Merhaba ben Letta, buralarda yeniyim, size biraz kendimden bahsedeyim :)

Mütevazi ol

Çaylak
Düşünce
Sünni
Hiç kimsenin ve bir olayın etkisinde kalmadan dini ve felsefeyi fazlasıyla merak etmeye başladım. o dönemler mensubu olduğum dini (islam) üstünkörü bilmektense, az da olsa içine girmeliyim diye düşündüm. Bilmeliydim ve bunun yolunun hacı hocadan değil, tamamen kendi aklımdan, mantığım ve yazılardan geçeceğine inanıyordum. Sorularımı sorup araştırmaya başladım, sürekli makaleler okuyordum, videolar izliyordum, hadislere bakıyordum, Kur'an ayetlerini okuyordum ve sürekli kendi içimde mantıklı şekilde cevaplar vermeye uğraşıyordum ve destekler nitelikte cevaplar buluyordum, araştırıyordum. İyice dinin felsefesine girmiştim herşeyin kurallardan ve dogmatik bir sistemden değil, aslında tamamen sembolik ve felsefi olduğuna inanıyordum ve bunu çok inanarak savunuyordum. Tartıştıklarım hiç bir zaman inanmayanlar olmadı, hep inananlarla tartıştım çünkü benim dini felsefem onların dogmatik inançlarıyla uyuşmuyordu.

Bu inandığım yolda çok uzun bir süre ilerledim, yıllarca.
Dini teamüllere göre yaşamadım, çünkü bunların zahiri şeyler olduğunu düşünüyordum. ama felsefesine cani gönülden inanıyor ve destekliyordum, benim diyen bir müslümandan bile fazla. Sonradan bunlar da tatmin etmemeye başladı. başka inançlara,dinlere merak saldım, belgelseller izledim, yazılar okudum kutsalları karşılaştırdım ve birçoğunun birbirine felsefesiyle de işleyişiyle de çok benzediğini farkettim. Kafamdaki 'ya öyle değilse?' sorusu burada patlak verdi ve o gün bu gündür, sürekli araştırıyorum, okuyorum. Son zamanlarda bu ilgim ve merağım daha da arttı. Tekrardan Kur'an ve diğer dinlere, farklı kaynaklara bakıyorum, ama bir farkla, objektif ve eleştirel bir gözle, destekler kaynaklar ve kanıtlarla ilerlemeye özen gösteriyorum.

Şu anda uzun zamandır ilerlediğim bu yolda, hiç bir dinin kutsallığına güvenim ve inancım kalmadı ne müslümanım, ne hristiyanım, ne hindu, ne de budist, kendimi hiç bir dine ve inanca ait görmüyorum. Artık bu saatten sonra da görmem çok ama çok zor, gözlerim açıldı, tutarsızlıklar aldı başını ilerliyor. Bu forumda sizlerle tanışacağıma çok mutluyum umarım birbirimize karşılıklı çok şey katarız.

Ben sadece düşünen sorgulayan ve bilmek isteyen bir insanım ve her zaman da sorgulamaya, düşünmeye ve merak etmeye devam edeceğim...

sevgilerle,

Letta.
Merhaba, hoş geldin Letta.

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hadi ya?!! Vay be! Doğu Karadeniz'de biraz bulundum. Zihnim biraz açık olmalı, Lazcayı hemen derhal kaptım. Öğrenmek benim en doğal refleksim. Lazcayı bildiğimi söyleyebilirim. Aslında Lazca maalesef ölmekte olan bir dil. Lazların da sonu Gürcüler gibi olacak, dillerini unutacaklar. Fakat hiç olmazsa Gürcülerin bir devleti var, Gürcüce orada yaşayacak. Lazlarda o da yok, bu dil kaybolacak.

Çoğu sözcük şimdiden değil çoktan unutulmuş durumda. Mesela dağ Lazcada nedir, bilindiği halde kullanılmıyor. Biliniyor çünkü germakoçi dağ adamı demektir. Bunu kullanıyorlar fakat yalın germa olan dağ anlamını kullanmıyorlar. Örneğin yine vücut anlamı veren sözcük aslında biliniyor ve kullanılıyor, hura biboni yıkandım anlamında ama aslında vücudumu yıkadım demek. Yalın hura sözcüğü vücut olarak kullanılmıyor.

Böyle böyle bu dil kayboluyor, yazık. Lazlar hiç milliyetçi değiller, yabancılarla çabuk kaynaşıyor ve kültürlerini hiç dayatmıyorlar. Karadeniz'de de bölgeye damgalarını vurmuş olmalarına rağmen çok azınlıktalar. Karadeniz'in çoğunluğu Gürcü asıllıdır. Lazlar çok azdır.

