• AntiDogmatik
    Sorgulamaktan korkmayanlar için özgür düşünce platformu.
  • Din toplumun afyonudur.
    Karl Marx
  • Din; sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır.
    Lucius Annaeus Seneca
  • Din, sıradan insanları pasif ve sessiz tutmak için bulunmaz bir kaynaktır.
    Napoléon Bonaparte
  • Sorgulamayan insan cahildir, sorgulatmayansa zalim!
    Mustafa Kemal Atatürk
  • Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir.
    Carl Sagan
  • Aptal bir şeyi 50 milyon kişi de söylese, o hala aptal bir şeydir.
    Anatole France
  • Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir.
    Immanuel Kant
  • Dünyada iki çeşit insan var: Aklı olan ve dini olmayanlar, dini olan ve aklı olmayanlar.
    Ebu Ala el Maarri
  • İnsanı yaratmak mı tanrının büyük hatası, tanrıyı yaratmak mı insanın büyük hatası?
    Friedrich Nietzsche
  • İmana sarılmak, aklı terk etmektir.
    George Smith
  • İnsanlar gerçek olmasını diledikleri şeylere inanırlar.
    Julius Caesar
  • En tehlikeli insan tipi az anlayan, çok inanandır.
    Anton Chekhov

Mürted (Dinden Çıkan) Öldürülür

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Bu kesin zaten buna inkar etmezler herhalde bence kılıf arayın.İnkar ederek zamanınız boşa gitmesin.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Gerekli açıklamayı yaptığını görmedim ama buna gerekli bir açıklama bile bulman ya olayı kabullendiğini yada kılıf bulduğunu gösterir örneğin şeriat gibi.

Burdan takip edersen konuyu belki anlarsın.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni

Burdan takip edersen konuyu belki anlarsın.
Yazılanı bile okuyan maalesef azken, link verince tıklayan sayısı daha da azalıyor. Bu yüzden genelde link vermeden direk yazmayı tercih ediyorum.Bu kuralların uygulanması için devletin şeriatla yönetilmesi gerekir ve bu kuralları ancak devlet uygulayabilir. Anayasayı tanımadığını ilan eden kişiye mürted denir ve her anayasa sahibi devlet asi isyankarı cezalandırır. Çoğu devletin yaptığı gibi İslam devletinde bunun cezası ölümdür.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Yazılanı bile okuyan maalesef azken, link verince tıklayan sayısı daha da azalıyor. Bu yüzden genelde link vermeden direk yazmayı tercih ediyorum.Bu kuralların uygulanması için devletin şeriatla yönetilmesi gerekir ve bu kuralları ancak devlet uygulayabilir. Anayasayı tanımadığını ilan eden kişiye mürted denir ve her anayasa sahibi devlet asi isyankarı cezalandırır. Çoğu devletin yaptığı gibi İslam devletinde bunun cezası ölümdür.
Merak eden, doğru yolu bulmak isteyenler olursa diye biz bırakalım.

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bizde biliyoruz devletin yapıp kişilerin yapmayacağını bizim kişiler yapar diye bir iddamızmı var. Senin sorunun anayasayı insanlık dışı olarak görmeyip, anayasayı ihlal eden öldürülür demen.

Sana hindistandan örnek vererek inek kesen müslümanın durumunu sordum. Sırf kendi putunu savunmak için hindistanın anayasası insanlık dışıdır diyemedin inek kesen adamı suçladın kesmek zorunda değil kesmesin dedin.

Amerika şimdi anayasasına ülkedeki bütün müslümanlar 24 saat içinde ülkeyi terketmezlerse öldürülecektir diye madde eklese sen bu anayasa maddesine insanlık dışıdır diyemeyeceksin. Müslümanlar hemen ülkeyi terketsin anayasaya uysun yoksa terörist olur diyeceksin.

Senin kafa yapın bu. Ne demek dinden çıkmak anayasayı ihlal, ne demek dinden çıkan teröristtir. İnsanın fikirlerini değiştirmesi suçmudur insanın fikirlerini değiştirmesi onu teröristmi yapar nasıl bir kafadır bu. Neden beynimiz var ozman neden sorguluyoruz.

Devlete karşı isyan ediyormu silahlanıyormu diye özellikle sordum. Gerek yok dinini terketmesi onu terörist yapar dedin.

Ülkede şeriat var anası babası müslüman ana babası ne yaparsa kafasına ne sokulursa ona uyuyor ve müslümanım diyor. 20 yaşına geliyor islam tarihini öğreniyor kuranı okuyor ve karar veriyorki bu din tanrı tarafından gönderilemez ve müslümanlıktan çıkmak istiyor.

Şimdi bu terörist yani öylemi öldürülecek bu çocuk. Bumu islamın anayasası, bumu senin sadist tanrın, bu dinmi uyuşturdu senin kafanı, bu dinimi savunuyorsun bize.

