Müslimlerin Cevap veremeyince kullandığı ifadeler ve Bu durumda nasıl davranılacağı ile ilgili tüyolar...

alemdar27

Yazar
Düşünce
Deist
1- Burdan o anlaşılmaz.
2- Ayette onu demek istemiyor.
3- O kelime o anlama gelmez.
4- Parantez içindeki ifadeyi görmedin mi?
5- O zamana göre değerlendirmek lazım
6-Kuranı bütüncül düşünmek lazım.
7-Peygamber çok evlilik yapmış ama bir sor hele niye yapmış.
8- O hadis uydurma.
9- Tamam o hadis sahih ama bir sor hele peygamber bunu niye söylemiş.
10-Bu mükemmel evren kendiliğinden olamaz.
11- İnsanlara rızkını veren Allahtır
-Peki niye afrikada veya dünyada insanlar açlıktan ölüyor
cevap: Onların imtihanı da öyleymiş.

12- Peygamber geliniyle evlenmiş ama bir sor hele niye evlenmiş.
13- Arapçayı bilmediğin için kur'anı anlayamazsın.
14- Arapça gramer kurallarını bilmiyorsun.
..........vb. (sizler de ekleyebilirsiniz)

Böyle bir müslimle tartışmaya girdiniz ve kendinin haklı olduğunu söyleyip devamlı üste çıkmaya mı çalışıyor o zaman yapılacakları söylüyorum:
1- Ona haklısın deyin
2- OLmadı hâlâ konuşuyor mu özür dileyin.
3- Devam mı ediyor ona bir hediye alın
4- Yine mi olmadı YERE YATIN ÖLÜ TAKLİDİ YAPIN 8-)8-)

kadınla-kavga-ederken.jpg

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
1- Burdan o anlaşılmaz.
8- O hadis uydurma.

Böyle bir müslimle tartışmaya girdiniz ve kendinin haklı olduğunu söyleyip devamlı üste çıkmaya mı çalışıyor o zaman yapılacakları söylüyorum:
1- Ona haklısın deyin

Ekli dosyayı görüntüle 1758
Metin kritiği bilimsel metotlarla yapılmazsa yanlış sonuçlara ulaşılır. Bir metinden kelime ve cümleler cımbızlanarak yorumlanmaz. Böyle yapmak bilimsel metodolojiye aykırı. Metindeki diğer kısımlarla, yine bu metinle bağlantılı varsa başka metinlerle, o metindeki ilgili kısmın hangi olayla ilgili öyle yazıldığıyla ilgili çalışmalardan sonra ancak bilimsel metodolojiye uygun anlamlandırma çalışması yapmış olunur. Kuran özelinde düşünürsek, anlamlandırmayı metin kritiği bilimsel metodolojisine uygun yapmak için diğer ayet ve hadislere, nüzul sebebine ve ilk muhatap olan Peygamber ve Sahabenin nasıl anladığına bakmak gerekir. Ötesi sadece bilimsel olarak çöp olan tezler üretmemize sebep olur.

Dediğim bilimsel metotları uygulayarak, ayet ve sahih hadislerden eleştirilecek şeyler önümüze koyamayınca tabii ki yukarıdaki gibi kibarca cahil olduğunuz konularda yorum yaptığınızı belli eden cevaplara benzer cevaplarla karşılaşırsınız. Bilimsel metotlar dışına çıkmayın diyoruz, çok mu şey istiyoruz? :)

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Madem allah yok ketıl nasıl su ısıtıyor diyeni bile gördük!!! Hatta ben ketılın su ısıtmasından allahı ispatlayanı da gördüm. Tabi haklılar! Her şeyi allah yarattığı için selamun aleyküm yazıp 2845 e gönderince aleyküm selamın cebine gelmesi de allahı ispatlar. Google'a allah yazınca C. C. çıkması zaten allahın şaşmaz delili! A. K. çıksaydı da farketmezdi, o da allaha kulluk demektir!