Lazlar o kadar esprili insanlardır ki onların sohbetlerine oturduğumda gülmekten gözlerimden yaş gelir karnıma ağrı girerdi. Çok neşeli zaman geçirdim Lazların içinde. Rize baksan yobazın önde giden şehri ama Lazlar hiç yobaz değiller. Çok liberaller, hayranım ama çok azınlıktalar. Karadeniz'de bile Lazlar çok azınlık durumda.

Toprak ise Lazcada leta diye biliyorum. Şeddeli kullanım yöresel şive farkı olabilir. Örneğin Fındıklı Lazcasında dişe kibri derler, Arhavi'ye geçtin mi kibiri olur.

En çok merak ettiğim Lazca'nın Gürcüce ile olan ilişkisi. Bunu çözemedim. Bana Kürtçe'nin Farsça ile çok yakın olması gibi bir ilişki var gibi geliyor ama net anlayamadım. Sebebi, Gürcüler dillerini konuşmuyorlar. Türkçeye adapte olmuşlar. Gürcistan'a da hiç gidemedim ki orijinal Gürcülerle konuşayım. O kadar uzun kalamadım. Yöreyi ancak biraz keşfedebildim.

Lazları severim. İyi, neşeli, özgürlükçü, kasmayan insanlardır. Trabzon'un Laz sanılması tam bir cehalet komedisi. Trabzon'da neredeyse hiç Laz yoktur. Rize'de Lazlar o kadar azınlıktır ki, ama bu kadar küçük bir azınlığın tüm Karadeniz'e damgasını vurmuş olması çok ama çok ilginç. Bir kere de Trabzon'a gittim. Çok kalmadım, Rize'ye gideceğim. Terminale gittim Rize bileti istedim. Trabzonlu cevap vermedi. Ben de cevap vermediğine göre işini bitirince biletimi kesecek diye bekledim. Bir dakika bekledim, başını kaldırıp yok demez mi! Beynim kafamın içinde döndü. Lan olum sen manyak olmayasın, niye yok demek için 60 saniye bekledin yahu dedim. Ayağa kalktı. Tam birbirimize gireceğiz ayırdılar. 🤨Böyle de bir anım var.

Lazların Megrel adı altında eski, köklü bir kültürleri, mitolojileri, tarihleri var. Fakat devletleri yok. İslam'ı kabul edenlere Laz denmiş. Etmeyenler Megrel olarak kalmış. Megreller Hristiyan ve Gürcistan sınırları içinde yaşıyorlar.

Megrellerin bir kısmının İslam'ı kabul edip Laz olmaları Türklerin İslam'a girmesinden önce.

kavak

Vl ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
@letta
Siz de hoş geldiniz. Kaleminizin güçlü olması, forumun geleceği açısından umut verici. Darısı, umursamaz bir şekilde hălă asgari imla kurallarına ayak diretenlere.

letta

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Hadi ya?!! Vay be! Doğu Karadeniz'de biraz bulundum. Zihnim biraz açık olmalı, Lazcayı hemen derhal kaptım. Öğrenmek benim en doğal refleksim. Lazcayı bildiğimi söyleyebilirim. Aslında Lazca maalesef ölmekte olan bir dil. Lazların da sonu Gürcüler gibi olacak, dillerini unutacaklar. Fakat hiç olmazsa Gürcülerin bir devleti var, Gürcüce orada yaşayacak. Lazlarda o da yok, bu dil kaybolacak.

Çoğu sözcük şimdiden değil çoktan unutulmuş durumda. Mesela dağ Lazcada nedir, bilindiği halde kullanılmıyor. Biliniyor çünkü germakoçi dağ adamı demektir. Bunu kullanıyorlar fakat yalın germa olan dağ anlamını kullanmıyorlar. Örneğin yine vücut anlamı veren sözcük aslında biliniyor ve kullanılıyor, hura biboni yıkandım anlamında ama aslında vücudumu yıkadım demek. Yalın hura sözcüğü vücut olarak kullanılmıyor.

Böyle böyle bu dil kayboluyor, yazık. Lazlar hiç milliyetçi değiller, yabancılarla çabuk kaynaşıyor ve kültürlerini hiç dayatmıyorlar. Karadeniz'de de bölgeye damgalarını vurmuş olmalarına rağmen çok azınlıktalar. Karadeniz'in çoğunluğu Gürcü asıllıdır. Lazlar çok azdır.