Sonra biz inanmıyoruz diye bizi suçlayacaksın. Senin tanrın islamı terkedeni öldürün diyecek bizede bunu tanrı söyledi diye yutturacaksın öylemi. Yazık sana.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Nerde demiş tanrı öyle bir şey?
Pekala bak şöyle bir soru sordum bu konuda açıklamanı beğendiğin arkadaşına.

1-Mürted anayasayı tanımayanamı denir? Dinden dönenemi denir? Dinden dönmek anayasayı tanımamakmıdır?

Ve şöyle bir cevap aldım:

-İslam devletinde anayasa Kurandır. Önce Müslümanım deyip çeşitli vergilerden muaf olup, sonra ben sizin anayasanızı kabul etmiyorum diye asilik edip isyan ederse bir kişi, her devlette olduğu gibi cezasını görür.

Sonra emin olmak için şöyle bir cümle kurdum:

2-Adam devlete karşı savaş açmıyorki sadece müslümanlıktan vazgeçiyor.

Ve sonra şöyle bir cevap aldım.

-Anayasayı tanımadığını ilan etmek devlete savaş açmaktır.

Şimdi sana sorayım dinden dönmek anayasayı tanımamak ve devlete karşı savaş açmak mıdır.? Dinden dönen öldürülür mü?

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
-Anayasayı tanımadığını ilan etmek devlete savaş açmaktır.
Buraya kadar doğru. Dinden dönen bir insan, din ile yönetilen bir ülkede ise o ülkenin yasalarına uymaya devam eder. Mesela biz Türkiye'de olup Türk olmasak Türkiye'nin yasalarına göre yargılanırız. Burda da durum aynı. Gayrimüslim olup şeriat ile yönetilen bir İslam ülkesinde yaşıyorsan bu yasalar senin içinde geçerlidir. Ve ileri gidip toplumun düzenini bozarsan, ortalığa fitne yayarsan o zaman öldürülmen caizdir. Buna idam deriz.

Sen dinden dönsen ben Müslüman değilim artık ateistim, deistim v.s dersen:

Dinde zorlama yoktur. Doğru eğriden açıkça ayrılmıştır. Artık kim sahte tanrıları reddeder de Allah’a inanırsa kopmayan sağlam bir kulpa yapışmıştır. Allah her şeyi işitir ve bilir. (Bakara,256)

Biz sadece seni tekrar tekrar dine davet eder bir mümin olarak yaşaman konusunda sana yarım etmeye çalışırız. Kimse dinden çıktın diye öldürmez. İslam'da ve Kuran'da da olması gereken böyledir.

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Soralım arkadaşlara tek suçu sorguladıktan sonra fikrini değiştirerek islam dinini terk etmek olan 18 yaşındaki bir çocuk için bir tanrı öldürülmesi gerekir dermi? Herkes elini vicdanına koyup cevap versin böyle bir tanrı olabilirmi ? @virac @NoTThingLosE @Burcuva @Yuşa @Mete Turan @GökTanrıcılık18
Diyanet İşleri Başkanlığına göre dinden çıkan, dini terk eden öldürülmez; Diyanet'in aktardığı bilgilere göre dinden döndüğü halde öldürülmeyenler de vardır. Yine; dini terk etmenin dünyevi değil, uhrevi bir cezası olduğunu vurgulamakta ve bunun cezasının Allah'a ait olduğu vurgulanmaktadır.

Sadece Kuran diyenler de zaten Allah Kuran da böyle bir cezadan bahsetmediği için bunların İslam'a ait olmadığını söyleyecektir.

İslamdan dönen kimse, şayet Allah'ın rızasına ve onayına dayandığına inanılan İslam'ın geleceğini ve Müslümanların ahiretini tehlikeye atacaksa, kendisine deliller ile üzerine gidilmekte ve şüpheleri giderilmektedir.

Ancak öldürülenler için; bir egemenlik sahasında, egemenliğine ters ve tehlikeli bir biçimde fiiller de bulunacak olmaları sebep gösterilmektedir.

Her an Müslümanlar ile savaş olmakta veya Müslümanların bir fitne ile birbirlerine düşme ihtimali bulunmaktadır ya da Allah'ın olmasını istediği, uygulanmasını istediği şeyler yani İslam'ın egemenliği bu kişi yüzünden o yöre de, bölge de ortadan kalkabilir.

Aslında idam cezası genellikle kısas olarak uygulanan bir eylem olsa da, suçlunun daha fazla zarar vermemesi amacıyla, bir önlem olarak da uygulanabilir, tarih boyunca da uygulanmıştır.

Örneğin Katolik Kateşizmi idam-ölüm cezası konusu güncellenmiştir. Buna göre artık yüksek güvenlikli hapishaneler olduğu için en azılı potansiyel suçlunun dahi kaçamayacağı bir şeklindedir. Yani toplumun selametine zarar vereceği gerekçesi ile önlem olarak artık idam-ölüm cezası gerekli değildir.

