Müslüman kardeşlerime bir soru

alemdar27

Üye
Düşünce
Deist
Bu kadar mükemmellikte evren, insan, hayvan, bitki türleri var olmak için mutlaka bir yaratıcıya ihtiyaç duyuyorsa, Bu kadar mükemmeli mikemmel şekilde yaratan ve en mükemmel olan TANRI KENDİLİĞİNDEN NASIL VAR OLMUŞTUR ACABA???

Yuşa

Üye
Düşünce
Agnostik
Bu kadar mükemmellikte evren, insan, hayvan, bitki türleri var olmak için mutlaka bir yaratıcıya ihtiyaç duyuyorsa, Bu kadar mükemmeli mikemmel şekilde yaratan ve en mükemmel olan TANRI KENDİLİĞİNDEN NASIL VAR OLMUŞTUR ACABA???
İşte o kadar iyiki yaratılamıyacak kadar anladın mı ? Çok iyi çok güçlü o kadar güçlükü kendi kendi en baştan beri var. ::D ::D ::D ::D Öyle birgüçte

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
"Dikdörtgen üçgen olur mu?" demekle aynı şey bu. Yahu dikdörtgen üçgen olur mu? Veya Osman bir program yazıyor. Sen bu programı kim yazdı dersin. Cevap Osman çıkar. Ama Osmanı kim yazdı diyebilir misin? Osman program mı ki bu soruyu sorucaksın? Kavramları yanlış kullanmak, böyle yanlış soruları ortaya çıkarabiliyor malesef.

kavak

Vl ☆
Üye
Düşünce
Ateist
Piyasaya sürülen tanrıların özgeçmişlerine(!) baktığınızda, bu tanrıların nasıl peydahlandıklarını görmemek için kör olmak gerek.

Burcuva

Vl ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Vagonu kim çekiyor önceki vagon, onu kim çekiyor daha önceki, onu kim çekiyor lokomotif dedikten sonra kim çekiyor sorusu bitebilir ama başka soru başlar. Lokomotif neyle çalışıyor sorusuna geçilir. Soru bitti başka soru yok diye bir şey olmaz. Öyle yağma yok!

Lambadan çıkan cin mi de bu üç soru hakkın olacak? Programı yazılımcı yazdı deyince sorular niye bitsin de? Bu yazılımcı nerden mezun diye sorulur bu sefer. İnciğini cıncığını anlayıncaya kadar soru sorulacak, öyle başka soru yok diye allah da olsa kaçamaz.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Vagonu kim çekiyor önceki vagon, onu kim çekiyor daha önceki, onu kim çekiyor lokomotif dedikten sonra kim çekiyor sorusu bitebilir ama başka soru başlar. Lokomotif neyle çalışıyor sorusuna geçilir. Soru bitti başka soru yok diye bir şey olmaz. Öyle yağma yok!

Lambadan çıkan cin mi de bu üç soru hakkın olacak? Programı yazılımcı yazdı deyince sorular niye bitsin de? Bu yazılımcı nerden mezun diye sorulur bu sefer. İnciğini cıncığını anlayıncaya kadar soru sorulacak, öyle başka soru yok diye allah da olsa kaçamaz.
Soruya verebileceğin bir cevap bile olmayınca olur. Sorduğun mezun sorusunda binlerce seçeneğin var. Allah'ı kim yarattı deyince hiç cevap seçeneğin bile olmuyor :).

Burcuva

Vl ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yanıt, allah diye bir şeyin olmadığı, böyle bir şeyin zaten olamayacağı, olanaksız olduğu ve her şeyi evrimin yarattığıdır. Neden olanaksız, çünkü evren kendiliğinden olamıyor, bir yaratıcıya ihtiyaç duyuyorsa, evreni yaratacak güçte bir yaratıcının kendiliğinden hiç olamayacağıdır. Olanaksızlığı daha olanaksız bir varsayımla açıklayamazsınız.

