müslüman olmak/olmamak için bir neden de sen söyle

zeus

Yazar
Düşünce
Sünni
evet. herkes neden müslüman olmak/olmamak gerektiğinini 1 nedenle açıklayabilir bu konuda.

belki benim gibi kafası karışık insanlar bu konuyla daha değişik konularda sorgulamaya başlayabilir :)

iksaruman

lll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Bağımsız
Kuran masalsı bir yasa metnidir. Bir masalın gerçek olduğunu düşünmek zorunda değilim ve eskiden koyulmuş yasalara uymak zorunda değilim.

Ayrıca;
Eğer bir masalın gerçek olduğunu varsaymak istiyorsam, başkalarının masalını değil, benim oluşturduğum bir masalın gerçek olduğunu düşünürüm.
Çünkü başkalarının masalları kendi yararlarına, benim masalım benim yararıma.

Tabii masallara inanmayıp, gerçeğe odaklanıp bir "Ateist" olmayı tercih edebilirsiniz. Bu kendiniz ve dünya için daha yararlıdır.

Peki ben ne yapıyorum?
Kendi yarattığım bir masala inanıyorum ve epey eğleniyorum.

Yazan tarafından düzenlendi:

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Kuran masalsı bir yasa metnidir. Bir masalın gerçek olduğunu düşünmek zorunda değilim ve eskiden koyulmuş yasalara uymak zorunda değilim.

Ayrıca;
Eğer bir masalın gerçek olduğunu varsaymak istiyorsam, başkalarının masalını değil, benim oluşturduğum bir masalın gerçek olduğunu düşünürüm.
Çünkü başkalarının masalları kendi yararlarına, benim masalım benim yararıma.

Tabii masallara inanmayıp, gerçeğe odaklanıp bir "Ateist" olmayı tercih edebilirsiniz. Bu kendiniz ve dünya için daha yararlıdır.

Peki ben ne yapıyorum?
Kendi yarattığım bir masala inanıyorum ve epey eğleniyorum.

Sapla samanı karıştırmış.

Kuranın bir geçmiş kıssalar bölümü vardır. Bunlar bizim için ibret almalık olaylardır. Mesela firavun kıssası. Buradan bir "hüküm" çıkmaz kolay kolay ancak ibretlik bir durumdur.

Onun dışında kitabın bir de doğrudan doğruya "yasalar" içeren bölümleri vardır.

Bunun dışında bir de kitabın nasıl anlaşılması gerektiğini söyleyen bölümler vardır. Mesela muhkem/mutesabıh ayrımının yapıldıgı ayet gibi. Ya da ayet ayrımlarının öneminin vurgulandıgı ayet gibi. Kullanım klavuzu gibi diyebiliriz.

_____

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Agnostik
Koskoca evreni yarattigi idda edilen( kanıtı bile yokken) allah in trilyonlarca gezegen içinden birine din gönderme ve inanmayan cehennemde yakma saçmalığı kölelik cariyelik kadına şiddet vb gibi çağ dışı emevi arap cahil cuhul şeyler içeren bir din ve 9 yaşındaki kiz la evlenwn bir peygamber olması yeterlimi?

_____

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Agnostik
Sapla samanı karıştırmış.

Kuranın bir geçmiş kıssalar bölümü vardır. Bunlar bizim için ibret almalık olaylardır. Mesela firavun kıssası. Buradan bir "hüküm" çıkmaz kolay kolay ancak ibretlik bir durumdur.

Onun dışında kitabın bir de doğrudan doğruya "yasalar" içeren bölümleri vardır.