Kula kul olmayın. Pistonun hareket koluna biyel denir. Dam başında saksağan, elek astım duvara. Sordum sarı çiçeğe, arada sırada uğra bana. Penceresi cam cama, dağlar kışımış yolcu üşümüş. Alakası yok gibi görünse de hep bunlar allahın ispatı.

Entropyy

lV ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
1- Burdan o anlaşılmaz.
8- O hadis uydurma.

1- Ona haklısın deyin

Ekli dosyayı görüntüle 1758

Bunlar gerçek islam deeell...

Kendomen

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Agnostik
Bilim dışı bir ayet olduğu zaman derler efendim orada öyle demek istemiyor. Ayet cımbızlamayın. İşleri mucize bulmak olduğu zaman ayet cımbızlamasını biliyorlar ama. İnsan biraz dürüst olur.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Bilim dışı bir ayet olduğu zaman derler efendim orada öyle demek istemiyor. Ayet cımbızlamayın. İşleri mucize bulmak olduğu zaman ayet cımbızlamasını biliyorlar ama. İnsan biraz dürüst olur.
Türkçe bilmeyen insanlara sizin bazı sözlerinizi bağlamından kopararak, öncesi ve sonrasında ne dediğinize bakmadan, hangi olay üzerine öyle dediğinize bakmadan yalan yanlış iftiralarla aktarsalar; sizi tanıyan ve Türkçe bilen birileri de "Hayır orada öyle demek istememiş, Türkçedeki şu metaforu kullanmış" dese; Türkçe bilmeyen insanlar da dalga geçip "Hep kıvırıyorsunuz" deyip yalanların peşinden gitmeyi tercih etse ne kadar aptal durumuna düşerler değil mi?
Aynen öyle de Kuran ve hadisler Arapçadır. Arapçada kelimelerin Türkçeden daha çok farklı manaları vardır. Arapçada Türkçeden daha çok metafor vardır. Kuran ayetlerini ve hadisleri doğru anlamak için diğer ayet ve hadislere, o ayetlerin ve hadislerin hangi olay üzerine geldiğine, ilk muhatap olan Peygamber ve Sahabenin nasıl anladığına bakmak lazım. Bütün bunları yapmayan kişi, İngilizce bir kitaba bakıp "Bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyor" diye çevrilen ifadelerin orijinalinde "It rains cat and dog" ifadesini görünce, "bu çevirmenler yalancı, bu kitabın orijinaline bakın, saçmalık bu kitap" diye yaygara yapan veya Türkçe bir kitapta "Bir su dökeyim" ifadesini görünce "Bunlar israfı teşvik ediyor, su çok kıymetli, boşa dökülür müymüş hiç, getirin ben içeyim" diye kendince dalga geçen ama ne kadar aptal durumuna düştüğünün farkında olmayan kişiler gibidir.

Veya "Hava soğuyunca sobanın yakılmasını istedi" denilen bir edebi metne, aklıevvelin biri kalkıp "Ne saçma şey, sobayı yakacaklarına sobanın içinde odun yaksınlar" dese, siz de "Hayır orada öyle demek istememiş, sobanın yakılması derken sobanın içinde odun yakılması kastediliyor" diye izah etseniz. Karşıdaki de size "O zaman öyle yazsaymış. Böyle saçma ifadeler niye kullanmış ki? Böyle saçma ifadeler kullanan, maksadını anlaşılır anlatmaktan aciz bir metin hiç edebi eser olur mu? Siz de hep metinleri eğip büküyorsunuz, hep kıvırıyorsunuz" dese ne kadar komik duruma düşer değil mi? İşte ayet ve hadisleri Arapça bilmeyenler, kuru mealden yorumlayınca Müslümanlar izah ediyor ama biraz önceki örneklerdeki gibi "Kıvırmakla, ayetleri eğip bükmekle" suçlanıyorlar. Olayın ne kadar trajikomik olduğunu fark edebiliyor musunuz?