Evrim basitten karmaşığa gidildiğini söyleyerek gerçeği görür. Allah inancı ise en karmaşık en gelişkin yapıyı başa koyup onu kaynak göstererek çuvallar, bu olanaksızdır. Evrim ile allah bu yüzden birbirine taban tabana zıt ve allah yok, evrim var. Çünkü allah olanaksız, evrim aklın gereği.

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
şimdi haklısınız, tren örneği veya programcı şeysi boş.cevap değil bunlar ama ona bakarsanız tanrı da evrim ile olmuş olabilir.lakin, bu sefer de şu soru ortaya çıkar:

tanrıyı evrim ile oluşturan enerji(enerjinin sonsuz bir dilimde düzen alıp boltzmanın beynini oluşturması) nasıl gerçekleşti.yok yani bu soru hertürlü insana beyin a.cıklaması geçirtir.madde veya enerji veya tanrı yoktan nasıl var olabilir?

demek ki bir şeyler zaman oku dışında gerçekleşmiş.yani; bir var olma, meydana gelme yok.ne enerji için ne de bu enerji ile evrim sonucu oluşan boltzmanın beyni için.şu an nerde okudum aklıma gelmiyor ama bizim evren de bile aslında zamanın bir yanılsama olduğunu söyleyen fizik teorileri vardı.yani güneşten çıkıp dünyaya gelen bir foton aslında bizim algıladığımız şekilde hareket etmiyordu.küçük enerji birimlerinin titreşim hareketini birbirine aktarıp sönümlenmesi gibiydi şeyler yazıyordu.yani hareket eden, dünyaya doğru gelen bişey yok sadece bulunduğumuz yerde ki sicimlerin titreşim oluşturup fotona dönmesi için güneşten buraya doğru bir etkileşim var.(enerjiyi aktarınca eski haline dönüyorlar) hareket eden bir parçacık yok.veya bilgisayar ekranında düz bir yol üzerinde giden araba.arabanın aslında biryere gittiği yok.biz öyle algılıyoruz.ekrandaki atomlar ayni yerde ama araba bize gidiyormuş gibi geliyor.herşey o ekranda ki pixellerin,ramın,ekran kartı neyse artık etkileşimi ile alakalı evrende böyle sanırsam.tabi programcı arkadaslar bunu daha iyi anlatabilir (kavak,notthinglose,kuran mucizeler) yani onlar kadar bilgim olmadığı için pek bişey diyemiyorum.bu soruya sanal alemden anlıyan kişiler oda birazcık tatmin edici cevap getirebilirse getirebilirler.

olan şey bunun gibi biraz,sonsuza kadar birbirine çarpan toplar.ilk topu foton gibi düşünürsek sonda bize ulaşan ilkte ki foton değil.yazı böyle bişeyler anlatıyordu.

yine oyun açılırken önce ekranda bir noktadan ışık patlaması oluyor sonra oyun geliyor evren de böyle gibi(büyük patlama ve ardında ki enflasyon).mesela online oynarken adamımı alıyorum yürüttükçe başka yerler çıkıyor karsısına ama aslında adamın bir yere gittiği yok.muhtemelen aklı ve hissi olsa içinde ki bu evrenin gerçek olduğunu sanardı xD tabi gerçek ama onun için değil kavak için gerçek olurdu xD sonuçta programcısı kavak xD lakin burda ki sorun kavağın ve bilgisayar ekranında ki adamın aynı atomlardan olması.bu onları eş yapıyor.yani bilgisayar içindeki bir programcı karakterin bir başka karakter oyun yapması gibi.matruşka bebek gibi.

