Müslüman Arkadaşlar Okuyabilir mi?

Panaroma

Yazar
Düşünce
Sünni
Müslüman, müslümanın kardeşidir. Kardeşlerim Atatürk düşmanı olan müslümanları görünce çok üzülüyor ve kahroluyorum. Lütfen şeyhiniz hocanız ne derse desin. Ona düşmanlık gütmeyin. Onlar sizi kandırıyor ve Allah'ın verdiği aklı kullanmanızı engelliyor. Bizi düşmanlardan kurtaran ve bu uğurda canlarını feda eden atalarımızın kemiklerini sızlatmayalım. Şu an özgürce ibadetimizi yapabiliyorsak bunda Atatürk'ün emeğinin olduğunu unutmayın.

Bir İngiliz size neler ederdi düşünün. Hoca astı diyenler, o asılanlar işgali kabullenenlerdi. Müslüman uyanık olmalı. Araştırmalı ve öğrenmeli. İlk emirimizdir oku! Okuyalım arkadaşlar, farklı kaynaklardan da okuyalım. Aklını kullanmayanın hayvandan farkı yoktur. Şeyhe de hocaya da ihtiyacınız yok. Çünkü şeyhte sizle aynı hocada sizle aynıdır. Uyanık olmalıyız. Bizi kandırmalarına müsade etmeyelim. Korkmayın imanımız kaybolmaz. Ama aklımızı ipotek edersek bizim yerimize başkası düşünürse haşa onu kutsallaştırırsak burda sıkıntıya düşeriz. Bizi kurtaracak olan ilimdir. İlim öğrenmek her müslümana farzdır.

Mete Turan

lV ☆☆☆
Kurucu
Düşünce
Agnostik
Ben de bu bakış açısına katılıyorum. İnsan hangi dine inanırsa inansın. ama kendi araştırmasıyla inansın. Hocaya, şeyhe, papaza, kupaza ihtiyacı yok insanların. Bu tip kişiler çoğunlukla menfaat için bu işleri yapıyorlar. Tabi biz sadece sözlü olarak bunu söyleyebiliriz. Karar onlarındır.

Mete Turan

lV ☆☆☆
Kurucu
Düşünce
Agnostik
Atatürk düşmanlığı daha çok koyu İslamcı kesimde var. İslamcılığın koyuluğu arttıkça düşmanlık da artıyor. Bu tiplerin Atatürk'e sahip çıkması imkansız gibi bişey. Atatürk'e sahip çıkan dindarlar ise milliyetçi dindarlardır. Bu konudaki düşüncem böyle.

NickelBack

Yazar
Düşünce
Agnostik
Atatürk düşmanlığı daha çok koyu İslamcı kesimde var. İslamcılığın koyuluğu arttıkça düşmanlık da artıyor. Bu tiplerin Atatürk'e sahip çıkması imkansız gibi bişey. Atatürk'e sahip çıkan dindarlar ise milliyetçi dindarlardır. Bu konudaki düşüncem böyle.
Evet katılıyorum maalesef ki öyle

Panaroma

Yazar
Düşünce
Sünni
Onlara suç bulmuyorum. Çünkü Atatürk'ün isminin anıldığında bile başına musibet geleceğini anlatıyorlar.Eğer Atatürk'ü anlasa işletmenin suyu kesilecek. Müslüman bu sefer Allah'a ibadet için şeyhe ihtiyaç olmadığını anlayacak. Bundan çok korkuyorlar.Diğer yandan sert bir şekilde İslama cephe açanlarda müslümanların bu tarikat benzeri yerlerin kucağına düşmesine neden olmuştur. Ya laik ya müslüman olacaksın diyenlerin de bir kısmı ateisttir. Alay eder derecesine varan sert eleştiriler onların düşüncelerine haklılık payı oluşturmuş. Bu sayede gericilikte ortaya çıkmış oluyor. Oysa kişinin inanç hakkı vardır. Bir kısım kendini aydın diye tabir edenler de o şeyhler kadar sorumludur.

yeniçeri

ll ☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Ben Atatürkün inançlarına katılmam ama Atatürk sayesinde bağımsız bir ülkenin vatandaşıyım. Atatürkü de severim ama ben göklerden gelen kitaplara inanırım demenizi beklerdim.