NET TARİH vererek söylenilen şeylerin TÜMÜ doğru çıkmış. Bunun dünyada başka örneği yok. Ebced veya başka bir şey, yöntem önemli değil. Önemli olan NET TARİH vererek söylenilen şeylerin TÜMÜ doğru çıkması. Buna henüz cevap veremediniz :)

Kendomen

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Agnostik
Türkçe bilmeyen insanlara sizin bazı sözlerinizi bağlamından kopararak, öncesi ve sonrasında ne dediğinize bakmadan, hangi olay üzerine öyle dediğinize bakmadan yalan yanlış iftiralarla aktarsalar; sizi tanıyan ve Türkçe bilen birileri de "Hayır orada öyle demek istememiş, Türkçedeki şu metaforu kullanmış" dese; Türkçe bilmeyen insanlar da dalga geçip "Hep kıvırıyorsunuz" deyip yalanların peşinden gitmeyi tercih etse ne kadar aptal durumuna düşerler değil mi?
Aynen öyle de Kuran ve hadisler Arapçadır. Arapçada kelimelerin Türkçeden daha çok farklı manaları vardır. Arapçada Türkçeden daha çok metafor vardır. Kuran ayetlerini ve hadisleri doğru anlamak için diğer ayet ve hadislere, o ayetlerin ve hadislerin hangi olay üzerine geldiğine, ilk muhatap olan Peygamber ve Sahabenin nasıl anladığına bakmak lazım. Bütün bunları yapmayan kişi, İngilizce bir kitaba bakıp "Bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyor" diye çevrilen ifadelerin orijinalinde "It rains cat and dog" ifadesini görünce, "bu çevirmenler yalancı, bu kitabın orijinaline bakın, saçmalık bu kitap" diye yaygara yapan veya Türkçe bir kitapta "Bir su dökeyim" ifadesini görünce "Bunlar israfı teşvik ediyor, su çok kıymetli, boşa dökülür müymüş hiç, getirin ben içeyim" diye kendince dalga geçen ama ne kadar aptal durumuna düştüğünün farkında olmayan kişiler gibidir.

Veya "Hava soğuyunca sobanın yakılmasını istedi" denilen bir edebi metne, aklıevvelin biri kalkıp "Ne saçma şey, sobayı yakacaklarına sobanın içinde odun yaksınlar" dese, siz de "Hayır orada öyle demek istememiş, sobanın yakılması derken sobanın içinde odun yakılması kastediliyor" diye izah etseniz. Karşıdaki de size "O zaman öyle yazsaymış. Böyle saçma ifadeler niye kullanmış ki? Böyle saçma ifadeler kullanan, maksadını anlaşılır anlatmaktan aciz bir metin hiç edebi eser olur mu? Siz de hep metinleri eğip büküyorsunuz, hep kıvırıyorsunuz" dese ne kadar komik duruma düşer değil mi? İşte ayet ve hadisleri Arapça bilmeyenler, kuru mealden yorumlayınca Müslümanlar izah ediyor ama biraz önceki örneklerdeki gibi "Kıvırmakla, ayetleri eğip bükmekle" suçlanıyorlar. Olayın ne kadar trajikomik olduğunu fark edebiliyor musunuz?