işte tanrı bu enerjinin sahibi ama o enerji kendi/zatı değil.onun için tanrı atomlardan oluşmamış bir varlık.ki zaten parçacıklar bb den sonra oluştu diyor bilim.bi şekilde sanal gerçekliği olan dünyalar kurabiliyor işte.tabi özümüzde gene tanrının enerjisi var.belki onun için ben sizlere şah damarınızdan daha yakınım diyor.herneyse işte şimdi hiç merak edip oyunda ki bu karakterler nasıl hareket ediyor diye hiç araştırmadım yanlış bişey varsa arkadaslar düzeltir.ama ortada bir zamansızlık var gibi.zaman dediğimiz şey algı sonucu ortaya çıkan bir yanılsama gibi.bilemiyorum.onun için işin içine zamanı katmadan düşünmek gerekli kanaatimce.işte bu da insana beyin a.cıklaması geçirtiyor,mavi ekran verdittiriyor.bilemiyorum altan, bilemiyorum : D

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
tek ateist...

evt.tanrı dahi belki kendinin nasıl var olduğunu bilmiyordur.bunun için bu kadar sinirli ve agresif bu inanç konusunda.sürekli meydan okumalar...tek benim demeler...varsa inandıklarınız alayını toplayın karşıma getirin demeler...hatta kıyametten sonra bile seslenip :

Bugün Mülk Ve Hükümranlık Kimindir?

diyecek olması.

adeta bir kızgınlık belirtisi gibi.yani tanrı bu işe öfkeli arkadaş.başka ateist kabul etmiyor.tek ben varım ulan diyor.beni yaratan varsa karşıma çıksın der gibi.ama yok işte, karsısına çıkan bişey yok,ses yok ve tanrı bu sefer sakinleşiyor tek olduğunu anlıyor.kısaca kendi de kendinin nasıl var olduğunu bilmediğinden bu inanç ve inkar konusunda bu kadar sinirli olabilir.bilmiyorum.işte onun için başka ateist,inançsız kabul etmiyor.bu kişilere de büyük öfke duyuyor olabilir.ki bir yerde de tanrıya evlat isnat eden kavim mi ne var mış bunu anlatırken bile az kalsın, az daha diyor yeri göğü başlarına yıkacaktım diyor kendime verdiğim söz olmasaydı.işte tanrının bu işe çok sinirli olması bazen beni böyle düşündürttürüyor.yani bilemiyorum.Allah affetsin bazen böyle düşündüğüm oluyor : D

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
mesela kitap gönderiyor,evreni filan varlığının dolaylı delili yapıyor.ama kendisine böyle deliller yok,kendi yaratılmıssa bir delil olmadığı için öfkeleniyor.ben nasıl oldum ulan xD

beni yaratan tanrı varsa delili nerde ulan,çık ulan meydana,karşıma. yok! her türlü her şekil ses yok!.sadece kendi var.

sonra işte,tanrı böyle olunur der gibi evreni yaratıyor ve dolaylı işaretler bırakıyor evrene ve hatta kitap gönderiyor.adeta tanrı böyle olunur ulan der gibi.sanırım tanrı çok yalnız,sinirli,öfkeli,ve nasıl olduğunu bilmediğinden ateist ve başka ateistte kabul etmiyor.bunun için de insandan varlığının birliğine ulaşmasını istiyor.o kişileri artık ebedi dost sayıyor.

Burcuva

Vl ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Allah şeytanla kafa kafaya vermiş

"Olum lan biz kimiz, nerden geldik, bizi kim yarattı olum?"

"Valla ne bileyim kanki benim de bir türlü aklım ermiyor bu işe"

"Lan ne demeye şeytansın o zaman, ne anladık senin şeytanlığından defol git bir işe yaramıyorsun" muhabbeti olmuşa benziyor. Şeytan da

"Alla alla ya! Delinin zoruna bak, çok akıllıysan kendin çöz madem!" demiş gibi! :ggsy:

Bunların bu yüzden araları açılmış. Allah da sap gibi yapayalnız kalmış mı şeytanı kovunca. Aaaaah ah kankim benim bari bir konuşur dertleşirdik diye kendini gama kedere vermiş. Dünyada ne oluyor hiç bakmaz olmuş kederinden. Dünya kim kime dum duma kalmış. Uyanığın biri çıkmış Allahtan emirler alıyorum diye bir sürü saçmalık sayıklamış, allahın bu iftiradan haberi bile olmamış! Hiç ayık gezmiyor ki efkarından! (:D

