müslüman olmak/olmamak için bir neden de sen söyle

Master3840

Yazar
Düşünce
Bağımsız
1- Aişe meselesi
2- Nisa 34
3- Zeyd ve Zeynep olayı
4- Şeytan taşlama gibi saçma sapan bir ibadetin bulunması
5- insanı özgür irade ile donatıyor sonra İsrailoğulları Allah'a inanmayı seçip diğer kavimler inkar edince İsrailoğullarını üstün kılması saçmalığı
6- Koskoca Allah Peygamber efendimize akrabalarının kızlarını efendimize özel helal kılıyor kaitinin yaratıcısı Allah efendimizin kimin ile evlenmesi gerektiğini düzenliyor. Yetmiyor bir ayette nikahliyor.
7- Yüzlerce yaratılış miti arasından neden bizim ki gerçek sorusu
8- Dünyadaki 7 milyar insana diyor ki : Sen sadece bana Arapça ibadet edebilirsin diğer diller Allah kelamı'nın sözlerini karşılamaz bundan dolayı arapça ibadet edeceksiniz sorunsalı
9-İslam'da bir birliğin bulunmaması her gelenin kafasına göre hüküm koyması biri peygamer böyle yapardı biri böyle yapardı diyor hangisi gerçek belki bizim yaptığımız yanlış
10- Kur'an'ın bazı konularda yetersiz kalıp hadislere ihtiyaç duymamıza neden olması nasıl işse hadis kitapları da sıkıntılı peygamberden 250 yıl sonra deve sırtında gezerek adamın biri toplamış yetmiyor bu topladığı hadisleri derlediği kitabın orijinal nüshası ortada yok
11-Nasıl işse Peygamberler hep Ortadoğu'dan çıkıyor neden Amerika , Asya , Avrupa kıtasında çıkan bir peygamber yok neden gelen tüm Peygamler Samî kökenli neden mesela mayalarda azteklerde bir peygamber yok ?
12- Kamer suresi birinci ayette ayın yarıldığı söyleniyor ne hikmetse o dönemde Uzaya gökyüzüne bir hayli meraklı millettler bunu not etme yazıya dökme gereği duymuyor
13- Şeytan'ın secde etmemesi hadisesi saçmalığı ayrıca neden insanlardan önce şeytanı melekleri yaratma gereği duyuyorsun ya da niye yaratıyorsun arkadaşım sen kusursuz bir varlıksın zaten canın mı sıkılıyor da seni tesbih takdis tahmis etmelerini isteyeceğin varlıklar yaratıyorsun
14- Peygamberlerin soy ağacı hesaplaninca Hz Adem'in 7000 yıl önce yaşadığının ortaya çıkması ve bununla ilgili bir hadisin bulunması ama Göbekli tepe'nin 12.000 yıl önce inşa edilmiş olması
15-Yine bir başka hadiste Peygamer efendimizin Arapları , kendisi arap olduğu Kur'an'ın dili Arapça olduğu cennetliklerin dilinin arapça olduğu sevmemiz gerektiğiyle ilgili bir hadisin saçmalığın ve zırvasının olması
Aaaa bunlar çok mantıklı diyip kendi doğrun olarak kabul etme bunlar benim cevabını aradığım çok tatmin edici cevaplar bulamadığım içinden çıkılması zor sorular artık bu genç yaşımda kafamı daha fazla yormak istemiyorum yoruyor çünkü beni sonucu olmayan bir süreç

_____

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Agnostik
@_____
Agnostizm: Tanrının varlığı ve yokluğu bilinemez.
Ateizm: Tanrı yoktur.

Agnostizm: Hani bilemiyorduk yahu, ne oldu birden "yok" olduğuna emin oldu.