NET TARİH vererek söylenilen şeylerin TÜMÜ doğru çıkmış. Bunun dünyada başka örneği yok. Ebced veya başka bir şey, yöntem önemli değil. Önemli olan NET TARİH vererek söylenilen şeylerin TÜMÜ doğru çıkması. Buna henüz cevap veremediniz :)
Ben defalarca söyledim ortada mucize falan olmadığını. Ama sen Said Kürdi denen deli saçmasını üstadın olarak gördüğün için anlamanı beklemiyorum zaten. Gelmişsin hala cevap veremedi diyorsun. Ulan var mı başka bu ebced hesabı denen oyunla başka kitapları inceleyen? Böyle saçma sapan şeylere ancak siz inanıyorsunuz. Sayılarla oynama sanatından başka bir şey değil.
''Kur'an ayetlerinde gaybı yalnızca Allah'ın bildiği ve dilerse peygamberlerine bildireceği çok açıktır. Bu nedenle bu tarz saçma hesaplarla gaybın bilinmesi söz konusu değildir. Eğer bildiğini savunan var ise Allah'a şirk koşmaktadır. Ya da kendini peygamber sanmaktadır.''
Ben sana diyanetten meal veriyorum sen diyorsun ki orada öyle değil farklı anlamı var. Ama mucize ayeti olduğu nedense hiçbir mana hatası yok. Efe Aydal'ın külçe altın dini gibi.
Öldürle güldür aynı anlamda. :)
DK: 5.15

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Ben defalarca söyledim ortada mucize falan olmadığını. Ama sen Said Kürdi denen deli saçmasını üstadın olarak gördüğün için anlamanı beklemiyorum zaten. Gelmişsin hala cevap veremedi diyorsun. Ulan var mı başka bu ebced hesabı denen oyunla başka kitapları inceleyen? Böyle saçma sapan şeylere ancak siz inanıyorsunuz. Sayılarla oynama sanatından başka bir şey değil.
''Kur'an ayetlerinde gaybı yalnızca Allah'ın bildiği ve dilerse peygamberlerine bildireceği çok açıktır. Bu nedenle bu tarz saçma hesaplarla gaybın bilinmesi söz konusu değildir. Eğer bildiğini savunan var ise Allah'a şirk koşmaktadır. Ya da kendini peygamber sanmaktadır.''
Ben sana diyanetten meal veriyorum sen diyorsun ki orada öyle değil farklı anlamı var. Ama mucize ayeti olduğu nedense hiçbir mana hatası yok. Efe Aydal'ın külçe altın dini gibi.
Öldürle güldür aynı anlamda. :)
DK: 5.15
Adamın NET TARİH vererek söylediği şeylerin TÜMÜ doğru çıkmış, bunda insan üstü bir yön yoksa, niye NET TARİH vererek söylediği şeylerin TÜMÜ doğru çıkan başka bir örnek yok? NET TARİH vererek söylenilen şeylerin TÜMÜ doğru çıkması insanın yapabileceği basit ve sıradan bir şey mi?

Tekrar tekrar yazıyorum ki, neyi vurguladığım iyice belli olsun:

Ebced hesabı başka yapanlar da olmuş ama önemli olan o değil. NET TARİH vererek söylenilen şeylerin TÜMÜ doğru çıkmış. NET TARİH vererek söylenilen şeylerin TÜMÜ doğru çıkmasının dünyada başka örneği yok. Ebced veya başka bir şey, yöntem önemli değil. Önemli olan NET TARİH vererek söylenilen şeylerin TÜMÜ doğru çıkması. Buna hala cevap veremediniz :)

Gaybı Allah ve Onun bildirdiklerinden başka kimse bilemez.

Diyanetin mealinde mesela "soba yakın" denmiş. Siz bunun saçma olduğunu, soba yerine sobanın içindeki odunun yakılması gerektiğini söylüyorsunuz. Dilin inceliklerini izah edince de kıvırmakla suçlayıp, diyanetin mealini verdiğinizi söylüyorsunuz. İçine düştüğünüz trajikomik durumun farkında mısınız? :)

Mucize ayetlerinin mealinde de hiçbir mucizevi yön göremezsiniz. Sadece dilin incelikleri ile ayetleri incelediğinizde mucizevilikler karşınıza çıkmaya başlar :)

Yazarı tarafından düzenlendi:

alemdar27

Yazar
Düşünce
Deist
Adamın NET TARİH vererek söylediği şeylerin TÜMÜ doğru çıkmış, bunda insan üstü bir yön yoksa, niye NET TARİH vererek söylediği şeylerin TÜMÜ doğru çıkan başka bir örnek yok? NET TARİH vererek söylenilen şeylerin TÜMÜ doğru çıkması insanın yapabileceği basit ve sıradan bir şey mi?