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
psikolojik tahlil yapacak olursak böyle gibi.mesela kuran da kendinin nasıl var olduğu sorusuna verdiği cevap :

doğmadım, doğurulmadım şeklinde.

yani gerizekalı salaklar,aptal angutlar sadece ben varım ulan,ben'den bir şey artmıyor ve bişey eksilmiyor,benden başka bişey de yok,sadece ben varım,bana denk,enerjime eş bişey de yok,sadece ben varım o kadar.bölünüp çoğalamıyorum, eksilip azalamıyorum, zaman geçmiyor üzerimden gerizekalı zırtapozlar.anlayın artık sadece ben varım.

gibi.şimdi burda nasıl var olduğuna dair bişey yok.demek ki kendi de bilmiyor nasıl var olduğunu ve sadece katında olanı söylüyor.benden başka bişey varsa, başka tanrı varsa buyursun karşıma çıksın şerefsiz diyor.ama yok, sadece kendi var.o yüzden tanrı bu işe fena halde kafayı takmış gibi.onun için başka tanrı dedin mi çileden çıkıyor olabilir.bilmiyorum.zaten rahmeti gazabını geçmeden önce hepten de sinirli,öfkeli olduğunu alemler yaratıp yok ettiğini filan söylüyor.yani karışan da yok,ses veren de yok,yalnız, tek,sadece kendi var ve başka hiç bişey yok.bu işi çözemediğinden sinirli olabilir.

Burcuva

Vl ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Allahın kafaya takılmış, "lan yoksa bu şeytan ile ben kardeş miyim, şansım yaver gitti de ben tanrı mı oldum, yoksa bu da olabilirdi ve ileride de olabilir mi? Canına yandığımın on milyon sene öncesi değil on milyar sene öncesi değil! Kaç milyar yıl öncesi bildiğim yok, nerden hatırlayayım? Ama bu işte bir iş vaaaar, var! Niye benim gibi biri tanrı olsun da bu akıllı da şeytan olsun? Bunda kesin bir iş var! Bu şeytan bana büyük tehdit! Bu benim yerimi alabilir! Buna bir şey yapmam lazım!"

Düşünmüş taşınmış, hayatının hatasını yaparak Adem diye bir canlı yaratmaya ve ona ne halt biliyorsa, gerçi pek bi halt da bilmiyor ama, işte ne biliyorsa öğretmeye ve bu öğrendiği lüzumsuz saçma sapan şeyleri gerekçe göstererek şeytanın ona secde etmesini emretmeye karar vermiş!

Nasıl olsa kesin şeytan "lan sen salak mısın, manyak mısın, benden başka kimseye secde etmek yasak diyen sen değil miydin, bunadın mı be!" diyecek. O zaman da defterini dürerim diye plan kurmuş. Planını da uygulamış.

Sonra Adem'e aynı fetö gibi ne isterse vermiş! :ggsy: Adem de aynı fetö gibi ne isterse aldıkça allahın iyice tepesine çıkmış! (:D

Allah sonunda şeytan gibi onu da kovmak zorunda kalmış! Ondan sonra da sap gibi kalakalmış mı! Melankoli olmuş yalnızlıktan, yakacam, azaplar edecem cehennemi dolduracam andolsun doldurmazsam şerefsizim diye sayıklayıp duruyormuş. :kay:

Burcuva

Vl ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Allah ayık olduğu bir gün bir bakmış ne görsün? Yeryüzünü tanrılar, tanrıçalar götürüyor! Bu ne laaaan demiş. Hemen Cebrail'in gelmesini emretmiş. "Bu ne hal be?" diye gürlemiş. Cebrail gayet sakin: "Valla allağam biz ne dersen onu yapıyoruz, Adem'e secde edin dedin hemen ettik. Bu Adem'in soyu yeryüzünü fesada verir diye itiraz edecek olduk, sizin bilmediğinizi ben bilirim dedin, eyvallah dedik. Yine ne dersen onu yaparız. Ne yapalım?"