Bunun dışında bir de kitabın nasıl anlaşılması gerektiğini söyleyen bölümler vardır. Mesela muhkem/mutesabıh ayrımının yapıldıgı ayet gibi. Ya da ayet ayrımlarının öneminin vurgulandıgı ayet gibi. Kullanım klavuzu gibi diyebiliriz.
Çok saçma cahil cuhul orta doğu kullanım. Kılavuzu kadına şiddet serbest Nisa 34 pedofili serbest talak 4 aşırı barbar savaş yanlısi Enfal. 12 maide 33 akraba evliliği serbest ahzap 50 ama içki ve domuz haram :D

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Koskoca evreni yarattigi idda edilen( kanıtı bile yokken) allah in trilyonlarca gezegen içinden birine din gönderme ve inanmayan cehennemde yakma saçmalığı kölelik cariyelik kadına şiddet vb gibi çağ dışı emevi arap cahil cuhul şeyler içeren bir din ve 9 yaşındaki kiz la evlenwn bir peygamber olması yeterlimi?

Kanıtının olmadığını kim söyledi?
Her başılta aynı zırvaları tekrarlıyorsunuz.
Yeni gelenler, şu forumu inceleyin biraz. Yazdık bunları. Kelam argümanını yazdık. Arzu delilini yazdık. Zorunlulukcular için hassas ayar argümanı verdik. Hala gelmil "konoto bolo yokkon" diyor yahu. Bununla ilgili koskocaman bir felsefi litaratür var ama paşamızın keyfine uygun kanıt cıkmamıs demekkı.

Nasıl bir kanıt istiyorsun sen? Bu kanıtlara rağmen Allah'a inanmayan biri, bunca madde ile etkileşime girmesine rağmen gerçekliği de reddedebilir. Yapacak bir şey yok. Bazı şeyler obsesyona dönüşmüş...

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Çok saçma cahil cuhul orta doğu kullanım. Kılavuzu kadına şiddet serbest Nisa 34 pedofili serbest talak 4 aşırı barbar savaş yanlısi Enfal. 12 maide 33 akraba evliliği serbest ahzap 50 ama içki ve domuz haram :D

Forumda bir kere arat bakalım, biz bu konular hakkında ne tartışmalar yapmışız burada. Yırtık dondan çıkar gibi ahkam kesiyor adam. Hadi ya, biz o mealleri okumamıştık, sağol.

Edit: Domuz eti yemenin yasak olmasının Allah'ın varlığı ile ilgili konusunu gerçekten anlayamadım. Ayrıca verdiğin örnekler Kuran bazlı. Hadi diyelimki hepsinde haklısın ve Kurandaki Allah vicdana ters şeyler söylüyor(böyle oldugunu kabul etmiyorum ama cıkarımının hala sacma oldugunu gostermek ıcın bır var sayım yapıyorum), bu Allah yoktur mu demek? Yoksa Allah, iyi bir Allah değildir mi demek? Yoksa kitap uydurma mı demek?

Buradan hangi argümanla Allah'ın yokluguna cıkacaksınız? Varlıgı lehınde bilginiz olmayan şeyler yok mu oluyor ?

10bin yıl önce güneş sisteminde makx 5 gezegen biliniyordu. Uzayın içindeki binlerce yıldız bilinmiyordu. Sizin argümanınıza göre 10bin yıl nce bilinmeyen tüm b cisimler "yoktu" ve birden "var" oldu.

Siz ne saçmaladığınızın, delil diye sunduğunuz şeylerin konu başlığıyla ne kadar alakasız olduğunu göremiyor musunuz?

_____

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Agnostik
Kanıtının olmadığını kim söyledi?
Her başılta aynı zırvaları tekrarlıyorsunuz.
Yeni gelenler, şu forumu inceleyin biraz. Yazdık bunları. Kelam argümanını yazdık. Arzu delilini yazdık. Zorunlulukcular için hassas ayar argümanı verdik. Hala gelmil "konoto bolo yokkon" diyor yahu. Bununla ilgili koskocaman bir felsefi litaratür var ama paşamızın keyfine uygun kanıt cıkmamıs demekkı.