Ebced hesabı başka yapanlar da olmuş ama önemli olan o değil. NET TARİH vererek söylenilen şeylerin TÜMÜ doğru çıkmış. NET TARİH vererek söylenilen şeylerin TÜMÜ doğru çıkmasının dünyada başka örneği yok. Ebced veya başka bir şey, yöntem önemli değil. Önemli olan NET TARİH vererek söylenilen şeylerin TÜMÜ doğru çıkması. Buna hala cevap veremediniz :)

Diyanetin mealinde mesela "soba yakın" denmiş. Siz bunun saçma olduğunu, soba yerine sobanın içindeki odunun yakılması gerektiğini söylüyorsunuz. Dilin inceliklerini izah edince de kıvırmakla suçlayıp, diyanetin mealini verdiğinizi söylüyorsunuz. İçine düştüğünüz trajikomik durumun farkında mısınız? :)

Mucize ayetlerinin mealinde de hiçbir mucizevi yön göremezsiniz. Sadece dilin incelikleri ile ayetleri incelediğinizde mucizevilikler karşınıza çıkmaya başlar :)
La dedik ya köpeklerde depremi önceden biliyorlar, hemde ebced hesabını bilmiyorlar

Kendomen

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Agnostik

Ya yemin ediyorum çıldırıcam şimdi. Kaç defa açıklamam gerekiyor aynı şeyi? Neden bu kadar basit bir şeyi anlamamakta ısrar ediyorsunuz? Daha ebcet hesabının yönetimini bilmiyorsun. Bak buraya ilahiyatçıların videolarını bırakıyorum.
Bak benim direkt Allah arkadaşım var. Adam 400 oranlı iddia tutturdu. Sence hangisi daha kolay?

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
La dedik ya köpeklerde depremi önceden biliyorlar, hemde ebced hesabını bilmiyorlar
Köpekler NET TARİH mi veriyor? :)

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Ya yemin ediyorum çıldırıcam şimdi. Kaç defa açıklamam gerekiyor aynı şeyi? Neden bu kadar basit bir şeyi anlamamakta ısrar ediyorsunuz? Daha ebcet hesabının yönetimini bilmiyorsun. Bak buraya ilahiyatçıların videolarını bırakıyorum.
Bak benim direkt Allah arkadaşım var. Adam 400 oranlı iddia tutturdu. Sence hangisi daha kolay?
O ilahiyatçılar halt etmiş. Adamın NET TARİH vererek söylediği şeylerin TÜMÜ doğru çıkmış. Demek ki geçerli bir hesap sistemi :)

Ebced hesabı başka yapanlar da olmuş ama önemli olan o değil. NET TARİH vererek söylenilen şeylerin TÜMÜ doğru çıkmış. NET TARİH vererek söylenilen şeylerin TÜMÜ doğru çıkmasının dünyada başka örneği yok. Ebced veya başka bir şey, yöntem önemli değil. Önemli olan NET TARİH vererek söylenilen şeylerin TÜMÜ doğru çıkması.