Goebbels

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Müslüman, müslümanın kardeşidir. Kardeşlerim Atatürk düşmanı olan müslümanları görünce çok üzülüyor ve kahroluyorum. Lütfen şeyhiniz hocanız ne derse desin. Ona düşmanlık gütmeyin. Onlar sizi kandırıyor ve Allah'ın verdiği aklı kullanmanızı engelliyor. Bizi düşmanlardan kurtaran ve bu uğurda canlarını feda eden atalarımızın kemiklerini sızlatmayalım. Şu an özgürce ibadetimizi yapabiliyorsak bunda Atatürk'ün emeğinin olduğunu unutmayın.

Bir İngiliz size neler ederdi düşünün. Hoca astı diyenler, o asılanlar işgali kabullenenlerdi. Müslüman uyanık olmalı. Araştırmalı ve öğrenmeli. İlk emirimizdir oku! Okuyalım arkadaşlar, farklı kaynaklardan da okuyalım. Aklını kullanmayanın hayvandan farkı yoktur. Şeyhe de hocaya da ihtiyacınız yok. Çünkü şeyhte sizle aynı hocada sizle aynıdır. Uyanık olmalıyız. Bizi kandırmalarına müsade etmeyelim. Korkmayın imanımız kaybolmaz. Ama aklımızı ipotek edersek bizim yerimize başkası düşünürse haşa onu kutsallaştırırsak burda sıkıntıya düşeriz. Bizi kurtaracak olan ilimdir. İlim öğrenmek her müslümana farzdır.
Paşamızın dini ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun fark etmez. Hiçbir zaman saygısızlık etmemiş, hatta TBMM açılışında bile ellerini açıp dua etmiştir. Kimseyi dininden dolayı sorgulanmaz.
Bu düşüncesi bizi ilgilendirmez. Ne derse desin. Bu ülkede sen Müslüman isen özgür bir şekilde din seçebiliyorsan, Bu Atatürk sayesindedir.

Panaroma

Yazar
Düşünce
Sünni
Ben Atatürkün inançlarına katılmam ama Atatürk sayesinde bağımsız bir ülkenin vatandaşıyım. Atatürkü de severim ama ben göklerden gelen kitaplara inanırım demenizi beklerdim.
Bunları yaptığınız müddetçe onların ekmeğine yağ sürüyorsunuz. Müslümanları iğnelemeklede elinize bir şey geçmez. Eleştiri ve aptal yerine koyma farklıdır.Allah gökte değildir. Kuranda gökte bir anda yere düşmedi.Bunu gösterdiğinizde bir müslümana onun hele hele altyapısı yoksa Cumhuriyet'e yahut laikliğe düşman olmasında ki en büyük faktör sizsiniz. Yapıcı olmak, yıkıcı olmaktan her zaman iyidir ve birleştirici olmakta ayrıştırıcı olmaktan..

Şarlo

☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Onlara suç bulmuyorum. Çünkü Atatürk'ün isminin anıldığında bile başına musibet geleceğini anlatıyorlar.Eğer Atatürk'ü anlasa işletmenin suyu kesilecek. Müslüman bu sefer Allah'a ibadet için şeyhe ihtiyaç olmadığını anlayacak. Bundan çok korkuyorlar.Diğer yandan sert bir şekilde İslama cephe açanlarda müslümanların bu tarikat benzeri yerlerin kucağına düşmesine neden olmuştur. Ya laik ya müslüman olacaksın diyenlerin de bir kısmı ateisttir. Alay eder derecesine varan sert eleştiriler onların düşüncelerine haklılık payı oluşturmuş. Bu sayede gericilikte ortaya çıkmış oluyor. Oysa kişinin inanç hakkı vardır. Bir kısım kendini aydın diye tabir edenler de o şeyhler kadar sorumludur.
Gericilik sonradan çıkan bir durum değil. İslamın kendisi gericidir. Gericilik olduğu için laikliğe geçildi, hilafet kaldırıldı. Müslümanların kendinden olmayan devlet başkanını sevmemeleri normal.