Nasıl bir kanıt istiyorsun sen? Bu kanıtlara rağmen Allah'a inanmayan biri, bunca madde ile etkileşime girmesine rağmen gerçekliği de reddedebilir. Yapacak bir şey yok. Bazı şeyler obsesyona dönüşmüş...
ben ateist değil agnostik ateistim ayrıca hassas ayar bir kanıt değildir çünkü trilyonlarca gezegen var ve bilinen sadece bir gezegende canlı var bizim gezegenimiz tanrı napmis gelip oraya kafayı ı takmış ayrıca ateizm zaten gerçekliği din ve tanrıyla açıklamayı reddeden ve bunlara inanmayan demektir yani Ateist birinin gerçekliği reddetmesi mümkün değil git hele önce ateizmin tanımına bak

_____

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Agnostik
Forumda bir kere arat bakalım, biz bu konular hakkında ne tartışmalar yapmışız burada. Yırtık dondan çıkar gibi ahkam kesiyor adam. Hadi ya, biz o mealleri okumamıştık, sağol.

Edit: Domuz eti yemenin yasak olmasının Allah'ın varlığı ile ilgili konusunu gerçekten anlayamadım. Ayrıca verdiğin örnekler Kuran bazlı. Hadi diyelimki hepsinde haklısın ve Kurandaki Allah vicdana ters şeyler söylüyor(böyle oldugunu kabul etmiyorum ama cıkarımının hala sacma oldugunu gostermek ıcın bır var sayım yapıyorum), bu Allah yoktur mu demek? Yoksa Allah, iyi bir Allah değildir mi demek? Yoksa kitap uydurma mı demek?

Buradan hangi argümanla Allah'ın yokluguna cıkacaksınız? Varlıgı lehınde bilginiz olmayan şeyler yok mu oluyor ?

10bin yıl önce güneş sisteminde makx 5 gezegen biliniyordu. Uzayın içindeki binlerce yıldız bilinmiyordu. Sizin argümanınıza göre 10bin yıl nce bilinmeyen tüm b cisimler "yoktu" ve birden "var" oldu.

Siz ne saçmaladığınızın, delil diye sunduğunuz şeylerin konu başlığıyla ne kadar alakasız olduğunu göremiyor musunuz?
Terbiyeli ol karşında bir kiz var ayrıca domuz eti işin esprisi bunca kötü şeyin yasak olmayıp domuzun yasak olması ayrıca Bü ayeerde böyle yazdığı. Muslumal kaynaklarda bile geçer ayet bukuculugu yapmayın! ve ben ateist değil agnostik ateistim gönderime bak aynısını tekrar yazmakla uğraşamam

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Terbiyeli ol karşında bir kiz var ayrıca domuz eti işin esprisi bunca kötü şeyin yasak olmayıp domuzun yasak olması ayrıca Bü ayeerde böyle yazdığı. Muslumal kaynaklarda bile geçer ayet bukuculugu yapmayın! ve ben ateist değil agnostik ateistim gönderime bak aynısını tekrar yazmakla uğraşamam

1. Cinsiyetin zerre kadar umrumda değil. Cinsiyetin üzerinden duyar kasacağın platform burası değil, burası
2. Ben kimseye hakaret etmedim, etmem de.
3. Agnostik ateist diye bir şey olmaz. Temel kavramlardan bi habersin. İki kavram(agnostizm ve ateizm) birbirini dışlar.
ben ateist değil agnostik ateistim ayrıca hassas ayar bir kanıt değildir çünkü trilyonlarca gezegen var ve bilinen sadece bir gezegende canlı var bizim gezegenimiz tanrı napmis gelip oraya kafayı ı takmış ayrıca ateizm zaten gerçekliği din ve tanrıyla açıklamayı reddeden ve bunlara inanmayan demektir yani Ateist birinin gerçekliği reddetmesi mümkün değil git hele önce ateizmin tanımına bak
Hassas ayarın ne olduğundan zerre haberin yok. Hassas ayar gezegenlerle değil, doğrudan doğruya canlılığın ortaya çıkmasına neden olan parametrelerle ilgilidir.

Örnek: Kütle çekim sabiti, elektrik kuvvet katsayısı, uzay geçirgenlik kat sayısı

Diğer verdiğim iki argümanı da sümen altı ettiğin gözümden kaçtı sanma sakın.

