Merhaba

Sealight

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Merhaba ben Derin. 13 yaşındayım, büyük ihtimalle forumdaki bir çok kişiden yaşça küçüğüm. 9-10 yaşımdan beri dini konulara merakım var, 11-12 yaşlarımda araştırmaya başladım. Kendimi sadece felsefi bakıştan hristiyan olarak görüyorum ancak net bir görüşüm yok. Ateizm, Deizm ve Hristiyanlığa yakınım. Aynı zamanda Html, Javascript, Css gibi yazılım dillerini de öğreniyorum.

Knightwalker

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Merhaba ben Derin. 13 yaşındayım, büyük ihtimalle forumdaki bir çok kişiden yaşça küçüğüm. 9-10 yaşımdan beri dini konulara merakım var, 11-12 yaşlarımda araştırmaya başladım. Kendimi sadece felsefi bakıştan hristiyan olarak görüyorum ancak net bir görüşüm yok. Ateizm, Deizm ve Hristiyanlığa yakınım. Aynı zamanda Html, Javascript, Css gibi yazılım dillerini de öğreniyorum.
Hoşgeldin genç arkadaş. Manevi yolculuğunda mutluluklar dilerim.

Plütoncu

☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Hoş geldin dostum. İyi forumlar diliyorum ve yazım kurallarına dikkat ettiğin için teşekkür ediyorum. :)

siradan1mumin

Çaylak
Düşünce
Tarihselci
Hoş geldin. Bu yaşta Web dillerini öğrenmen güzel. Yalnız Html ve CSS, pek dil olarak görülmez. Yani yazılımcılar bu ikisine genelde dil demez. Haberin olsun. 😉

Retrospective

lll ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Hoş geldin Derin, ömrü kelebekten hâllice olan üyelerden olmaman dileğiyle. :)
Hoş geldin. Bu yaşta Web dillerini öğrenmen güzel. Yalnız Html ve CSS, pek dil olarak görülmez. Yani yazılımcılar bu ikisine genelde dil demez. Haberin olsun. 😉
Ben diyorum ve bahsi arttırıyorum: Framework fanboyları, elinde sonunda CSS'ci "webmasterlara" muhtaç kalacaktır.

siradan1mumin

Çaylak
Düşünce
Tarihselci
Ben diyorum ve bahsi arttırıyorum: Framework fanboyları, elinde sonunda CSS'ci "webmasterlara" muhtaç kalacaktır.
O zaman sen genelin dışındasın. 😀
Html, head, title, body, stylesheets, şapur şupur yarabbi şükür. Buna kod demem ben. Kod dediğin şöyle sağlamından Net Core kütüphanesi olacak. Ama Html ve CSS'ye yazılım dili diyenlere de saygı duyarım.

Agnostik Tanrı

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Hoş geldin.
Bu yaşta kodlamayı öğrenmen çok güzel bir şey.

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Özel kolejlerde kodlama eğitimi beş yaşında başlıyor. Abartmayın. Donanımcıysak yazılımla uğraşmıyorsak yazılım insan üstü bir şey olduğundan değil! 😁 Yazılımcı gelsin bakayım donanımdan bir halt anlayacak mı! Eline tornavida almasını bilmez! Ben makineye göz attım mı direk anlarım hangi parça değişecek. Tamam da arkadaşım ölçmeden biçmeden nasıl anladın diye hayrete çok düşürmüşümdür. Tak, değiştiririm parçayı, çalışır.

Arıza oldu mu yazılımcı çağırmazlar. Donanımcı çağırırlar. Asıl gelişim donanımdadır. Donanım gelişince yazılım da onu izler. Donanım olmadan yazılım mazılım yapamazsın.