Allah "zaten sizin bu insana pardon allaha bir fikir vermemeniz her şeyi devletten pardon Allahtan beklemeniz yüzünden bunlar oldu" diye homurdanmış. Cebrail "iyi de insanlar yeryüzünde fesat çıkarır dediğimizde fikir vermemiş miydik?" demeye gerek duymamış. Hiç bir şey söylemeden emir beklemiş. Allah "hemen benden başkalarına tapan bir kaç beldeyi helak et" diye emir vermiş. Cebrail gidip emri yerine getirmiş.

Allah sormuş "insanlar ne yapıyor?" Cebrail soğukkanlılıkla: "Değişen bir şey olmadı, aynı. İnsanların felaketlerden haberi bile olmadı, olan ölenlere oldu sadece" demiş. Allah çok sinirlenip yine ayık gezmemeye başlamış.

Bir gün yine ayık olduğunda çöle kitap yazıp göndermeye karar vermiş. Ama yazarken de ayık değilmiş!

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
kurana bakıyorum da tanrı nasıl var olduğunu söylememiş.yok yani.ben göremedim.nasıl var olduğunu biliyor olsa kuranda yazardı.ama yok.var mı?yok!.bi ihlas suresi var ama orda da daha önceden dediğim gibi nasıl var olduğu yazmıyor.

yani bilmiyorum ama tanrı da nasıl var olduğunu bilmiyor demek ki.nasıl var olduğunu biliyor olsa kuranda yazardı.

herneyse.var olmak, meydana gelmek bile zaman bildiriyor.iş,oluş,hareket bildiriyor.zamanı aradan çıkartıp düşünmek gerek.bu da demek oluyor ki ya tanrı veya enerji zamansız hep vardı.hep vardı demek bile zaman bildiriyor ama siz orayı zamansız algılayın.çünkü: zamansızlığı ifade edecek kelimemiz yok.yani en azından ben bilmiyorum.bilen varsa yeşillendirsin.ister tanrı, ister enerji olsun zaman ile olmuş olamaz.öyle olursa ne tanrı,ne enerji ilk olur.ha bire gerimsi geri gider.o nasıl oldu, o nasıl oldu diye.çünkü: zaman varsa ha bire zamanı geriye sarmakta vardır.bir ilk olmuyor zamanı işin içine katınca.sonsuz bir filmi sonsuz kere geriye sarmak gibi saçma sapan bişey oluyor.bu da: akla mantığa ters.

ateistler burda, bu durumda, ortaya bir: sanal parçacıklar,kuantum dalgalanma veya vakum enerjisi teorileri atmış ama onlarda yoktan var olmaz ilkesine ters.kimyanın temel kanunlarına ters.lavoiser duysa mezarında ters döner,yuvarlanır,mum diker.o derece.yok yani; vakum, tamam iyi hoşta: vakum ortamının gerçekten boş olduğunu nerden biliyorsun? diye sorarlar adama.onun için g.tümüzle bilim yapmak olmaz.bunları kimsede yemez.termodinamiğin birinci yasasına da ters, fiziğe ters bişeyi bilimsel gerçek kabul etmek anlamsız.sadi de mezarında yuvarlanır,amuda kalkar,takla atar.