Panaroma

Yazar
Düşünce
Sünni
"Kim bir nefsi, bir başka nefse ya da yeryüzündeki bir fesada karşılık olmaksızın (haksız yere) öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de onu (öldürülmesine engel olarak) diriltirse, bütün insanları diriltmiş gibi olur. Andolsun, elçilerimiz onlara apaçık belgelerle gelmişlerdir. Sonra bunun ardından onlardan bir çoğu yeryüzünde ölçüyü taşıranlardır." (Maide, 5/32)

Allah'a verdikleri sözü, onu kesin olarak onayladıktan sonra bozanlar, Allah'ın ulaştırılmasını emrettiği şeyi kesip-koparanlar ve yeryüzünde bozgunculuk çıkaranlar; işte onlar, lanet onlar içindir ve yurdun kötü olanı da onlar içindir." (Rad, 13/25)

"Dinde zorlama (ve baskı) yoktur. Şüphesiz, doğruluk (rüşd) sapıklıktan apaçık ayrılmıştır." (Bakara, 2/256)

"Onlara 'zor ve baskı' kullanacak değilsin." (Gaşiye, 88/22)

"Siz, insanların iyiliği için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz; iyiliği emreder, kötülükten meneder ve Allah'a inanırsınız..." (Âl-i İmran, 3/110)

"Hep birlikte Allah'ın ipine sımsıkı yapışın; parçalanmayın. Allah'ın size olan nimetini hatırlayın. Hani siz birbirinize düşman kişiler idiniz de O, gönüllerinizi birleştirmişti ve O'nun nimeti sayesinde kardeş kimseler olmuştunuz. Yine siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi O kurtarmıştı. İşte Allah, size âyetlerini böyle açıklar ki, doğru yolu bulasınız."(Âl-i İmran, 3/103)

Ve her cuma hutbede okunanı hepiniz biliyorsunuz şüphesizki ALLAH ADALETİ, İYİLİĞİ veYAKIN AKRABAYA YARDIMI EMREDER. KÖTÜLÜĞÜ FUHŞİYATI ve AZGINLIĞI YASAKLAR. Gericilik göremiyorum. Gerçek müslümanlarda hoşgörülü olur.

Şarlo

☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Kadının yarım sayılması gericilik için yeterli.

Panaroma

Yazar
Düşünce
Sünni
Biz ne konuşuyorduk nereye geldik :) Kadın değerlidir. Kadınlar bizim için saygıyı her zaman hak eder.Yaradılıştaki farklılık ona zulmetme hakkı vermez.Korumaylada mükelleftir kocası.Bu demek değil kendini koruyamaz tabiki koruyabilir. Kadını orta çağın bataklığından da kurtarmıştır İslam.

Şarlo

☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Biz ne konuşuyorduk nereye geldik :) Kadın değerlidir. Kadınlar bizim için saygıyı her zaman hak eder.Yaradılıştaki farklılık ona zulmetme hakkı vermez.Korumaylada mükelleftir kocası.Bu demek değil kendini koruyamaz tabiki koruyabilir. Kadını orta çağın bataklığından da kurtarmıştır İslam.
İtaat ettiğinde, kendine denileni yaptığında sizin için değerli tabi. Konuya dönecek olursak sizin bu islam anlayışınız sadece Türkiye için geçerli. Cezayir, Pakistan, Arabistan, Endenozya vs bütün islam ülkeleri hatalı da siz neye göre doğrusunuz. Cumhuriyetin laikliğin önemini görüp kavrayabiliyorsunuz ama islamın bir arap milliyetçiliği olduğunu göremiyorsunuz.

Panaroma

Yazar
Düşünce
Sünni
İnancını kişi istediği gibi yaşabilmelidir. Bu onun en tabi hakkıdır. Bunda hem fikir olalım. Benim yazdığım şey. Kişinin inancına saldırmak ve onu ötekileştirmenin doğru olmadığıdır. Eğer ötekileştirirsek daha farklı sonuçlara sebebiyet vermiş oluruz. Bu ötekileştirmedeki hata tek taraflı değil.

Özellikle bunu vurgulamak istiyorum. Sen müslümansın hadi Arabistana sen laiksin hadi Avrupaya diyen kişiler arasında hiçbir fark yok. Bu müslümanları sıkıntılı olan tarikatların kucağına düşürüyor. Buna sebebiyet vermemek gerekir. Hoşgörü anlayışını kaybedersek kendimize zarar veririz.

Dünyanın bütün ülkelerinde ateistlere sıkıntı çıkarırlar az yada çok bu da doğru değil. Ama sizin bu hatalara düşmeniz komik oluyor. Özellikle sayfalarda inanca hakaretlerin olduğunu gördüm. Böyle yapmakla sizinde eleştirdiğiniz insanlardan farkınız kalmıyor. Bu hataya sadece siz değil yazar, şair kısaca aydın kişilerinde düştüğünü gördüm. Birinin inancına küfür ettiğinizde o da size küfür eder.Yanlış başka bir yanlışla düzelmez.