Aynı şekilde bir İslam Devleti de, herhangi bir fitnenin yahut kendi egemenlik sahasında kaosu önlemek adına bazı kimselere hapis cezası verebilir, hatta olası durumlar karşısında da henüz bir suç işlemese dahi kişi veya kişileri önlem amacıyla "etkisiz" hale edebilir. Çünkü devamı, İslam Devletinin egemenlik sahasından çıkıp onlara karşı belki casusluk yapmak veya içeride kalsa da çeşitli yollarla ülkesine ihanet etmek, Müslümanlara bilerek veya bilmeyerek, manevi olarak zarar vermeyi istemek olabilir.

Günümüz devletlerinde de hukuken böyle durumlar yaşanmaktadır. Sanırsam bildiğimiz İslam devletleri de bu nokta ile hareket etmişlerdir. Ancak günümüzde de bir İslam Devleti olsaydı da, vatandaşı olan o kimse hakkında ıslah evleri kurabilir; topluma ve/veya devlete olası zararını önlemek için bir yerde bir müddet tutabilir; ancak ilgili yönetim, o zamanda da olduğu gibi, şimdi de o kişiyi öldürmeyi tercih etmek zorunda değildir.

Söylediğim gibi; mesela sadece Kuran diyenler asla bunu meşru görmeyeceklerdir. Kişi açıkça savaş açmadıkça, kişiye karşı ölümü de içeren bir süreci meşru görmeyeceklerdir. Buna göre; İslam da dinden dönen, yine Diyanet'in de dediği gibi, ölüm ile cezalandırılamazlar.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Buraya kadar doğru. Dinden dönen bir insan, din ile yönetilen bir ülkede ise o ülkenin yasalarına uymaya devam eder. Mesela biz Türkiye'de olup Türk olmasak Türkiye'nin yasalarına göre yargılanırız. Burda da durum aynı. Gayrimüslim olup şeriat ile yönetilen bir İslam ülkesinde yaşıyorsan bu yasalar senin içinde geçerlidir. Ve ileri gidip toplumun düzenini bozarsan, ortalığa fitne yayarsan o zaman öldürülmen caizdir. Buna idam deriz.

Sen dinden dönsen ben Müslüman değilim artık ateistim, deistim v.s dersen:

Dinde zorlama yoktur. Doğru eğriden açıkça ayrılmıştır. Artık kim sahte tanrıları reddeder de Allah’a inanırsa kopmayan sağlam bir kulpa yapışmıştır. Allah her şeyi işitir ve bilir. (Bakara,256)

Biz sadece seni tekrar tekrar dine davet eder bir mümin olarak yaşaman konusunda sana yarım etmeye çalışırız. Kimse dinden çıktın diye öldürmez. İslam'da ve Kuran'da da olması gereken böyledir.
Fitne falan yok sadece din tercihini değiştiriyor. Açıklamanı beğendiğin kankan senin gibi düşünmüyor ama açıklamayı okumadan mı begendin. Bu söylediklerin burda dursun. Yarın cevap verir kendisi. Fitne falan yaymadan sadece islam dininden vazgeçtiği için öldürülürmü öldürülmezmi görürürüz.

Ama ben onun mantığını sana açıklayayım. Dinden dönmek anayasaya aykırıdır anayasayı çiğnersin. Anayasa kurandır kuranı gönderen allahsa dinden dönersen allaha ve gönderdiği anayasaya yani kurana savaş açmış olursun peki allaha karşı savaş açmanın cezası ne maide33 te yazıyor git oku. :)

Benim yazdığımda dursun yarın cevabına bakarız :)

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Diyanet İşleri Başkanlığına göre dinden çıkan, dini terk eden öldürülmez; Diyanet'in aktardığı bilgilere göre dinden döndüğü halde öldürülmeyenler de vardır. Yine; dini terk etmenin dünyevi değil, uhrevi bir cezası olduğunu vurgulamakta ve bunun cezasının Allah'a ait olduğu vurgulanmaktadır.
Laik bir ülkede diyaneti kim tınlar dostum biz şeriat uygulanan ülkelerden bahsediyoruz. Diyanet sence laik bir ülkede gerçeği söyleyebilir mi?

Söylerse o koltukta oturabilir mi? Halkın tepkisini ne olur düşünebiliyor musun?

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Ama ben onun mantığını sana açıklayayım. Dinden dönmek anayasaya aykırıdır anayasayı çiğnersin. Anayasa kurandır kuranı gönderen allahsa dinden dönersen allaha ve gönderdiği anayasaya yani kurana savaş açmış olursun peki allaha karşı savaş açmanın cezası ne maide33 te yazıyor git oku. :)
Olayı çok yanlış anlamışsın. Bence sen geri dur biz tartışırken bizi izle. Daha da saptırma konuyu.