Mürted (Dinden Çıkan) Öldürülür

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Sen konuyu hiç anlamıyorsun. Muhammed zaten yaşamadı. Yok öyle biri. Uydurma. Uydurma masalın okunacak bir tarafı yok.

Biz Müslimlerin kendilerine çocuk ve gelinini, neredeyse havada uçan dişi sineği nikahlamayı helal ilan eden bir peygamber yaratıp bunu hadis kitaplarına ve Kuran'larına yazmalarını eleştiriyoruz.

İslam bize dayatılmasa ve bize zararı dokunmasa onunla da ilgilenmeyiz. Japonlar da Godzilla'yı uydurmuşlar, ilgileniyor muyuz, hayır. Çünkü Japonlar bize Godzilla'ya inanmanız lazım diye dayatmıyorlar. Daha da anlamadıysan boşver. Anlamasan da olur.

Senin uyduruk İslam ansiklopedin beni hiç ilgilendirmez. Okumam. Vaktim o kadar değersiz değil.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Sen konuyu hiç anlamıyorsun. Muhammed zaten yaşamadı. Yok öyle biri. Uydurma. Uydurma masalın okunacak bir tarafı yok.
Kimler, nerede, ne zaman, nasıl uydurdu? Bu sorulara delilleriyle net cevap vermeden uydurma diyemezsiniz . Deseniz bile temelsiz kuru iddia olur

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Biz Müslimlerin kendilerine çocuk ve gelinini, neredeyse havada uçan dişi sineği nikahlamayı helal ilan eden bir peygamber yaratıp bunu hadis kitaplarına ve Kuran'larına yazmalarını eleştiriyoruz.
Bunlar sizin iddianız. Hadis kitaplarındaki durumu delilleriyle yukarıda izah ettik. Onlardan itirazınız olan yerleri alıntılayıp cevap veriniz. Böyle yapmadan iddianızı devam ettirmeniz ahlaksızlık olur. Ben bunu size yakıştırmam ama tercih sizin

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
İslam bize dayatılmasa ve bize zararı dokunmasa onunla da ilgilenmeyiz. Japonlar da Godzilla'yı uydurmuşlar, ilgileniyor muyuz, hayır. Çünkü Japonlar bize Godzilla'ya inanmanız lazım diye dayatmıyorlar. Daha da anlamadıysan boşver. Anlamasan da olur.
Kimse size dayatmıyor. İster kabul edin, ister inkar edin, sonuçları sizi bağlar, tercih sizin

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Senin uyduruk İslam ansiklopedin beni hiç ilgilendirmez. Okumam. Vaktim o kadar değersiz değil.
Ben islam ansiklopedisini okuyun demiyorum. Siz vefat etmiş insanlar hakkında bir iddia ortaya attınız. Ben de cevabını yazdım. İtirazınız olan kısımları tek tek yazmadan iddianıza devam etmeniz ahlaksızlık olur. Ben bu ahlaksızlığı size yakıştırmam ama tercih sizin

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
O kadar bir şey anlamıyorsun ki, hiç ama hiç bir şey anlamıyorsun. Bıktırıcı bir dogmada saplanmış kalmışlığın var. Daha hâlâ vefat etmiş insanlar diyor yahu... Ahveşin keçisine anlatsam anlardı artık!

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Buyrun hakemli akademik makale akademik işler öyle zartla zurtla olmaz. İslam dünyası bu konuyu tartışmıyor diye defalarca söyledik ama muhammeddin uçkurunu toplamaya çalışanlar kıvranıp duruyor hiç gerek yok. Allah muhammedin uçkurunu toplayamamış siz hiç toplayamazsınız okuyun aydınlanın boşa kürek çekmeyin muhammed 9 yaşında bir çocukla evlenmiştir nokta.
1568911985404.png
1568912045075.png
1568912122276.png
1568912192056.png
1568912253735.png
1568912310869.png
1568912393915.png
1568912472537.png
1568912538017.png

http://www.islamiarastirmalar.com/upload/pdf/036edbdb22c0215.pdf

Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Buyrun hakemli akademik makale akademik işler öyle zartla zurtla olmaz. İslam dünyası bu konuyu tartışmıyor diye defalarca söyledik ama muhammeddin uçkurunu toplamaya çalışanlar kıvranıp duruyor hiç gerek yok. Allah muhammedin uçkurunu toplayamamış siz hiç toplayamazsınız okuyun aydınlanın boşa kürek çekmeyin muhammed 9 yaşında bir çocukla evlenmiştir nokta.
Ekli dosyayı görüntüle 1436Ekli dosyayı görüntüle 1437Ekli dosyayı görüntüle 1438Ekli dosyayı görüntüle 1439Ekli dosyayı görüntüle 1440Ekli dosyayı görüntüle 1441Ekli dosyayı görüntüle 1442Ekli dosyayı görüntüle 1443Ekli dosyayı görüntüle 1444