Birilerinin kavramları boca edip salataya çevirmesi ve litaratürü allak bullak etmesi onların ayıbıdır. Kişilerin ünvanları zerre umrumda değil. Bu iki kavramın birbirini dışladığı ap açık. Bir şey "bilinemez" olup hem de" yok" olduğunu karar kılınamaz. Bunun arası sizin saçmalıklarınız. Bir şey "bilinemez" iken onu "yok" kabul etmek ap açık bir "safsatadır". Sizin keyfi bir davranışınızdır. Bu keyfi saçmalığı yapan kişilerin işlediği mantık hatalardan da ben sorumlu değilim. Kendi çelişkili düşüncelerini savunabilir(savunabilirsin ta ki)sin ancak biri bunun çelişkisini suratına çarptığında ağlamayacaksın.

Ayrıca buradaki ateistler de yemez bu naneleri seni uyarayım. Böyle saçma bir iddiayı benden önce harcarlardı normalde ama hepsi offline sanırım.

Bana hassas ayar argümanının ne olduğunu 3 maddede yazar mısın? Ona göre seni muhatap alacağım.
Hassas ayar zırva si 3 maddesi 1 evren mükemmel olarak düzenli 2. Bu düzen tesadüfen olamaz 3. Dolayısıyla tanrı vardır ayrıca bunlara zaten birsuru cevap ama http://dusunenateist.weebly.com/hassas-ayar-arguumlman305.html ayrıca bilinen sadece bir gezegende canlı var buda hassas ayar zırva sini çürütüyor hassas ayar zırva sini çürüten diğer şeylerde galaksiler galaksiler yapısına baktığımızda bunların kaotik olduğunu görüyoruz youtube da keren cankocağin bununla ( kaosla) ilgili birkac videosu var al buda agnostik ateizm https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Agnostik_ateizm

Yazan tarafından düzenlendi:

Kanatsız Kuş

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik

99. Madde: " Kuran'da "AŞK" kelimesi hiç geçmiyor "

3684 ekini görüntüle
Yazılmadığını öne sürmedim zaten o ŞEKİLDE yazılmıyor dedim tekrar okuyun yazımı.

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Konuyu detaylı yazın. Buradan bir şey anlaşılmıyor.

O ayetin "dövmek" ile ilgili olmadığını açıkladık. DRB fiili dövmek manasında kullanıldığında mutlaka vurma aracı ve vurulan cisim zikredilir. Ayette bunlar söz konusu değil.

3- Zeyd ve Zeynep olayı
Bunu da detaylı yazmanız gerekli.

4- Şeytan taşlama gibi saçma sapan bir ibadetin bulunması
Bunun saçma olmasının Kuran ile ne ilgisi var. Kuran mı emrediyor "şey taşlama" ibadetini ?

5- insanı özgür irade ile donatıyor sonra İsrailoğulları Allah'a inanmayı seçip diğer kavimler inkar edince İsrailoğullarını üstün kılması saçmalığı
İnanmayı seçme değil, kullanılan kelime "inkar". Bunu kavramanız için "bilgi teorisi" ni bilmeniz gerekli. İnkar demek bir şeyin doğruluğu hakkında elinde delil var, onun gerçek olduğunu biliyorsun ancak bunu bile bile onu reddetmeyi seçiyorsun, inatlaşıyorsun bir nevi.

Güneşin doğduğunu görüyorsun, bunun doğruluğununda bilincindesin ancak bunu hala reddediyorsun. Evet evet, tam olarak durum bu.

Dünyadaki 7 milyar insana diyor ki : Sen sadece bana Arapça ibadet edebilirsin diğer diller Allah kelamı'nın sözlerini karşılamaz bundan dolayı arapça ibadet edeceksiniz sorunsalı
Böyle bir ayet yok. Ben Türkçe kılıyorum. Sorun.
İslam'da bir birliğin bulunmaması her gelenin kafasına göre hüküm koyması biri peygamer böyle yapardı biri böyle yapardı diyor hangisi gerçek belki bizim yaptığımız yanlış
Bunun dinle ilgisi yok. İnsanların özgür iradeleri ile yaptıkları bir fiil. Bir insan özgür iradesini kullanarak bile bile yanlış yapabilir, inatlaşabilir. Kuran bunu yasakladığı halde insanlar yapıyorsa Allah ne yapsın, iradelerini mi alsın? Allah'ın insana özgür irade verme sözü hepsinden önceliklidir.