Heeeeyt savulun lan yazılımcılar donanımcılar geliyor! 😄

Bu CNC ler PLC ler, PIC çıkmadan önce (endüstriyel bilgisayarlar) elektrikçi vs elektronikçi atışması vardı. Elektronikçiler elektrikçileri hor görürdü. İnce işlerden anlamazsınız, kabasınız sabasınız filan! Olum senin cihazına elektriği biz getiriyoz biz, biz elektriği üretip ayağına getirmesek sen nah! 😁 Böyle tartışmalar olurdu. Benim de kökenim elektrikçi. 😆 Bu elektronikçilerin ağzını kapamak için oturdum televizyon çalıştım. Sen anlaman yüksek frekanstan filan diye nasıl olsa bir laf atacaklar. Attılar da. Başladım televizyonun çalışmasından. Herifler mal mal bakmaya başladı. Lan biz anlatamazdık bu kadar iyi be dediler! Yaa olum ben anlıyorum yüksek frekanstan ama siz yüksek gerilimden anlamazsınız dedim. Yaaa anlarız EHT falan fıstık. Lan salaklaşmayın EHT ne gelir enerji iletiminin yanında be komik olmayın dedim. Ezerim ben bunları havada karada.

Ama tabii yazılımcılar bundan çok daha iddialı. Biz olum makinenin ruhuyuz, biz izin vermeden makinede yaprak kıpırdamaz! E haklılar ne diyelim. Şimdi tüm donanım tamam, ama yazılımda pürüz varsa yapacak bir şey yok aman yazılımcı canım yazılımcı gel bir el at! Ama tabii donanım hazır olmadan nereye yazılım yükleyecek bir tarafına mı o da ayrı! 😆

Ha unutmadan hoş geldin Derin. Düzgün bir imla ile yazman ne kadar güzel.

Yazan tarafından düzenlendi:

Retrospective

lll ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
O zaman sen genelin dışındasın. 😀
Html, head, title, body, stylesheets, şapur şupur yarabbi şükür. Buna kod demem ben. Kod dediğin şöyle sağlamından Net Core kütüphanesi olacak. Ama Html ve CSS'ye yazılım dili diyenlere de saygı duyarım.
Tabii HTML ve CSS'in artık lamborghini motorunu tofaşa takmak gibi olduğunu itiraf etmek lazım. Yıllar önce oluşturulmuş bu dillerin artık alternatiflerinin oluşturulması gerekiyor. Mevcut alternatifler, daha farklı syntax ve özelliklere sahip olsa da yine de sonunda kodu HTML'e ya da CSS'e çeviriyorlar. Pek değişen bir şey yok.

Aynı şekilde Javascript de öyle. Javascript'i kullanırım, bazen sever bazen sevmem ama web için hiçbir alternatif yok. WebAssembly geldi bakalım daha neler olacak. Ancak server-side kısmında tonla dil varken, client-side kısmsında HTML - CSS - JS şeytan üçgeninden kaçamamak çok kötü bir şey.

Virtual

Çaylak
Düşünce
Ateist
Hoşgeldin.
Aynı zamanda Html, Javascript, Css gibi yazılım dillerini de öğreniyorum.
Yanına PHP veya Python ya da hiç olmazsa Javascript ile server tarafı kodlama yapmayı sağlayan bir framework veya kütüphaneyi da ekle. Front end dilleri öğrenmek yetmez. Back end dilleri de öğrenmek lazım.

Yazan tarafından düzenlendi:

Virtual

Çaylak
Düşünce
Ateist
Full-stack zorunlu değil. Bence front-end + UI/UX yapması daha iyi.
Evet, full-stack zorunlu değil. Ancak front-end ve back-end arasında iletişimler olabiliyor. Back-endin kodunu anlayamazsa bu iletişimleri de anlayamaz. Back-ende bir göz atarsa en azından o iletişimleri biraz daha iyi anlayabilir ve siteyi daha iyi bir şekilde yapabilir.

Retrospective

lll ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Evet, full-stack zorunlu değil. Ancak front-end ve back-end arasında iletişimler olabiliyor. Back-endin kodunu anlayamazsa bu iletişimleri de anlayamaz. Back-ende bir göz atarsa en azından o iletişimleri biraz daha iyi anlayabilir ve siteyi daha iyi bir şekilde yapabilir.
Projenin çalışma planına göre bu durum değişir diye düşünüyorum. Ancak zaten temel konseptlere hakim olursa çok sıkıntı çıkmaz.

kavak

V ☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Üzgünüm; ben açıkcası 13(!) yaşında olduğunuza pek ikna olmadım. Çünkü çocuk yetiştiren birisi olarak bu yaşlardakiler bu seviyede olamazlar bence.

Son konular