http://www.islamiarastirmalar.com/upload/pdf/036edbdb22c0215.pdf
Ben bu yazının tamamını okudum, yazdığım argümanların sadece bir kısmına değinmiş ve çürütmeye çalışmış ama burda yazılan itirazlara da cevap zaten yukarıda yazdıklarımda var. Yazdıklarımdan hangilerine itirazınız varsa alıntı yaparak yazmadığınız müddetçe argümanları çürütmüş olmuyorsunuz. Eğer benim yazdıklarımı ve karşı fikri okusaydınız, paylaştıklarınıza baştan cevap verildiğini görürdünüz. Tam okumadan iddiayı devam ettirmeniz ahlaksızlık olur. Ben bunu size yakıştırmam ama tercih sizin

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ben bu yazının tamamını okudum, yazdığım argümanların sadece bir kısmına değinmiş ve çürütmeye çalışmış ama burda yazılan itirazlara da cevap zaten yukarıda yazdıklarımda var. Yazdıklarımdan hangilerine itirazınız varsa alıntı yaparak yazmadığınız müddetçe argümanları çürütmüş olmuyorsunuz. Eğer benim yazdıklarımı ve karşı fikri okusaydınız, paylaştıklarınıza baştan cevap verildiğini görürdünüz. Tam okumadan iddiayı devam ettirmeniz ahlaksızlık olur. Ben bunu size yakıştırmam ama tercih sizin
Hakemli dergide yayınlanan bir makale varken senin ergümanının bir önemi yok. 18-19 yasında evlendigine dair hakemli bir dergine makale gösterene kadar muhammed subyancıdır. Gosteremediginiz halde bu iddayi devam ettirmen ahlaksizlik olur ben bunu sana yakistiramam ama tercih senin.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Hakemli dergide yayınlanan bir makale varken senin ergümanının bir önemi yok. 18-19 yasında evlendigine dair hakemli bir dergine makale gösterene kadar muhammed subyancıdır. Gosteremediginiz halde bu iddayi devam ettirmen ahlaksizlik olur ben bunu sana yakistiramam ama tercih senin.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Eğer 9 kabul ederseniz anakronizmaya düşmemek için bunu normal kabul etmek gerekir. Eğer benim yazdığım delilleri kabul ederseniz zaten problem yok. Her iki durumda da eleştiriler haksız oluyor ama ben yine de çürütüleceği ana kadar yazdığım delillerin arkasındayım

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu kadar çok, yığınla veriyi çöpe atıp Ayşe 9 yaşında değildi demek İslam tarihinin tümünü çöpe atmayı gerektirir. Bu bizim için sorun teşkil etmez atacaklarsa atsınlar elbette ama muslimler için sorunun büyüğü olur. Atamazlar. Sadece Kurancılar var, kim dinliyor muslimlerden onları? Neredeyse hiç biri dinlemiyor.

Tabii ki hadisleri çöpe atıp Kuran yeter demek de sorunu çözmüyor ama onu bile muslimlerin çok büyük çoğunluğu kabul etmiyor.

Sadece Kuran'cılara söyleyeceğim ise şu ki sorun resmin tamamında. Tamamı sorunlu. Bir kısmını atmakla sorun çözülmüyor. Sorun tamamında. Ne yapacaksanız tamamına yapacaksınız.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hiç bir hadisin kanıtı yoktur. Hadisle ayetle hiç bir şey kanıtlanamaz, bunlar kendisi kanıta muhtaç ve kanıtı sıfır olan uydurma veriler. Muslimler bir konuda ayet varsa hadis varsa onu kanıt olarak görme eğilimleri ile tam bir cahillik sergiliyorlar. Düştükleri en büyük yanlış bu. "Nerden biliyorsun?" "Hakkında ayet var." "Hakkında hadis var." Bu sakat kafadalar. Bir konu hakkında ayette hadiste bir şey yazması asla kanıt teşkil etmez.

Peki o zaman biz neyi tartışıyoruz? Muslimlerin bir türlü kafasının basmadığı işte bu. Neyi tartıştığımızı bir türlü anlayamıyorlar.