Kur'an'ın bazı konularda yetersiz kalıp hadislere ihtiyaç duymamıza neden olması nasıl işse hadis kitapları da sıkıntılı peygamberden 250 yıl sonra deve sırtında gezerek adamın biri toplamış yetmiyor bu topladığı hadisleri derlediği kitabın orijinal nüshası ortada yok
Kuran'ın hangi konuda yetersiz de hadis kitapları gerekiyor? Sen gidip ayşenin bindiği devenin adı merak edersen, yapacak bir şey yok.

Şeytan'ın secde etmemesi hadisesi saçmalığı ayrıca neden insanlardan önce şeytanı melekleri yaratma gereği duyuyorsun ya da niye yaratıyorsun arkadaşım sen kusursuz bir varlıksın zaten canın mı sıkılıyor da seni tesbih takdis tahmis etmelerini isteyeceğin varlıklar yaratıyorsun
Saçma bir argüman. Yaratmış. Neden yaratmasın. Yapma gücü var. İstemiş ve yapmış.

Peygamberlerin soy ağacı hesaplaninca Hz Adem'in 7000 yıl önce yaşadığının ortaya çıkması ve bununla ilgili bir hadisin bulunması ama Göbekli tepe'nin 12.000 yıl önce inşa edilmiş olması
Bu hadis kaynaklı bir bilgi.

Yine bir başka hadiste Peygamer efendimizin Arapları , kendisi arap olduğu Kur'an'ın dili Arapça olduğu cennetliklerin dilinin arapça olduğu sevmemiz gerektiğiyle ilgili bir hadisin saçmalığın ve zırvasının olması
Zaten kendin demişsin kaynağını.

zeus

Yazar
Düşünce
Sünni

O ayetin "dövmek" ile ilgili olmadığını açıkladık. DRB fiili dövmek manasında kullanıldığında mutlaka vurma aracı ve vurulan cisim zikredilir. Ayette bunlar söz konusu değil.

Bunu da detaylı yazmanız gerekli.

Bunun saçma olmasının Kuran ile ne ilgisi var. Kuran mı emrediyor "şey taşlama" ibadetini ?

İnanmayı seçme değil, kullanılan kelime "inkar". Bunu kavramanız için "bilgi teorisi" ni bilmeniz gerekli. İnkar demek bir şeyin doğruluğu hakkında elinde delil var, onun gerçek olduğunu biliyorsun ancak bunu bile bile onu reddetmeyi seçiyorsun, inatlaşıyorsun bir nevi.

Güneşin doğduğunu görüyorsun, bunun doğruluğununda bilincindesin ancak bunu hala reddediyorsun. Evet evet, tam olarak durum bu.

Böyle bir ayet yok. Ben Türkçe kılıyorum. Sorun.

Bunun dinle ilgisi yok. İnsanların özgür iradeleri ile yaptıkları bir fiil. Bir insan özgür iradesini kullanarak bile bile yanlış yapabilir, inatlaşabilir. Kuran bunu yasakladığı halde insanlar yapıyorsa Allah ne yapsın, iradelerini mi alsın? Allah'ın insana özgür irade verme sözü hepsinden önceliklidir.

Kuran'ın hangi konuda yetersiz de hadis kitapları gerekiyor? Sen gidip ayşenin bindiği devenin adı merak edersen, yapacak bir şey yok.

Saçma bir argüman. Yaratmış. Neden yaratmasın. Yapma gücü var. İstemiş ve yapmış.

Bu hadis kaynaklı bir bilgi.