tabiii ki sanal parçacıklar veya sanal kütle diyelim elbette var olabilirler ama zamansız,yoktan bişey var o-la-maz.y-o-k adı üstünde yok aq.nasıl yoktan bişey: enerji veya tanrı var olabilir ki.?ama varız.evren gerçek.şimdiye kadar bakırköylük dışında yokuz diyeni görmedim.düşünebiliyor,dokunabiliyor,acı çekiyorsam,seviyorsam,içiyorsam,aşıksam varım ulan. xD xD xD nasıl yokuz.?!yalınz burda yine ufak bir sorun var en fazla yüz sene sonra yine hepimiz yokuz.o zaman şu an niye varız? nasıl bir oyunun içindeyiz?nasıl bir film bu aq.ölüyorsun, fosil oluyorsun filan.hiç bana göre değıll xD xD xD benim gibi yakışıklı,kaslı,baklava dilimli,pazulu bir başrol oyuncusuna bu sahne hiç ama hiç yakışmıyor.ölüyorsun kokuyorsun filan.sonra böcekler gelip seni yiyiyor.bu sahne hiç hoş değil sevgili yönetmenim.filmi değiştirip baştan çeksek iyi olurdu.ama insanlar aksiyon sahnesi izlemeyi severler.çok hasilat yapacak bu film.evt.tanrı kendisinden korkup altımıza sıçmamız için böyle bir sahne ayarlamış olabilir. :Sss

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
forumda en önemli konu bu ama bu konu hakkında da burcuva ve benden başka pek fazla yorum yapan filozof yok. : d

ne demiş şair :

in cin uykuda, yalnız iki yoldaş uyanık;
biri benim, biri de serseri burcuva xD xD xD

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yaratıcı "var olmuş" olsaydı zaten ona yaratıcı denilmezdi. Mantık ilminde buna safsata denir. Yani bir şeyin aynı anda hem kendisi hem zıddı olduğunu iddia etmek safsatadır. Bir şeyin hem kuru hem ıslak olduğunu iddia etmek gibi. Bu durumda "var olmak" ifadesi kendisinden öncesi olduğu anlamına gelir. Kendisinden öncesi olan Yaratıcı olamaz. Yani yukarıdaki ifadeler mantık ilmindeki safsatanın güzel örneklerinden biri. Yaratıcının varlığı kendindendir ve öncesi yoktur, ezelidir. Yoksa o varlığa zaten Yaratıcı denmez.

alemdar27

Üye
Düşünce
Deist
kurana bakıyorum da tanrı nasıl var olduğunu söylememiş.yok yani.ben göremedim.nasıl var olduğunu biliyor olsa kuranda yazardı.ama yok.var mı?yok!.bi ihlas suresi var ama orda da daha önceden dediğim gibi nasıl var olduğu yazmıyor.

yani bilmiyorum ama tanrı da nasıl var olduğunu bilmiyor demek ki.nasıl var olduğunu biliyor olsa kuranda yazardı.

herneyse.var olmak, meydana gelmek bile zaman bildiriyor.iş,oluş,hareket bildiriyor.zamanı aradan çıkartıp düşünmek gerek.bu da demek oluyor ki ya tanrı veya enerji zamansız hep vardı.hep vardı demek bile zaman bildiriyor ama siz orayı zamansız algılayın.çünkü: zamansızlığı ifade edecek kelimemiz yok.yani en azından ben bilmiyorum.bilen varsa yeşillendirsin.ister tanrı, ister enerji olsun zaman ile olmuş olamaz.öyle olursa ne tanrı,ne enerji ilk olur.ha bire gerimsi geri gider.o nasıl oldu, o nasıl oldu diye.çünkü: zaman varsa ha bire zamanı geriye sarmakta vardır.bir ilk olmuyor zamanı işin içine katınca.sonsuz bir filmi sonsuz kere geriye sarmak gibi saçma sapan bişey oluyor.bu da: akla mantığa ters.

ateistler burda, bu durumda, ortaya bir: sanal parçacıklar,kuantum dalgalanma veya vakum enerjisi teorileri atmış ama onlarda yoktan var olmaz ilkesine ters.kimyanın temel kanunlarına ters.lavoiser duysa mezarında ters döner,yuvarlanır,mum diker.o derece.yok yani; vakum, tamam iyi hoşta: vakum ortamının gerçekten boş olduğunu nerden biliyorsun? diye sorarlar adama.onun için g.tümüzle bilim yapmak olmaz.bunları kimsede yemez.termodinamiğin birinci yasasına da ters, fiziğe ters bişeyi bilimsel gerçek kabul etmek anlamsız.sadi de mezarında yuvarlanır,amuda kalkar,takla atar.

