüdüğümde) o dönemlerde bende obsesif kompulsif bozukluk başlangıcı vardı, iyi değildim ne ailem beni anlıyordu ve bana öyle yaklaşıyorlardı ne de arkadaşlarım. Kimsenin beni anlamaması beni çok daha zor duruma soktu psikolojim bozuldu ve artık iş dayanılmaz bir hal almıştı, sürekli düşünüyordum ve o düşünceler denizinde kaybolup gidiyordum. İşler daha fazla sarpa sarmadan, dönemin sonunda ailem beni yurttan aldı, Annem yanıma geldi ve yarım dönem ev tutup beraber kaldık, sonrasında o izole olan evimize geri döndük, lise son sınıfın yarısına kadar şehirlerarası yolda evimden okula gittim geldim. sadece son senenin yarısında artık hazırdım, bir arkadaşımın kaldığı özel yurda gittim ve kaydoldum. Lise birden kalma psikolojik yıpranmanın etkisini çok uzun süre üzerimden atamadım beni çok etkiledi ama şu an gayet iyiyim, ufakta olsa izleri vardır belki hala, bilemiyorum.

Ardından üniversiteyi kazandım ve tam olarak evden çıkış serüvenim başlamıştı artık çok iyi hissediyordum elbette korkularım, endişelerim vardı, ama kendimi her şeye hazır hissediyordum. Yeni bir sayfa açmaya hazırdım, üniversite hayatımın geneli yolunda gitti. çocukluğumdan beri var olan, sürekli düşünmek ve sürekli gözlemlemekten hiç vazgeçmedim. İnsanları, düşünceleri, olayları hep gözlemledim, artık gündelik şeylerin haricinde, sürekli yanıbaşımızda olan, ama üzerine çok da fazla düşünmediğimiz daha farklı konular da dikkatimi çekmeye başlamıştı bunlar dini ve felsefi konulardı.

letta

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Hiç kimsenin ve bir olayın etkisinde kalmadan dini ve felsefeyi fazlasıyla merak etmeye başladım. o dönemler mensubu olduğum dini (islam) üstünkörü bilmektense, az da olsa içine girmeliyim diye düşündüm. Bilmeliydim ve bunun yolunun hacı hocadan değil, tamamen kendi aklımdan, mantığım ve yazılardan geçeceğine inanıyordum. Sorularımı sorup araştırmaya başladım, sürekli makaleler okuyordum, videolar izliyordum, hadislere bakıyordum, Kur'an ayetlerini okuyordum ve sürekli kendi içimde mantıklı şekilde cevaplar vermeye uğraşıyordum ve destekler nitelikte cevaplar buluyordum, araştırıyordum. İyice dinin felsefesine girmiştim herşeyin kurallardan ve dogmatik bir sistemden değil, aslında tamamen sembolik ve felsefi olduğuna inanıyordum ve bunu çok inanarak savunuyordum. Tartıştıklarım hiç bir zaman inanmayanlar olmadı, hep inananlarla tartıştım çünkü benim dini felsefem onların dogmatik inançlarıyla uyuşmuyordu.

Bu inandığım yolda çok uzun bir süre ilerledim, yıllarca.
Dini teamüllere göre yaşamadım, çünkü bunların zahiri şeyler olduğunu düşünüyordum. ama felsefesine cani gönülden inanıyor ve destekliyordum, benim diyen bir müslümandan bile fazla. Sonradan bunlar da tatmin etmemeye başladı. başka inançlara,dinlere merak saldım, belgelseller izledim, yazılar okudum kutsalları karşılaştırdım ve birçoğunun birbirine felsefesiyle de işleyişiyle de çok benzediğini farkettim. Kafamdaki 'ya öyle değilse?' sorusu burada patlak verdi ve o gün bu gündür, sürekli araştırıyorum, okuyorum. Son zamanlarda bu ilgim ve merağım daha da arttı. Tekrardan Kur'an ve diğer dinlere, farklı kaynaklara bakıyorum, ama bir farkla, objektif ve eleştirel bir gözle, destekler kaynaklar ve kanıtlarla ilerlemeye özen gösteriyorum.

Şu anda uzun zamandır ilerlediğim bu yolda, hiç bir dinin kutsallığına güvenim ve inancım kalmadı ne müslümanım, ne hristiyanım, ne hindu, ne de budist, kendimi hiç bir dine ve inanca ait görmüyorum. Artık bu saatten sonra da görmem çok ama çok zor, gözlerim açıldı, tutarsızlıklar aldı başını ilerliyor. Bu forumda sizlerle tanışacağıma çok mutluyum umarım birbirimize karşılıklı çok şey katarız.