Zaten kendin demişsin kaynağını.
hz aise 9 yasinda evlenmis. ve benim inandigim peygamber 9 yasinda cocukla evlenmz.evlenmemeli
ve siz hadislere inanmiyorsaniz tahrif edilen incile inanmaktan ne farkiniz var ? allah bir din gonderecek ve elcisinin sozu ile o gonderdigi dini suistimal edecek. olmaz

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
hz aise 9 yasinda evlenmis. ve benim inandigim peygamber 9 yasinda cocukla evlenmz.evlenmemeli
ve siz hadislere inanmiyorsaniz tahrif edilen incile inanmaktan ne farkiniz var ? allah bir din gonderecek ve elcisinin sozu ile o gonderdigi dini suistimal edecek. olmaz

Bana o sözün elçinin sözü olduğunun delilini getir?
Ayrıca bu söz elçinin sözü olsa dahi(ki bu konuda bu söz konusu bile değil) Allah'ın kitabının üstüne söz söylemeye yetkisi yol. Elçi sana kitabı getird. Onu eksiksiz ve olarak açıkladım. O kitapta dinle ilgili her şeyi bildirdim size dedi.
Sen de bunun üzerine hüsnü kuruntun ile "elçi bir şey katmıyor olamaz" diyorsun. Delilin ne? Neden olamasın? Tam tersi, kendinden bir şey kamış olamaz. Allah eksik mi söylüyordu elçi Allah'ın eksiğini kapatacak haşa.

Master3840

Yazar
Düşünce
Bağımsız
Kuran'ın hangi konuda yetersiz de hadis kitapları gerekiyor?
Hadisleri şutlayınca Namazı nasıl kılacağız ? Zekat kavramına bakalım "aslî ihtiyaçlar" dışında nisab miktarı mala sahip olan burdaki nisab miktarı nedir ?

Hz Aişe ile 9 yaşında zifafa girip 6 yaşında nişanlanması ?
İnanmayı seçme değil, kullanılan kelime "inkar". Bunu kavramanız için "bilgi teorisi" ni bilmeniz gerekli.
Neden Yahudileri üstün kılıyor arkadaşım hem peygamberi İsrailoğullarından seçiyor sonra İsrailoğullarından Peygamber çıkıyor diyr Allah'a inanıyorlar diye üstün kılıyor.

Neden İslam'daki yaratılış miti gerçek ? Diğer tüm yaratılış mitleri yanlış ?

Ayın ikiye yarılma hadisesi neden başka millettler tarafından kayda geçirilmemiş.

Zeydin eşinden ayrıldıktan sonra Yüce Allah'ın izniyle efendimizin zeynep ile Allah tarafından nikahlanması

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
DRB fiili dövmek manasında kullanıldığında mutlaka vurma aracı ve vurulan cisim zikredilir.

Öyle bir koşul yok. Kafanızdan element uydurmayın. Saddam yanlıları Saddam oraya buraya savaş açtığında "Idrıb yâ Saddâm" diye destek veriyorlardı. Ne ile vuracağını filan söylemiyorlardı.

Kuran'da kesin olarak itaat etmeyen kadınların DÖVÜLMESİ emredilir. Bu kadar kesin bir şeyi inkar etmek insan olma vasıflarına aykırıdır. Bir insan bu kadar apaçık akılsız mantıksız olamaz.

Bu kadarla kalsa iyi. Kadınlar ve köleler dövülürken ölürse diye Kuran'a "kısas size yazıldı hüre hür köleye köle dişiye dişi" yazılarak döverken ölen bir kadın veya köle nedeniyle hür adamların kısas edilmesi olasılığının önüne geçilmiştir.

Ad Astra

Yazar
Düşünce
Ateist
Neden gerçek olsun ki? Gerçek olması için bir sebebi mi var? O kitabın tanrı sözü olduğunu nereden bilebilirim ki? Neden buna inanayım? Neden cennet hayaliyle kendimi avutayım? Neden böyle olağanüstü şeyler gerçek olsun? Eski zamanlarda olağanüstü olaylar yaşanmış da şimdi neden yaşanmıyor? Müslüman olmak için hiçbir sebep yok. O kadar yaratılış miti, din varken bir tek bu mu gerçek?