400 oranlı iddia tutturana kadar arkadaşınız kaç YANLIŞ iddia oynadı da sonra birinde tutturdu? Benim verdiğim örnek bir sürü iddiadan birinin tutmasından çok daha büyük bir olay. NET TARİH vererek söylediği şeylerin TÜMÜ doğru çıkan başka bir örnek yok. Buna hala cevap veremediniz :)

Kendomen

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Agnostik
Ulan bu adam bana kafayı yedirtecek. Adam resmen okuduğunu anlamıyor aynı şeyleri papağan gibi tekrarlıyor. İlahiyatçıların videosunu atıyorum halt etmiş diyor. Daha ne yapayım ben? Kuran'da bugün geçersiz olan ayetleri söylüyorum yine anlamıyor.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Ulan bu adam bana kafayı yedirtecek. Adam resmen okuduğunu anlamıyor aynı şeyleri papağan gibi tekrarlıyor. İlahiyatçıların videosunu atıyorum halt etmiş diyor. Daha ne yapayım ben?
Okuduğumu gayet iyi anlıyorum. Siz anlamıyorsunuz ya da anlamazlıktan geliyorsunuz. Kuranın mucizevi bir yönünü gösteren ebced hesabı neden dini olarak yanlış olsun? Size ne bazı ilahiyatçıların görüşünden? İnsanın gelecekten verdiği haberlerin TÜMÜnün doğru çıkmasına insan güç yetirebilir mi? Hayır. Dünyada İslam alimleri haricinde gelecekten verilen haberlerin TÜMÜNÜN doğru çıkması örneği var mı? Hayır. E o zaman neyi, niye kabul etmiyorsunuz?

alemdar27

Yazar
Düşünce
Deist
Ulan bu adam bana kafayı yedirtecek. Adam resmen okuduğunu anlamıyor aynı şeyleri papağan gibi tekrarlıyor. İlahiyatçıların videosunu atıyorum halt etmiş diyor. Daha ne yapayım ben? Kuran'da bugün geçersiz olan ayetleri söylüyorum yine anlamıyor.
Anlıyor anlıyorda salağa yatıyor :)

alemdar27

Yazar
Düşünce
Deist
Köpekler NET TARİH mi veriyor? :)

Köpekler çok net tarih veriyor, hemde senin deliden daha net tarih veriyor lisanı halleri ile.
Çok net tarih veriyormuş muş muş. ula yavrum aptala malum olurmuş ondan olabilir mi acaba ?

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Köpekler çok net tarih veriyor, hemde senin deliden daha net tarih veriyor lisanı halleri ile.
Çok net tarih veriyormuş muş muş. ula yavrum aptala malum olurmuş ondan olabilir mi acaba ?
Hangi köpek, hangi depremi, hangi lisanı haliyle net tarih vererek haber vermiş?:)
Madem aptala malum oluyor, dünyada bir tane bile örneği neden yok?
Bediüzzaman, غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ (Felak sûresi, 113/3) ifadesinden bir işaret çıkarıyor ve “siyaset”in âdeta büyüleyici mahiyette hükümferma olacağını söyleyip rakamlardan 1971 tarihindeki hâdiselere işarette bulunma sadedinde; eğer ifsat edilen gençler ıslah edilmezse o tarihte gelen tokadın şiddetli olacağını ifade ediyor. Yani altmış sene önce yazılmış tefsirde 12 Mart muhtırasından haber veriliyor.
Bediüzzaman, Şuâlar s.254 (On Birinci Şuâ, Hâtime).

"Çok net tarih veriyormuş muş muş." dediğiniz şeylerden biri bu. Adam 1971 yazmış, ne olacağını da yazmış. İnsanın gelecekten verdiği haberlerin TÜMÜnün doğru çıkmasına insan güç yetirebilir mi? Hayır. Dünyada İslam alimleri haricinde gelecekten verilen haberlerin TÜMÜNÜN doğru çıkması örneği var mı? Hayır. E o zaman neyi, niye kabul etmiyorsunuz?

