MHP'den yeni anayasa

Markus

Çaylak
Düşünce
Ateist
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 100 maddelik yeni anayasa önerisinde bulunduklarını açıkladı. Önemli özelliklerinden biri başkan ile birlikte iki tane de başkan yardımcısının seçilmesi önerisi. Mevcut anayasamızın değiştirilemez maddelerinin korunduğunu belirtti.

Mevcut anayasamızın 4. maddesi:
Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

Benim şahsi fikrim koyu ile yazılan yer yeni anayasa çıkarmak isteyenlerin önünü kesiyor. Açıkçası çok bunu önemsediklerini düşünmüyorum ama neyse.

Siz ne diyorsunuz? Bu değişikliğin asıl amacı ne olabilir? Nasıl yararları ve zararları olur? Onaylanır mı?

Ebu Cehil

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Önemli özelliklerinden biri başkan ile birlikte iki tane de başkan yardımcısının seçilmesi önerisi.
Olmayacak bir şey bu, başkan yardımcısı seçilir de, süs olarak kalır onlar yani, yine yönetimde Reçel Tahin Ersoğan'ın sözü geçecek, başkan yardımcılarını s.klemeyecek bile, kendi çalıp kendi oynayacak, boş bir söylem.

Arda.

Çaylak
Düşünce
Tarihselci
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 100 maddelik yeni anayasa önerisinde bulunduklarını açıkladı. Önemli özelliklerinden biri başkan ile birlikte iki tane de başkan yardımcısının seçilmesi önerisi. Mevcut anayasamızın değiştirilemez maddelerinin korunduğunu belirtti.

Mevcut anayasamızın 4. maddesi:
Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

Benim şahsi fikrim koyu ile yazılan yer yeni anayasa çıkarmak isteyenlerin önünü kesiyor. Açıkçası çok bunu önemsediklerini düşünmüyorum ama neyse.

Siz ne diyorsunuz? Bu değişikliğin asıl amacı ne olabilir? Nasıl yararları ve zararları olur? Onaylanır mı?
Bak böyle yaklaşım hatalıdır. Yani ben de MHP'yi sevmem ama orada zaten Laiklik karşıtı parti yok. Bence iyi bir şey. Böyle düşünmeniz hatalı.

Entropyy

lV ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Olmayacak bir şey bu, başkan yardımcısı seçilir de, süs olarak kalır onlar yani, yine yönetimde Reçel Tahin Ersoğan'ın sözü geçecek, başkan yardımcılarını s.klemeyecek bile, kendi çalıp kendi oynayacak, boş bir söylem.
Başkan yardımcısın seçim ile gelmesi önemli.
Şuan Erdoğan sağlık sorunu yaşasa yoğun bakımda 3 ay kalmak zorunda kalsa yardımcısı yetkili, bütün kararnameleri o çıkaracak ama seçim ile gelen biri değil, yani ülkeyi seçimle gelmeyen biri yönetiyor olacak.
Başkanlık sistemi kökten sorunlu o ayrı bir konu ama bu sistemle devam edilecekse başkan yardımcısının seçimle gelmesi gerekir.

Markus

Çaylak
Düşünce
Ateist
Bak böyle yaklaşım hatalıdır. Yani ben de MHP'yi sevmem ama orada zaten Laiklik karşıtı parti yok. Bence iyi bir şey. Böyle düşünmeniz hatalı.
Laiklik karşıtı bir şey olmadığı için mi Atatürk karşıtı öğrenci yetiştirenlerle ittifaklar?

Rozayvillain

Çaylak
Düşünce
Apateist
Mhp daha kendi iç işlerini yönetemiyor ülkeyi bağlayıcı kararlar alamaz. Kırmızı akp. Bomboş bir parti. Yakında da sıra akp'ninkine gelir. Bunun kokusu çıkar. Yakında erken seçime dayanır sonu.

leonlucas

Deneyimli
Düşünce
Ateist
MHP nin asalım, keselim, yok edelim, öldürelim..vb. dışında bir politikası var mıdır ki?

Arda.

