• AntiDogmatik
    Sorgulamaktan korkmayanlar için özgür düşünce platformu.
  • Din toplumun afyonudur.
    Karl Marx
  • Din; sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır.
    Lucius Annaeus Seneca
  • Din, sıradan insanları pasif ve sessiz tutmak için bulunmaz bir kaynaktır.
    Napoléon Bonaparte
  • Sorgulamayan insan cahildir, sorgulatmayansa zalim!
    Mustafa Kemal Atatürk
  • Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir.
    Carl Sagan
  • Aptal bir şeyi 50 milyon kişi de söylese, o hala aptal bir şeydir.
    Anatole France
  • Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir.
    Immanuel Kant
  • Dünyada iki çeşit insan var: Aklı olan ve dini olmayanlar, dini olan ve aklı olmayanlar.
    Ebu Ala el Maarri
  • İnsanı yaratmak mı tanrının büyük hatası, tanrıyı yaratmak mı insanın büyük hatası?
    Friedrich Nietzsche
  • İmana sarılmak, aklı terk etmektir.
    George Smith
  • İnsanlar gerçek olmasını diledikleri şeylere inanırlar.
    Julius Caesar
  • En tehlikeli insan tipi az anlayan, çok inanandır.
    Anton Chekhov

Müslüman Alimlerin Bilime Katkıları

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bazıları Müslümanların dogmalara saplandığı için geri kaldığını iddia ederler. Oysa ki bence geri kalışımızın üç büyük sebebi var:
1-Fakirlik
2-Cehalet
3-Tefrika
İslam bunlarla mücadele etmeyi emretmiştir. Bu yüzden tarih boyunca İslama sarıldığımız dönemlerimizde altın çağlarımızı yaşarken, İslamdan elimizi gevşettiğimizde geri kalmışız.
İşte sizlere İslamın ilmi teşviki ile Dünya tarihine katkı sunmuş Müslüman Alimlerden sadece 51 tanesi:

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Müslüman bilim insanlarının olmasında herhangi bir problem yoktur.

Ben bu insanları takdir de ediyorum. Buradan nereye varmam gerektiğini bilmiyorum.

Avrupa da en iyi ve en ünlü bilim insanları Kiliseye yakın olanlar veya din adamları olmuşlardır? Peki neden?

Çünkü Kiliseler evlere göre daha gelişmiş ve kilisenin kaynakları daha zengindir. Bildiğimiz anlamda bir okul yok, aslında şimdiki üniversitelerin kaynakları da o Katolik okullarıdır her neyse, Müslüman da olsa Hristiyan da olsa, okuma yazma bilmesi, en başta da yazabilmesi yani eğitimli olması gerekmektedir. Bu da dini okullara gitmeden olmaz.

Zorunlu olarak bazı dönemlerdeki bilim insanları zaten din eğitiminden de geçmiş kişilerden olacaktı. Burada din ile bir olumsuz korelasyon beklemek bu nedenle saçma olur.

Hem bu kişiler çok dindar oldukları için mi yoksa devlet nazarında da eğitimli olmanın şartı din okullarından da geçtiği için mi böyleydiler?

Elbette diğerlerinin aralarından sıyrılıp eğitim alma hakkına sahip olmaları da onların durumunu bazılarının zekiler doktor olur söylemine benziyor.

Aslında zekiler doktor olmuyor, zeki olanlar doktor olmayı tercih ederek Türkiye de akıllıca bir hareket yapıyorlar.

Yine dönemin dehaları için de din makamı ve din ile ilgili kurumlar da buna benzerdir. Devlete de girdi mi, kaynakları ve imkanları topluma göre daha fazla olur.