Lazlar o kadar esprili insanlardır ki onların sohbetlerine oturduğumda gülmekten gözlerimden yaş gelir karnıma ağrı girerdi. Çok neşeli zaman geçirdim Lazların içinde. Rize baksan yobazın önde giden şehri ama Lazlar hiç yobaz değiller. Çok liberaller, hayranım ama çok azınlıktalar. Karadeniz'de bile Lazlar çok azınlık durumda.

Toprak ise Lazcada leta diye biliyorum. Şeddeli kullanım yöresel şive farkı olabilir. Örneğin Fındıklı Lazcasında dişe kibri derler, Arhavi'ye geçtin mi kibiri olur.

En çok merak ettiğim Lazca'nın Gürcüce ile olan ilişkisi. Bunu çözemedim. Bana Kürtçe'nin Farsça ile çok yakın olması gibi bir ilişki var gibi geliyor ama net anlayamadım. Sebebi, Gürcüler dillerini konuşmuyorlar. Türkçeye adapte olmuşlar. Gürcistan'a da hiç gidemedim ki orijinal Gürcülerle konuşayım. O kadar uzun kalamadım. Yöreyi ancak biraz keşfedebildim.

Lazları severim. İyi, neşeli, özgürlükçü, kasmayan insanlardır. Trabzon'un Laz sanılması tam bir cehalet komedisi. Trabzon'da neredeyse hiç Laz yoktur. Rize'de Lazlar o kadar azınlıktır ki, ama bu kadar küçük bir azınlığın tüm Karadeniz'e damgasını vurmuş olması çok ama çok ilginç. Bir kere de Trabzon'a gittim. Çok kalmadım, Rize'ye gideceğim. Terminale gittim Rize bileti istedim. Trabzonlu cevap vermedi. Ben de cevap vermediğine göre işini bitirince biletimi kesecek diye bekledim. Bir dakika bekledim, başını kaldırıp yok demez mi! Beynim kafamın içinde döndü. Lan olum sen manyak olmayasın, niye yok demek için 60 saniye bekledin yahu dedim. Ayağa kalktı. Tam birbirimize gireceğiz ayırdılar. 🤨Böyle de bir anım var.

Lazların Megrel adı altında eski, köklü bir kültürleri, mitolojileri, tarihleri var. Fakat devletleri yok. İslam'ı kabul edenlere Laz denmiş. Etmeyenler Megrel olarak kalmış. Megreller Hristiyan ve Gürcistan sınırları içinde yaşıyorlar.

Megrellerin bir kısmının İslam'ı kabul edip Laz olmaları Türklerin İslam'a girmesinden önce.
Dilini ve kültürünü yaşatmaya çalışan bir laz olarak, öncelikle bu güzel yazı için sana teşekkür ederim.
Evet dediğin gibi, bilinenin aksine Lazlar, Türkiyede azınlıktır. İnsanların çoğu Laz olmayı Karadenizli olmak sanır, Lazın bir ırk olduğunu bilmez, Türkiye'de yaşayan yerleşik Laz halkı genel olarak Rize'de pazar, ardeşen,fındıklı Artvin'de hopa,borçka ve arhavide bulunurlar kendilerine ait dilleri vardır.
Gerçi tüm dünyada da Lazlar/Megreller yüksek bir nüfusa sahip değiller ne yazıkki. Bir Laz olarak, Lazcanın unutuluyor olması benim de içimde ciddi bir yaradır.
Megreller ve Lazları ayrıştıran tek şey aslında dindir senin de dediğin gibi ama önceki kültür ve mitoloji megrellere dayanmaz yani lazlar megrellerden geldi gibi bir durum yok ikisi de aynı şeydir çünkü Türkler, Türklerden geldi demek gibi bişey olur bu. Kısacası ha Laz demişsin ha Megrel.
Kolhis krallığına bakabilirsin bir diğer adıyla lazika.
Gürcülerle ise ırk olarak bir akrabalık yoktur, ama kafkas halkları olarak aynı derenin balıklarıdır.
Alfabe ve telaffuz ise çok uzun ve karışık bir konu gerekirse ayrı bir konu başlığı altında bunu konuşuruz.
Genel olarak az az konu başlıklarına değinmek istedim. :)
xela do kaobate...

Moderatör tarafından düzenlendi:

FİLEozof

lll ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Bı xer hati Letta (Hoş geldin Letta).
Bu da Kürtçe, hadi bakayım. 8-)
Veli Demir başlattı valla denetmen bey. :(

barney.stinson

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Добро пожаловать

Türkçe: Hoş geldiniz.

Hippocrates

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Gratissimum Letta.