Çaylak
Düşünce
Tarihselci
MHP nin asalım, keselim, yok edelim, öldürelim..vb. dışında bir politikası var mıdır ki?
Oyları %8'in altına düştü. Çok yanlış bir politikaları var. En başta eskiz zamanına dönmek için asıl davasının izinden giden İyi Parti'yi kendilerine çağırmak yerine kendileri gitmeli onların yerine.

Rozayvillain

Çaylak
Düşünce
Apateist
Oyları %8'in altına düştü. Çok yanlış bir politikaları var. En başta eskiz zamanına dönmek için asıl davasının izinden giden İyi Parti'yi kendilerine çağırmak yerine kendileri gitmeli onların yerine.
Dava diye bir şey yok. Hepsi zırva. Adamların tek gayesi Türk milliyetçiliği adı altında milletin duygularını sömürerek gerçeklerden uzaklaştırmak ve de bu uzaklaşmanın getirileriyle halkı çatır çatır sömürmek. Bu ülke iflah olmaz bir durumun içinde artık. Seçim zamanı geldiğinde Erdoğan yine mavi vatan doktrini, iha siha cart curt ayağına Anadolu İrfanına verir gazı ve bu seçimi kazanır. Daha dün anketlere filan dayanarak sanırım İmamoğlu kazanacak diyordum ama sonradan bunların propaganda ve manipülasyon güçleri aklıma geldi. Anadolu insanının da manipüls olma seviyesini hesaba katarsak bu ülkeden umut yok demektir.

Arda.

Çaylak
Düşünce
Tarihselci
Dava diye bir şey yok. Hepsi zırva. Adamların tek gayesi Türk milliyetçiliği adı altında milletin duygularını sömürerek gerçeklerden uzaklaştırmak ve de bu uzaklaşmanın getirileriyle halkı çatır çatır sömürmek. Bu ülke iflah olmaz bir durumun içinde artık. Seçim zamanı geldiğinde Erdoğan yine mavi vatan doktrini, iha siha cart curt ayağına Anadolu İrfanına verir gazı ve bu seçimi kazanır. Daha dün anketlere filan dayanarak sanırım İmamoğlu kazanacak diyordum ama sonradan bunların propaganda ve manipülasyon güçleri aklıma geldi. Anadolu insanının da manipüls olma seviyesini hesaba katarsak bu ülkeden umut yok demektir.
Dediklerine MHP ile ilgili olan kısmı dışında katılıyorum. MHP "Türk Milliyetçiliğin her türlüsü ayaklar altındadır." diyen adamlarla ittifak kurana kadar Milliyetçiydi.

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Meclis başkanını devreden çıkarıp atama adam koymak yanlıştıysa niye ittifak yaptınız madem diye sorarlar adama.

Rozayvillain

Çaylak
Düşünce
Apateist
Dediklerine MHP ile ilgili olan kısmı dışında katılıyorum. MHP "Türk Milliyetçiliğin her türlüsü ayaklar altındadır." diyen adamlarla ittifak kurana kadar Milliyetçiydi.
Milliyetçi değilmiş ki ittifak yapmış. Bu pencereden bakmanız dingil partilere kanmamanız için daha yapıcı olur.

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Başkan yardımcısın seçim ile gelmesi önemli.

Bu Mhpyi haklı yapmıyor. Öncesinde vekil meclis başkanı idi. Seçilmiş. Nasıl bir güven bunalımıysa en küçük riski göze alamayan zihniyet meclis başkanını ekarte etti.

Mhp bu yanlış yapılırken nerdeydi ve bu yanlışla niye ittifak kurdu?

Ele alınır şurada haklılar denecek yanları yok. Yok olup gidesi bir parti de işte millet kafası basan bir millet olsa.

Zihniyet, herkesi ben atayayım. Tek kişi seçilsin, herkesi o tek kişi atasın. Yani allah mı seçiyorsunuz diye sorarlar. Soracak kafanın önce bir basması lazım. Basmayan kafa sormuyor tabii.

Ne idüğü belli olmayanlar ne idüğü belli olanlardan daha tehlikelidir.

Son konular