Biz, İslam niye böyle kurgulanmış? İslamı bu şekilde kurgulayanlar neyin kafasını yaşıyorlarmış da böyle kurgulamışlar? Bunu tartışıyoruz. Bu Buhari ve Müslim, niye uzun uzadıya Ayşe'nin nasıl çocuk iken Muhammed'e verildiğinin hikayesini anlatmışlar? Bunlara nasıl büyük hadis alimleri denebilecek? Bunların büyük ve alim olmaları nasıl söz konusu olacak bu anlattıkları hikayelerle?

Olmalarının tek yolu vardır: Ne nakledilmişse dürüstçe kıvırmadan ve eğip bükmeden bilginin namusunu korumak için aynen aktarmak zorunda hissettilerse bilgin sayılabilirler. O zaman da bu 9 yaş hikayelerinin gerçek olduklarını varsaymak gerekir.

Gerçek oldukları kabul edilmezse, uydurma hikayeler de nakledilmiş olabilir denirse o zaman İslam niye hep böyle uydurma hikayelerin rivayet edildiği bir din? sorusu gündeme gelir.

Sadece Kuran'cılar işte hiç olmazsa bu sorunu görüyorlar. Bu Buhari ve Müslim'in büyük alimler kabul edilmesinin ama diğer yandan bunların kitaplarına aldıkları hikayelerin işe geleninin kabul, işe gelmeyeninin red edilmesinin yarattığı sorunların farkındalar.

Yani şimdi Ayşe'nin çocuk iken nikahlandığı konusunda öyle uzun uzadıya öyle detaylı anlatımlar var ki, bunları kabul etmeyelim, ama diğer anlatımlarını kabul edelim şeklinde bir çifte standart etik olmuyor. Bu kadar uzun, detaylı anlatımlar olmasa olmuş bir hata, onlar da insan denirdi. Ama anlatımlar öyle böyle değil, uzun uzadıya ve detaylı.

Ayşe çelimsiz bir çocuktum diyor, hastalanmıştım diyor, bezden bebeklerimle oynuyordum, kadınlar geldi beni yıkadı temizlediler diyor, ne olduğunu anlamadım diyor, anlatıyor da anlatıyor. Bu kadar uzun ve detaylı anlatımlar olmasaydı tamam yani, bir hatadır olmuş derdik. Fakat olmuş bir hata böyle yanlış bir rivayet bir cümleyle nasılsa gelmiş, Buhari ve Müslim de ilmin namusu adına böyle bir rivayet de var diye şerh düşmüşler demenin çok fazla ötesinde bir olay var.

Sorun, üzeri örtülebilecek gibi değil. Hiç kusura kalınmasın ama durum bu merkezde. Hiç öyle uygun yamalarla örtülüp geçiştirilecek bir sorun değil. Sorun fazlasıyla büyük. Sadece Kuran'cılar bir bakıma haklı, bunun tek çaresi Buhari ve Müslim'i kabul etmemek.

Ha, bu da İslam'ın sorununu çözmez, o ayrı. Çözmez ama zayıf da olsa bir hamle en azından. Neden çözmez, çünkü Kuran da çocukları nikahlamaktan bahseder. Üstüne üstlük bir de nikahlamış, daha çocuk iken boşamaktan bahseder!

Buna artık çüşşşş denir! Başka denecek laf ben bilmiyorum! Boşan da semerini de ye bari denir buna. Daha hafif laf durumu kurtarmaz!

Buhari ve Müslim Kuran'daki bu ifadelere dayanarak bu rivayetleri reddetmeyip naklediyorlar. Bu ifadeler Kuran'da olmasa, Kuran nikah için yaş veya büluğ gibi bir şart koymuş olsa, ağızlarını açıp Ayşe dokuz yaşında gerdek oldu filan asla diyemezlerdi. Kuran'da yazınca onlar da rivayetleri sahih saymışlar. Bu rivayetlere güvenilmez diye bir şerh filan da hiç düşmemişler yani, sorun öyle böyle bir sorun değil.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Sadece Kuran'cılar hadisleri devreden çıkarmakla sorunun hallolmayacağının da farkındalar. Ama Kuran, hadis gibi detaylı, uzun uzadıya ayrıntılı olmadığı için, kelime oyunları ile sorunu çözeriz diye düşünüyorlar.

Tabii sahtekarca, aklı sıra kurnaz ama hiç dürüst olmayan bir yaklaşım. Kuran, cahillerde korku uyandıran bir nesne olduğu için bu yaklaşımın sonuç vereceğini düşünüyorlar ve öyle de. Cahillere zaten korktukları Kuran hakkında empozede bulunmak kolay.