6lack de Furor

lV ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Nasıl bir kanıt istiyorsun sen? Bu kanıtlara rağmen Allah'a inanmayan biri, bunca madde ile etkileşime girmesine rağmen gerçekliği de reddedebilir. Yapacak bir şey yok. Bazı şeyler obsesyona dönüşmüş...
İslam'ın bildiğin yarısını oluşturan hatta Kur'an'dan daha etkili olan hadisleri tamamen çöpe atıyorsun. Bu kanıtlara rağmen Allah'a inanan biri, bunca hadisi görmesine rağmen başka şeyleri de reddedebilir. Yapacak bir şey yok. Bazı şeyler obsesyona dönüşmüş.

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Dayanamıyorum ve söyleyeceğim. Mu'minun 14 ve Hac 5 bile tek başına yeterlidir. Aynı yerde 3 adet hata var!

Ahlaksız

lll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
evet. herkes neden müslüman olmak/olmamak gerektiğinini 1 nedenle açıklayabilir bu konuda.

belki benim gibi kafası karışık insanlar bu konuyla daha değişik konularda sorgulamaya başlayabilir :)
Dinden çıkacaksan,zaten çıkarsın,buna engel olamazsın..
Ben ateist olmak filan istemedim mesela..Zamanla bu noktaya geldim..

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Öyle bir koşul yok. Kafanızdan element uydurmayın. Saddam yanlıları Saddam oraya buraya savaş açtığında "Idrıb yâ Saddâm" diye destek veriyorlardı. Ne ile vuracağını filan söylemiyorlardı.

Kuran'da kesin olarak itaat etmeyen kadınların DÖVÜLMESİ emredilir. Bu kadar kesin bir şeyi inkar etmek insan olma vasıflarına aykırıdır. Bir insan bu kadar apaçık akılsız mantıksız olamaz.

Bu kadarla kalsa iyi. Kadınlar ve köleler dövülürken ölürse diye Kuran'a "kısas size yazıldı hüre hür köleye köle dişiye dişi" yazılarak döverken ölen bir kadın veya köle nedeniyle hür adamların kısas edilmesi olasılığının önüne geçilmiştir.

Forum yazarlarının kullandığı dile bakarak ta Türkçe yazım kurallarını kaldıralım o halde.
Halk yazımda ve söylemde gramatik hatalar yapar. Bu, kuralları geçersiz kılmaz.

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Sen namazı nasıl kılıyorsun? Duvara 2 kere "Allahuakbar!" deyip, 20 şınav çekip, Fatiha okuyorsun galiba. :ggsy:

Abdest alıyorum
Kıbleye dönüyorum
Kurandan kolayıma geleni okuyorum
eğliyorum
dikiliyorum
secdeye kapanıyorum
Tekrar kurandan kolayıma geleni okuyorum
eğliyorum
dikiliyorum
secdeye kapanıyorum

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Hadisleri şutlayınca Namazı nasıl kılacağız ? Zekat kavramına bakalım "aslî ihtiyaçlar" dışında nisab miktarı mala sahip olan burdaki nisab miktarı nedir ?
Bu soruyu ilk soran dahi sensin gerçekten, tebrik ederim. Yukarıda yazdım. Google ya da youtube de aratırsan daha detaylı anlatımlar bulursun.
Zekatı senin gibi düşünen ilk müslümanlarda sotmuş. Cevabı bak Allah ne kadar kısa bir şekilde veriyor:

Ey Muhammed! Sana şarap ve kumardan soruyorlar. De ki: Bu ikisinde büyük bir günah, bir de insanlar için bazı menfaatler vardır. Fakat günahları, menfaatlerinden daha büyüktür. Yine sana neyi infak edeceklerini soruyorlar. De ki: İhtiyaçtan fazlasını infak edin. İşte böylece Allah, size âyetlerini açıklıyor. Umulur ki siz düşünürsünüz.(2:219)

Bu kadar basit. Bunun üzerine soru sorup verilecekler listesine azaltmaya çalışmak iki yüzlü bir yaklaşımdır.