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
O şekilde yazmıyor.

99. Madde: " Kuran'da "AŞK" kelimesi hiç geçmiyor "

ask.PNG

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İlginçtir ki muslimler de muslim olma nedenlerini Kuran'ı okumak olarak gösteriyor, biz ateistler de ateist olma nedenimizi Kuran'ı okumak olarak gösteriyoruz.

Ve apaçıktır ki Kuran'ı beyniyle okuyan biz ateistleriz. Muslimler ise önyargılar, empoze edilmiş korkular gibi yanlış kanalize edici duygularla okuyorlar. Bunun en sağlam kanıtı korka korka aptesler alıp eüzü besmelelerle Kuran'ı ellerine almaları!

Hayır bu şekilde eline aldığın bir kitap sana ne verebilir yahu? Korkularını ve önyargılarını depreştirip derinleştirmekten başka? İşin kötüsü bu girdaptan çıkması olasılığı sıfır olan yığınlar var! Korku ve önyargı girdabında dönüp duruyorlar.

_____

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Agnostik
1. Cinsiyetin zerre kadar umrumda değil. Cinsiyetin üzerinden duyar kasacağın platform burası değil, burası
2. Ben kimseye hakaret etmedim, etmem de.
3. Agnostik ateist diye bir şey olmaz. Temel kavramlardan bi habersin. İki kavram(agnostizm ve ateizm) birbirini dışlar.

Hassas ayarın ne olduğundan zerre haberin yok. Hassas ayar gezegenlerle değil, doğrudan doğruya canlılığın ortaya çıkmasına neden olan parametrelerle ilgilidir.

Örnek: Kütle çekim sabiti, elektrik kuvvet katsayısı, uzay geçirgenlik kat sayısı

Diğer verdiğim iki argümanı da sümen altı ettiğin gözümden kaçtı sanma sakın.
Tam tersi sen temel kavramlardan bihabersin agnostizm tanrınin varlığı yada yokluğu bilinemez. Der ateizm net yoktur der agnostik ateizm varlığı yada yokluğu bilinemez ancak olmaması olmasından daha mantıklıdır der git googleye agnostik ateizm yaz dawkins skalasinda bile var ayrıca hassas ayar zaten canlılarla alakalı ve bilinen sadece 1 gezegende canlı var yani hassas bir ayar olmuyor multivers ı saymıyorum bile 1, dediğine gelirsek sen yazdıklarını okumuyormusun ahkam kesmek ten bir önceki dediğin terbiyesizlik değilse nedir ortagulu arap zihniyetli cahil cuhul muslumal illa cahil cuhul ve muslumal dedirtceniz kendinize...

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
@_____
Agnostizm: Tanrının varlığı ve yokluğu bilinemez.
Ateizm: Tanrı yoktur.

Agnostizm: Hani bilemiyorduk yahu, ne oldu birden "yok" olduğuna emin oldu.

Birilerinin kavramları boca edip salataya çevirmesi ve litaratürü allak bullak etmesi onların ayıbıdır. Kişilerin ünvanları zerre umrumda değil. Bu iki kavramın birbirini dışladığı ap açık. Bir şey "bilinemez" olup hem de" yok" olduğunu karar kılınamaz. Bunun arası sizin saçmalıklarınız. Bir şey "bilinemez" iken onu "yok" kabul etmek ap açık bir "safsatadır". Sizin keyfi bir davranışınızdır. Bu keyfi saçmalığı yapan kişilerin işlediği mantık hatalardan da ben sorumlu değilim. Kendi çelişkili düşüncelerini savunabilir(savunabilirsin ta ki)sin ancak biri bunun çelişkisini suratına çarptığında ağlamayacaksın.

Ayrıca buradaki ateistler de yemez bu naneleri seni uyarayım. Böyle saçma bir iddiayı benden önce harcarlardı normalde ama hepsi offline sanırım.

Bana hassas ayar argümanının ne olduğunu 3 maddede yazar mısın? Ona göre seni muhatap alacağım.

Son konular