Fakat muslimlerde yobazlık o kadar yaygın ki, İslamı kurnazlıkla hile ile en azından palyatif olarak kurtarması olası bu çözüme bile yanaşmıyorlar, Buhari ve Müslim bizim gözbebeğimiz, elletmeyiz diye onlar da Kuran'mışçasına sarılıyorlar.

İşin garibi, bu kadar vahim hatalar yapmalarına rağmen İslam bir türlü gündemden düşmüyor. La bi bitin be dedikçe yanlış anlayıp mantar gibi her yerden bitiyorlar!

Bunun da nedeni, cehaletin çok yaygın olması, üstelik tahsilin de cehaleti gidermemesi. İki fakülte bitirip kapkara, kopkoyu cahil bir şeyhin ağzına bakan şaşkınların olması. Ağzına bakmakla kalsalar iyi, bir taraflarını öpüp "ben iki fakülteyi acaba niye okudum" diye bir kızaracak yüzden dahi mahrum olmaları!

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ben ateist olmadan önceki son muslim olduğum dönemde sadece Kuran'cılar ile konuştum. Bunlar İslamdan çıkmak üzere olan beni bir süre daha İslamda oyaladılar. Bir yıl kadar bunlarla son fikir teatilerini yaptım ve İslamdan çıkmamı geciktirdim. Bunlar mushafı yere koyuyorlardı ve göbek hizasından aşağı indirilmez laflarına gülüp geçiyorlardı. Mushafa herhangi bir nesneden farklı davranmanın putçuluk olduğunu söylüyorlardı. Bu ilginç tavırlarını gözlemek ve değişik fikirlerini duymak için bir sene daha oyalanayım bakayım çıkmayayım İslamdan dedim.

Beni en çok şaşırtan, elimizdeki mushafın gerçek Kuran olmadığı yönündeki görüşleriydi. Emevileri şeytan gibi görüyorlardı ve Kuran'ı değiştirdiklerini söylüyorlardı. Ama dedim bunu hiç bir muslime kabul ettiremezsiniz. Olsun gerçekler değişmez diyorlardı. Dediklerine göre Kuran'ın değiştirildiğini söyleyen bütün sahabeleri öldürmüşledi. Katliamların nedeni buydu. Kuran değiştirildi diyecek kimse kalmayıncaya kadar katliamı sürdürmüşlerdi.

Bu ilginç fikirler ateist olmamı bir yıl geciktirdi.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kuranı kim, nerede, ne zaman, nasıl değiştirmiş? Kimler, hangi Sahabeleri, nerede, ne zaman, nasıl öldürmüş? Bunlara delillleriyle cevap verilmediği müddetçe bu iddialar temelsiz kalır

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu sadece Kuran'cı grup Haccacı Zalim dedikleri adamdan ve Yezid'den çok nefret ediyorlardı. Tabii Muhammed'in torunu Hüseyin'in katlinden de bunları sorumlu tutuyorlardı. İmam Cafer bunların kahramanıydı. İmam Cafer kim tam olarak bilmiyorum ama onu çok severlerdi. Hatta siz İran bağlantılı bir grup olmayasınız Şii misiniz diye sordum. Bütün mezheplere karşıyız mezhep diye bir şey yoktur, sadece İmam Cafer'i çok severiz dediler.

Peki dedim aşure? Bu aşırılıklar, kendini yaralamalar? O kendini yaralayan insanları kınayamıyoruz, çünkü Emevilerin hakkı bastırıp egemen olmaları aşure ile perçinlendi, bu çok ama çok acı bir gün, bunun acısı tarif edilmez ve bu acıyı içinde hissedenlerin aşırı davranışlarını kınayamıyoruz dediler. Ehli sünnetin de tatlı dağıtarak bu günü kutlamaları çok acı verici, ehli sünnet bu kadar gafil olduğu sürece İslam geriliğe mahkum kalacak dediler.

İran bağlantılı olmalarından biraz kuşkulandım. Müslümün en iyisi olsa aman uzak kalsın. Fikirlerini iyice öğrendikten sonra görüşmeyi kestim. Ama muslim iken edindiğim en iyi fikirsel deneyimdi. Muslim iken bundan daha iyi bir fikir hiç duymamıştım. Bir yığın saçmalıktan sonra bu fikirler iyi ve ilginç geldi. Ama ateist olmamı engellemedi, sadece geciktirdi o başka.