Türkçe: Hoş geldin Letta.

letta

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
selamlar @Mütevazi ol ,
Öncelikle hoş buldum.
Şu din mantıklıdır, ya da bu diye bir örnek sunamam. Dinler zaten bana artık mantıklı gelmediği için kendimi bir sınıfa sokmuyorum.
bana göre, dinlerin hepsi kökeninde birbirleriyle hemen hemen aynıdır ve bir tanrı kelamı değildir.
Dönem dönem toplumların üzerinde, onları bir sisteme sokmak için kullanılan ve inanılan şeylerdir.
Şu anda "mitoloji" olarak adlandırdığımız hikayeler, bir zamanların dini inançlarıydı ve insanlar bu inançlar için yaşıyorlardı ve ölüyorlardı.
Gün gelecek, ve bu gün inanılan dinler de birer mitoloji olarak tarihe geçecektir.
Dinlere genel bir yorum yapmak gerekirse, Server Tanilli'nin "Uygarlık Tarihi" adlı kitabından çok güzel bir alıntı yaparak bunu özetlemek istiyorum. "Din bir toplum oluşturmaz, ama var olan bir toplumu yönlendirmekte çok büyük bir silah olarak kullanılabilir."

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kolhis krallığına bakabilirsin bir diğer adıyla lazika.

Hmm bunu duymamıştım ama uzun ömürlü bir devlet olmasa gerek. Zaten dünyada üç tane ırkların birbirine karıştığı yer vardır, Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkasya denir.

Bir de sanırsam Çeçen mitolojisi var, işte Allah dünyayı ırklara paylaştırıyormuş da Çeçenler yokmuş, vatansız kalmışlar. Allah demiş ki ben ülkeleri bütün ırklara paylaştırdım, siz yoktunuz o yüzden vatansız kaldınız. Ama Allahım biz senin yolunda savaşıyorduk demişler. O zaman size kendime ayırdığım ülkeyi vereyim deyip Kafkasya'yı onlara vermiş. Uyduruk bir saçma masal tabii ki. Ama Kafkasya gerçekten özel bir bölge.

Gürcülerle tabii ki ayrı birer ırk ama benim merak ettiğim Gürcüce ile Lazcanın ne kadar yakın olduğu. Yani kaç ortak sözcük var bilmek isterim. Bazı rakamların aynı söylendiğini duydum. Örneğin pazara gidiyorduk, Laz arkadaş Gürcü pazarcı ile sözcüklerde anlaşamıyordu pek ama rakamlarda kolayca anlaşıyorlardı. Gerçi bu, rakamları öğrenmenin çok kolay olmasından kaynaklı olabilir. Yani tabii farklı diller ama benzerlik ne kadar hep merak etmişimdir.

İşin tuhafı, Türkiyeli Gürcü asıllılar, orijinal Gürcülerle konuşamıyordu yahu, var mı böyle bir şey? Buna çok hayret ettim. Lan biz Gürcüyüz bile demiyorlar yahu, nasıl bir kültür yapısı anlamadım. Değil ki Gürcüce konuşsalar! Unutmuşlar yahu! İlginç! Benim anladığım bunlar Gürcistan'ı bırakıp gelmişler ne pahasına olursa olsun geldikleri yere tam adapte olmaya karar vermişler.

Hayır tamam Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Türküm diyecek tabii de, aslen Gürcüyüm dese bir şey olmaz yani.

Lazlar tam normal. Ne Laz milliyetçiliği yapıyorlar, ne de asıllarını inkar ediyorlar. Normali bu işte. Keşke herkes Laz olsa. Lazlar yani ülkede azınlık olmayı bırak, Karadeniz bölgesinde de azınlık olduğu gibi Rize'de bile azınlık! Dediğin gibi bir kaç kıyı ilçesi Laz sadece.

Duthori'leri bilirsin mutlaka. 😄 Ya senin foruma geldiğin iyi oldu. Ben Laz muhabbetini severim, özledim de. Lazlar şimdi bu Duthori'leri bir anlatırlar, bunlar böyle vahşi, yabani, cahil, konuşamaz, kaba saba yabaniler olarak bir tasvir ederler, 😆 Duthori dedikleri de dağlık kesimde yaşayan Gürcüler. Kendileri sahil halkı ya, medeniler, kültürlüler. Duthori dedikleri de bunlara "mohti" derler.

Bunların çekişmeleri çok eğlencelidir. Mohti tabii Lazca gel demek, biliyorsun. Lazlar Karadeniz'in geri kalanından çok farklıdırlar ama işte bunu kimse bilmiyor, Karadeniz dedin mi Lazlar akla geliyor. Bu kadar azınlık bir halkın tüm bir bölgeye damgasını vurmuş olması çok ilginç.

Millet sanıyor ki Karadeniz komple Laz! Bu yani Lazlar adına çok büyük bir başarı. Kutlamak lazım Lazları.

Son konular