Yazan tarafından düzenlendi:

yeniçeri

ll ☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Bunları yaptığınız müddetçe onların ekmeğine yağ sürüyorsunuz. Müslümanları iğnelemeklede elinize bir şey geçmez. Eleştiri ve aptal yerine koyma farklıdır.Allah gökte değildir. Kuranda gökte bir anda yere düşmedi.Bunu gösterdiğinizde bir müslümana onun hele hele altyapısı yoksa Cumhuriyet'e yahut laikliğe düşman olmasında ki en büyük faktör sizsiniz. Yapıcı olmak, yıkıcı olmaktan her zaman iyidir ve birleştirici olmakta ayrıştırıcı olmaktan..
İzaha çalıyoruz ama anlatamıyoruz "Yedi kat gök insan beyninde oluşan düşünce ve duygulardır" dediğimizde aldığımız cevap ne yazıyorsa odur. Yorum morum yapma! Atmosfer stratosper traposfer saymaya başlıyor arkasından bak işte görüyor musun? Kurandaki mucizeyi diye akılları sıra ders veriyorlar. O zamanda bıyık altından dalga geçmekten başka yapacak iş kalmıyor. İnançlarla takaza edilmedikleri müddetçe dalga geçilmez.

Panaroma

Yazar
Düşünce
Sünni
İnançlarla dalga geçilmez budur işte hepsi bu ne ben size inanmadığınız için bir şey deme hakkına sahibim ne de siz inancımdan dolayı yargılama hakkına sahipsiniz.

yeniçeri

ll ☆
Yazar
Düşünce
Ateist
İnançlar takaza edilmediği müddetçe. Ramazanda insanlar oruç tutmuyor diye sopa yemediği müddetçe. Hele ki ülkemizin son zamanlarda içinde bulunduğu durum karşısında Antidogmatik yoldaşlarımın asabiyetine de hak vermeniz gerekir. Atatürk bitiyor artık.

Panaroma

Yazar
Düşünce
Sünni
Bende sırf bu yüzden elimden geldiğince anlatıyorum. Birisi ile sırf bu konuda tartıştım Atatürk konusunda ve dediği şey o ve kafirler bize sürekli küfreder alay eder sizde bunu yapmış olduğunuzda onu haklı çıkarmış oluyosunuz. Gerçekten iyi müslüman da çok.

Şarlo

☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
İnancını kişi istediği gibi yaşabilmelidir. Bu onun en tabi hakkıdır. Bunda hem fikir olalım. Benim yazdığım şey. Kişinin inancına saldırmak ve onu ötekileştirmenin doğru olmadığıdır. Eğer ötekileştirirsek daha farklı sonuçlara sebebiyet vermiş oluruz. Bu ötekileştirmedeki hata tek taraflı değil.

Özellikle bunu vurgulamak istiyorum. Sen müslümansın hadi Arabistana sen laiksin hadi Avrupaya diyen kişiler arasında hiçbir fark yok. Bu müslümanları sıkıntılı olan tarikatların kucağına düşürüyor. Buna sebebiyet vermemek gerekir. Hoşgörü anlayışını kaybedersek kendimize zarar veririz.

Dünyanın bütün ülkelerinde ateistlere sıkıntı çıkarırlar az yada çok bu da doğru değil. Ama sizin bu hatalara düşmeniz komik oluyor. Özellikle sayfalarda inanca hakaretlerin olduğunu gördüm. Böyle yapmakla sizinde eleştirdiğiniz insanlardan farkınız kalmıyor. Bu hataya sadece siz değil yazar, şair kısaca aydın kişilerinde düştüğünü gördüm. Birinin inancına küfür ettiğinizde o da size küfür eder.Yanlış başka bir yanlışla düzelmez.

Toplum içinde olması gereken budur. Buna kimse itiraz etmez. Ancak forum içerisinde eleştiriye açık olmanız gerekiyor. Müslümanların gözünde putlar, zeus, kutsal inekler vs nasılsa İslam da bizim gözümüzde öyledir. Burada kuranda mucize diye bir şey anlatıyorsunuz. Bunun yanlış ve yalan olduğu sizlere anlatıldığı zaman yine göz göre göre mucize olduğunda ısrar ediyor bide üstüne bize hakaret ediliyor diyorsunuz. Asıl hakaret dinlerin kendisidir. Kendinden olmayanı dışlayan, hastalıklı lanetli gören dinlerdir. O bahsettiğin tarikatların, cemaatlerin hepsi Kuran a uygundur. Uygun olmayan kendinin açık olduğunu iddia eden Kuran ın kendisidir.

Son konular