Ben sadece düşünen sorgulayan ve bilmek isteyen bir insanım ve her zaman da sorgulamaya, düşünmeye ve merak etmeye devam edeceğim...

sevgilerle,

Letta.

llemar

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Ateist
Hoş geldin. İyi forumlar. Forumda olan Sünnilere ve inançlılara dikkat et seni yoldan çıkartmasınlar.

vld_ackrmn

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Şalom Aleyhe Letta. Hoş geldin. Umarım forumda iyi vakit geçirirsin. Sorgulama aşamasında başarılar diliyorum. Hangi görüşe sahip olursan ol, temelini kazarak oturtmaya çalış o düşünceyi. Saygılar

-Medine Yahudisi Kafir Rabbi Eliezer.

Ebu Cehil

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Esselamu aleyke Letta. Ehlen ve sehlen. 🙂
Hoş geldin, sana vereceğim en iyi tavsiye, bu forumda sabırlı olmanı söylememdir. Zaman geçtikçe ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksın, iyi forumlar.

GandalfThePink

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Hiç kimsenin ve bir olayın etkisinde kalmadan dini ve felsefeyi fazlasıyla merak etmeye başladım. o dönemler mensubu olduğum dini (islam) üstünkörü bilmektense, az da olsa içine girmeliyim diye düşündüm. Bilmeliydim ve bunun yolunun hacı hocadan değil, tamamen kendi aklımdan, mantığım ve yazılardan geçeceğine inanıyordum. Sorularımı sorup araştırmaya başladım, sürekli makaleler okuyordum, videolar izliyordum, hadislere bakıyordum, Kur'an ayetlerini okuyordum ve sürekli kendi içimde mantıklı şekilde cevaplar vermeye uğraşıyordum ve destekler nitelikte cevaplar buluyordum, araştırıyordum. İyice dinin felsefesine girmiştim herşeyin kurallardan ve dogmatik bir sistemden değil, aslında tamamen sembolik ve felsefi olduğuna inanıyordum ve bunu çok inanarak savunuyordum. Tartıştıklarım hiç bir zaman inanmayanlar olmadı, hep inananlarla tartıştım çünkü benim dini felsefem onların dogmatik inançlarıyla uyuşmuyordu.

Dini teamüllere göre yaşamadım, çünkü bunların zahiri şeyler olduğunu düşünüyordum. ama felsefesine cani gönülden inanıyor ve destekliyordum, benim diyen bir müslümandan bile fazla. Sonradan bunlar da tatmin etmemeye başladı. başka inançlara,dinlere merak saldım, belgelseller izledim, yazılar okudum kutsalları karşılaştırdım ve birçoğunun birbirine felsefesiyle de işleyişiyle de çok benzediğini farkettim. Kafamdaki 'ya öyle değilse?' sorusu burada patlak verdi ve o gün bu gündür, sürekli araştırıyorum, okuyorum. Son zamanlarda bu ilgim ve merağım daha da arttı. Tekrardan Kur'an ve diğer dinlere, farklı kaynaklara bakıyorum, ama bir farkla, objektif ve eleştirel bir gözle, destekler kaynaklar ve kanıtlarla ilerlemeye özen gösteriyorum.

Şu anda uzun zamandır ilerlediğim bu yolda, hiç bir dinin kutsallığına güvenim ve inancım kalmadı ne müslümanım, ne hristiyanım, ne hindu, ne de budist, kendimi hiç bir dine ve inanca ait görmüyorum. Artık bu saatten sonra da görmem çok ama çok zor, gözlerim açıldı, tutarsızlıklar aldı başını ilerliyor. Bu forumda sizlerle tanışacağıma çok mutluyum umarım birbirimize karşılıklı çok şey katarız.

Ben sadece düşünen sorgulayan ve bilmek isteyen bir insanım ve her zaman da sorgulamaya, düşünmeye ve merak etmeye devam edeceğim...

sevgilerle,

Letta.
Yazım yanlışı bulamadım, tebrik ederim.

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci

Ekler

• fff.jpg
    fff.jpg
    68.4 KB · Görüntüleme: 14
Yazan tarafından düzenlendi:

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci

sevgilerle,

Letta.
chào mừng đến với diễn đàn. Tôi muốn bạn một cuộc trò chuyện vui vẻ. 🙏 🙏 🙏 🙏

Son konular