tabiii ki sanal parçacıklar veya sanal kütle diyelim elbette var olabilirler ama zamansız,yoktan bişey var o-la-maz.y-o-k adı üstünde yok aq.nasıl yoktan bişey: enerji veya tanrı var olabilir ki.?ama varız.evren gerçek.şimdiye kadar bakırköylük dışında yokuz diyeni görmedim.düşünebiliyor,dokunabiliyor,acı çekiyorsam,seviyorsam,içiyorsam,aşıksam varım ulan. xD xD xD nasıl yokuz.?!yalınz burda yine ufak bir sorun var en fazla yüz sene sonra yine hepimiz yokuz.o zaman şu an niye varız? nasıl bir oyunun içindeyiz?nasıl bir film bu aq.ölüyorsun, fosil oluyorsun filan.hiç bana göre değıll xD xD xD benim gibi yakışıklı,kaslı,baklava dilimli,pazulu bir başrol oyuncusuna bu sahne hiç ama hiç yakışmıyor.ölüyorsun kokuyorsun filan.sonra böcekler gelip seni yiyiyor.bu sahne hiç hoş değil sevgili yönetmenim.filmi değiştirip baştan çeksek iyi olurdu.ama insanlar aksiyon sahnesi izlemeyi severler.çok hasilat yapacak bu film.evt.tanrı kendisinden korkup altımıza sıçmamız için böyle bir sahne ayarlamış olabilir. :Sss
İyi sorgulamışsın, biraz daha sorgulasan yok diyeceksin :)
Bak kardeşim bir şey kendine delil olmaz.
Soru : TAnrı var mı ?
Cevap: evet var
Soru : peki nerden biliyorsun ?
Cevap; Kur'anda belirtiliyor
soru: kur'anı kim yazmış/göndermiş
cevap: Allah göndermiş
soru : Allahın gönderdiğini söyledti
Cevap : kuran
Soru: kuranı kim göndermiş
Cevap: Allah
böyle sürüp gider.....

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
İyi sorgulamışsın, biraz daha sorgulasan yok diyeceksin :)
Bak kardeşim bir şey kendine delil olmaz.
Cevap; Kur'anda belirtiliyor
soru: kur'anı kim yazmış/göndermiş
cevap: Allah göndermiş
soru : Allahın gönderdiğini söyledti
Cevap : kuran
Soru: kuranı kim göndermiş
Cevap: Allah
böyle sürüp gider.....
Kurguyu yanlış yapmışsınız.

Cevap: Kainatın her yerinde bir matematik, hesap kitap, tasarım olduğunu hiçbir eğitim almamış çöldeki bedevi bile anlar. İnsanlar bilimle ne kadar daha fazla ilgilenirse bunu görmesi o kadar daha fazla olur. Çünkü hemen her bilim dalında formüller vardır. Kainatta işleyen formüller, kainatta matematiğin olduğunu gözümüze soka soka gösteriyor.
Soru: Peki Yaratıcının birliğini nereden biliyorsun?
Cevap: Bu matematiksel düzenin devam etmesi için Yaratıcının bir olması gerekir, yoksa er geç fikir ayrılığına düşen Yaratıcılar kainatı savaş alanına çevirirdi.
Soru: Peki dünyada bir sürü din var. Yaratıcının dininin İslam, isminin Allah olduğunu nereden biliyorsun?
Cevap: Kuran’ın Allah kelamı olduğuna delil de hiçkimsenin şurası yanlış diyemeyip, benzerini tekrar edemediği mucizelerdir.

Son konular

Son mesajlar