Hz Aişe ile 9 yaşında zifafa girip 6 yaşında nişanlanması ?

Bunun Kuran ile ne alakası var? Bu iftiraları kim atıp inanıyorsa sor bunun hesabını. Kuranda böyle bir iddia yok.

Neden Yahudileri üstün kılıyor arkadaşım hem peygamberi İsrailoğullarından seçiyor sonra İsrailoğullarından Peygamber çıkıyor diyr Allah'a inanıyorlar diye üstün kılıyor.
Allah'ın yahudileri sürekli üstün kılma gibi dur durumu yok. O dönem inançlı ve çalışkan toplum onlardı, zamanlarının süper gücü oldular. Sonra saçma sapan işlere girişince çöktüler. 4 asır önce süper güç Osmanlı Devleti'ydi, gerçeklere aykırı işler yapınca dağıldı. Bugününki Birleik Devletler, gerçeklere aykırı iş yaparsa o da yok olur. Bukadarcık şeyde neyi dert ediyorsun ya da anlamıyorsun, bilmiyorum.

Neden İslam'daki yaratılış miti gerçek ? Diğer tüm yaratılış mitleri yanlış ?

Ayın ikiye yarılma hadisesi neden başka millettler tarafından kayda geçirilmemiş.

Zeydin eşinden ayrıldıktan sonra Yüce Allah'ın izniyle efendimizin zeynep ile Allah tarafından nikahlanması
Yanlış olduğunu ispat et, biz de yanlıştır diyelim. Bugünün bulgularıyla gayet örtüşüyor.
Ayın ikiye yarılması palavra. Kuranda bahsedilen kıyamet günü yaklaşınca gerçekleşecek bir olay ve o "yarılma" fiili öyle ikiye yarılma anlamında değil, toprağı yarmak deşmek anlamı da var. Ben aydan toprak çıkarılması olarak yorumluyorum bunu. Bu benim yorumum, bağlayıcılığı yok tabiki.

Zeyd ile peygamberin evlenmesindeki sorun nedir? Ne diye evlenmeyecek? Allah diyor ki siz kafanıza göre bir adet uydurmuşsunuz, ben böyle bir şeyi haram etmedim. Senin bu örneğin ile de tüm topluma ilan edeceğim. Kitabı uyduran ve hükümdarlık peşinde olan bir adam kendini böyle bir tehlike atıp halkın ağzına dedikodu vermezdi. Bu ateistlerin iddia ettiğinin eksine hiçde Muhammed'in keyfi ayetler uydurduğunun delili değil, tam tersi, ona inenlerin ondan da üst bir makamdan geldiğinin delili.

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
O ayetin kadın ve erkeklerle sınırlı olduğu bile tartışmalı da, neyse. Daha DRB fiilinin manasını kabullenemediniz, aklınızı kurcalamak istemiyorum.

Entropyy

V ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kurandan kolayıma geleni okuyorum

En kolay ayet bu bunu oku denden denden '' '' '' der geçersin :D

1597165383633.png

zeus

Yazar
Düşünce
Sünni
Dinden çıkacaksan,zaten çıkarsın,buna engel olamazsın..
Ben ateist olmak filan istemedim mesela..Zamanla bu noktaya geldim..
benim yapım öyle değil. birşeyi yaptıgım zaman net yapmaya çalışıyorum her zaman. aklıma takılan soruları çıkardım yazdım bir kağıta. cevaplarını bulduklarımı eledim. ve geriye kalan 2 3 sorunun hiçbir cevabı yok. bu sorulara doğru/yanlış bir cevap buldugum zaman inancım netleşmiş olacak

Son konular