Merhaba ben Letta, buralarda yeniyim, size biraz kendimden bahsedeyim :)

letta

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
@DemoKratos
İlk defa, Laz olmayıp da Lazlara bu kadar hakim biriyle sohbet ediyorum. :)
gerçekten iyi bir şekilde hakimsin.
"Dutxuri" şimdiki adıyla "Tunca" orda aslında çoğunluk Lazlar yaşar, Ardeşene bağlıdır hatta benim köyümle arasında çok az bir mesafe var.
sana bir belgesel önereceğim, belki hoşuna gider. İstersen ona biraz göz gezdirebilirsin

"
"
Lazlar tam normal. Ne Laz milliyetçiliği yapıyorlar, ne de asıllarını inkar ediyorlar. Normali bu işte. Keşke herkes Laz olsa.
Tabii ki her toplumda olduğu gibi, Lazların da iyisi ve kötüsü var.
Ben ve benim gibiler, elimizden geldiğince dilimizi, kültürümüzü yaşatmaya çalışıyoruz ve bu süreçte de sizin gibi insanları gördükçe ayrı bir mutlu oluyorum. :)
Maalesef bunu anlayamadım. Lazca öğrendim dediysem o kadar da değil! 😁 X ve Y ile olduğunu anlayabildim ama X ve Y yi çözemedim. 🤨
Anlamını yazmalıydım, benim hatam. :) :)

Anlamı: "Sağlık ve İyilikle"

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Epey anlarım Lazca ama anlamadığımı da sorardım Türkçesini söylerlerdi. Hey gidi günler. "Duthorinin biri küpe tütünü basmış sırtlamış gidiyor. Jandarma durdurmuş. Ne var küpte demiş. Duthori: "Petmezdur!" Jandarma: "Pek ağır değil gibi? İndir de bir bakalım nasıl pekmezmiş." Açarlar bakarlar tütün. Duthori: "Dushan (neresiyse bilmiyorum) da koymiş idum da değişturmişler!"

Güle güle bir hal olurduk. Anlattıkları çok da komik şeyler olmayabilir ama anlatışları çok komik. Tabii kendilerini de tiye alırlar. Şunu da anlatırlar: Karısı adama kızınca taşı fırlatmış adamın kafasını yarmış. Laz kadınları böyle şeyleri gerçekten yapar. O ezilen Karadenizli kadınlar Laz filan değil, Gürcü asıllı onlar. Laz kadınları yamandır. Neyse bu çağırmış: "Ameeeet, Memeeeet mohtit vesiyeti goğodaten!" Tabii Lazca bilmeyenler için Ahmet Mehmet gelin vasiyetimi vereceğim diye oğullarına sesleniyor. Sonra da kendiliğinden mırıldanırmış: "Gavurun beterisi gavuri, tiz mod dağiyu!" Yine Lazca bilmeyenler için ilk kısım anlaşılıyor, son kısım kafama nasıl isabet ettirdi demek. Yani nasıl headshot yapabildi!

Çok matrak günlerdi, Lazların içinde bir süre bulunduğum için kendimi şanslı sayıyorum.

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
"Dutxuri" şimdiki adıyla "Tunca" orda aslında çoğunluk Lazlar yaşar

Hmmm. Ben mi yanlış anladım acaba? Duthoriler Türkçe bilmez, Lazca bilmez, türküdeki "dil bilmez Gürcü müyem" türü insanlar olarak algılamıştım. Hangi ilçeye bağlı bu Tunca? Doğrusu ben sahilden hiç ayrılmadım. İşlerim Fındıklı-Arhavi arasında geçti, diğer yerleri hiç bilmem.

Sağlık ve iyilik demek... Bu sözcükleri duyduğumu hiç hatırlamıyorum. Yani normal tabii, az kaldım.

letta

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Hmmm. Ben mi yanlış anladım acaba? Duthoriler Türkçe bilmez, Lazca bilmez, türküdeki "dil bilmez Gürcü müyem" türü insanlar olarak algılamıştım. Hangi ilçeye bağlı bu Tunca? Doğrusu ben sahilden hiç ayrılmadım. İşlerim Fındıklı-Arhavi arasında geçti, diğer yerleri hiç bilmem.
Rize ilinin Ardeşen ilçesine bağlıdır.
Doğu karadeniz, bir çok halka ev sahipliği yapıyor. Gürcüler, Lazlar, Hemşinliler, Rumlar, Türkler(çepni), vs. hepsi biririnden güzel insanlardır, renktir zenginliktir.
Bu kadar çok renklilik olunca yöresel dil çeşitliliği de fazla oluyor. :)
Ama en başta da dediğim gibi, biz aynı derenin balıklarıyız ve birlikte güzeliz. :)

Sağlık ve iyilik demek... Bu sözcükleri duyduğumu hiç hatırlamıyorum.
Her yörenin telaffuzu ve konuşması farklı.
Türkiye Lazlarının konuştukları Lazcada kelimelerde ufak tefek farklılıklar var, onun haricinde vurgu farklılıkları da oluyor.
Genel olarak yazılı bir dilden çok konuşma yoluyla aktarıldığı için unutulmuş, asimile olmuş kelimeler çok fazla var.
Elimizden geldiğince, kuşaktan kuşağa aktarmaya devam.