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Anlıyor anlıyorda salağa yatıyor :)
Alemi nasıl bilirsin?
Kendin gibi:)
Ben salağa yatmıyorum ve okuduğumu gayet iyi anlıyorum ama siz anlamıyorsunuz ya da anlamazlıktan geliyorsunuz. :)

Cümledeki tüm kelimelerin aynı anlamı desteklediği belagatli bir cümle bile halen yazamadınız :)

alemdar27

Yazar
Düşünce
Deist
Bediüzzaman, غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ (Felak sûresi, 113/3) ifadesinden bir işaret çıkarıyor ve “siyaset”in âdeta büyüleyici mahiyette hükümferma olacağını söyleyip rakamlardan 1971 tarihindeki hâdiselere işarette bulunma sadedinde; eğer ifsat edilen gençler ıslah edilmezse o tarihte gelen tokadın şiddetli olacağını ifade ediyor. Yani altmış sene önce yazılmış tefsirde 12 Mart muhtırasından haber veriliyor.
Bediüzzaman, Şuâlar s.254 (On Birinci Şuâ, Hâtime).
Senin Bediiiiuz zamanın ismi bile ukala ve şirk kokuyor. Zamanın başlangıcıymış. Kim vermiş ona bu ismi Yoksa Yüce rabbi ona vahiy indirirken senin adın bundan sonra Bediuzzaman olsun oğullll mu demiş :)
Bediüzzaman: Zamanın bedi'i olan. Zamanında kendisi gibi görülmedik olan. Kimseye benzemeyen ve zamanın garib ve acibi bulunan demektir.

ikinci olarak safın önde gidip aptallık mertebesine yükselmeye az kalan kardeşim. Demek istediğimde tamda buydu. üstteki yazında bahsettiğin felak suresinin Kur'an da olup olmadığı bile belli değilki :) :) artizzz. Senin ebced çöp olduuuu kıvırtıkçı seni.
Hem senin bu ebcedçi kardeşlerim niye miladi takvimi baz alıyorlar. Hicri takvimimize ne olmuş. Ramazan orucunu hicriye göre tut, aylarını günlerini hicriye göre belirle sonrada tarihleri Miladiye göre söyle yürü yavrum yürüüüüü

üçüncü olarak : Hele baksana senin deli ne demiş adamın sobası ve hüsrevin bardakları adama haber vermiş : ) :D :D :D :D :D :D :D :D ula adam deli, sende onu takip edip onun yolunda ilerleyen ve devamlı salağa yatma modunda emin adımlarla ilerliyorsun. Kendine dikkat et sobayla falan konuşmaya başlarsan haber et, gerçi bu ayeti günümüze uyarlarsak kalorifer peteği demek lazım :) :akay::akay::akay::akay::akay: Kalorifer peteğiyle konuşmaya başlarsan haberim olsun. Seni zemzem suyuyla afsunlarım, az çok bilirim bu işleri.

Aziz, sıddık kardeşlerim; Sobamın ve Feyzi’lerin ve Sabri ve Hüsrev’in iki su bardakları parça parça olması, dehşetli bir musibet geldiğini haber vermiştiler. Evet, bizim en kuvvetli nokta-i istinadımız olan hakikî tesanüt ve birbirinin kusuruna bakmamak ve Hüsrev gibi Nur kahramanından—benim yerimde ve Nurun şahs-ı mânevîsinin çok ehemmiyetli bir mümessili olmasından—hiçbir cihetle gücenmemek elzemdir.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Senin Bediiiiuz zamanın ismi bile ukala ve şirk kokuyor. Zamanın başlangıcıymış. Kim vermiş ona bu ismi Yoksa Yüce rabbi ona vahiy indirirken senin adın bundan sonra Bediuzzaman olsun oğullll mu demiş :)
Bediüzzaman: Zamanın bedi'i olan. Zamanında kendisi gibi görülmedik olan. Kimseye benzemeyen ve zamanın garib ve acibi bulunan demektir.
Her yorumunuzda ayrı bir cehalet örneğiyle rezil oluyorsunuz:)
Bediüzzamanın zamanın başlangıcıyla alakası yoktur. Bu lakabı O'na devrin alimleri vermişler :)

Son konular