Mütevazi ol

Çaylak
Düşünce
Sünni
selamlar @Mütevazi ol ,
Öncelikle hoş buldum.
Şu din mantıklıdır, ya da bu diye bir örnek sunamam. Dinler zaten bana artık mantıklı gelmediği için kendimi bir sınıfa sokmuyorum.
bana göre, dinlerin hepsi kökeninde birbirleriyle hemen hemen aynıdır ve bir tanrı kelamı değildir.
Dönem dönem toplumların üzerinde, onları bir sisteme sokmak için kullanılan ve inanılan şeylerdir.
Şu anda "mitoloji" olarak adlandırdığımız hikayeler, bir zamanların dini inançlarıydı ve insanlar bu inançlar için yaşıyorlardı ve ölüyorlardı.
Gün gelecek, ve bu gün inanılan dinler de birer mitoloji olarak tarihe geçecektir.
Dinlere genel bir yorum yapmak gerekirse, Server Tanilli'nin "Uygarlık Tarihi" adlı kitabından çok güzel bir alıntı yaparak bunu özetlemek istiyorum. "Din bir toplum oluşturmaz, ama var olan bir toplumu yönlendirmekte çok büyük bir silah olarak kullanılabilir."
Bu sadece bilinçaltından kaynaklanan bir önyargı. Tam olarak senin gibi düşünen birisiyle tartışmışdım. Bakabilirsin:

letta

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Bu sadece bilinçaltından kaynaklanan bir önyargı.

Öncelikle bu bilinç altı değil, okumanın ve araştırmanın, doğru yerde doğru sorular sormanın bir sonucudur.
Anladığım kadarıyla Ateizm, Deizm, Agnostisizm vs. vs. gibi düşünceler hakkında iyi bir bilgin yok. onları daha doğru ve iyi kaynaklardan objektif bir şekilde araştırmanı öneririm.

Mucize konusuna da değinecek olursak. şu anda mensubu olduğun dinin peygamberi, bizzat kendisi mucize görmek isteyen insanlara, ne gibi mucizeler göstermiştir ? Musa'nın denizi yarması(hikaye) gibi vs. vs.
eğer bilmiyorsan ben sana söyleyeyim.

Hiç bir mucize(sözde) göstermemiştir!

ve bu durumu bizzat kur'an ve Peygamber kabul eder.

Ankebût Suresi - 50-52

50- Onlar hâlâ, “Rabbinden ona bazı mûcizeler indirilmeli değil miydi?” diyorlar. De ki: “Mûcizeler yalnız Allah’ın katındadır; ben sadece bir uyarıcıyım.”

50- Kendilerine okunan bu kitabı sana göndermiş olmamız onlara yetmiyor mu? Elbette inanan bir topluluk için onda rahmet ve ibret vardır.

52- De ki: “Benimle sizin aranızda şahit olarak Allah yeter. O, göklerde ve yerde ne varsa bilir.” Bâtıla inanan ve Allah’ı inkâr edenlere gelince, işte hüsrana uğrayacak olanlar onlardır.

Yazan tarafından düzenlendi:

Mütevazi ol

Çaylak
Düşünce
Sünni
Hiç bir mucize(sözde) göstermemiştir!

ve bu durumu bizzat kur'an ve Peygamber kabul eder.
Ayetlerin diğer açıklamalarını araştırmanı öneririm. Bazı ayetlerden hareketle Hz. Peygamber (asm)'e Kur’an’dan başka mucize verilmediğini iddia eden bazı kimseler olmuştur. Bunun yanlış olduğunu gösteren pek çok kitap ve makale yazılmıştır.

letta

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Ayetlerin diğer açıklamalarını araştırmanı öneririm. Bazı ayetlerden hareketle Hz. Peygamber (asm)'e Kur’an’dan başka mucize verilmediğini iddia eden bazı kimseler olmuştur. Bunun yanlış olduğunu gösteren pek çok kitap ve makale yazılmıştır.
Tamam güzel kardeşim, o zaman bana "Sahih kaynaklar ve Kur'an" ile anlat Hz. Peygamberin(Muhammed) mucizelerini.
ben zaten bunu defalarca araştırdım, okudum ve reddediyorum, inanmıyorum.
İnanan ve destekleyen kişi sensin, o zaman anlat bana nerde ne mucizeler yapmıştır ve bu anlattıklarını kanıtla.
Yazdıklarını seve seve okurum.

Son konular